Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Muzyczne Pory Roku – Jesień 2022

POLMICZwiązek Kompozytorów Polskich zaprasza na kolejny koncert Oddziału Warszawskiego ZKP z cyklu „Muzyczne Pory Roku – Jesień", który odbędzie się 19 września 2022 o godz. 17.00 w Sali Kameralnej Dużej ZPSM nr 1 przy ul. Rakowieckiej 21 w Warszawie. Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran) i Marcin Tadeusz Łukaszewski (fortepian) zaprezentują polską lirykę wokalną XXI wieku. Wstęp wolny!

W wykonaniu artystów usłyszymy utwory z cyklu Cztery pieśni do słów Krzysztofa Lipki Stanisława Moryto, Niech wreszcie ucichnie ten wiatr z cyklu Pięć pieśni do słów Doroty Gołaszewskiej oraz Trudne pytania do słów własnych Anny Ignatowicz-Glińskiej, Shihaikai Aleksandra Kościowa do słów Matsuo Bashō, Wenus Jerzego Bauera do słów Haliny Poświatowskiej, Wierzba przydrożna i Akacje w nocy Magdaleny Cynk do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Letters. From dusk till dawn Miłosza Bembinowa do słów Eryka Habowskiego, Dwie pieśni Grażyny Paciorek-Draus do słów własnych.

Ponadto będziemy świadkami dwóch premier: utworów Cztery erotyki Edwarda Sielickiego do słów Pauliny Cysak (2022) oraz Pieśni Norwida Pawła Łukaszewskiego (2021/2022)*.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Warszawa | Rusza VI Festiwal Kwadrofonik

polmicPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

17 września 2022 na SWPS odbędzie się inauguracja VI Festiwalu Kwadrofonik. Tegoroczna edycja skupia się na pojęciu czasu – dokonanego, pierwotnego, a przede wszystkim przyszłego.

Preludium Festiwalu stanowiły pokazy ITAKI Sławomira Wojciechowskiego i Przemysława Klonowskiego. 17 września o godz. 16:00 na SWPS odbędzie się premiera reportażu w reżyserii Doroty Migas-Mazur , będącego zapisem pracy nad spektaklem, ale także stanowiącego samodzielną formę artystyczną. W dokumencie z muzyka Wojciechowskiego występują legendarne polskie aktorki: Emilia Krakowska, Maja Komorowska oraz Barbara Krafftówna. Premierze towarzyszyć będzie debata z udziałem naukowców związanych z SWPS.

Tego samego dnia odbędzie się także odsłonięcie instalacji Joanny Rajkowskiej SORRY, połączonej z wykonaniem monumentalnej kompozycji For Christian Wolff Mortona Feldmana.

Czytaj więcej: Warszawa | Rusza VI Festiwal Kwadrofonik

Zielona Góra | Inauguracja 67. sezonu artystycznego w Filharmonii Zielonogórskiej

Patronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmic67. sezon artystyczny w Filharmonii Zielonogórskiej zainauguruje koncert symfoniczny, który odbędzie się 17 września 2022 w Sali MCM. Wystąpią znakomici soliści: Hubert Zapiór (baryton) oraz skrzypek Tareq Matar. Orkiestrę FZ poprowadzi Rafał Kłoczko. Usłyszymy m.in. muzykę polską, w tym arcydzieło patrona instytucji, jak i skomponowane specjalnie na te okazję Sonety do słów Szekspira Adama Wesołowskiego.

Koncert inaugurujący 67. sezon artystyczny w FZ rozpocznie uwertura do opery Maria Romana Statkowskiego, kompozytora uważanego za najważniejszego twórcę przez Szymanowskim. Podobnie jak w poprzednim, tak i w tym roku, w programie koncertu inaugurującego kolejny sezon nie mogło zabraknąć 4 Sonetów miłosnych do słów Szekspira Tadeusza Bairda, w dorobku którego liryka wokalna zajmowała szczególne miejsce. 17 września ich interpretacji podejmie się znakomity polski śpiewak młodego pokolenia, Hubert Zapiór, który zadebiutuje na zielonogórskiej scenie.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Inauguracja 67. sezonu artystycznego w Filharmonii Zielonogórskiej

Stargard | II Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium"

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICII Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium" odbędzie się w Stargardzie w dniach 16–18 września 2022. Przesłaniem tegorocznego Festiwalu jest tytuł kompozycji Marka Jasińskiego Mater Omnium Sapientia – Matka Wszelkiej Mądrości.

Kompozytor nieustannie doskonalił swoją wiedzę tak w wymiarze egzystencjalnym, jak i duchowym. W muzyce profesora Marka Jasińskiego zawarte jest piękno, dobro, prawda i głęboka wiara, niepodważalne wartości mądrości, które wypełniają przestrzeń kościołów i sal koncertowych.

W programie Festiwalu znalazły się koncerty z udziałem Lund University Choir (Szwecja), Joachim Mencel Quintet, Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego, Orkiestry Camerata Stargard, Zespołu Wokalnego Luna Plena z Zabrza, chórów dziecięcych z OSM im. Marka Jasińskiego, spotkanie z prof. dr hab. Januszem Staneckim (przyjacielem prof. Marka Jasińskiego) oraz wystawa „Wspomnienie I edycji Festiwalu”.

Czytaj więcej: Stargard | II Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium"

Katowice | Inauguracja 78. sezonu artystycznego Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

78. sezon artystyczny Filharmonii Śląskiej zainauguruje koncert Chóru i Orkiestry Symfonicznej pod batutą Yaroslava Shemeta – dyrygenta, który po raz pierwszy wystąpi nie tylko w roli szefa Orkiestry, ale także dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej. 16 września 2022 o godz. 19.00 zabrzmią utwory Richarda Straussa, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Koncert otworzy kompozycja, która znana jest każdemu, niezależnie od wiedzy muzycznej: poemat Also sprach Zarathustra – Tako rzecze Zaratustra Richarda Straussa.

Drugim punktem programu będzie Kyrie Henryka Mikołaja Góreckiego, jeden z jego ostatnich utworów, część mszy, która miała powstać na zamówienie Jana Pawła II.

W finale tego wieczoru zabrzmi monumentalny Exodus Wojciecha Kilara – w roku jego 90. urodzin, które obchodziliśmy w lipcu.

Czytaj więcej: Katowice | Inauguracja 78. sezonu artystycznego Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej

Bydgoszcz | 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny

POLMIC60. Bydgoski Festiwal Muzyczny odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w dniach 16 września – 7 października 2022 pod hasłem „Kontrasty – nowa nadzieja”.

Hasło jubileuszowego Festiwalu odnosi się do obecnych czasów, które z pewnością odcisną trwały ślad w dziejach ludzkości. Natomiast skontrastowany program wydarzenia niewątpliwie zapewni zainteresowanie różnych grup odbiorców, a tytułowa nadzieja wleje optymizm w serca melomanów.

Podczas 10 koncertów wystąpią światowej sławy dyrygenci, soliści, chóry i zespoły kameralne prezentujące niezwykle zróżnicowany repertuar. Podczas inauguracji usłyszymy Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego. W kolejnych dniach odbędzie się Koncert uświetniający 40-lecie Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot; wystąpią kultowy brytyjski zespół wokalny The King’s Singers, Capella Bydgostiensis, Kasia Cerekwicka, Małgorzata Ostrowska, Agnieszka Twardowska, Anna Grzelak, zabrzmią dzieła Arvo Pärta w interpretacji Orkiestry i Chóru Filharmonii Estońskiej w Tallinie, oraz największe przeboje Ewy Bem w symfonicznym projekcie. 60. BFM zwieńczony zostanie twórczością wybitnego polskiego kompozytora – Wojciecha Kilara.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny

Premiera albumu „Vespere, Nox et Aurora" z muzyką Marka Raczyńskiego

POLMICPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

16 września 2022 odbędzie się premiera międzynarodowa i cyfrowa albumu Vespere, Nox et Aurora (RecArt 0047) z muzyką Marka Raczyńskiego w wykonaniu Zespołu Wokalnego Minimus pod dyrekcją Sławomiry Raczyńskiej. To swoisty hołd dla światła, dla odwiecznego porządku świata, w którym noc i dzień nie konkurują sobą, bo są nawzajem sobie i nam potrzebne.

Koncepcja płyty jest bardzo spójna i głęboko przemyślana. W udany sposób łączy tradycję muzyki dawnej z ambicjami muzyki współczesnej, harmonię z przyprawiającą o dreszcze, charakterystyczną sekundą, różnego rodzaju cytaty i myśli z literatury. A wszystko to kompozytor czyni w sposób ujmujący, a jednocześnie rzetelny i szczery.

Czytaj więcej: Premiera albumu „Vespere, Nox et Aurora" z muzyką Marka Raczyńskiego

Lusławice | IV Bacewicz International Summer Music Academy w Lusławicach!

Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICBISMA Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe pianistyczne kursy mistrzowskie, których czwarta edycja odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Chęć udziału w wydarzeniu zgłosiło się 63 utalentowanych pianistów z całego świata. Kursy poprowadzą znani pedagodzy z prestiżowych uczelni muzycznych: Dmitri Alexeev, Naum Grubert, Giuseppe Guarrera oraz Julia Kociuban. W dniach 13-15 września 2022 o godz. 19.30 odbędą są koncerty uczestników, a przedsięwzięcie zainaugurują zwycięzcy poprzedniej edycji 9 września o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Nad warsztatem i szerokim repertuarem pianistycznym pracować będzie wybranych 36 pianistów z Polski, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Niemiec, Litwy, Chin, Japonii i Korei. Swoim doświadczeniem podzielą się profesorowie z Royal College of Music w Londynie, z Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, z Barenboim-Said Akademie w Berlinie oraz z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Podczas inauguracji wystąpią Kasparas Mikuzis oraz Claudio Berra. Zwieńczeniem kursów będzie gala finałowa, podczas której zaprezentuje się czwórka najlepszych młodych pianistów biorących udział w projekcie, a jednemu z nich zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda Grażyny Bacewicz 2022.

Czytaj więcej: Lusławice | IV Bacewicz International Summer Music Academy w Lusławicach!

Toruń | II Festiwal Młodej Muzyki

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu, które w 2021 roku z okazji 100-lecia istnienia zorganizowało pierwszy Festiwal Młodej Muzyki, kontynuuje to ważne w życiu miasta wydarzenie. Druga edycja Festiwalu będzie ponownie promocją polskiej twórczości współczesnej, skupiającą się na prezentacji młodych twórców i artystów związanych z regionem. Podczas koncertów w dniach 11–18 września 2022 zabrzmi przede wszystkim muzyka nowa, klasyczna, elektroakustyczna i jazzowa. Nie zabraknie prawykonań i współpracy z wykonawcami oraz kompozytorami z innych ośrodków muzycznych w Polsce.

Przypomniana będzie twórczość wielu znaczących przedwojennych toruńskich kompozytorów, w tym wybitnego twórcy polskiej awangardy, Kazimierza Serockiego, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku. Wspominać będziemy również zmarłą we wrześniu 2021 znakomitą kompozytorkę, Bernadettę Matuszczak, absolwentkę toruńskiego konserwatorium muzycznego. Pielęgnowanie pamięci o takich twórcach jest priorytetem działalności Towarzystwa. Poza tym będziemy mieli okazję podziwiać wywodzących się z Torunia kompozytorów działających obecnie w różnych ośrodkach muzycznych w Polsce i zagranicą, którzy specjalnie na Festiwal napisali swoje utwory.

Czytaj więcej: Toruń | II Festiwal Młodej Muzyki