Polmic - FB

aktualności

Lidia Zielińska rekomendowana w Lizbonie

Międzynarodowa Trybuna KompozytorówDnia 4 czerwca 2010 roku ogłoszono wyniki przesłuchań 57. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów, dorocznego przeglądu najnowszych utworów muzyki współczesnej organizowanego przez Międzynarodową Radę Muzyczną. W siedzibie Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie przedstawiciele 33 publicznych radiofonii z 5 kontynentów przedstawili 67 utworów. W grupie najwyżej punktowanych utworów określanych mianem „rekomendowanych” (do odtworzeń radiowych i wykonań koncertowych) znalazła się zgłoszona przez Program 2 Polskiego Radia kompozycja Lidii Zielińskiej Siedem wysp Conrada na zespół instrumentalny i elektronikę w nagraniu Orkiestry Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca. Utwór powstał na zamówienie festiwalu „Warszawska Jesień” i Instytutu im. Adama Mickiewicza z okazji Roku Conrada, 2007.
Wśród utworów rekomendowanych znalazła się m.in. 4 Symfonia – (brzeg rzeka symfonia) litewskiej kompozytorki Onute Narbutaite skomponowana na to samo, co utwór Zielińskiej, zamówienie, i przedstawiona przez Radio Litewskie w nagraniu orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Christophera Lyndon-Gee’a z koncertu „Warszawskiej Jesieni”. Tym samym po ubiegłorocznej rekomendacji utworu Ewy Trębacz things lost, things invisible na przestrzeń dźwiękową i orkiestrę w wykonaniu Akademickiej Orkiestry im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod dyr. Artura Tamaro i Szymona Bywalca cały Conradowski cykl zamówień „Warszawskiej Jesieni” i Instytutu im. Adama Mickiewicza został bardzo wysoko oceniony przez Międzynarodową Trybunę Kompozytorów.
Najwyższą punktację i miano utworu „wyselekcjonowanego” w kategorii ogólnej otrzymały Ouvertures (Part I) na guzheng (chiński instrument strunowy), sampler i orkiestrę Duńczyka, Simona Steen-Andersena, a w kategorii kompozytorów do 30 roku życia - Twilight Chants na chór mieszany, kontrabas i strojone wodą kieliszki do perskich wersetów Rumi’ego (patrz: III Symfonia Karola Szymanowskiego…) kompozytora łotewskiego, Kristapsa Petersonsa.
Andrzej Chłopecki, Lizbona, Polskie Radio