Polmic - FB


Konkurs

IV Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego

kDyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sopot Classic Wojciech Rajski oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot już po raz czwarty zapraszają młodych twórców do wzięcia udziału w Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego.

Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic od początku swego istnienia wspiera i pobudza twórczość młodych kompozytorów. W jego ramach co dwa lata odbywa się konkurs, którego idea znalazła poparcie u samego mistrza, a jednocześnie patrona wydarzenia – profesora Krzysztofa Pendereckiego. Będąc organizatorem konkursu, Polska Filharmonia Kameralna Sopot ma na celu przede wszystkim pomoc debiutującym artystom w stworzeniu przestrzeni do ukazania ich twórczości oraz wprowadzeniu ich muzyki do szerokiego obiegu kultury. Dzięki Konkursowi Kompozytorskiemu twórcy, którzy wkraczają na tę niełatwą ścieżkę, będą mieli szansę zaprezentowania swoich muzycznych pomysłów przed profesjonalnym jury.

Oprócz nagrody finansowej laureat konkursu będzie miał możliwość wystawienia zwycięskiego utworu przed publicznością podczas Gali Finałowej, która odbędzie się 2 sierpnia 2017 roku w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

W konkursie może wziąć udział każdy młody kompozytor mający obywatelstwo polskie, urodzony nie wcześniej niż przed 15 czerwca 1982 roku. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie trzy utwory skomponowane na orkiestrę smyczkową, z wykorzystaniem jednego instrumentu solowego.

Termin zgłoszeń upływa 15 czerwca 2017 roku.

Patronat nad Konkursem objął Związek Kompozytorów Polskich.

Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne są na stronie: http://sopotclassic.pl

X Metafory Rzeczywistości 2017

mTeatr Polski w Poznaniu oraz poznański Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki zapraszają do udziału w konkursie na dramat oraz na sceniczną formę muzyczną X Metafory Rzeczywistości 2017 „Where is my vote? / Gdzie jest mój głos?”

Metafory Rzeczywistości – konkurs dramaturgiczny organizowany od 2008 w Teatrze Polskim w Poznaniu w roku 2017 obchodzi swój jubileusz. W ramach X edycji Teatr Polski w Poznaniu oraz Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zapraszają do udziału w konkursie na dramat oraz na sceniczną formę muzyczną.

Tematem tegorocznej edycji Metafor Rzeczywistości jest hasło z plakatu Mieczysława Wasilewskiego: Where is my vote? / Gdzie jest mój głos?

Konkurs w 2016 roku zmienił swoją formułę – stał się konkursem tematycznym, zamiast trzech zostało wyłonionych pięciu finalistów, a czytania sceniczne odbywały się w nieoczywistych przestrzeniach teatralnych (np. pod sceną obrotową, w sali prób i kuchni aktorskiej, w Piwnicy pod Sceną czy w ciężarówce). W tym roku do współpracy została zaproszona Opera Poznańska, co zaowocuje obecnością w finale pięciu dramatów oraz dwóch scenicznych form muzycznych.

Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Podczas pierwszego etapu autorzy zgłaszają własne, wcześniej niepublikowane i niewystawiane dramaty oraz sceniczne formy muzyczne. Termin nadsyłania dramatów upływa 31 maja 2017. Jury spośród nadesłanych utworów wybierze pięć dramatów oraz dwie formy muzyczne do 30 czerwca 2017.

Drugim etapem projektu jest przystosowanie wybranych tekstów oraz form muzycznych do wymogów sceny.

Etap trzeci polega na zaprezentowaniu dramatów w formie czytań scenicznych i form muzycznych w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki 21 i 22 października 2017. Finał konkursu będzie miał miejsce 22 października 2017 w poznańskim Teatrze Polskim. Tego dnia odbędzie się głosowanie i przyznanie:

1. trzech nagród pieniężnych dla dramatu: Nagrody Prezydenta Miasta Poznania (25 000 zł), Nagrody Dziennikarzy (5 000 zł) oraz Nagrody Jury Społecznego (5 000 zł).

2. dwóch nagród dla scenicznej formy muzycznej: Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego (10 000 zł) oraz Nagrody Opery, którą stanowić będzie realizacja zwycięskiej formy scenicznej w ramach Laboratorium Operowego.

Informacje szczegółowe oraz Regulamin Konkursu – na stronie: http://teatr-polski.pl

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Sinfonietta per Sinfonietta”

sOrkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia zaprasza do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Sinfonietta per Sinfonietta” pod honorowym Patronatem Krzysztofa Pendereckiego.

Celem Konkursu jest promocja młodych kompozytorów oraz poszerzenie repertuaru na orkiestrę smyczkową.

Przedmiotem Konkursu jest skomponowanie utworu zatytułowanego Sinfonietta per Sinfonietta na orkiestrę smyczkową o składzie nieprzekraczającym liczby osób: 6-5-4-4-1 i czasie trwania od 5 do 10 minut.

Uczestnikami Konkursu mogą być osoby poniżej 40 roku życia.

Do Jury Konkursu zaproszone zostały uznane autorytety w dziedzinie kompozycji: Joanna Wnuk-Nazarowa, René Staar, Eugeniusz Knapik, Jerzy Kornowicz, Marcel Chyrzyński, Jurek Dybał i Adam Wesołowski.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 2 czerwca 2017 roku. Informacje o laureatach Konkursu i nagrodzonych utworach podane zostaną na stronie Organizatora: www.sinfonietta.pl, do dnia 19 czerwca 2017 roku.

Nagrodą w Konkursie jest premierowe wykonanie zwycięskiego utworu Sinfonietta per Sinfonietta na międzynarodowym Sinfonietta Festival w Krakowie oraz kolejne wykonania w sezonie artystycznym 2017/2018 wraz z profesjonalnym nagraniem video.

POBIERZ: Regulamin Konkursu (PDF)

                  Karta Zgłoszenia       (PDF)

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: http://sinfonietta.pl/konkurs-kompozytorski/ 

59. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

kZwiązek Kompozytorów Polskich ogłasza kolejną edycję Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.

 

REGULAMIN

59. KONKURSU MŁODYCH KOMPOZYTORÓW IM. TADEUSZA BAIRDA

 

1) Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda jest organizowany co roku przez Związek Kompozytorów Polskich. Realizuje on ideę Patrona Konkursu, jaką jest inspirowanie kameralnej twórczości młodych nawiązującej – na różne sposoby – do wartości obecnych w Jego dziełach. Nagrodę główną w Konkursie funduje Pani Alina Baird. Konkurs jest organizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W Konkursie mogą brać udział kompozytorzy polscy (posiadający obywatelstwo polskie lub Kartę Polaka), którzy w dniu jego zamknięcia nie przekroczyli 35 lat.

Przedmiotem Konkursu w roku 2017 jest utwór na altówkę i perkusję (1 wykonawca). Czas trwania 10’-15’.

Główną ideę Konkursu stanowi nawiązanie do typowej dla Tadeusza Bairda formy narracyjnej, o swoistej „fabule”, wyrazistym ukształtowaniu dramaturgii i silnie przemawiającej ekspresji. Z drugiej strony szczególna wrażliwość Patrona konkursu na kolorystykę w jej różnych wymiarach będzie miała okazję przejawić się w doborze, dyspozycji przestrzennej i wykorzystaniu instrumentarium perkusyjnego (wykaz instrumentów w załączniku).

2) Zgłoszony na Konkurs utwór nie może być przed jego rozstrzygnięciem wykonany publicznie ani nagrodzony w innym konkursie.

3) Konkurs jest dwuetapowy. W I etapie jury wyłoni utwory, które zostaną wykonane podczas publicznej prezentacji. Wyniki I etapu zostaną ogłoszone do dnia 30 stycznia 2018 roku. Rozstrzygnięcie Konkursu (II etap) nastąpi po publicznej prezentacji zakwalifikowanych utworów. Jury zdecyduje wówczas o podziale nagród. Publiczna prezentacja odbędzie się w czerwcu 2018 roku.

Kompozytorzy wybrani do II etapu powinni być przygotowani na konieczność opracowania partytur dla każdego z wykonawców z pomniejszoną partią drugiego wykonawcy.

4) Nagroda im. Tadeusza Bairda stanowi równowartość 2500 dolarów USA – z przeznaczeniem na dalsze studia kompozytorskie. Ponadto jury przyzna dwa wyróżnienia (hotel i abonament na wszystkie koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień") ufundowane przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich.

Jury ma prawo do innego podziału nagród. Jury Konkursu będzie obradować pod przewodnictwem Marty Ptaszyńskiej.

5) Partytury opatrzone godłem należy nadsyłać anonimowo w terminie do dnia 30 listopada 2017 (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

Związek Kompozytorów Polskich

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa

z dopiskiem "Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda".

Do ww. materiałów należy dołączyć kopertę (opatrzoną tym samym godłem) zawierającą imię, nazwisko, datę urodzenia, adres, e-mail i numer telefonu kompozytora oraz jego krótki życiorys.

Czytaj więcej: 59. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda