Polmic - FB


2010

Światowe Dni Muzyki ISCM 2011 – MIRABILIA MEMORABILIA

ISCM World New Music Days 2011Zarząd Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej przypomina, iż – jak co roku – organizuje posiedzenie Jury Krajowego, które wybierze sześć utworów zarekomendowanych przez Polską Sekcję MTMW na festiwal Światowe Dni Muzyki 2011, który tym razem odbędzie się w Zagrzebiu.
Sekcje krajowe nie mogą uwzględniać w swych oficjalnych wyborach utworów, które w roku 2010 zostaną wykonane podczas ŚDM lub zostały na nie zaprogramowane oraz utworów zarekomendowanych przez krajową Sekcję w oficjalnej selekcji w roku 2009. Rekomendowane kompozycje muszą pochodzić z roku 2005 lub lat późniejszych. Utwory, wybrane przez Jury Krajowe poszczególnych sekcji ISCM będą następnie oceniane przez międzynarodowe jury w Zagrzebiu.
Partytury można przysyłać na adres Towarzystwa (ul. Mazowiecka 11 m 24, 00-052 Warszawa) lub dostarczyć je osobiście do biura PTMW do dnia 28 czerwca 2010 roku (decyduje data stempla).
Czytaj więcej: Światowe Dni Muzyki ISCM 2011 – MIRABILIA MEMORABILIA

Światowe Dni Muzyki ISCM 2011 – MIRABILIA MEMORABILIA (2)

ISCM World New Music Days 2011Zarząd Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej przypomina, iż – jak co roku – organizuje posiedzenie Jury Krajowego, które wybierze sześć utworów zarekomendowanych przez Polską Sekcję MTMW na festiwal Światowe Dni Muzyki 2011, który tym razem odbędzie się w Zagrzebiu.
Sekcje krajowe nie mogą uwzględniać w swych oficjalnych wyborach utworów, które w roku 2010 zostaną wykonane podczas ŚDM lub zostały na nie zaprogramowane oraz utworów zarekomendowanych przez krajową Sekcję w oficjalnej selekcji w roku 2009. Rekomendowane kompozycje muszą pochodzić z roku 2005 lub lat późniejszych. Utwory, wybrane przez Jury Krajowe poszczególnych sekcji ISCM będą następnie oceniane przez międzynarodowe jury w Zagrzebiu.
Partytury można przysyłać na adres Towarzystwa (ul. Mazowiecka 11 m 24, 00-052 Warszawa) lub dostarczyć je osobiście do biura PTMW do dnia 28 czerwca 2010 roku (decyduje data stempla).
Czytaj więcej: Światowe Dni Muzyki ISCM 2011 – MIRABILIA MEMORABILIA (2)

Lidia Zielińska rekomendowana w Lizbonie

Międzynarodowa Trybuna KompozytorówDnia 4 czerwca 2010 roku ogłoszono wyniki przesłuchań 57. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów, dorocznego przeglądu najnowszych utworów muzyki współczesnej organizowanego przez Międzynarodową Radę Muzyczną. W siedzibie Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie przedstawiciele 33 publicznych radiofonii z 5 kontynentów przedstawili 67 utworów. W grupie najwyżej punktowanych utworów określanych mianem „rekomendowanych” (do odtworzeń radiowych i wykonań koncertowych) znalazła się zgłoszona przez Program 2 Polskiego Radia kompozycja Lidii Zielińskiej Siedem wysp Conrada na zespół instrumentalny i elektronikę w nagraniu Orkiestry Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca. Utwór powstał na zamówienie festiwalu „Warszawska Jesień” i Instytutu im. Adama Mickiewicza z okazji Roku Conrada, 2007.
Wśród utworów rekomendowanych znalazła się m.in. 4 Symfonia – (brzeg rzeka symfonia) litewskiej kompozytorki Onute Narbutaite skomponowana na to samo, co utwór Zielińskiej, zamówienie, i przedstawiona przez Radio Litewskie w nagraniu orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Christophera Lyndon-Gee’a z koncertu „Warszawskiej Jesieni”. Tym samym po ubiegłorocznej rekomendacji utworu Ewy Trębacz things lost, things invisible na przestrzeń dźwiękową i orkiestrę w wykonaniu Akademickiej Orkiestry im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod dyr. Artura Tamaro i Szymona Bywalca cały Conradowski cykl zamówień „Warszawskiej Jesieni” i Instytutu im. Adama Mickiewicza został bardzo wysoko oceniony przez Międzynarodową Trybunę Kompozytorów.
Najwyższą punktację i miano utworu „wyselekcjonowanego” w kategorii ogólnej otrzymały Ouvertures (Part I) na guzheng (chiński instrument strunowy), sampler i orkiestrę Duńczyka, Simona Steen-Andersena, a w kategorii kompozytorów do 30 roku życia - Twilight Chants na chór mieszany, kontrabas i strojone wodą kieliszki do perskich wersetów Rumi’ego (patrz: III Symfonia Karola Szymanowskiego…) kompozytora łotewskiego, Kristapsa Petersonsa.
Andrzej Chłopecki, Lizbona, Polskie Radio

III Konwencja Muzyki Współczesnej ArtMusFair 2010

ArtMusFair - Warsaw 2010W dniach 22-25 września 2010 roku w Warszawie odbędzie się III Konwencja Muzyki Współczesnej ArtMusFair.

ArtMusFair jest corocznym wydarzeniem organizowanym od 2008 roku pod egidą European Composers’ Forum, które zrzesza 29 narodowych związków kompozytorów z całej Europy. Celem European Composers’ Forum jest troska o właściwą obecność muzyki współczesnej w kulturze Europy i jej krajów oraz reprezentacja twórców muzyki współczesnej wobec odpowiednich organów Unii Europejskiej i administracji państwowych. ArtMusFair jest miejscem spotkań, dyskusji i wymiany poglądów oraz formułowania opinii i postulatów wszelkiego rodzaju uczestników życia i rynku muzycznego, działających na polu muzyki współczesnej. W ramach Konwencji odbywają się prezentacje dorobku wydawnictw muzycznych i innych organizacji związanych z muzyką współczesną: stowarzyszeń kompozytorskich, centrów informacji muzycznej oraz instytucji edukacyjnych z całej Europy. Poprzednie dwie edycje ArtMusFair odbyły się w Helsinkach (2008) i Glasgow (2009). Na miejsce trzeciej Konwencji wybrano Warszawę – ArtMusFair wróci tym samym do miejsca, gdzie trzy lata temu, narodziła się jej idea.

W 2010 roku większość wydarzeń związanych z Konwencją odbędzie się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, który wraz ze Związkiem Kompozytorów Polskich i Polskim Centrum Informacji Muzycznej będzie jej organizatorem. Podczas Konwencji obradować będzie Walne Zgromadzenie European Composers’ Forum oraz Zarząd International Association of Music Information Centres. Zorganizowane zostanie także Pokongresowe Forum Polskiej Muzyki Współczesnej, które podejmie dyskusję nad stanem polskiej muzyki współczesnej oraz jej twórców i wykonawców. Będzie to nawiązanie do niedawnego Kongresu Kultury Polskiej.
Odbędzie się również panel wydawców, kompozytorów i wykonawców na temat przygotowywanego przez Związek Kompozytorów Polskich europejskiego projektu „New Music for New Players – Contemporary Works for Beginners”. Jego celem będzie wydanie antologii dzieł współczesnych kompozytorów dla początkujących oraz zorganizowanie festiwalu takich kompozycji.
Podczas trwania ArtMusFair Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC realizować będzie polsko-norweski projekt poświęcony muzyce elektroakustycznej i nowym technologiom pod nazwą „Elektronika wobec wyzwań XXI wieku". Złożą się na niego dwudniowa konferencja z udziałem ekspertów z całego świata, dyskusja kompozytorów muzyki elektroakustycznej, koncerty oraz interaktywna instalacja na dziedzińcu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Polskie Centrum Informacji Muzycznej zaprezentuje również koncerty organizowane w ramach europejskiego projektu "Re:New Music", którym będą towarzyszyć spotkania z kompozytorami, próby otwarte i warsztaty.

Polski Schleswig-Holstein Musik Festival 2010

Schleswig-Holstein Musik FestivalJubileuszowa, 25. edycja Schleswig-Holstein Musik Festival, która odbędzie się w dniach 23 czerwca – 29 sierpnia 2010 roku, poświęcona będzie muzyce polskiej. Festiwal obejmuje różne nurty muzyczne: muzykę klasyczną, klezmerską oraz jazz. Podczas 136 koncertów w kilkudziesięciu miejscach zostaną zaprezentowane dzieła polskich kompozytorów w wykonaniu cenionych muzyków. Stałym elementem festiwalu są również spotkania słowno-muzyczne, podczas których aktorzy melorecytują wybrane teksty.

Podczas 25. Schleswig-Holstein Musik Festival wystąpią m.in.: Piotr Anderszewski, Rafał Blechacz, Ewa Podleś, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal, kwartet smyczkowy Apollon Musagete, The Nigel Kennedy Quintet, Royal String Quartet, Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, krakowski zespół Kroke, Tomasz Stańko Quintet i inni. Dnia 24 sierpnia orkiestrą NDR Radiophliharmonie zadyryguje Krzysztof Penderecki, a dwa dni wcześniej, 22 sierpnia w koncertowym wykonaniu Halki Stanisława Moniuszki pod batutą Łukasza Borowicza wystąpią: Iwona Sobotka (sopran), Urszula Kryger (mezzosopran), Vladimir Kuzmenko (tenor), Karol Kozłowski (tenor), Konrad Jarnot (baryton) oraz Jacek Janiszewski (bas).

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej: www.shmf.de

Schleswig-Holstein Musik Festival powstał w 1986 roku. Podczas każdej edycji muzyka prezentowana jest w niecodziennym otoczeniu: w zamkach, willach, stodołach, kościołach czy halach fabrycznych. Częścią festiwalu są również koncerty na wolnym powietrzu oraz warsztaty muzyczne dla najmłodszych. W roku 2002 Schleswig-Holstein Musik Festival został połączony z festiwalem jazzowym JazzBaltica. Każdego roku festiwal skupia się na muzyce jednego kraju. W 1986 roku była to Austria, później Norwegia, Włochy, Japonia, Węgry. Edycja w roku 2010 została poświęcona Polsce.

Newsletter POLMIC 2010 nr 2

Newsletter POLMIC

Warsztaty "Baby boom bum"

Dnia 17 stycznia 2010 roku Fiharmonia Łódzka zainaugurowała kolejny cykl muzycznych spotkań przeznaczonych dla dzieci. "Baby boom bum" to muzyczne warsztaty skierowane dla najmłodszych - docelową grupa wiekowa to dzieci w wieku do 3 lat. Zajęcia prowadzone są według teorii profesora Edwina Eliasa Gordona, we współpracy z Fundacją Kreatywnej Edukacji. Kolejne warsztaty odbędą się 14 lutego 2010 roku. Zajęcia prowadzone będą w trzech grupach wiekowych: godz. 10.00 - od 0 do 12 miesięcy, godz. 11.00 - od 1 roku do 2 lat, godz. 12.00 - od 2 do 3 lat.

Warsztaty są zapowiedzią Międzynarodowego Seminarium Gordonowskiego, które odbędzie się w dniach 21-23 maja 2010 roku w Filharmonii Łódzkiej. W trzydniowym seminarium zostanie zaprezentowane praktyczne zastosowanie Teorii uczenia się muzyki E.E. Gordona: edukatora, muzyka i psychologa muzyki. Proponowane są zajęcia z doskonalenia własnej muzykalności poprzez improwizacje oraz uczenia gry na instrumentach, zgodne z założeniami teorii. Seminarium towarzyszyć będą koncerty i spektakle teatralne dla rodzin z małymi dziećmi. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2010 roku.
Więcej informacji o seminarium...

 

"Fryderyk Chopin – człowiek i jego muzyka" Ireny Poniatowskiej
 

W listopadzie 2009 roku nakładem warszawskiej Oficyny Wydawniczej MULTICO ukazała się wyjątkowa publikacja przygotowana specjalnie z okazji Roku Chopinowskiego 2010 - Fryderyk Chopin – człowiek i jego muzyka autorstwa prof. Ireny Poniatowskiej. Książka - album składa się z pięciu bogato ilustrowanych esejów, z których każdy poświęcony został innemu aspektowi życia i twórczości kompozytora. Napisane z pasją teksty autorstwa prof. Ireny Poniatowskiej, wybitnej znawczyni Chopina, wprowadzają w świat jego życia i muzyki. Piękne ilustracje archiwalne, współczesne zdjęcia, liczne reprodukcje rysunków, obrazów oraz pierwodruków i rękopisów dzieł Chopina pozwalają lepiej zrozumieć kompozytora i wczuć się w klimat jego czasów.
Więcej...

 

 Sukces wydawania nut w Sheet Music Plus


Zyski Sheet Music Plus ze sprzedaży w Polsce wzrosły w IV kwartale 2009 roku o ponad 100 procent
, ponieważ klienci dokonują zakupu zapisów nutowych za granicą. Firma Sheet Music Plus, wiodący internetowy dostawca zapisów nutowych (www.sheetmusicplus.com), uwzględniając ponadczasowy urok drukowanego oraz oprawionego zapisu nutowego w erze cyfrowej, ogłosiła 19 stycznia 2010 roku swój ogólnoświatowy sukces. Firma, której siedziba mieści się w USA, odnotowała 22-procentowy ogólny międzynarodowy wzrost na dziesiątkach rynków, w tym w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Francji, Niemczech, Japonii, Hiszpanii, we Włoszech, w Belgii, Irlandii, Holandii, Szwecji i wielu innych. Pomimo ubiegłorocznego kryzysu gospodarczego firma z powodzeniem zrealizowała prawie 600 000 zamówień na całym świecie i umocniła swoją pozycję jako lider na rynku internetowych zapisów nutowych do druku.
Więcej...