Polmic - FB


M jak młodzi

„Muzyka i magia” na deskach opery Krakowskiej

Muzyka i magia9 i 20 marca 2016 roku na deskach Opery Krakowskiej wystawiony zostanie spektakl rodzinny Muzyka i magia z muzyką Andrzeja Zaryckiego, według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego. Bajkową scenografię i kostiumy zaprojektowała Bożena Pędziwiatr, za ruch sceniczny odpowiedzialna jest Kinga Kużdżał, a za wizualizacje – Aldo Vargas Tetmajer i Rafał Śmierzchalski.

Muzyka i magia to spektakl interaktywny, włączający młodego widza w akcję przedstawienia. Dzieci mogły wcielić się w rolę krasnoludków i zaśpiewać na scenie wraz z Profesorem Badaczem i Królewną Śnieżką. Najmłodsi melomani śmiali się do rozpuku, kiedy z wieży Muzomagiusa wyskoczył nagle trochę straszy, a trochę zabawny potwór Bumtararam. Mimo sympatii do dziwnego stwora każde dziecko wiedziało, że jego postępowanie wcale nie sprzyja dobremu zakończeniu opowiadanej na scenie historii. Dzieci głośnym chórem komentowały kto w tej bajce jest dobry, a kto zły. I to chyba najlepszy dowód na to, że muzyczna opowieść uczy, jednocześnie bawiąc.

W magicznej opowieści o muzyce wystąpią: Andrzej Biegun (Czarodziej Muzomagius), Stanisław Knapik (Profesor Badacz), Michał Kutnik (Bumtararam), Monika Korybalska (Kopciuszek), Agnieszka Cząstka (Siostra, Śnieżka), Karin Wiktor-Kałucka (Siostra, Babcia), Kamila Mędrek-Żurek (Kapturek), Bożena Zawiślak-Dolny (Królowa), Krzysztof Kozarek (Książę, Królewicz), Marcin Herman (Wilk), Krzysztof Dekański (Leśniczy), Franciszek Makuch (Dworzanin), Janusz Dębowski (Dworzanin, Minister). Artystom towarzyszył Zespół Kameralny Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marka Kluzy.

Premiera spektaklul miała miejsce 15 października 2015 roku. Było to pierwsze zamówienie Opery Krakowskiej na spektakl w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Czytaj więcej: „Muzyka i magia” na deskach opery Krakowskiej

Śpiew dla dzieci i młodzieży w Teatrze Wielkim w Łodzi

Chór Dziecięcy Teatru Wielkiego w  ŁodziTeatr Wielki w Łodzi zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Lekcja chóru, które odbędzie się w poniedziałek 8 lutego 2016 roku. Tym razem zajęcia poprowadzi Maciej Salski, dyrygent Chóru Dziecięcego TW w Łodzi.

Lekcja chóru to alternatywna forma wspólnego muzykowania w śpiewie dla osób (zarówno dzieci, jak i dorosłych), które chcą w twórczy sposób spędzić czas. Poprzez grupowe aktywizowanie uczestników zajęć organizatorzy poszerzają ich wiedzę muzyczną oraz umiejętności związane z podstawami techniki wokalnej, dykcji. Uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć, na czym polega praca chóru od środka i zmierzyć się z wymaganiami stawianymi przed zawodowymi śpiewakami. Nauczą się także kilku zimowych piosenek z repertuaru spektaklu Gdzie mieszka Królewna Śnieżka?, którego premiera odbędzie się 2 lutego 2016 roku.

Zajęcia odbędą w trzech grupach, odpowiednio w godzinach: 9.30-10.30, 10.30-11.30 oraz 11.30-12.30. Minimalny wiek uczestników to 10 lat. Wstęp: 5 zł.

Rezerwacja miejsc: Małgorzata Drobniewska, tel. (42) 647 21 42, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

„Jak pokazać muzykę?” – warsztaty artystyczne NOSPR

Z sercem do muzykiNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na kolejne warsztaty dla młodszych dzieci z cyklu „Z sercem do Muzyki”, realizowane w ramach projektu „Wyższy poziom” w Galerii Katowickiej. Najbliższe potkanie odbędzie się 1 lutego 2016 roku.

Podczas warsztatów zatytułowanych Jak pokazać Muzykę? dzieci zostaną wprowadzone w fascynujący świat dźwięków poprzez najbardziej naturalne dla nich formy aktywności – zabawę, ruch i śpiew. Warsztaty to propozycja, aby zatrzymać się w biegu codzienności i ze świata nieograniczonej ilości różnorodnych bodźców wzrokowo-słuchowych wrócić do „korzeni”. Proste melodie, nieraz już zapomniane wyliczanki, rytmiczanki, kołysanki oraz dziecięce piosenki z repertuaru muzyki ludowej, tworzenie rytmów i zabawa z rytmem z wykorzystaniem dziecięcych instrumentów perkusyjnych. Organizatorzy zachęcają do odkrycia radości śpiewania – przez dzieci i rodziców – w formie swobodnej zabawy.

Godzinowy plan zajęć:
godz. 17.30-18.15 – dzieci w wieku 2-3 lat w towarzystwie rodzica
godz. 18.30-19.15 – dzieci w wieku 4-5 lat w towarzystwie rodzica lub bez

Liczba uczestników w każdej grupie to 12 osób. Zgłoszenia z podaniem danych dziecka (imię i nazwisko, wiek) należy przesyłać 7 dni przed rozpoczęciem warsztatów do Anny Lis na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, zakwalifikowane dzieci otrzymają potwierdzenie mailowe. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Gdzie mieszka Królewna Śnieżka?

Królewna Śnieżka2 lutego 2016 roku o godz. 18.30 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się premiera spektaklu Chóru Dziecięcego TWŁ Gdzie mieszka Królewna Śnieżka? Kierownictwo muzyczne nad przedstawieniem w reżyserii Agnieszki Białek objął Maciej Salski.

Teatr jest domem, w którym śmieszy. W nim budzi się zabawa, wyobraźnia, twórcza energia. W teatrze wszystko jest "bardziej", "mocniej", "intensywniej"... W teatrze można doświadczyć wielu wrażeń, można przeobrazić się w każdą postać, spełnić swoje marzenia, znaleźć swoją moc. Teatr jest miejscem, w którym można się schronić, przetrwać zimę. Zima w teatrze może być pełna zabawy, puszysta, biała i błyszcząca – marzenie każdego dziecka. Bo w teatrze wszystko może się zdarzyć! Może właśnie w nim mieszka Królewna Śnieżka?

Organizatorzy zapraszają na spektakl z udziałem Chóru Dziecięcego Teatru Wielkiego w Łodzi, na wspólną śnieżną zabawę, przeplataną popularnymi piosenkami zimowymi.

Królewna Śnieżka w Teatrze Wielkim w Łodzi

Królewna Śnieżka22 i 23 stycznia 2016 roku na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi wystawiony zostanie balet Królewna Śnieżka Bogdana Pawłowskiego według libretta Witolda Borkowskiego i Stanisława Piotrowskiego na podstawie baśni braci Grimm.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków z muzyką Bogdana Pawłowskiego miała swoją prapremierę w Teatrze Wielkim w Łodzi 14 marca 1970 roku i jest najczęściej w historii wystawianym baletem polskiego kompozytora. Do tej pory miała już około 40 premier na czterech kontynentach i przyniosła autorowi ogromną popularność oraz niesłabnącą sympatię młodych widzów, których kilka pokoleń przeżywało taneczne przygody bohaterów. Choreografię do łódzkiej wersji stworzył słynny polski tancerz i choreograf Witold Borkowski.

Bajka, która dostarcza dzieciom niezapomnianych emocji oparta jest na jednej z najbardziej znanych i najpiękniejszych baśni braci Grimm. Opowiada o losach dobrej i pięknej, lecz znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki. Królewna Śnieżka spotyka na swojej drodze siedmiu krasnoludków, w których każdy widz może znaleźć cechy samego siebie. Mimo, że Śnieżka zjada zatrute jabłko, wszystko dobrze się kończy.

Mikołajek i inne chłopaki

Mikołajek i inne chłopaki13 i 14 stycznia 2016 roku na Scenie Kameralnej Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbędą się spektakle kameralnej opery dla dzieci Radosława Matei Mikołajek i inne chłopaki.

Wystąpią studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Solistów przygotowali: Agnieszka Nagórka, Milena Antoniewicz, Andrzej Ogórkiewicz i Radosław Mateja. Autorką libretta jednoaktowego dzieła na podstawie opowiadań René Goscinnego w tłumaczeniu Barbary Grzegorzewskiej, Elżbiety Staniszkis i Toli Markuszewicz jest Magdalena Mateja. Kierownictwo muzyczne nad projektem w reżyserii Reginy Lissowskiej objęła Katarzyna Tomala.

Mikołajka nie sposób nie lubić, chociaż każda jego przygoda kończy się awanturą, płaczem, bójka z kolegami, zdemolowaniem całego pokoju lub wszystkim naraz. A to Mikołajek zgubi kredkę, której nie zgubił, to zaniemówi na urodzinach koleżanki, na której chciał wywrzeć jak najlepsze wrażenie, to znów narobi komuś wstydu, choć przecież nie chciał. O jego perypetiach twórcy opowiedzą tym razem muzyką – w ujęciu Radosława Matei i innych chłopaków, czyli zespołu Stand-by Orchestra. To wyjątkowo sympatyczna i przyjacielska orkiestra, podobnie jak Mikołajek, który jest dzieckiem wrażliwym i bardzo kocha swoich rodziców. Tak bardzo, że gdy dostał pracę do domu, to się od razu zmartwił: bo kiedy tata wraca z biura, to jest zmęczony i nie ma ochoty na robienie zadań z arytmetyki.

Ferie w mieście – Królewna Śnieżka

Królewna Śnieżka w Operze ŚląskiejWe wtorek 16 lutego o godz. 18.00 oraz 23 lutego 2015 roku o godz. 11.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu odbędą się spektakle Królewny Śnieżki – baletu w 3 aktach na podstawie baśni braci Grimm, z muzyką autorstwa Bogdana Pawłowskiego. Wystąpią soliści, koryfeje i zespół baletu oraz orkiestra Opery Śląskiej.

Poprzez muzykę i taniec opowiedziana zostanie jedna z najpiękniejszych historii, wzruszająca i pobudzająca wyobraźnię małego i dużego widza. To niezwykłe przedstawienie urzeka malowniczością scen, bogactwem postaci oraz przepiękną muzyką. Balet rozpoczyna scena, w której piękna, lecz zła Królowa-Macocha, jak co dnia przegląda się w czarodziejskim zwierciadle zachwycona swą urodą i coraz bardziej zazdrosna o rozkwitające piękno Śnieżki – przez co nieustannie zapędza ją do ciężkiej pracy. Pewnego dnia w ogrodzie pojawia się Królewicz, który od pierwszego wejrzenia zakochuje się w Śnieżce. W czarodziejskim zwierciadle zła Królowa podgląda tę scenę i płonąc z zazdrości postanawia na zawsze pozbyć się pięknej pasierbicy, by pozostać najpiękniejszą na świecie.

„Autoportret intuicyjny” – warsztaty artystyczne NOSPR

Z sercem do muzykiWarsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 7-11 lat z cyklu „Wszystkimi zmysłami” odbędą się 21 grudnia 2015 roku w godz. 17.00-18.30 w Galerii Katowickiej. Organizatorem wydarzenia odbywającego się w ramach projektu „Wyższy poziom” jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

„Autoportret intuicyjny” to temat spotkania, podczas którego dzieci przyjrzą się samym sobie, temu co lubią, jak się tego dnia czują, w jakie kolory są ubrane. Wszystko po to, by stworzyć niezwykły w formie autoportret!

Zgłoszenia z podaniem danych dziecka (imię i nazwisko, wiek) należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, zakwalifikowane dzieci otrzymają potwierdzenie mailowe. Liczba uczestników w grupie to 10 osób. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Dodatkowy kontakt pod numerem telefonu: (32) 732 53 09.

„Historia najmniej prawdopodobna” Jerzego Kornowicza

Historia najmniej prawdopodobnaW sobotę 19 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się premiera opery dziecięcej Jerzego Kornowicza Historia najmniej prawdopodoba, opartej na motywach baśni Hansa Christiana Andersena.

Bohaterem opery jest Czas i jego widomy kształt – Zegar zamieszkujący na operowej wieży zamkowej. To Czas jest czymś „najmniej prawdopodobnym”, Zegar zaś jest jednym z jego reprezentacji, także świadkiem czasu, instrumentem ukazywania obrazów w czasie spektaklu. Akcja toczy się w różnych przestrzeniach Opery na Zamku. Kolejne sceny w różny sposób odnoszą sie do tematu czasu i stanowią kolejne obrazy wytwarzane w pełnych godzinach przez niezwykły zegar. Owe obrazy ilustrowane są za pomocą rozmaitych, często nietypowych instrumentów, ruchu tancerzy oraz projekcji multimedialnych.

Kolejne spektakle odbędą się w dniach 20-22 grudnia 2015 roku oraz 27-29 kwietnia 2016 roku.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji – na stronie: www.opera.szczecin.pl/pl/component/repertuar/spektakl/282