Polmic - FB


ze świata

Król Roger w Royal Opera House

Król Roger w Royal Opera HouseW piątek, 1 maja 2015 roku w londyńskiej Covent Garden - Royal Opera House odbędzie się premiera opery Król Roger Karola Szymanowskiego. Reżyserii spektaklu podjął się Kasper Holten, a w tytułowej roli wystąpi Mariusz Kwiecień.

Inscenizacja opery Karola Szymanowskiego jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń sezonu operowego w Londynie. Jak podkreśla duński reżyser Kasper Holten, kunszt dzieła polega na jego niejednoznaczności, możliwości wielorakiej interpretacji. Tytułową partię śpiewa znakomity polski baryton Mariusz Kwiecień, który wykonywał już ją z powodzeniem na scenie Santa Fe Opera, w Madrycie i Paryżu. Na scenie The Royal Opera w roli Roksany zadebiutuje amerykańska sopranistka Georgia Jarman, partię Pasterza zaśpiewa albański tenor Saimir Pirgu, doradcy Edrisiego - brytyjski tenor Kim Begley, a Arcybiskupa - irlandzki bas Alan Ewing. W roli Diakonessy usłyszymy polską mezzosopranistkę Agnieszkę Zwierko. O scenografię i kostiumy do Króla Rogera zadba Steffen Aarfing, za choreografię odpowiada Cathy Marston, a dyrygentury podjął się dyrektor muzyczny Royal Opera House - Antonio Pappano.

Nowa produkcja The Royal Opera powstała we współpracy z Dallas Opera, przy wsparciu: Monument Trust, Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music, a także Hamish and Sophie Forsythów, Davida
Hancocka, Michaela Hartnalla oraz Connoisseurs’ Series.

Premierę Króla Rogera odbędzie się 1 maja 2015 roku o godz. 19.30, a kolejne spektakle będzie można zobaczyć 6, 12, 19 maja (godz. 19.30) oraz 9 i 16 maja 2015 roku (godz. 19.00).

Portal Culture.pl zaprasza na transmisję na żywo spektaklu 16 maja 2015 roku o godz. 20.00.

Więcej informacji – na stronie: www.roh.org.uk/productions/krol-roger-by-kasper-holten

Polak zwycięzcą 12th Biennial Young Composers' Competition w Vancouver

Polak zwycięzcą 12th Biennial Young Composers' Competition w Vancouver24 kwietnia 2015 roku odbył się koncert finałowy 12. Konkursu dla Młodych Kompozytorów, organizowanego przez Vancouver Chamber Choir. Po wysłuchaniu utworów finalistów jury postanowiło przyznać I nagrodę (ex aequo) reprezentantowi Polski - Maciejowi Bałenkowskiemu za kompozycję Quaeram te, Domine na 8-głosowy chór mieszany.

Maciej Bałenkowski pochodzi z Radomia. Obecnie jestem studentem 3 roku kompozycji w klasie dr hab. Roberta Kurdybachy w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Konkurs, odbywający się jako biennale, powołany został przez dyrygenta Jona Washburna, którego zamiarem było zachęcenie młodych kompozytorów do tworzenia, a młodych śpiewaków do wykonywania muzyki chóralnej. Organizowany jest w trzech kategoriach wiekowych, obejmujących łącznie twórców w wieku od 8 do 22 lat. Utwory zwycięskie w każdej z kategorii będą wykonane przez Vancouver Chamber Choir.

Więcej informacji o konkursie – na stronie: www.vancouverchamberchoir.com

Sinfonia Varsovia w Azji

Szalone Dni Muzyki w Japonii Orkiestra Sinfonia Varsovia wyrusza na tournée po Azji. Między 2 a 16 maja 2015 roku wystąpi z 17 koncertami w ramach festiwalu „Szalone Dni Muzyki w Japonii”, a następnie po raz pierwszy historii zespołu, wykona 3 koncerty w Chinach.

Tradycyjnie już na przełomie kwietnia i maja Sinfonia Varsovia wyrusza do Japonii na tamtejszą edycję międzynarodowego festiwalu upowszechniającego muzykę klasyczną: „La Folle Journée” („Szalone Dni Muzyki”). Pierwsza i największa tegoroczna odsłona festiwalu, jak co roku, odbyła się we Francji na przełomie stycznia i lutego.

Każda edycja „La Folle Journée” programowana jest według określonego klucza. W 2014 roku była to muzyka amerykańska. Tegorocznym motywem przewodnim są Pasje serca i duszy. W programach koncertów Sinfonii Varsovii w Tokio i Niigacie znajdą się dzieła od Bacha, przez klasyków wiedeńskich: Mozarta i Beethovena, czołowych przedstawicielu romantyzmu: Chopina, Dvořáka, Brahmsa, Griega, po twórców XX wieku – Rodrigo, Brittena i Marqueza. Orkiestrę poprowadzi młody amerykański dyrygent Robert Trevino, który zebrał ciepłe oceny krytyków i publiczności po koncercie z Sinfonią Varsovią podczas ostatniego Festiwalu Beethovenowskiego w Warszawie. Wśród licznych solistów, którym w Japonii będzie towarzyszyć polska orkiestra, znajdą się m.in. skrzypek Augustin Dumay oraz pianistka Yulianna Avdeeva. Warto podkreślić, że wszystkie koncerty Sinfonii Varsovii w ramach festiwalu „Szalone Dni Muzyki w Japonii” odbywają się w ogromnych salach koncertowych. Ta w City Performing Arts Center (Niigata) przeznaczona jest dla ok. 2000 osób, a w Tokyo International Forum – dla ponad 5000!

Po 9 dniach i 17 koncertach w ramach japońskich Szalonych Dni Muzyki, Sinfonia Varsovia poleci do Chin, gdzie wystąpi z trzema koncertami pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka. Artyści będą koncertować w najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Chinach - National Centre for the Performing Arts w Pekinie, w Teatrze Wielkim w Tianjinie oraz w Qintai Concert Hall w Wuhan. W programie koncertów: I Symfonia D-dur op.25 „Klasyczna” Siergieja Prokofiewa oraz dzieła polskich kompozytorów: Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika z solistą Jakubem Haufą oraz II Koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina w interpretacjach Pawła Wakarecego i słynnej chińskiej pianistki Chen Sa.

Trasa koncertowa Sinfonii Varsovii w Chinach to wydarzenie odbywające się w ramach Sezonu Polskiego w Chinach, które jest współorganizowane przez Culture.pl, Instytut Polski w Pekinie, Tianjin Grand Theatre, National Center of Performing Arts and Beijing Poly.

Viva Italia, czyli koncert wyjazdowy Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej we Włoszech

Viva Italia, czyli koncert wyjazdowy Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej we WłoszechWe wtorek, 5 maja 2015 roku o godz. 20:45 w Teatro Comunale Giuseppe Verdi w Pordenone Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będzie reprezentować polską kulturę w słonecznej Italii.

Gdańscy muzycy wystąpią pod batutą Massimiliano Caldiego, dyrygenta od wielu lat związanego z Polską i aktywnie promującego polską muzykę poza granicami kraju. W tournée weźmie także udział znana pianistka Beata Bilińska, laureatka nagród zdobytych w międzynarodowych konkursach pianistycznych, także na terenie Włoch.

W programie znajdą się takie utwory, jak: Uwertura na instrumenty smyczkowe i Pięć melodii ludowych Witolda Lutosławskiego, Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40 oraz Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, Ciaccona na orkiestrę smyczkową z Polskiego Requiem, ku pamięci Karola Wojtyły oraz Trzy utwory w dawnym stylu Krzysztofa Pendereckiego.

Więcej informacji – na stronie: Teatro Comunale Giuseppe Verdi w Pordenone

Martyna Kosecka zwyciężczynią Konkursu Kompozytorskiego na Music Biennale Zagreb

Martyna Kosecka zwycięzcą Konkursu Kompozytorskiego na Music Biennale Zagreb21 kwietnia 2015 roku podczas Muzycznego Biennale w Zagrzebiu odbył się koncert wieńczący Konkurs Kompozytorski na 5-minutową Operę, podczas którego miały miejsce prawykonania dziesięciu finałowych utworów. Największe uznanie zdobyła opera Kochaway polskiej kompozytorki Martyny Koseckiej. Artystka w ramach głównej nagrody otrzyma zamówienie na napisanie opery przeznaczonej do wykonania na kolejnym, 29. Biennale Zagreb 2017.

Wykonawcami premierowych kompozycji byli muzycy orkiestry festiwalowej, sopranistka Monika Cerovèec i baryton Krešimir Stražanac pod batutą Sašy Britviæ’ego. Utwory oceniało Jury w składzie: Zoran Juraniæ, Daniel Matej, Ðuro Živkoviæ i Krešimir Seletkoviæ, a także słuchacze, którzy mogli głosować na swoje ulubione utwory.

Niestety polska kompozytorka nie mogła uczestniczyć w koncercie finałowym, podobnie jak Steven Prengels z Belgii - zdobywca II nagrody. 3. miejsce ex aequo otrzymali Greczynka Lina Tonia oraz Szwajcar Kevin Juillerat. Laureaci skomponują na zamówienie Music Biennale Zagreb utwór na orkiestrę lub zespół kameralny (II nagroda) oraz utwór solowy (III nagroda), które zostaną wykonane podczas następnej edycji festiwalu.