Polmic - FB

aktualności

Radziejowice | Koncert Wiener Glasharmonika Duo

Radziejowice3 sierpnia 2019 roku o godz. 20.00 w radziejowickim Nowym Domu Sztuki odbędzie się koncert Wiener Glasharmonika Duo w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Duet tworzony przez małżonków Christę i Geralda Schönfeldinger swoje artystyczne życie związał ze światem „szklanych dźwięków” na początku lat 90-tych XX wieku, tym samym budząc z powrotem do życia niemal zupełnie zapomnianą tradycję gry na instrumentach ze szkła. Obecnie małżeństwo Schönfeldinger należy do światowej czołówki interpretatorów gry na glasharmonice i verrofonie. Zasłynęli nie tylko znakomitymi wykonaniami klasycznego repertuaru, ale także odkrywaniem nowych technik gry oraz interpretacjami utworów współczesnych – także prawykonaniami.

Podczas koncertu w Radziejowicach artyści wykonają polską muzykę w opracowaniu na harmonikę szklaną i verrofon autorstwa Christę i Geralda Schönfeldingerów. Zabrzmią fragmenty oper Hrabina i Straszny Dwór oraz pieśni Stanisława Moniuszki, dwa chorały z polskich zbiorów Zakonu Klarysek, utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Krzysztofa Komedy. Szczególnym punktem programu będzie prawykonanie utworu Dumka for Glass Duo Krzesimira Dębskiego.

W trosce o komfort i bezpieczeństwo publiczności organizatorzy proszą o mailowe potwierdzenie obecności na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., co umożliwi zarezerwowanie miejsc w Sali koncertowej. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Olsztyn | Koncert Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO

LYO16 sierpnia 2019 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wystąpi Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO (Lutoslawski Youth Orchestra). Młodzi muzycy pod dyrekcją Adriána Varela rozpoczną koncert Uwerturą fantastyczna Bajka Stanisława Moniuszki.

Następnie publiczność usłyszy wirtuozowski Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza, który zaprezentuje wybitny polski skrzypek Janusz Wawrowski. O wyjątkowości tego artysty świadczy także fakt, iż dzięki uprzejmości FutureNet gra na skrzypcach zbudowanych w 1685 roku przez Antonia Stradivariego. Trzecią pozycją koncertu w wykonaniu Polskiej Orkiestry Młodzieżowej będzie V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.

Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO to największa i zarazem jedyna ogólnopolska orkiestra dla uczniów szkół muzycznych II stopnia. Co roku kierownictwo artystyczne orkiestry podróżuje po kraju wyszukując najzdolniejszych młodych muzyków, których wyróżnia talent i olbrzymia pasja do muzyki. We współpracy ze słynną Philharmonia Orchestra z Londynu i Filharmonią Warmińsko-Mazurską podczas Akademii Umiejętności w dniach 10–17 sierpnia w Olsztynie tworzony będzie zespół nastawiony na zdobycie profesjonalnych umiejętności artystycznych, ale również gotów uczyć się kreatywności i pracy w zespole. Skład tegorocznej kadry profesorskiej Akademii uświetnili swoją obecnością znakomici artyści: Adrián Varela, Desmond Neysmith, Carsten Williams, Laurent Ben Slimane oraz Jan Regulski.

Więcej – na stronie https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/polska-orkiestra-mlodziezowa-lyo-2/ 

Kraków | Koncerty z okazji 25. rocznicy Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa

Art ForumCo niedzielę, począwszy od 11 sierpnia do 1 września 2019 o godz. 19:00 w Kościele oo. Augustianów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej odbędą się koncerty z okazji 25. rocznicy Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa.

Podczas koncertów zaprezentują się wybitni krakowscy muzycy, laureaci Stypendium Twórczego Miasta Krakowa: Piotr Krzaczkowski, Mateusz Dudek, Duo Ardente, LLLeggiero Woodwind Trio, Cracow Duo, którzy zaprezentują kompozycje wybitnych krakowskich kompozytorów, również laureatów Stypendium Twórczego Miasta Krakowa: Michała Papary, Piotra Peszata, Wojciecha Widłaka, Marcela Chyrzyńskiego i Macieja Jabłońskiego. Oprócz nagrodzonych stypendium twórców w repertuarze artystów znajdą się utwory muzyki klasycznej z różnych epok (m. in. Johanna Sebastiana Bacha czy Wolfganga Amadeusa Mozarta), jak również polskie współczesne kompozycje (m.in. Zbigniewa Bargielskiego czy Wiesława Cienciały).

Koncerty odbędą się w Kościele oo. Augustianów w Kaplicy pw. Św. Doroty, która doskonale pasuje do kameralnego charakteru wydarzenia oraz wybranego repertuaru. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Art Forum. Projekt powstał w ramach obchodów 25. rocznicy powstania Stypendium Twórczego Miasta Krakowa i jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronach: https://www.facebook.com/fundacjaartforum  i https://fundacjaartforum.pl/ 

XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum non profanum”

Sacrum non ProfanumW dniach 8–17 sierpnia 2019 roku odbędzie się XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum non profanum”.

Festiwal organizowany jest od 2005 roku przez Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Co roku patronem muzycznym przedsięwzięcia jest jeden z wybitnych polskich kompozytorów. Pozostając w konwencji, Festiwal 2019 przedstawi odbiorcom Stanisława Moniuszkę. Utwory Mistrza rozbrzmiewać będą m.in. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, szczecińskiej bazylice archikatedralnej św. Jakuba, Operze na Zamku, w Domu Kultury „13 Muz”, w Zamku Książąt Pomorskich, a także w słynnej berlińskiej bazylice pw. Jana Chrzciciela, gdzie Litanie Ostrobramskie i Preludium organowe na temat „Gorzkie żale” wykonają niemieccy, ukraińscy i polscy artyści.

W programie przedsięwzięcia znalazły się utwory muzyki współczesnej przeplatane z należącymi do kanonu światowej klasyki dziełami minionych epok. We współpracy z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego organizowano koncert w Domu Kultury „13 Muz” w ramach programu „Muzyka naszych czasów”, który wprowadza w krwiobieg szkolnictwa muzycznego utwory młodych polskich kompozytorów XXI wieku w wykonaniu młodych instrumentalistów.

W Festiwalu weźmie udział około pięciuset artystów: tak znani oraz cenieni od lat artyści, jak również debiutujący, zdolni i dobrze zapowiadający się muzycy. Wśród wykonawców znajdą się Orkiestra Lwowskiej Narodowej Filharmonii oraz Raschèr Saxophone Quartet, obchodzący w Szczecinie jubileusz 50-lecia istnienia. Światowej sławy zespół wykona m. in. Quartet for 4 Saxophones op. 65 a, który Krzysztof Meyer dedykował kwartetowi. Uczestnicy Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych – członkowie trzech orkiestr dętych z Białorusi, Niemiec i Polski – wykonają pieśni Patrona wydarzenia w nowej aranżacji w łobeskim Kościele Najświętszego Serca Jezusowego i podczas plenerowego koncertu finałowego przed słynnymi ruinami kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu.

Przykładem lat ubiegłych festiwalowym koncertom towarzyszyć będą wydarzenia pozamuzyczne (np. seanse filmowe, wystawy i konferencje naukowe).

Szczegółowy program – na stronie http://sacrumnonprofanum.eu/ 

Warszawa | Lato w Sinfonii Varsovii – sierpień

SVTrwający od maja wiosenno-letni sezon artystyczny „Lato w Sinfonii Varsovii” nie zwalnia tempa! Na słuchaczy czekają tematyczne koncerty kameralne, popularne potańcówki, muzyczny spektakl dla całych rodzin oraz koncert orkiestrowy z wirtuozem gitary Krzysztofem Meisingerem.

Letnie Koncerty na Grochowskiej w sierpniu podzielone zostały na dwa nurty. Sobotnie spotkania będą należały do muzyki Dawnej Warszawy – piosenek lat 20-tych i 30-tych XX wieku, a także utworów cieszących się popularnością wśród warszawiaków w I połowie XX wieku. Podczas koncertów wystąpią: skrzypaczka Joanna Okoń z pianistką Katarzyną Glensk (3.08), zespół wokalny Il Canto (10.08), Camerata Vistula z wiolonczelistką Anną Wróbel i kierownikiem artystycznym Andrzejem Wróblem (17.08) oraz Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik tworzący Lutosławski Piano Duo (24.08).

Niedziele natomiast wypełnione będą muzyką z elementami improwizacji. Zaproszeni artyści przedstawią repertuar z różnych epok, ponieważ ta trudna sztuka wykonywania muzyki niezapisanej jest obecna nie tylko w jazzie. Brzmienia średniowiecza i renesansu wykreuje zespół instrumentów dawnych Ars Nova (4.08), a tydzień później orkiestra Cornu Copiae ze skrzypaczką Karoliną Habałą (11.08) przeniosą słuchaczy w świat baroku. W kolejną niedzielę (18.08) klawesynista Stanisław Łopuszyński wykona muzykę z repertuaru francuskich klawesynistów oraz współczesną. Na zakończenie cyklu odbędzie się specjalne wydarzenie. Atom String Quartet podczas ostatniego Letniego Koncertu na Grochowskiej (25.08) zaprezentuje utwory Krzysztofa Pendereckiego, dyrektora artystycznego Orkiestry Sinfonia Varsovia, w autorskich aranżacjach. Koncert będzie jednocześnie premierą najnowszej płyty zespołu pt. Penderecki.

W pierwszą niedzielę sierpnia (4.08) o godzinie 11:00 odbędzie się kolejne spotkanie z serii Poranków na Grochowskiej. Spektakl Zoobacz, Zoo! napisany został na podstawie wierszy Zoo Jana Brzechwy. Autorska muzyka Zuzanny Falkowskiej i Jana Stokłosy oraz lubiane przez najmłodszych wiersze o niedźwiedziu, dziku, żyrafie i innych zwierzętach stworzą ciekawy świat zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org 

Licheń | Rocznica Powstania Warszawskiego

LichenPolegli podczas Powstania Warszawskiego zostaną upamiętnieni w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w 75. rocznicę jego wybuchu. 1 sierpnia 2019 roku o godz. 17.05 odbędzie się koncert pieśni patriotycznej „Krzyż i Orzeł”.

W intencji poległych księża marianie odprawią Eucharystię w bazylice Matki Bożej Licheńskiej o godz. 16.00. Po mszy, w czasie godziny „W” – o 17.00 zabrzmi dzwon „Maryja Bogurodzica”. Największy dzwon w Polsce zabije, by uczcić pamięć Powstańców w godzinie zainicjowania Powstania Warszawskiego. Następnie w bazylice zaśpiewają: Bogusław Morka (tenor, solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawie), Emilia Zielińska (sopran), Mariusz Ruta (tenor) oraz zespół kameralny pod dyrekcją prof. Bogny Dulińskiej.

W programie koncertu znajdą się utwory autorstwa Wojciecha Sowińskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Jana Markowskiego, Wiesława Kądzieli, Ottona Żukowskiego, Adama Kowalskiego i Włodzimierza Korcza, odnoszące się do okresu I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej w 1920 i obrony Lwowa, obejmujące okres powstania warszawskiego, a także współczesne, mówiące o przeżyciach wojennych, solidarnościowych i niepodległościowych.

W mieszczącym się w bazylice Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego można będzie zobaczyć niepokazywane dotychczas pamiątki związane z Powstaniem Warszawskim. Od 10.00 do 15.00 w biurze Muzeum pracownicy zaprezentują unikatowe zdjęcia, opaski powstańcze, rzeźbę „Mały powstaniec warszawski”, drzeworyty uczestnika Powstania – Zdzisława Karola Szczepańskiego (1917-2009) i inne pamiątki z tego czasu.

Justyna Zacharek

Warszawa | Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki

Muzeum Powstania1 sierpnia 2019 roku o godz. 20.30 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego jak co roku odbędzie się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów wybuchu powstania w 1944 roku.

Muzeum zaprasza wszystkich chętnych, zainteresowanych historią Warszawy do upamiętnienia tamtego czasu i znakomitych ludzi, walczących Polaków, poprzez wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Specjalnie na tę okazję przygotowywane są śpiewniki, które ułatwią zebranym wspólne śpiewanie. Śpiewniki zawierają repertuar powstańczy, w tym pieśni znanych polskich kompozytorów i działaczy kulturalnych: Karola Kurpińskiego, Andrzeja Panufnika, Jana Ekiera, Jana Markowskiego, Jerzego Dargiela i Kazimierza Oberfelda.

Utwory zaprezentują orkiestra Stokłosa Collective Orchestra, Chór Warszawiaków oraz soliści Natalia Piotrowska, Sebastian Machalski i Kuba Jurzyk pod batutą Jana Stokłosy, który jest autorem opracowań pieśni wykonywanych podczas sierpniowego koncertu. Wydarzenie poprowadzi Tomasz Wolny.

Dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, koncert będzie transmitowany na żywo na antenie TVP1 (od 20.35).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szczegółowe informacje – na stronie https://www.1944.pl/ 

Warszawa | Sierpień z Sinfonią Varsovią

SVW dniach 4, 11, 18 i 25 sierpnia 2019 roku na warszawskiej letniej scenie muzycznej przy ul. Grochowskiej 272 będą miały miejsce koncerty „Improwizacja” z cyklu „Lato z Sinfonią Varsovią”.

Sinfonia Varsovia zaprasza na niezwykłe spotkania z artystami, dla których, jak podkreśla muzykolog Piotr Wojciechowski, „improwizacja stała się drugą naturą; dla których przetworzone w mgnieniu oka dźwięki są nie mniej istotne niż te zapisane; dla których granica między wykonawcą a kompozytorem (czasem też między gatunkami) zaciera się tak bardzo, że nie ma ona już większego znaczenia; i wreszcie dla których wzbogacanie zastanego i przemienianie w coś nowego stało się sensem muzycznej wspólnoty. Wszystko to w granicach zasad, które godzinami ciężkiej pracy muzycy poznawali i przyswajali, by weszły one do artystycznego krwioobiegu – harmonie jazzowe, technika basso continuo, budowanie fugi barokowej, ludowe zdobnictwo muzyczne i poszukiwanie nietypowych brzmień, a w ramach tego jakaś muzyczna dezynwoltura, by nigdy nie popaść w schematy – by nie przestawać tworzyć”.

Podczas sierpniowych koncertów w siedzibie Sinfonia Varsovia wystąpią zespół instrumentów dawnych Ars Nova, orkiestra barokowa Cornu Copiae, Atom String Quartet, zaś w roli solistów usłyszymy sopranistkę Katarzynę Bienias oraz pianistę i klawesynistę Stanisława Łopuszyńskiego. Dawne tańce zaprezentują Joanna Lichorowicz i Sławomir Greś. W wykonaniu artystów usłyszymy muzykę średniowieczną, barokową, pieśni sefardyjskie, a także utwory Krzysztofa Pendereckiego w aranżacji jazzowego Atom String Quartet.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org 

Polanica-Zdrój | 28. Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

Międzynarodowe koncerty1 sierpnia 2019 roku o godz. 19.30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju w ramach Międzynarodowych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej wystąpią organista Johannes Skudlik (Niemcy) i wiolonczelista Bartłomiej Pacan (Polska).

Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Polanicy-Zdroju to festiwal o wysokiej randze artystycznej, na którym prezentowane są wielkie dzieła muzyki klasycznej i współczesnej przez wybitnych wykonawców z kraju i zagranicy. Obok istotnych celów artystycznych, koncerty odgrywają znaczącą rolę edukacyjną (poprzez prelekcje z zakresu historii muzyki) oraz społeczno-kulturową (kultywowanie wielowiekowej tradycji koncertowania w świątyniach Dolnego Śląska, podnoszenie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej regionu, promowanie zjawisk polskiej kultury muzycznej skierowanych do dużych grup turystów zagranicznych).

Istotnym założeniem tegorocznej edycji Festiwalu jest zderzenie dzieł wybitnych kompozytorów muzyki organowej (J. S. Bach, F. Mendelssohn-Bartholdy, J. Pachelbel, G. F. Händel i in.) z transkrypcjami na organy klasycznej i współczesnej muzyki instrumentalnej. W interpretacji Johannesa Skudlika, dyrektora artystycznego festiwalu organowego w Palermo, i laureata konkursów wiolonczelowych Bartłomieja Pacana usłyszymy utwory Johanna Sebastiana Bacha, Vincenta Duboisa, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Sergiusza Rachmaninowa i Léona Boëllmanna.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POBIERZ: program Festiwalu