Polmic - FB

news

XVIII Festiwal i kurs muzyczny „Chopin–Górecki. Źródła i Inspiracje”

cUniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza do wzięcia udziału w XVIII edycji Festiwalu „Chopin–Górecki. Źródła i Inspiracje”. Koncerty odbędą się w dniach 5–14 lipca 2017 roku.

Program wydarzenia obejmuje indywidualne lekcje ze znanymi artystami o międzynarodowej sławie, wykłady, wycieczki po Polsce (m.in. zwiedzanie dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli) oraz koncerty. Atmosfera Festiwalu i możliwość czerpania inspiracji z samego źródła bogatego dziedzictwa najwybitniejszych polskich kompozytorów od Chopina do Góreckiego, pozwoli uczestnikom doświadczyć niezwykłych i niezapomnianych emocji i wzruszeń.

Muzyka wybitnych polskich twórców zabrzmi w wykonaniu takich znanych zespołów, jak sekstet wokalny proMODERN i Szymanowski Quartet. Podczas koncertu finałowego 14 lipca o godz. 19.30 w Sali Koncertowej UMFC swoje umiejętności wykonawcze zaprezentują uczestnicy kursów.

Program przedsięwzięcia dostępny jest na stronie: www.chg.chopin.edu.pl

Premiera utworu „Regina Poloniae” Marka Raczyńskiego

r24 czerwca 2017 roku o godz. 18.00 w Bazylice Św. Jana Chrzciciela w Szczecinie odbędzie się prawykonanie kompozycji Regina Poloniae Marka Raczyńskiego.

Regina Poloniae to sześcioczęściowa kantata przeznaczona na sopran, mezzosopran, chór mieszany i organy. Kompozytor wykorzystał w niej fragmenty Ślubów Jasnogórskich napisanych przez kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Litanii Loretańskiej. W ten sposób stworzył pomost pomiędzy dwoma istotnymi wydarzeniami z historii Polski – Ślubami Króla Jana Kazimierza złożonymi w 1656 roku w podziękowaniu za uratowanie Królestwa Polskiego i Jasnogórskimi Ślubami Narodu z 1956 roku.

Prawykonanie utworu odbędzie się podczas koncertu z okazji 100. rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej i 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W koncercie wezmą udział: Joanna Tylkowska-Dróżdż (sopran), Beata Dutka (mezzosopran), Joanna Marciniak (organy) i Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.

XVI Sądecki Festiwal Muzyki Organowej „L’Arte Organica”

k XVI Sądecki Festiwal Muzyki Organowej „L’Arte Organica” w Nowym Sączu potrwa od 21 czerwca do 28 lipca 2017 roku.

W koncertach Sądeckiego Festiwalu Organowego „L’Arte Organica” występują wirtuozi organów – muzycy z Polski i zagranicy. W tym roku wśród zaproszonych gości są Petra Veenswijk (Holandia), Fanxiu Shen (Chiny) i Florian Pagitsch (Austria). Na podkreślenie zasługuje różnorodność stylistyczna muzyki prezentowanej na Festiwalu. Obok kompozycji wielkich klasyków – Johanna Sebastiana Bacha i Dietricha Buxtehudego – można usłyszeć muzykę organową, rzadko prezentowaną w Polsce.

Polska muzyka organowa zaprezentowana zostanie przez Piotra Rojka, który wystąpi 20 lipca o godz. 19.15 w Bazylice św. Małgorzaty. Rojek ukończył studia we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba. Pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Kieruje Katedrą Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Artysta koncertował m.in. w Czechach, Finlandii, na Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii oraz na Wyspach Ålandzkich. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt. Podczas jego koncertu, zatytułowanego „Wielkie formy”, odbędzie się premiera utworu Rojka Fantasia chromatica.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie: www.mcksokol.pl

Polsko-włoska Gala Operowa na zakończenie sezonu artystycznego 2016/2017

g23 czerwca 2017 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej będzie miała miejsce Polsko-włoska Gala Operowa – ostatni koncert w sezonie artystycznym 2016/2017, podczas którego zabrzmią m. in. utwory Feliksa Nowowiejskiego.

Ojczyzną opery są Włochy. Nie dziwi więc, że wszyscy kompozytorzy, którzy uprawiali tę formę, spoglądali w stronę Półwyspu Apenińskiego. Nawet twórca opery narodowej Stanisław Moniuszko nie uniknął włoskich wzorów. Słychać to zwłaszcza w Hrabinie, pełnej popisowych arii. Aria Ewy Perche belii z tej opery zabrzmi w Filharmonii Łódzkiej podczas Gali Finałowej sezonu 2016/2017. Tego wieczoru nie zabraknie też fragmentów z innych dzieł kompozytora: Flisa i Strasznego dworu (słynna aria z kurantem). Moniuszko czerpał między innymi ze wzorów swego poprzednika, Karola Kurpińskiego; wiele jego dzieł zachowało się tylko we fragmentach, do nich należy też Czaromysł, usłyszymy ariettę Wandalii z tej opery. Polskie motywy wprowadzał do swoich oper także Feliks Nowowiejski; z jego twórczości wybrano Legendę Bałtyku. Włoskie wpływy zdradza mało znana twórczość Józefa Michała Poniatowskiego, który swój głos tenorowy wykształcił właśnie w tym kraju. Jego opera Pierre de Médicis, z której zabrzmią dwa wyjątki, na premierę w Polsce musiała czekać aż 150 lat.

Utwory wykonają Chór dziecięcy OSM I st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej; w roli solistów wystąpią: Katarzyna Dondalska (sopran), Pavlo Tolstoy (tenor) i Piotr Nowacki (bas). Galowy wieczór poprowadzi Włoch, zakochany w muzyce polskiej Massimiliano Caldi. Spotkanie przedkoncertowe (godz. 18.15) poprowadzi Piotr Matwiejczuk.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://filharmonia.lodz.pl

III Małopolska Akademia Talentów

m Stowarzyszenie Artystyczne ,,Porta Musicae” zaprasza na III Małopolską Akademię Talentów. Festiwal to cykl kilkunastu koncertów, które odbywać się będą między 19 czerwca a 9 lipca 2017 roku w malowniczej scenerii regionu Małopolski.

Trwający dwa tygodnie festiwal muzyczny został zaplanowany jako cykl kilkunastu koncertów, które odbędą się w Łącku, Żegocinie, Nowym Sączu, Starym Sączu, Krościenku nad Dunajcem, Kąśnej Dolnej, Krynicy-Zdroju i Szczawnicy. Festiwal ma przyczynić się do upowszechnienia muzyki klasycznej w całym regionie.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Jan Kalinowski. Wykonawcami będą zaproszeni goście – profesjonalni muzycy, wykładowcy polskich i zagranicznych uczelni muzycznych, aktywnie koncertujący w Polsce i na świecie, oraz młodzi instrumentaliści, uczestnicy kursów muzycznych p.n. III Małopolska Akademia Talentów oraz uczestnicy kursów pianistycznych w Kąśnej Dolnej. Podczas koncertów wystąpią soliści (pianiści, skrzypkowie, wiolonczeliści, fleciści), zespoły kameralne smyczkowe i dęte oraz Orkiestra Arco Cracovia.

Wybitni artyści oraz młodzi utalentowani wykonawcy zaprezentują najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej, w tym dzieła polskich kompozytorów. 29 czerwca w Kąśnej Dolnej będzie miał miejsce Koncert w dniu 76. rocznicy śmierci I. J. Paderewskiego, podczas którego zabrzmią jego dzieła, a także utwory F. Chopina i Z. Stojowskiego.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Pełen program Festiwalu, informacje o artystach, którzy wystąpią oraz o miejscach koncertów dostępne są na stronie www.festiwalmuzyczny.com

I Koncert rezydencki – Ewa Fabiańska-Jelińska i jej muzyka

f21 czerwca 2017 o godz. 18.00 w Poznaniu odbędzie się Koncert monograficzny Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, kompozytorki-rezydentki w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego w 2017 roku.

W programie znajdą się utwory solowe i kameralne kompozytorki powstałe w ciągu ostatnich dziesięciu lat: A-Gis Tango na altówkę, wiolonczelę i fortepian; Elegia na altówkę solo, Le Quai de Bercy na fortepian solo, Miniatures sonoristiques na puzon preparowany solo, Suita Baśniowa na wiolonczelę i fortepian, Arabeska na puzon i fortepian, Preludium i Toccatina na altówkę i puzon, Menojre na wiolonczelę solo oraz Sonata na altówkę i fortepian.

Wykonawcami będą znakomici poznańscy instrumentaliści: Ewa Guzowska (altówka), Katarzyna Polonek (wiolonczela), Wojciech Jeliński (puzon), Krzysztof Sowiński i Tomasz Sośniak (fortepian).

Koncert realizowany jest w ramach projektu „Nowowiejski w Poznaniu dawniej i dziś”, dofinansowanego z budżetu Miasta Poznania. Przedsięwzięcie będzie miało miejsce w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego (al. Wielkopolska 11). Wstęp wolny.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

52. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

fW dniach 15–18 czerwca 2017 roku w Szczawnie-Zdroju odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego.

Międzynarodowe Festiwale Wieniawskiego nawiązują do dwukrotnych pobytów i koncertów Henryka Wieniawskiego w latach 1855 i 1857 w Szczawnie-Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn) na Dolnym Śląsku. Festiwal powstał w 1966 roku. Do początku lat osiemdziesiątych nosił nazwę „Dni Henryka Wieniawskiego" („The Henryk Wieniawski Days"). Na pierwszym Festiwalu wystąpiło między innymi słynne Trio Wiłkomirskich. W kolejnych edycjach Festiwalu przez estrady koncertowe przewinęli się najwybitniejsi skrzypkowie z Polski i z zagranicy, m. in. Frantiszek Novotny, Vadim Repin i Maksim Vengerov.

Oprócz występów renomowanych i uznanych skrzypków odbywają się tu także koncerty młodych artystów, którzy mają okazję zaprezentowania swej sztuki wykonawczej publiczności festiwalowej. Podczas tegorocznej edycji przedsięwzięcia wystąpią laureatki Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego Maria Włoszczowska i Veriko Tchumburidze.

Program Festiwalu zawiera zarówno najpiękniejsze dzieła klasyczne i romantyczne, jak i utwory dwudziestowieczne. Koncert inauguracyjny w Teatrze Zdrojowym rozpocznie Etiuda b-moll Karola Szymanowskiego w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod batutą Anny Duczmal-Mróz. 17 czerwca skrzypek Stefan Plewniak i Orkiestra Il Giardino d' Amore pod dyrekcją Marty Gardolińskiej zaprezentują II Koncert skrzypcowy op. 61 Szymanowskiego.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.teatr-zdrojowy.pl/wieniawski/program 

Koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie

p21 czerwca 2017 roku o godz. 19:30 w siedzibie NOSPR będzie miał miejsce koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie.

Konkursy duetów z harfą są organizowane przez Polskie Towarzystwo Harfowe oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2005 roku. Pierwszych pięć konkursów (od 2005 co dwa lata) organizowano w skali ogólnopolskiej, w roku 2015 szósty konkurs zorganizowano jako międzynarodowy. Polskie Towarzystwo Harfowe jest członkiem The World Harp Congress – organizacji non profit, skupiającej organizacje narodowe harfistów i muzyków z całego świata. Od trzeciej edycji konkursu duetów V kategorię stanowi konkurs prawykonań, który sprzyja wzbogaceniu literatury muzyki kameralnej z harfą.

Podczas koncertu laureatów zabrzmią najnowsze utwory polskich kompozytorów: Dwa tańce polskie Przemysława Schellera i SaHarBad Anny Marii Huszczy na harfę i saksofon, Notturno Michała Malca na harfę i wibrafon oraz Troć Aleksandra Brycha na harfę i saksofon.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.nospr.org.pl

Zakończenie sezonu – Summer Gala w Filharmonii Szczecińskiej

f17 czerwca 2017 roku w Filharmonii Szczecińskiej będzie miał miejsce koncert symfoniczny pt. „Zakończenie sezonu – Summer Gala”.

Podczas koncertu wybitna polska mezzosopranistka, stale występująca w wiedeńskiej Staatsoper i londyńskiej Royal Opera House, Małgorzata Walewska na scenie Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie wykona najsłynniejsze arie oraz uwertury operowe stworzone przez Giuseppe Verdiego oraz Georges’a Bizeta. Polska diva operowa przed szczecińską publicznością wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie, którą poprowadzi Rune Bergmann. Bergmann jest dyrygentem, multiinstrumentalistą, Dyrektorem Artystycznym i Pierwszym Dyrygentem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz kierownikiem muzycznym w kanadyjskiej Calgary Philharmonic Orchestra. Jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych młodych skandynawskich dyrygentów. Jego wytworne interpretacje oraz reputacja inspirującego i przenikliwego muzyka przyciągają uwagę orkiestr z całego świata.

Filharmonicy szczecińscy pod batutą Bergmanna wykonają m. in. Polonez Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://filharmonia.szczecin.pl