Polmic - FB

aktualności

Katowice | „Scena Młodych": Tansman Trio

NOSPR 19 2 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fenomenalne Tansman Trio właśnie pracuje nad nowym albumem. Trzy utytułowane artystki zaprezentują w NOSPR 19 lutego 2024 roku o godz. 19.30 dzieła polskich twórców, które znajda się na tej płycie.

Roksana Kwaśnikowska, Agnieszka Podłucka i Zuzanna Sosnowska wyciągnęły już na światło dzienne szereg kompozycji polskich autorów, które przepadły w dziejowej zawierusze. A to dopiero początek ich działalności! W programie lutowego koncertu uwzględniły m.in. gęstą, barwną, zanurzoną w niezwykłym, fantazyjnym dźwiękowym świecie muzykę Romana Maciejewskiego i dwie kompozycje patrona zespołu – Aleksandra Tansmana.

Melomanów spragnionych kameralnych koncertów, szukających w repertuarze pięknych brzmień, choć niekoniecznie tych najbardziej popularnych i oczywistych, zapewne ucieszy obecność w programie Tria smyczkowego Mieczysława Wajnberga.

Czytaj więcej: Katowice | „Scena Młodych": Tansman Trio

Gdańsk | „Scena Muzyki Polskiej": Jakub Kuszlik

Scena Muzyki PolskiejNarodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na koncert Jakuba Kuszlika, laureata IV Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Pianista wystąpi w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej" 18 lutego 2024 roku o godz. 18.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Jakub Kuszlik zdobył także II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2016) i Hilton Head International Piano Competition w USA (2019). Jest laureatem III nagrody w Top of the World International Piano Competition w Tromso w Norwegii (2019). W 2022 roku ukazał się jego pierwszy solowy album Brahms, Chopin, wydany przez Polskie Radio. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. katarzyny Popowej-Zydroń.

Podczas gdańskiego recitalu zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz.

Czytaj więcej: Gdańsk | „Scena Muzyki Polskiej": Jakub Kuszlik

Warszawa | Piotr Moss & Sinfonia Iuventus

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POSI 17 2 24Jubileusz 75-lecia urodzin Piotra Mossa oraz 55-lecia jego pracy artystycznej to okazja uczczenia artysty monograficznym koncertem. 17 lutego 2024 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie zabrzmi reprezentatywny wybór jego kompozycji symfonicznych. Sinfonia Iuventus wystąpi wraz z solistą Łukaszem Długoszem pod batutą cenionego dyrygenta Mirosława Jacka Błaszczyka.

Jubilat należy do najbardziej oryginalnych kompozytorskich talentów swojego pokolenia, zarazem do szeregu polskich twórców aktywnych głównie poza granicami kraju. Jego twórczość jest bogata i różnorodna. W katalogu kompozytora obok wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, koncertów czy utworów kameralnych znaleźć można muzykę przeznaczoną dla radia, teatru, filmu i telewizji.

Podczas pierwszej części poświęconego mu koncertu usłyszymy pięcioczęściową Suitę na orkiestrę „Zoo", będącą żartobliwą reminiscencją wizyty kompozytora w warszawskim ogrodzie zoologicznym, oraz Koncert na flet i orkiestrę „Masques”, której inspiratorem powstania i adresatem dedykacji jest jeden z najwybitniejszych flecistów Łukasz Długosz.

Czytaj więcej: Warszawa | Piotr Moss & Sinfonia Iuventus

Wyniki I etapu 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Baird Tadeusz - portretDnia 13 lutego 2024 został rozstrzygnięty I etap 65. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.

Jury, które obradowało w składzie: Grażyna Pstrokońska-Nawratil (przewodnicząca), Alicja Gronau, Rafał Kłoczko, Katarzyna Kwiecień-Długosz i Edward Sielicki, po zapoznaniu się z 17 nadesłanymi na Konkurs utworami, do II etapu wybrało następujące utwory:

  • Mazurki wody, ognia i ziemi (godło AIRDAR)
  • Folk Story (godło MKBEWE)
  • Ritorno (godło X205)
  • Brzask (godło VOLEREEPOTERE)
  • Muzyka gestów (godło METHONE)
Czytaj więcej: Wyniki I etapu 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Kielce | Prawykonanie Suity Joanny Wnuk-Nazarowej

FSw 2 24Joanna Wnuk-Nazarowa rozpoczyna w tym roku świętowanie jubileuszu 75-lecia urodzin prawykonaniem utworu w Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach. Siedem grzechów głównych. Suita tragikomiczna na wielką orkiestrę symfoniczną po raz pierwszy zabrzmi 16 lutego 2024 roku o godz. 19:00 w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach pod batutą Jacka Rogali.

Suita zawiera ironiczno-sarkastyczną interpretację kardynalnych przywar ludzkich, ułożonych kolejno w siedmiu częściach: Pycha, Zazdrość, Rozpusta, Chciwość, Gniew, Obżarstwo i Lenistwo. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

W programie koncertu znalazły się również kompozycje Maurice'a Ravela i Roberta Molinelliego. W roli solisty wystąpi fenomenalny saksofonista Paweł Gusnar.

Czytaj więcej: Kielce | Prawykonanie Suity Joanny Wnuk-Nazarowej

Kraków | "London Calling": Krauze, Penderecki, Greenwood

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

SC 15 2 24

W 2024 roku Sinfonietta Cracovia odkrywa dla krakowskiej publiczności nowe obszary muzyki wspólnie z muzykami słynnej London Sinfonietty. Koncert w ramach cyklu "Sinfonietta Nova" będzie nie tylko spotkaniem z artystami znad Tamizy, lecz także spotkaniem z nowym repertuarem. 15 lutego w Teatrze Łaźnia Nowa o godz. 18.00 prawykonają Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego, który stworzył Zygmunt Krauze.

Kuratorem koncertów w cyklu Sinfonietta Nova w roku 2024 jest Andrew Burke, szef London Sinfonietty, a podczas trzech koncertów (15 II, 7 IV oraz 20 II) liderzy londyńskiej orkiestry włączą się do wspólnego muzykowania z Sinfoniettą Cracovią.

Koncert 15 lutego to występ z koncertmistrzem London Sinfonietty, Jonathanem Mortonem oraz podróż przez muzykę XX i XXI wieku: od twórczości Krzysztofa Pendereckiego, przez monumentalną ścieżkę dźwiękową oscarowego filmu Aż poleje się krew, po ambientowe brzmienia współczesnych artystów oraz prawykonanie nowego utworu Zygmunta Krauzego z gościnnym udziałem samego kompozytora, który zasiądzie za fortepianem.

Czytaj więcej: Kraków | "London Calling": Krauze, Penderecki, Greenwood

Katowice | Dowcip, brawura i legendarny warsztat

NOSPR 15 2 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Witold Lutosławski obchodziłby w tym roku 111. urodziny i z tej okazji napisałby zapewne jakąś miniaturę. Kondensował bowiem to, co chciał powiedzieć, był przeciwnikiem przesady i rozgadania. 15 lutego 2024 roku o godz. 19.30 jego miniatury zaprezentuje zespół kameralny, a w roli solistki wystąpi sopranistka Magdalena Lucjan, laureatka ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Zabrzmią efektowne Wariacje na temat Paganiniego (1941), grane podczas okupacji w warszawskiej kawiarni „Aria”, utwory pedagogiczne Preludia taneczne (1954), Epitafium (1980) i Grave (1981) poświęcone zmarłym przyjaciołom, oraz jego ostatni utwór - Subito (1992) na skrzypce i fortepian. Usłyszymy ponadto krótkie pieśni Chantefleurs et chantefables (1990) do surrealistycznych wierszyków dla dzieci w opracowaniu Eugeniusza Knapika na głos i fortepian.

Czytaj więcej: Katowice | Dowcip, brawura i legendarny warsztat

Warszawa | 15. Festiwal Nowe Epifanie

NoweEpifanie 2415. edycja Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 24 marca 2024. Program podzielony został na trzy bloki: koncerty, pokazy teatralne oraz filmy. Wydarzeniom towarzyszyć będą kameralne spotkania z artystami, na które wstęp jest wolny. Hasło jubileuszowej edycji brzmi: „Czemu jesteście zmieszani?”

W Ewangelii św. Łukasza to pytanie Jezus stawia swoim uczniom zaraz po swojej męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Tegoroczna tematyka ogniskuje się więc wokół choroby, bólu, cierpienia, śmierci, sytuacji trudnych, które wprawiają ludzi w stan konsternacji, zmieszania.

Podczas koncertu „Piosenki zmieszane” (21 II) zabrzmią pieśni Adama Struga do wierszy Mickiewicza, Zacharasiewicza, Leśmiana, Tuwima, Lechonia, Grochowiaka i Rymkiewicza w wykonaniu autora i zespołu instrumentalnego. Repertuar koncertu „Golgotha” (9 III) zespołu Jerycho składa się z dawnych religijnych pieśni ludowych o Misterium Męki Pańskiej. Natomiast zespół Dziczka wykona pieśni o religijnym charakterze (tzw. psalmy), zaczerpnięte z nagrań autentycznych wykonawców z obszaru Ukrainy Wschodniej, Polesia, a także Północnego Podlasia (22 III). W programie teatralnym znajdą się spektakle Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z muzyką Jacka Sotomskiego i Gusła w reż.Grzegorza Brala z muzyką Macieja Rychłego.

Czytaj więcej: Warszawa | 15. Festiwal Nowe Epifanie

Wrocław | XV Leo Festiwal

LeoFestiwal w NFM w 2024 rokuPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jubileuszowy 15. Leo Festiwal odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki w dniach 10-19 maja 2024 roku. Na to wydarzenie zaprasza Christian Danowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu.

„Zainspirowany książką Bieguni Olgi Tokarczuk, która podejmuje tematykę ruchu i czasu, chciałbym podczas tegorocznego Leo Festiwalu zachęcić do wspólnej refleksji nad tymi uniwersalnymi zagadnieniami i przyjrzeć się im poprzez pryzmat muzyki oraz tańca.

Czytaj więcej: Wrocław | XV Leo Festiwal