Polmic - FB

aktualności

Polsko-włoska Gala Operowa na zakończenie sezonu artystycznego 2016/2017

g23 czerwca 2017 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej będzie miała miejsce Polsko-włoska Gala Operowa – ostatni koncert w sezonie artystycznym 2016/2017, podczas którego zabrzmią m. in. utwory Feliksa Nowowiejskiego.

Ojczyzną opery są Włochy. Nie dziwi więc, że wszyscy kompozytorzy, którzy uprawiali tę formę, spoglądali w stronę Półwyspu Apenińskiego. Nawet twórca opery narodowej Stanisław Moniuszko nie uniknął włoskich wzorów. Słychać to zwłaszcza w Hrabinie, pełnej popisowych arii. Aria Ewy Perche belii z tej opery zabrzmi w Filharmonii Łódzkiej podczas Gali Finałowej sezonu 2016/2017. Tego wieczoru nie zabraknie też fragmentów z innych dzieł kompozytora: Flisa i Strasznego dworu (słynna aria z kurantem). Moniuszko czerpał między innymi ze wzorów swego poprzednika, Karola Kurpińskiego; wiele jego dzieł zachowało się tylko we fragmentach, do nich należy też Czaromysł, usłyszymy ariettę Wandalii z tej opery. Polskie motywy wprowadzał do swoich oper także Feliks Nowowiejski; z jego twórczości wybrano Legendę Bałtyku. Włoskie wpływy zdradza mało znana twórczość Józefa Michała Poniatowskiego, który swój głos tenorowy wykształcił właśnie w tym kraju. Jego opera Pierre de Médicis, z której zabrzmią dwa wyjątki, na premierę w Polsce musiała czekać aż 150 lat.

Utwory wykonają Chór dziecięcy OSM I st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej; w roli solistów wystąpią: Katarzyna Dondalska (sopran), Pavlo Tolstoy (tenor) i Piotr Nowacki (bas). Galowy wieczór poprowadzi Włoch, zakochany w muzyce polskiej Massimiliano Caldi. Spotkanie przedkoncertowe (godz. 18.15) poprowadzi Piotr Matwiejczuk.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://filharmonia.lodz.pl

III Małopolska Akademia Talentów

m Stowarzyszenie Artystyczne ,,Porta Musicae” zaprasza na III Małopolską Akademię Talentów. Festiwal to cykl kilkunastu koncertów, które odbywać się będą między 19 czerwca a 9 lipca 2017 roku w malowniczej scenerii regionu Małopolski.

Trwający dwa tygodnie festiwal muzyczny został zaplanowany jako cykl kilkunastu koncertów, które odbędą się w Łącku, Żegocinie, Nowym Sączu, Starym Sączu, Krościenku nad Dunajcem, Kąśnej Dolnej, Krynicy-Zdroju i Szczawnicy. Festiwal ma przyczynić się do upowszechnienia muzyki klasycznej w całym regionie.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Jan Kalinowski. Wykonawcami będą zaproszeni goście – profesjonalni muzycy, wykładowcy polskich i zagranicznych uczelni muzycznych, aktywnie koncertujący w Polsce i na świecie, oraz młodzi instrumentaliści, uczestnicy kursów muzycznych p.n. III Małopolska Akademia Talentów oraz uczestnicy kursów pianistycznych w Kąśnej Dolnej. Podczas koncertów wystąpią soliści (pianiści, skrzypkowie, wiolonczeliści, fleciści), zespoły kameralne smyczkowe i dęte oraz Orkiestra Arco Cracovia.

Wybitni artyści oraz młodzi utalentowani wykonawcy zaprezentują najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej, w tym dzieła polskich kompozytorów. 29 czerwca w Kąśnej Dolnej będzie miał miejsce Koncert w dniu 76. rocznicy śmierci I. J. Paderewskiego, podczas którego zabrzmią jego dzieła, a także utwory F. Chopina i Z. Stojowskiego.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Pełen program Festiwalu, informacje o artystach, którzy wystąpią oraz o miejscach koncertów dostępne są na stronie www.festiwalmuzyczny.com

I Koncert rezydencki – Ewa Fabiańska-Jelińska i jej muzyka

f21 czerwca 2017 o godz. 18.00 w Poznaniu odbędzie się Koncert monograficzny Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, kompozytorki-rezydentki w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego w 2017 roku.

W programie znajdą się utwory solowe i kameralne kompozytorki powstałe w ciągu ostatnich dziesięciu lat: A-Gis Tango na altówkę, wiolonczelę i fortepian; Elegia na altówkę solo, Le Quai de Bercy na fortepian solo, Miniatures sonoristiques na puzon preparowany solo, Suita Baśniowa na wiolonczelę i fortepian, Arabeska na puzon i fortepian, Preludium i Toccatina na altówkę i puzon, Menojre na wiolonczelę solo oraz Sonata na altówkę i fortepian.

Wykonawcami będą znakomici poznańscy instrumentaliści: Ewa Guzowska (altówka), Katarzyna Polonek (wiolonczela), Wojciech Jeliński (puzon), Krzysztof Sowiński i Tomasz Sośniak (fortepian).

Koncert realizowany jest w ramach projektu „Nowowiejski w Poznaniu dawniej i dziś”, dofinansowanego z budżetu Miasta Poznania. Przedsięwzięcie będzie miało miejsce w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego (al. Wielkopolska 11). Wstęp wolny.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

52. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

fW dniach 15–18 czerwca 2017 roku w Szczawnie-Zdroju odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego.

Międzynarodowe Festiwale Wieniawskiego nawiązują do dwukrotnych pobytów i koncertów Henryka Wieniawskiego w latach 1855 i 1857 w Szczawnie-Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn) na Dolnym Śląsku. Festiwal powstał w 1966 roku. Do początku lat osiemdziesiątych nosił nazwę „Dni Henryka Wieniawskiego" („The Henryk Wieniawski Days"). Na pierwszym Festiwalu wystąpiło między innymi słynne Trio Wiłkomirskich. W kolejnych edycjach Festiwalu przez estrady koncertowe przewinęli się najwybitniejsi skrzypkowie z Polski i z zagranicy, m. in. Frantiszek Novotny, Vadim Repin i Maksim Vengerov.

Oprócz występów renomowanych i uznanych skrzypków odbywają się tu także koncerty młodych artystów, którzy mają okazję zaprezentowania swej sztuki wykonawczej publiczności festiwalowej. Podczas tegorocznej edycji przedsięwzięcia wystąpią laureatki Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego Maria Włoszczowska i Veriko Tchumburidze.

Program Festiwalu zawiera zarówno najpiękniejsze dzieła klasyczne i romantyczne, jak i utwory dwudziestowieczne. Koncert inauguracyjny w Teatrze Zdrojowym rozpocznie Etiuda b-moll Karola Szymanowskiego w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod batutą Anny Duczmal-Mróz. 17 czerwca skrzypek Stefan Plewniak i Orkiestra Il Giardino d' Amore pod dyrekcją Marty Gardolińskiej zaprezentują II Koncert skrzypcowy op. 61 Szymanowskiego.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.teatr-zdrojowy.pl/wieniawski/program 

Koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie

p21 czerwca 2017 roku o godz. 19:30 w siedzibie NOSPR będzie miał miejsce koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie.

Konkursy duetów z harfą są organizowane przez Polskie Towarzystwo Harfowe oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2005 roku. Pierwszych pięć konkursów (od 2005 co dwa lata) organizowano w skali ogólnopolskiej, w roku 2015 szósty konkurs zorganizowano jako międzynarodowy. Polskie Towarzystwo Harfowe jest członkiem The World Harp Congress – organizacji non profit, skupiającej organizacje narodowe harfistów i muzyków z całego świata. Od trzeciej edycji konkursu duetów V kategorię stanowi konkurs prawykonań, który sprzyja wzbogaceniu literatury muzyki kameralnej z harfą.

Podczas koncertu laureatów zabrzmią najnowsze utwory polskich kompozytorów: Dwa tańce polskie Przemysława Schellera i SaHarBad Anny Marii Huszczy na harfę i saksofon, Notturno Michała Malca na harfę i wibrafon oraz Troć Aleksandra Brycha na harfę i saksofon.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.nospr.org.pl

Zakończenie sezonu – Summer Gala w Filharmonii Szczecińskiej

f17 czerwca 2017 roku w Filharmonii Szczecińskiej będzie miał miejsce koncert symfoniczny pt. „Zakończenie sezonu – Summer Gala”.

Podczas koncertu wybitna polska mezzosopranistka, stale występująca w wiedeńskiej Staatsoper i londyńskiej Royal Opera House, Małgorzata Walewska na scenie Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie wykona najsłynniejsze arie oraz uwertury operowe stworzone przez Giuseppe Verdiego oraz Georges’a Bizeta. Polska diva operowa przed szczecińską publicznością wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie, którą poprowadzi Rune Bergmann. Bergmann jest dyrygentem, multiinstrumentalistą, Dyrektorem Artystycznym i Pierwszym Dyrygentem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz kierownikiem muzycznym w kanadyjskiej Calgary Philharmonic Orchestra. Jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych młodych skandynawskich dyrygentów. Jego wytworne interpretacje oraz reputacja inspirującego i przenikliwego muzyka przyciągają uwagę orkiestr z całego świata.

Filharmonicy szczecińscy pod batutą Bergmanna wykonają m. in. Polonez Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://filharmonia.szczecin.pl

XVIII Festiwal „Kolory Polski”

k „Kolory Polski” to letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla melomanów, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Przedsięwzięcie potrwa od 1 lipca do 2 września 2017 roku, zaś koncert-preludium Festiwalu odbędzie się już 17 czerwca w Stacji Nowa Gdynia.

Niemal każdy z około dwudziestu koncertów odbywa się w innym miejscu: w starych kościołach i klasztorach, tajemniczych zamkach i muzeach, bogatych w cenne eksponaty, choć czasem niedocenianych, a często – w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie. Rozbrzmiewa tam muzyka znacznie swobodniejsza i bardziej różnorodna od tego, co filharmonia proponuje słuchaczom od jesieni do wiosny. W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej. Występują zarówno słynni artyści o ustalonej renomie, jak i młodzi muzycy, którzy rozpoczynają dopiero swoją karierę. Wiele projektów powstaje specjalnie dla festiwalu. Rzadko spotykane instrumenty, artyści ludowi na estradzie razem z profesjonalistami, odważne improwizacje – to propozycja dla tych, którzy nie boją się wyjść poza utarte ścieżki obcowania z muzyką.

W programie przedsięwzięcia nie zabraknie dzieł polskich kompozytorów współczesnych. Podczas koncertu inaugurującego Festiwal 1 lipca w Skierniewicach zabrzmią m. in. Psalm 100 M. Jasińskiego i Totus tuus H. M. Góreckiego. 9 lipca mieszkańcy Dobronia usłyszą Concerto Grosso „All antica per archi” A. Koszewskiego w wykonaniu Kwintetu smyczkowego Multicamerata. 20 sierpnia w Krośniewicach sekstet wokalny proModern wykona kompozycje do sonetów Williama Shakespeare’a autorstwa polskich twórców, m.in. K. Dębskiego, K. Herdzina, P. Łukaszewskiego, S. Moryto, T. Opałki, D. Przybylskiego, M. Zielińskiego, M. Bembinowa. Podczas koncertu finałowego pt. „Adam Sztaba symfonicznie” odbędzie się premiera kompozycji Marsz autorstwa A. Zagajewskiego, która powstała specjalnie na zamówienie Festiwalu.

Szczegółowy program – na stronie: http://filharmonia.lodz.pl/pl/kolory-polski 

IX Spotkania z muzyką perkusyjną

s17 czerwca 2017 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się dziewiąty już koncert z cyklu „Spotkań z muzyką perkusyjną”.

Inicjatorem i spiritus movens cyklu „Spotkań z muzyką perkusyjną” jest perkusista Ryszard Haba, na co dzień związany z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Artysta od wielu lat z powodzeniem prowadzi też działalność solistyczną, zaskakując słuchaczy wciąż nowymi wyzwaniami muzycznymi. Ideą przedsięwzięcia jest popularyzacja muzyki perkusyjnej, próba zaprezentowania nowych pomysłów oraz zaproszenie młodego pokolenia perkusistów do tworzenia wspólnych projektów.

Prezentowane podczas dziewiątej edycji „Spotkań” utwory to efekt poszukiwań nowych horyzontów dźwiękowych. W programie znalazł się kwartet marimbowy Sculpture in wood Rudigera Pawassara, transowe Preludium i Taniec Ważki Edwarda Rossa na marimbę, wibrafon, marakasy, bongosy i conga, utwór Ground II Thierry’ego Escaicha na organy i perkusję, One Study Johna Psathasa na marimbę, instrumenty „śmieciowe” i warstwę audio, fankowe Three Moves for Marimba Paula Lansky'ego, czy I ching Pera Nørgårda, które ilustruje 2 heksagramy z Wielkiej Księgi Przemian zawierającej najstarsze chińskie teksty klasyczne. Repertuar koncertu dopełnia Muzyka drewna i metalu – oryginalny utwór autorstwa Jana Baryły i Ryszarda Haby, będący efektem ich wieloletniej współpracy, zawierający charakterystyczne elementy muzyki japońskiej, ale też brzmienia jawajskich, birmańskich, chińskich gongów, tybetańskich mis i fletu shakuachi.

Na estradzie Filharmonii Krakowskiej wystąpią zaproszeni przez Ryszarda Habę do współpracy wirtuozi instrumentów perkusyjnych: Karolina Zielińska, Jakub Frączek. Mateusz Garstecki oraz organista Michal Białko i Jan Baryła grający na flecie shakuhachi.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.filharmonia.krakow.pl

XXI Festiwal Nova Muzyka i Architektura

nOd 24 czerwca do 2 września 2017 roku potrwa letni festiwal Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej „Nova Muzyka i Architektura”.

XXI letni festiwal „Nova Muzyka i Architektura” w wakacyjne miesiące odbywać się będzie zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych przestrzeniach Torunia. Do współpracy podczas tegorocznej edycji zaproszeni są soliści oraz zespoły kameralne z całego świata.

Podczas wieczoru inauguracyjnego, odbywającego się w trakcie obchodów święta miasta, w Toruniu wystąpi wirtuoz gitary Marcin Dylla, który z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykona brawurowy Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo. W pierwszą sobotę lipca zespół Tubicinatores Gedanenses zaprezentuje tzw. Turmmusic, koncertując z Wieży i Dziedzińca Ratusza Staromiejskiego. W interpretacji artystów z Polski – skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz, pianisty Pawła Wakarecy oraz towarzyszącego im wiolonczelisty Marcina Zdunika – usłyszymy dwa Tria fortepianowe: Panufnika i Schuberta. Natomiast laureatka ostatniej edycji międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Toruń 2016 w ramach nagrody za zajęcie III miejsca wykonana recital składający się z kompozycji Mozarta, Prokofieva, Schuberta i Wieniawskiego.

Całość repertuaru muzycznego prezentowanego w trakcie festiwalu ubogaci występ gościnny zespołu Filharmonii Pomorskiej, który na specjalnie ustawionej barce na Bulwarze zaprezentuje dzieło Haendla Muzyka na wodzie. Po raz kolejny będziemy również mieli okazję podziwiać efekt współpracy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z letnią akademią pianistyczną Paderewski Piano Academy, kiedy to utalentowana młodzież z całego świata zaprezentuje największe dzieła pianistyczne Chopina, Griega, Beethovena i Mozarta.

Koncertem wieńczącym festiwal będzie program „Od La Scali do Broadway’u”, podczas którego goście z USA – sopranistka Karen Slack oraz dyrygent Richard Rosenberg – w towarzystwie TOS zaprezentują wybrane fragmenty z najsłynniejszych oper i musicali.

Szczegółowy program – na stronie: http://muz-arch.pl/