Polmic - FB

calendar of events

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Dnia 29 kwietnia 2006 roku Opera Bałtycka zaprasza na premierę opery Mikołaja Rimskiego-Korsakowa Mozart i Salieri.
Dzieło rosyjskiego kompozytora (prapremiera w 1898), oparte na dramacie Puszkina, można określić mianem operowego thrillera psychologicznego. Sławny i utytułowany Salieri zazdrości Mozartowi geniuszu. Nie może pogodzić się z faktem, że tak mało wyrafinowany człowiek jak Mozart, jest bardziej uzdolniony od niego. Cały czas poszukuje wytłumaczenia dla swych zbrodniczych planów. W końcu dochodzi do szokującej konkluzji – zabicie Mozarta jest jego misją. Dzięki temu wybawi ludzkość i sztukę od twórcy Czarodziejskiego fletu. Bo czy ktoś po Mozarcie będzie w stanie stworzyć coś doskonalszego?
Ta kameralna opera ma formę dialogu dwóch kompozytorów. Salieri tak prowadzi rozmowę, by sam Mozart utwierdził go w jego morderczych zapędach. Nieświadomy niczego Mozart daje złapać się w pułapkę. Nie jest to jednak opera o ostatnich chwilach Mozarta. Raczej o tym, na ile może pozwolić sobie artysta. Czy talent usprawiedliwia złe postępki? Czy artysta naznaczony przez Boga geniuszem jest kimś lepszym od innych?
Premiera odbędzie się w ramach Festiwalu Gdańska Wiosna. Kierownikiem muzycznym produkcji jest Bogdan Olędzki, reżyserem Grzegorz Chrapkiewicz, a autorką scenografii – Hanna Szymczak. Jako Salieri wystąpi Stanisław Daniel Kotliński, jako Mozart – Karol Kozłowski.


Polska premiera baletowa przedstawienia Bridges of Time Jiří Kyliána odbędzie się w sobotę, 29 kwietnia 2006 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Na autorski wieczór choreografa Jiří Kyliána (założyciela słynnego Nederlands Dans Theater), przygotowywany z zespołem baletowym Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, złoży się wybór jego prac z różnych okresów twórczości. Zobaczymy: Svadebkę (Wesele) Igora Strawińskiego, No More Play według muzyki dodekafonisty Antona Weberna oraz Petite mort i Sechs tänze według Mozarta.
Spektakl zostanie powtórzony 30 kwietnia, 6 i 19 maja oraz 24 czerwca 2006 roku.


Muzeum Opowiadaczy Historii zaprasza w sobotę 29 kwietnia 2006 roku o godzinie 18.00 do siedziby przy ul.Diamentowej 8 w Konstancinie-Jeziornej, Czarnowie na premierę wieczoru opowieści dla dzieci i dorosłych Opowieści robotów w wykonaniu Jarka Kaczmarka (Grupa Studnia O) – opowiadanie i Macka Cierlikowskiego – muzyka (lira korbowa FX) na podstawie Bajek Robotów Stanisława Lema i Opowieści z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego. W programie bajki w aranżacji muzycznej – opowieści o trzech elektrycerzach, maszynie Trurla, cudownym ocaleniu świata i niezawodnym sposobie na długowiecznosc… Opowieści robotów są oryginalnym połączeniem tradycji (opowiadanie, lira korbowa) z awangardą (komputerowe przetworzenie dźwięku, cybernetyczny koloryt prezentowanych bajek).


Dnia 30 kwietnia 2006 roku w Palacu Lubostrońskim w Labiszynie kolo Bydgoszczy z recitalem fortepianowym zaprezentuje sie Marcin Dominik Głuch. Obok dzieł polskich tworców takich jak: Wawrzyniec Żuławski i Roman Maciejewski, usłyszeć będzie można utwory Haydna, Mozarta, Musorgskiego i Dworzaka.


Trzeci koncert wiosennej edycji Drugiego Międzynarodowego Festiwalu "Musica Sacra" w Katedrze Warszawsko-Praskiej, organizowanego przez Stowarzyszenie "Musica Sacra" odbędzie się tradycyjnie w niedzielę, 30 kwietnia 2006 roku o godz. 19.00. W interpretacji jednego z najsłynniejszych brytyjskich zespołów chóralnych - Holst Singers pod kierownictwem Stephena Laytona oraz Zespołu „Studio Warszawa” usłyszymy kompozycje twórców z Wielkiej Brytanii oraz Pawła Łukaszewskiego m.in. jego najnowsze dzieło - Mszę na chór i instrumenty dęte, która miała swoją światową premierę w Londynie w styczniu tego roku właśnie w wykonaniu zespołu Holst Singers.

Program koncertu:
  • Paweł Łukaszewski Messa per voci e fiati, O Radix Jesse, O Adonai, Ave Maria
  • Peter Warlock The Full Heart
  • Jonathan Harvey The Angels
  • Jonathan Dove The Three Kings
  • John Tavener Mother of God
  • James Macmillan Christus Vincit
  • Gustav Holst The Evening Watch

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.