Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Majowe rocznice

  • 1 maja – 55 urodziny obchodzi kompozytor - Adam Martin
  • 3 maja – przypada 90 rocznica urodzin kompozytora, pianisty i pedagoga, zmarłego pod koniec grudnia ubiegłego roku - Jerzego Sokorskiego (1916-2005)
  • 12 maja – dwóch kompozytorów świętuje urodziny: 70-te - Jerzy Bauer i 60-te - Józef Rychlik
  • 14 maja – mija 20 rocznica śmierci kompozytora - Włodzimierza Rajewicza (1928-1986)
  • 15 maja - 80 urodziny obchodzi wiolonczelista, kompozytor i dyrygent - Józef Wiłkomirski
  • 19 maja - 70 urodziny obchodzi łódzki kompozytor - Piotr Hertel
  • 20 maja - 35 urodziny świętuje kompozytor i klarnecista - Paweł Mykietyn
  • 21 maja - 45 urodziny obchodzi kompozytorka - Dorota Dywańska
  • 22 maja - 75 urodziny świętuje znany muzykolog Tadeusz A. Zieliński
  • 24 maja - przypada 40 rocznica śmierci kompozytorki i pedagog - Stefanii Lachowskiej (1898-1966)
  • 26 maja - 50 urodziny świętuje dwoje kompozytorów: Ewa Podgórska i Krzysztof Olczak
  • 27 maja - 35 urodziny świętuje kompozytor Maciej Żółtowski
  • 29 maja - 25 urodziny obchodzi kompozytorka - Dobromiła Jaskot oraz przypada 5 rocznica śmierci kompozytora - Ryszarda Paciorkiewicza (1934-2001)


W dniach 29 kwietnia - 14 maja 2006 roku w Operze Nova w Bydgoszczy odbędzie się XIII Bydgoski Festiwal Operowy.
Festiwal odbywa się corocznie od 1994 roku i jest to największy tego typu w Polsce przegląd najciekawszych dokonań teatrów muzycznych - krajowych i zagranicznych. Dwa festiwalowe tygodnie to czas spotkań twórców, ludzi kultury z entuzjastami opery, operetki, musicalu, baletu (dotychczasowe edycje festiwalowe zgromadziły ponad 70 tysięcy widzów) oraz znakomita forma promocji tych sztuk.
Wydarzeniem tegorocznej edycji Festiwalu będzie z pewnością premiera Czarodziejskiego fletu Mozarta, którą zespół Opery Nova najpierw pokaże podczas swego tournée w Holandii (2-30 kwietnia), a w dniu 2 maja 2006 roku będzie miał premierę w Bydgoszczy.

Więcej


XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"

XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie jest największą imprezą kulturalną Województwa Śląskiego i jednym z największych festiwali muzycznych w Polsce. Każdego roku, od 1 do 6 maja Częstochowa gości z tej okazji blisko 800 wykonawców z wielu krajów świata, prezentujących muzykę różnych religii – chrześcijańską, żydowską, muzułmańską. Ponad 20 imprez – koncertów, spektakli, wystaw, seminariów organizowanych w salach koncertowych i świątyniach – atrakcyjny program, wysoki poziom i egzotyka zespołów sprawiają, że Festiwal „Gaude Mater” rokrocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności.
W tym roku szesnasta już edycja Festiwalu poświęcona będzie muzyce chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu oraz poszukiwaniu ich wspólnych korzeni. Wystąpią muzycy z Armenii, Bułgarii, Estonii, Grecji, Niemiec, Polski, Rosji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Festiwalowi towarzyszyć będzie Międzynarodowa Konferencja naukowa, której tematem będzie Dziedzictwo kulturowe Wschodu i Zachodu oraz Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra”, którego plon będzie można usłyszeć podczas Koncertu Prawykonań.
Jak co roku Festiwal sporo uwagi poświęci muzyce polskiej - zarówno dawnej, wydobywanej z archiwów jasnogórskich, jak i współczesnej, powstałej na zamówienie Festiwalu. Warto przypomnieć, że Festiwal „Gaude Mater” ma na swym koncie, w ciągu 15 lat, prawie 150 premier polskiej muzyki sakralnej, w tym tak wybitnych kompozytorów jak Henryk Mikołaj Górecki, Juliusz Łuciuk, Andrzej Koszewski, Andrzej Nikodemowicz, Romuald Twardowski i wielu innych.
Festiwalowi patronują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Episkopat Polski.

Więcej


Majowe Prezentacje Muzyczne w Żelazowej Woli

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza do Dworku w Żelazowej Woli, po raz pierwszy w tym sezonie, na rozpoczynające się od początku maja „Prezentacje Muzyczne”. Będzie to cykl codziennych recitali chopinowskich, od wtorku do soboty włącznie (początek o godz. 12), niezależnie od tradycyjnych koncertów niedzielnych. Bohaterami „Prezentacji”, które potrwają do końca września, są najbardziej utalentowani studenci i młodzi asystenci klas fortepianu uczelni muzycznych z całego kraju.
„Prezentacje” zainauguruje 2 maja 2006 roku Mariusz Adamczak, student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Ewy Bukojemskiej.

Kalendarium:
  • 2 – 6 maja, godz. 12.00 - Mariusz Adamczak, student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Ewy Bukojemskiej
  • 9 – 13 maja, godz. 12.00 - Agata Nowakowska-Gumiela, Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy
  • 16 – 20 maja, godz. 12.00 - Piotr Żukowski, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu
  • 23 – 27 maja, godz. 12.00 - Piotr Latoszyński, student Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Tadeusza Chmielewskiego
  • 30 maja – 2 czerwca, godz. 12.00 - Wykonawca w trakcie ustalania.

Wstęp na koncert w cenie biletu wejściowego do parku. Istnieje możliwość wysłuchania recitalu wewnątrz dworku po wykupieniu specjalnego biletu. Ilość miejsc ograniczona. Bilety do nabycia w Żelazowej Woli w kasie przy wejściu do parku.


"Wielkie Organy w Archikatedrze" to cykl codziennych (oprócz niedziel) koncertów organowych w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie połączonych ze zwiedzaniem Archikatedry. Po każdym 25 minutowym recitalu organowym publiczność zwiedza podziemia i grobowce Archikatedry, w których spoczywają: Król Stanisław August, Prezydent RP Gabriel Narutowicz, Premier RP Ignacy Jan Paderewski, Arcybiskupi Warszawscy oraz pisarz i laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz . Następnie publiczność przechodzi do Izby Pamiątek Duszpasterskich Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, którą również zwiedza.
Koncerty i zwiedzanie w ramach cyklu „Wielkie Organy w Archikatedrze” odbywają się od 1 maja do 23 września 2006 roku codziennie (oprócz niedziel) o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8).


Trzynasty Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „PROBALTICA” odbędzie się w dniach 1-20 maja 2006 roku w trzech miastach: Toruniu, Grudziądzu i Warszawie.
W tym roku mija piętnaście lat od momentu uznania niezależności niektórych państw bałtyckich. Szczególny nacisk zostanie więc podczas festiwalu położony na ukazanie dorobku muzyków i kompozytorów z tych krajów. Szeroko zaprezentowana zostanie przede wszystkim Łotwa (Łotewska Orkiestra Symfoniczna z Lieppaji zainauguruje festiwal). Wystąpią artyści z Estonii (Estonian Baroque Soloists z Tallina), Litwy (Orkiestra Kameralna im. Św. Krzysztofa z Wilna), a także Niemiec, Szwecji, Finlandii, Rosji i oczywiście Polski. W sumie podczas festiwalu zagra około 500 muzyków, od kwartetów po wielkie orkiestry symfoniczne. Usłyszymy muzykę od barokowej, wykonywanej w strojach z epoki po współczesną. Każdy z wykonawców ma obowiązek zagrać utwory polskich kompozytorów oraz rodzimych.
Po raz kolejny podczas festiwalu będziemy zagra specjalnie na tę okazję powołana Europejska Orkiestra Festiwalowa „Probaltica”, w skład której wejdą znakomici instrumentaliści z krajów bałtyckich. Towarzyszyć jej będzie Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie. W jej wykonaniu usłyszymy 6 maja w Kościele Akademickim w Toruniu i 8 maja w Filharmonii Narodowej w Warszawie jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej muzyki sakralnej - Requiem. Missa pro defunctis Romana Maciejewskiego. Festiwal „Probaltica” da także okazję do zaprezentowania młodym twórcom: 11 maja w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się koncert wchodzących dopiero w życie artystyczne kompozytorów. Ciekawostką będzie kwartet kontrabasowy z Sankt Petersburga.
Na festiwalu gościć będzie tradycyjnie wybitny polski dyrygent i kompozytor Krzysztof Penderecki. Pokieruje on orkiestrą Sinfonia Varsovia podczas kończącego festiwal Koncertu Królewskiego, zorganizowanego w ramach obchodów 500. rocznicy nadania przez Aleksandra Jagiellończyka Toruniowi prawa do używania barw czerwonych. Podczas koncertu usłyszymy utwory W. A. Mozarta i D. Szostakowicza oraz Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę Pendereckiego.
Jak co roku koncertom towarzyszyć będą także wystawy. W toruńskim Ratuszu Staromiejskim zaprezentowana zostanie ekspozycja malarstwa łotewskiego oraz wystawa przygotowana z okazji obchodów 60-lecia kształcenia artystycznego w zakresie malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Więcej


IV Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga "Muzyka ponad granicami" - Paczków 2006

Siedem koncertów – pierwszy w środę, 3 maja 2006 roku, a ostatni w sobotę, 14 października - wypełni tegoroczną, czwartą edycję Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”, organizowanego pod patronatem honorowym Ordynariusza Opolskiego Ksiądza Arcybiskupa Alfonsa Nossola i Biskupa Ostavsko-Opavskiego Frantiska Vaclava Lobkowicza, O.Praem.
Tradycyjnie już koncert inauguracyjny odbędzie się w miejscu urodzin Brosiga, czyli w Lisich Kątach oraz w miejscu chrztu – w gościckim kościele św. Mikołaja. Pozostałe koncerty będą miały miejsce w innych kościołach Ziemi Paczkowskiej oraz w paczkowskim Domu Kultury.

Więcej


Turkowskie Towarzystwo Muzyczne i Samorząd Miasta Turku zapraszają na Koncert symfoniczny z okazji Jubileuszu 665 - lecia Turku, który odbędzie się w dniu 3 maja 2006 roku o godz. 17.00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Wystąpi organista Robert Grudzień, a Orkiestrę "Sinfonietta Cracovia" poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego sam maestro Krzysztof Penderecki. W programie:
J. F. Haendel - Koncert organowy d-moll nr 15
J. S. Bach - Aria z III Suity orkiestrowej D-dur BWV 1068
K. Penderecki - Chaconne Pamięci Jana Pawła II z "Requiem Polskie"
W. A. Mozart - Symfonia A-dur nr 29 KV 201


Face the Music - Konferencja połączona z serią koncertów poświęconych tematycznie muzykom prześladowanym i muzyce potępianej przez reżim totalitarny w XX-wiecznej Europie odbędzie się w dniach 3-5 maja 2006 roku w Wiedniu. Sesje naukowe będą miały miejsce w Universität für Musik und darstellende Kunst, a koncerty – w sali Wiener Konzerthaus. Projekt, będący częścią Platformy Kulturalnej Centralnej Europy, organizowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austrii we współpracy z odpowiednimi ministerstwami Czech, Węgier, Polski, Słowacji i Słoweniii.

Więcej


Trzeci tegoroczny projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata" zatytułowany G. Ph. Telemann, G. F. Haendel, A. Vivaldi. Koncerty i suity odbywać się będzie w dniach 4-7 maja 2006 roku w czterech miastach: Kliczkowie, Zielonej Górze, Poznaniu i Warszawie. Organizatorzy – orkiestra Arte dei Suonatori - wraz z duńską flecistką Bolette Roed zaprezentują koncerty i suity fletowe komponowane przez Telemanna, Haendla, i Vivaldiego.

Więcej


Dwa rodzinne koncerty Stanisława Drzewieckiego przy udziale Tatiany Shebanowej i Jarosława Drzewieckiego dedykowane Mozartowi z okazji 250-lecia Jego urodzin odbędą się w dniach 4 i 6 maja 2006 roku w Warszawie. W programie znajdą się koncerty Mozarta na 1, 2 i 3 fortepiany z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Artis pod dyrekcją światowej sławy maestro Michaela Zilma. Pianiści wykonają utwory na specjalnie przygotowanych trzech fortepianach marki Bluthner, które przyjadą do Warszawy prosto z fabryki w Niemczech.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja nowej płyty Stanisława Drzewieckiego Mozart for 3-2-1 pianos nagranej w audiofilskim systemie Super Audio CD pod patronatem magazynu "Hi-Fi i Muzyka" na unikatowym sprzęcie w większości stworzonym na potrzeby tego nagrania. Płyta SACD zrealizowana przy wsparciu Netii oraz Vattenfalla będzie dostępna w promocyjnej sprzedaży w przerwie koncertu.
Koncerty odbędą się:


IV Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”
Kraków, 5-7 maja 2006


Podobnie jak w latach poprzednich, czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego „Źródła i Inspiracje” odbędzie się w pierwszym tygodniu maja - w dniach 5-7 maja 2006 roku - i będzie wypełniona warsztatami, koncertami i seminariami prezentującymi różne gatunki muzyki perkusyjnej. Swój przyjazd do Krakowa potwierdzili już m.in.: „Drumbassadors” - holenderski duet znakomitych perkusistów, w oryginalny sposób traktujących zestaw jazzowy; zespół „Tin Quintet” z Węgier , specjalizujący się w muzyce etnicznej i wykorzystujący bardzo bogate instrumentarium rzadkich instrumentów perkusyjnych; June Moonyung Hahn z Korei, laureatka IX Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej, która będzie prezentować muzykę marimbową. Czynione są starania, aby był możliwy przyjazd Roy Haynes`a i Vic Firth`a, których udział w festiwalu byłby zapewne wielkim wydarzeniem dla miłośników jazzu i muzyki perkusyjnej. Oczywiście nie zabraknie znakomitych wykonawców z Polski. Wystąpią Irek Głyk i Arek Skolik, Eastcom z gośćmi specjalnymi, Grupa Perkusyjna Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncerty i warsztaty odbywać się będą w salach Akademii Muzycznej w Krakowie i Klubie „U Louisa”, który podobnie jak w ubiegłym roku będzie klubem festiwalowym. Więcej szczegółów już w najbliższczym czasie.


Dnia 5 maja 2006 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu odbędzie się koncert symfoniczny zatytułowany Nasi Młodzi Wirtuozi. Wystąpi troje młodych, utalentowanych muzyków: Marta Huk – skrzypce, Anna Stankiewicz – skrzypce i Arkadiusz Kątny (na zdjęciu) – marimba. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. W programie:
Introdukcja i rondo capriccioso a-moll na skrzypce i orkiestrę op. 28 Camille’a Saint-Saënsa
Fantazja "Mojżesz" na strunie G na skrzypce i orkiestrę Niccolo Paganini’ego
Koncert na marimbę i orkiestrę (cz. I) Eckharda Kopetzkiego
Abmiram Sebiv Teniralc Cisum for Marimba Vibes Clarinet and String Orchestra Arkadiusza Kątnego
Fantazja koncertowa na tematy z opery „Faust” Henryka Wieniawskiego

Więcej


Dnia 5 maja 2006 roku o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu odbędzie się koncert symfoniczny z udziałem - występującego po raz pierwszy w Filharmonii Wrocławskiej – Krzysztofa Pendereckiego. Artysta poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego wykonanie swojego Concerto grosso na trzy wiolonczele w interpretacji trzech wiolonczelistów: Andrzeja Bauera, Rafała Kwiatkowskiego i Karola Marianowskiego oraz Symfonii nr 9 e-moll "Z Nowego Świata" op. 95 A. Dvořák.


XX WARSZAWSKIE SPOTKANIA MUZYCZNE

Jubileuszowa - dwudziesta edycja festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne "Muzyka dawna - Muzyka nowa", organizowanego przez Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich, odbędzie się w dniach 6-14 maja 2006 roku. Tradycyjnie podczas festiwalowych koncertów zabrzmią zarówno dzieła współczesnych kompozytorów polskich i obcych jak również utwory kompozytorów minionych epok. Koncerty w ramach festiwalu będą odbywać się w znanych salach koncertowych całej Warszawy, m.in. Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, Akademii Muzycznej im. F. Chopina, Bibliotece Narodowej oraz kościołach warszawskich, m.in Św. Anny i Ewangelicko-Reformowanym.

Więcej


Jedenasty Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego odbędzie się w Poznaniu w dniach 7-13 maja 2006 roku.


Niedzielne recitale chopinowskie w Żelazowej Woli

Tegoroczny cykl Niedzielnych recitali chopinowskich w Żelazowej Woli zainauguruje w dniu 7 maja 2006 roku o godz.12.00 Maciej Poliszewski. Po południu tego samego dnia o godz. 15.00 w Dworku Chopina wystąpi natomiast Janusz Olejniczak.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina - organizator koncertów - kontynuuje tradycję niedzielnych recitali gwiazd fortepianu, występujących nieprzerwanie w Żelazowej Woli od 1954 roku. Pomysłodawcą cieszących się niesłabnącym powodzeniem koncertów był prof. Zbigniew Drzewiecki, legendarny wirtuoz, pedagog, wychowawca wielu wybitnych polskich pianistów. Niedzielne recitale chopinowskie potrwają, tradycyjnie, aż do końca września.

Recitale w maju:
  • niedziela, 7 maja:
    - godz. 12.00 - Maciej Poliszewski
    - godz. 15.00 - Janusz Olejniczak
  • niedziela, 14 maja:
    - godz. 12.00 - Andrzej Tatarski
    - godz. 15.00 - Piotr Machnik
  • niedziela, 21 maja:
    - godz. 12.00 - Lidia Grychtołówna
    - godz. 15.00 - Jerzy Sterczyński
  • niedziela, 28 maja:
    - godz. 12.00 - Piotr Paleczny
    - godz. 15.00 - Jan Kadłubiski

Wstęp na koncert w cenie biletu wejściowego do parku. Istnieje możliwość wysłuchania recitalu wewnątrz dworku po wykupieniu specjalnego biletu. Ilość miejsc ograniczona. Bilety do nabycia w Żelazowej Woli (tel. 0 48 863 33 00) w kasie przy wejściu do parku.


Oryginalną operę w języku hebrajskim autorstwa Elli Sheriff na podstawie powieści Navy Semel zatytułowaną Śmiech szczura będzie można obejrzeć w poniedziałek, 8 maja 2006 roku o godz. 19.00 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Spektakl reżyseruje Oded Kotler.

Więcej


JUBILEUSZOWY XXV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI CERKIEWNEJ – HAJNÓWKA 2006

Jubileuszowy XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej – Hajnówka 2006 odbędzie się w dniach 9-17 maja 2006 roku. Tegoroczne majowe spotkania odbędą się pod znakiem uczestnictwa laureatów dotychczasowych edycji, chórów prezentujących się podczas Festiwalu w ciągu 25 lat jego istnienia. Wiele wrażeń zapewnią przesłuchania konkursowe. Festiwalowe śpiewające grono powiększy się o nowe, nie prezentowane dotychczas chóry, tak z Polski, jak i różnych stron świata. Znaczenie Festiwalu jest tym większe, iż dzięki niemu w repertuarze wielu chórów na stałe zaczynają gościć kompozycje muzyki cerkiewnej autorstwa kompozytorów polskich, jak S. Moniuszko, K. Szymanowski, M. Rogowski, R. Twardowski, K. Penderecki.
Festiwal zostanie zainaugurowany 9 maja symbolicznym, polsko – ukraińskim, koncertem w wykonaniu laureatów – Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej z Warszawy pod dyrekcją ks. Jerzego Szubaka oraz Kameralnego Chóru „Kijów” z Kijowa (Ukraina) pod dyrekcją Mykoły Gobdycza. Kolejne dni, od 10 do 13 maja, zostaną przeznaczone na przesłuchania konkursowe w następujących kategoriach: chórów amatorskich świeckich, chórów parafialnych (która pozwoli zaprezentować się zespołom reprezentującym różne kościoły chrześcijańskie: staroobrzędowców, prawosławnych, grekokatolików i katolików) oraz chórów zawodowych. Wystąpienia oceni międzynarodowe festiwalowe jury, któremu przewodniczył będzie Romuald Twardowski.
Równolegle z festiwalem będą się odbywały koncerty towarzyszące w świątyniach i salach koncertowych Warszawy, Krakowa, Częstochowy. Wydarzeniem nowym wśród imprez towarzyszących będzie Forum Kompozytorów i Dyrygentów, organizowane przy współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich i Akademią Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie – Filia w Białymstoku. Swój udział w nim zapowiedzieli wybitni przedstawiciele z Rosji, Białorusi, Estonii, Ukrainy, Bułgarii, Macedonii, Mołdawii i Polski.
Wydarzeniem szczególnej wagi będzie kończący tegoroczny Festiwal Koncert Jubileuszowy.
Patronat artystyczny nad imprezą sprawuje Krzysztof Penderecki.

Więcej


I Międzynarodowy Festiwal Harfowy w Katowicach – 10-14 maja 2006

Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Polskie Towarzystwo Harfowe zapraszają na pierwszą edycję Międzynarodowego Festiwalu Harfowego, która odbędzie się w Katowicach w dniach 10-14 maja 2006 roku. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Helga Storck.
Podczas pięciu dni festiwalu odbędą się licznych koncerty, spotkania, a także warsztaty i wykłady dotyczące muzyki na harfę. Czynna będzie także wystawa harf zorganizowana przez firmy CAMAC oraz LYON & HEALY.

Więcej


Dnia 11 maja 2006 roku o godz. 19.00 w Zamku Ostrogskich w Warszawie (ul. Okólnik 1) z recitalem fortepianowym wystąpi Takashi Yamamoto. Ubiegłoroczny laureat piątej nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie zaprezentuje program, na który złożą się kompozycje Mozarta (Sonata B-dur KV 333) i Chopina (Walc As-dur op. 34 nr 1, Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, Scherzo E-dur op. 54, Sonata b-moll op. 35, Polonez As-dur op. 53).
Recital organizowany jest w ramach cyklu Wieczory muzyczne w Zamku Ostrogskich, a jego kolejne koncerty to:
  • 6 czerwca 2006 godz. 19.00 - recital fortepianowy Ning An
  • 10 sierpnia 2006 godz. 19.00 - recital fortepianowy Janne Mertanen
  • 16 listopada 2006 godz. 19.00 - recital fortepianowy Jacka Kortusa

Więcej


Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na koncert w dniu 12 maja 2006 roku godz.19.00, podczas którego wystąpi grająca na marimbie Katarzyna Myćka. W jej interpretacji usłyszymy Koncert na marimbę i orkiestrę nr 2 brazylijskiego kompozytora Ney Rosauro (ur. 1952), powstały zaledwie pięć lat temu i zadedykowany Japonce Keiko Abe, wirtuoz gry na marimbie. Niezwykle ciekawe trzyczęściowe dzieło o podtytułach Woda płynąca z wysokich szczytów, Rozmyślania i marzenia, Spacerując w chmurach, stwarza soliście możliwość popisu nie tylko techniki, ale i również muzykalności i temperamentu. Koncert dopełni Uwertura do opery „Nieszpory sycylijskie” Giuseppe Verdiego i VII Symfonia A -dur op.92 Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi gościnnie Mirosław Jacek Błaszczyk, Dyrektor Artystyczny Filharmonii Śląskiej.
Katarzyna Myćka (na zdjęciu) - wirtuoz marimby, założycielka autorskiej Międzynarodowej Akademii Marimby. Po studiach w Gdańsku, Stuttgarcie i Salzburgu triumfowała na największych światowych konkursach muzycznych w Luksemburgu (1995) i Stuttgarcie (1996), w 1997 roku została finalistką konkursu ARD w Monachium. Występowała z wieloma orkiestrami, jak np. Stuttgarter Philharmoniker, Bochumer Symphoniker, BSO Pekin, RSO Luxembourg, Wiener Kammerorchester czy Camerata Izraeli. Katarzyna Myćka występuje i prowadzi kursy mistrzowskie w USA, Polsce, Niemczech, Japonii, Chinach, Meksyku, Luksemburgu, Austrii, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.


Dnia 13 maja 2006 roku w Beskidzkiej Galerii Sztuki w Szczyrku odbędzie się wieczór fortepianowy w całości wypełniony muzyką polską XIX i XX wieku. W interpretacji Marcina Dominika Głucha usłyszeć będzie można między innymi utwory Ignacego Friedmana, AleksandraTansmana i Romana Maciejewskiego.


W dniach 13-20 maja 2006 roku odbędzie się Muzyczny Festiwal w Łańcucie, organizowany przez Filharmonię Rzeszowską. Zainauguruje go wieczór mozartowski orkiestry Sinfonietta Cracovia pod batutą Johna Axeiroda z udziałem rumuńskiej mezzosopranistki Cannen Oprisanu, a zamknie - oratorium Feliksa Nowowiejskiego Quo vadis w wykonaniu solistów krakowskiego Chóru Polskiego Radia i Orkiestry Filharmonii Rzeszowskiej pod batutą Jerzego Koska.
Wydarzeniami festiwalu będą z pewnością: recital jednego z najwybitniejszych rosyjskich pianistów młodszej generacji Piotra Laula, wieczór utworów kameralnych Karola Lipińskiego, koncert pieśni z udziałem Urszuli Kryger, występ Kwintetu Warszawskiego z Konstantym Andrzejem Kulką jako prymariuszem oraz koncert orkiestry „Solistów z Sankt-Petersburga" z utworami Bacha, Vivaldiego i Szostakowicza.

Więcej


Organista i kompozytor Dariusz Przybylski zaprasza na swój recital organowy, który odbędzie się w sobotę, 13 maja 2006 roku o godz. 19.00 w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie (Plac Grzybowski). W programie: Sonata D C. Ph. E. Bacha, Pange lingua N. de Grigny, improwizacja Veni Creator Spiritus Dariusza Przybylskiego oraz Grande Piece Symphonique op. 17 C. Francka. Wstęp wolny.


Niedzielne recitale chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Od 14 maja do 24 września 2006 roku w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00 w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbywać się będą recitale chopinowskie. Koncerty te, organizowane przez Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina (do roku 2005 Towarzystwo im. Fryderyka Chopina) i Stołeczną Estradę, mają znaczenie popularyzatorskie i są jedną z ciekawszych propozycji, promujących miasto - Warszawę.
W roku 1926 w Łazienkach Królewskich w Warszawie został odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina (na zdjęciu), będący dziełem wybitnego rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego. Zniszczony podczas wojny, został zrekonstruowany w latach powojennych. Tradycja i przywiązanie mieszkańców Warszawy do wizerunku Chopina w Łazienkach sprawiły, że w 1958 roku pomnik znalazł się na dawnym miejscu. Od roku 1959 odbywają się przy pomniku kompozytora koncerty chopinowskie z udziałem wybitnych pianistów.

Koncerty w maju:
  • niedziela, 14 maja:
    - godz.12.00 - Takashi Yamamoto (Japonia)
    - godz.16.00 - Andrzej Tatarski
  • niedziela, 21 maja:
    - godz.12.00 - Jerzy Sterczyński
    - godz.16.00 - Sławomir Wilk
  • niedziela, 28 maja:
    - godz.12.00 - Joanna Ławrynowicz
    - godz.16.00 - Lidia Grychtołówna


Dom Pracy Twórczej w Wigrach oraz dyrektor artystyczny programu Muzyka nad Wigrami – Jan Marcin Gałecki zapraszają na kolejny koncert muzyki poważnej, zatytułowany In Memoriam for Wanda Landowska. Sezon wiosenno-letni zainauguruje para wybitnych artystów: Lilianna Stawarz (klawesyn) oraz Roman Hoffmann (wiolonczela). Koncert odbędzie się w dniu 14 maja 2006 roku o godz. 18:00 w sali seminaryjnej „Parlatorium” Domu Pracy Twórczej w Wigrach. A w jego programie znajdą się trzy Sonaty na violę da gamba i klawesyn: G-dur BWV 1027, D-dur BWV 1028 i g-moll BWV 1029.
Więcej informacji na stronie: www.wigry.org


XXII Świętojański Festiwal Organowy odbędzie się w dniach 14 maja – 2 lipca 2006 roku w czterech miejscowościach: w Toruniu, Grudziądzu, Chełmnie i Nowym Mieście Lubawskim. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę i dwie soboty maja.

Więcej


Dnia 14 maja 2006 roku o godzinie 18.30 w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krasnem w ramach cyklu Mazowsze w Koronie odbędzie się piąty staropolski wieczór, zatytułowany Totus Tuus, poświęcony pamięci Jana Pawła II. W programie średniowieczna muzyka maryjna.
W koncercie wezmą udział: Anna Mikołajczyk-Niewiedział -sopran, Zespół wokalny Subtilior Ensemble (głosy męskie) pod kierunkiem Piotra Zawistowskiego; Krzysztof Chalimoniuk - baryton, Sebastian Ostapczuk - alt, Mariusz Perkowski - baryton, Andrzej Zawisza - baryton, Piotr Zawistowski - baryton, Zespół Instrumentów Dawnych WTM Ars Nova pod kier. Jacka Urbaniaka oraz Zespół chłopięcy Pueri Cantant z Sulejówka i Piotr Zawistowski – dyrygent. Słowo o historii wygłosi prof. dr hab. Zbigniew Sudolski, a o muzyce - Adam Suprynowicz.
Mazowsze w Koronie - Staropolskie Wieczory w Zabytkach Architektury Mazowieckiej to w tym roku IV edycja cyklu, realizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz współorganizatorów z Mazowsza dla upamiętnienia rocznicy oficjalnego przyłączenia ziem mazowieckich do Polski. W tym roku upływa okrągła, 480 rocznica tej inkorporacji. Koncerty cyklu odbywają się w zabytkowych obiektach (kościołach, katedrach, pałacach i zamkach) mazowieckich, dzięki czemu, w połączeniu z odpowiednio dobraną muzyką, zyskują specyficzny klimat dawnych epok. Wstęp na koncerty jest wolny


W Bazylice Katedralnej we Włocławku już po raz siedemnasty odbędą się Katedralne Koncerty Organowe. W każdy kolejny poniedziałek, poczynając od 15 maja 2006 roku o godz. 19.00 na zabytkowych katedralnych organach Spiegla zagra inny polski organista:
  • 15 maja 2006 – Andrzej Chorosiński (Warszawa)
  • 22 maja 2006 – Wojciech Bednarski (Hamburg)
  • 29 maja 2006 – Dariusz Bator – fagot (Wrocław), Adam Klarecki – organy (Włocławek)
  • 5 czerwca 2006 – Bartosz Jakubczak (Warszawa)
  • 12 czerwca 2006 – Jan Bartłomiej Bokszczanin (Legionowo)
  • 19 czerwca 2006 – Jerzy Kukla (Lublin)
Koncerty organizuje Parafia Katedralna i Urząd Miasta Włocławka. Wstęp wolny.


Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza na VI Koncert Laureatów cyklu Muzyczne Forum Młodych w wykonaniu laureatów: Jarosława Gałuszki - akordeon, Artura Jandy - fortepian, Lecha Napierały - fortepian, Marii Ołdak - skrzypce, Anny Simińskiej - sopran, Aleksandry Trzaski - flet, Alicji Wołyńczyk - saksofon, Mariusza Wysockiego - wiolonczela, Katarzyny Zdybel – fagot oraz Kwartetu smyczkowego „Bell’Arte”. Koncert odbędzie się w dniu 15 maja 2006 roku o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie. W programie: Wolfgang Amadeusz Mozart – arie, pieśni i utwory kameralne - Z okazji 250 rocznicy urodzin.


Towarzystwo Miłośników Muzyki Sakralnej i Parafia Katedralna w Płocku zapraszają na VII Płocki Międzynarodowy Festiwal Organowy. Festiwalowe koncerty będą odbywać się w Płockiej Bazylice Katedralnej, w każdy wtorek, o godz. 19.00, od 16 maja do 20 czerwca 2006 roku.

Program:
  • 16 maja: Andrzej Trembicki (USA) - organy, K. Kralka - saksofon
  • 23 maja: Michal Novenko (Czechy) – organy, Dariusz Bator – fagot, Elżbieta Woleńska - flet
  • 30 maja: Wacław Golonka – organy, Krakowski Kwartet Puzonowy
  • 6 czerwca: Robert Grudzień - organy, Georgij Agratin - Fletnia Pana
  • 13 czerwca: Wolfgang Seifen (Niemcy)
  • 20 czerwca: Georgij Kurkow (Ukraina) - organy, Chór Palotynów

Wstęp wolny!


Druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego - Mundus Cantat odbędzie się w dniach 17-21 maja 2006 roku.


Teatr Wielki – Opera Narodowa na Międzynarodowym Festiwalu w Wiesbaden

Spośród ponad tysiąca wydarzeń 110 Międzynarodowego Festiwalu „Maifestspiele” w Wiesbaden, dwie inscenizacje Teatru Wielkiego – Opery Narodowej są szczególnie znaczącym i ważnymi punktami tegorocznej imprezy.
Różnorodny program festiwalu prezentuje światowej sławy choreografów, twórców teatralnych i aktorów, takich jak - Pina Bausch, Robert Wilson, Ulrich Matthes, a także jest kontynuacją „Roku polsko – niemieckiego” - projektu obydwu rządów pod patronatem prezydentów obydwu państw. W Hessisches Staatstheater pokazane zostaną dwa spektakle Teatru Wielkiego – Opery Narodowej:
  • 18 maja 2006 roku - Andrea Chénier Umberto Giordano w reżyserii Mariusza Trelińskiego, z dekoracjami Borisa Kudlički i kostiumami Magdaleny Tesławskiej oraz Pawła Grabarczyka oraz
  • 20 maja 2006 roku - Ubu Rex Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, ze scenografią Małgorzaty Szczęśniak.
Spektakl Andrea Chénier poprowadzi Grzegorz Nowak, Ubu Rex - Iwona Sowińska. W obu przedstawieniach wystąpią czołowi soliści współpracujący z teatrem (m.in. Tatiana Borodina, Joanna Cortés, Izabella Kłosińska, Anna Lubańska, Viktor Lutsiuk, Zbigniew Macias, Mieczysław Milun, Piotr Nowacki, Paweł Wunder, Mikołaj Zalasiński), a także Balet, Chór i Orkiestra Opery Narodowej.


Dnia 19 maja 2006 roku o godz. 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu odbędzie się Koncert Inaugurujący XIII Wielkopolskie Spotkania Chóralne „Carmen Sacrum”. Wystąpią soliści: Joanna Dobrakowska – alt, Leszek Nowak – trąbka i Łukasz Smoleński – klawesyn oraz Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej (przygotowanie chóru Halina Dyczek), Chór Chłopięco – Męski Bazyliki Kaliskiej (przygotowanie chóru Marek Łakomy) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego. W programie:
Jan Sebastian Bach – Kantata „Vergnügte Ruh, beliebte Seelenlust” BWV 170
Giuseppe Torelli – Koncert na trąbkę
Józef Kobierkowicz – Ego Mater
Jan Sebastian Bach - Suita Orkiestrowa D-dur BWV 1069


Z okazji 250 rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta w Filharmonii Łódzkiej wykonane zostanie jedno z najbardziej znanych dzieł muzyki sakralnej – Msza c-moll KV 427 Mozarta. W piatkowy wieczór, 19 maja 2006 roku o godz. 19.00 orkiestrę Filharmonii Łódzkiej poprowadzi dyrektor artystyczny - Tadeusz Wojciechowski, a partie solowe mszy wykonają Katarzyna Trylnik, Dorota Lachowicz, Jerzy Knetig i Józef Frakstein.


Dnia 20 maja 2006 roku w Muzeum Narodowym w Kielcach z recitalem fortepianowym zaprezentuje się Marcin Dominik Głuch. Program koncertu wypełnią dzieła kompozytorów polskich i niemieckich. Wśród utworów polskich twórców usłyszeć będzie można między innymi: Sonatę A-dur F. Lessla, miniatury I. J. Paderewskiego oraz Krzesany Maciejewskiego.


Katedra Chóralistyki i Zakład Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Krakowie, Komisja ds. Muzyki Kościelnej Archidiecezji Krakowskiej, Krakowski Oddział Związku Chórów Kościelnych „Caecilianum” oraz Polska Federacja „Pueri Cantores” zapraszają do wzięcia udziału w I Festiwalu Chóralnym „Cantate Domino”, który odbędzie się w Krakowie w dniu 20 maja 2006 roku. Festiwal ma charakter konkursu!
Organizatorzy mają nadzieję, że impreza ta przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania religijną muzyką chóralną, stając się ciekawym forum wymiany doświadczeń pomiędzy uczestniczącymi zespołami.
Regulamin konkursu jest dostępny w naszym serwisie w dziale „konkursy”.


Piąty koncert sanockiej edycji Festiwalu Organowo - Kameralnego Muzyka Młodych u Franciszkanów, zatytułowany Królowej Anielskiej śpiewajmy, odbędzie się w sobotę, 20 maja 2006 roku o godz. 19.15 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i Pani Ziemi Sanockiej.
Wykonawcą koncertu będzie jeden z najlepszych polskich organistów - Julian Gembalski, wychowawca i nauczyciel wielu polskich organistów młodego pokolenia. Towarzyszyć mu będzie młoda sopranistka, związana tak jak i J. Gembalski z Akademią Muzyczną w Katowicach - Elżbieta Grodzka - Łopuszyńska.

P R O G R A M
Girolamo Frescobaldi (1583 - 1643): 4 fragmenty z Messa della Madonna
Giulio Caccini (1545 - 1610): Ave Maria
Julian Gembalski (1950 -): Wariacje barokowe na temat pieśni do Matki Boskiej (improwizacja)
Marcin Józef Żebrowski (1702 - 1770): Aria Quia fecit mihi z Magnificatu
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750): Aria Quia respexit z Magnificatu, Fantazja i fuga a-moll BWV 561
Józef Świder (1930 -) Ave Maria, Kto szuka Cię
Luigi Cherubini(1760 - 1842): Ave Maria
Julian Gembalski ( 1950 -): Fantasia improvisata con obligato di cantare, Królowej Anielskiej Śpiewajmy


Dnia 20 maja 2006 roku o godz.: 19.30 w Chełmskim Domu Kultury z gościnnym koncertem w rodzinnej miejscowości wystąpi znana skrzypaczka Ida Haendel (na zdjęciu). Towarzyszyć jej będzie Capella Cracoviensis pod dyrekcją Stanisława Gołońskiego. W programie koncertu znajdą się utwory: A. Vivaldiego, J. S. Bacha, G. Tartiniego, H. Wieniawskiego i P. Sarasate.
Ida Haendel jest ona rodowitą chełmianką - podkreśla to w każdej swojej biografii, która po latach zgodziła się przyjąć propozycję grupki zapaleńców i przyjechać do rodzinnego miasta z koncertem. Wyjechała stąd w latach 30-tych, by jako cudowne dziecko zawojować sceny polskich, a potem światowych sal. Już mając lat pięć grała Koncert Beethovena, a w wieku lat dziesięciu, na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów w Warszawie w 1933 roku zajęła pierwsze miejsce i otrzymała nagrodę im. Hubermana za wykonanie tegoż Koncertu. W 1935 roku znalazła się wśród finalistów Konkursu Wieniawskiego.
Dzisiaj Ida Haendel mieszka na Florydzie, pełni funkcję Ambasadora UNESCO. Tylko czasami zgadza się na koncerty dobroczynne. Ten zaplanowany na 20 maja będzie jednak wyjątkowy - swoją wizytę w Chełmie traktuje jak podróż sentymentalną.

Szczegóły: www.miasteczko.org


Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie zaprasza na koncert w ramach III Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Jarocinie. Gościem Festiwalu będzie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Koncert odbędzie się w niedzielę 21 maja 2006 roku w Kościele o.o. Franciszkanów w Jarocinie o godz. 17 00. Wstęp wolny.
W interpretacji poznańskich artystów zabrzmią następujące utwory:
J. Pachelbel Kanon in d
W.A. Mozart Serenada „Eine Kleine Nachtmusik” G-dur KV 525
E. Grieg Suita z czasów Holberga op. 40


Światowej sławy amerykańska śpiewaczka Dawn Upshaw, trzykrotna lauretatka Grammy, wystąpi w Filharmonii Narodowej w niedzielę, 21 maja 2006 roku o godz. 19:00. Artystka ma w dorobku ponad 50 płyt ze słynnym genialnym nagraniem III Symfonii Pieśni Żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego. Występuje w operach, wielkich dziełach oratoryjnych, a także w utworach kameralnych (m..in. z Richardem Goodem). W Filharmonii Narodowej towarzyszyć jej będzie działająca od 1975 roku Australian Chamber Orchestra, pod batutą jej szefa, zarazem pierwszego skrzypka Richarda Tognetti'ego. W programie koncertu dzieła Pärta, Brittena, Bartóka, Bacha, Schuberta i Takemitsu.


W niedzielę, 21 maja 2006 roku o godz.17.00 Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na koncert z cyklu Mistrzowie kameralistyki z udziałem duetu znanych muzyków: harfistki - Anny Sikorzak-Olek (na zdjęciu) i oboisty Mariusza Pędziałka. W programie:
Claude Debussy Cinque pieces pour hautbois et harpe
Bernard Andres-Algues 7 pieces pour hautbois et harpe
Antonino Pasculli Omaggio a Bellini duetto per corno inglese e arpa
Witold Lutosławski 3 Fragmenty
Astor Piazzolla Oblivion


Czwarty tegoroczny projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata" zatytułowany C. Ph. E. Bach. Koncerty fletowe i symfonie na smyczki odbywać się będzie w dniach 25-28 maja 2006 roku w czterech miastach: Kliczkowie, Wrocławiu, Poznaniu i Zielonej Górze. Organizatorzy – orkiestra Arte dei Suonatori – wystąpią wraz z francuskim flecistą Alexisem Kossenko. Koncerty festiwalowe zbiegną się w czasie z pojawieniem się na rynku fonograficznym trzeciej płyty Arte dei Suonatori nagranej z udziałem tego artysty.

Więcej


Fagocista Dariusz Bator wystąpi dwukrotnie z koncertami muzyki na fagot: dnia 26 maja 2006 roku o godzinie 19:00 w Kościele Farnym Wniebowzięcia NMP w Chełmnie / k. Bydgoszczy, a trzy dni później, 29 maja 2006 roku o godzinie 19:00 w Bazylice Katedralnej we Włocławku . Towarzyszyć mu będzie przy organach Adam Klarecki. W programie:
G. F. Telemann Sonata f-moll na fagot i basso continuo
J. S. Bach Preludium i fuga h-moll BWV 544
Gordon Jacob Partita na fagot solo
Ferenc Liszt Evocation à la Chapelle Sixtine
Antonio Vivaldi Koncert fagotowy C-dur RV 472


W każdy ostatni piątek miesiąca od maja do sierpnia o godz. 19.00 w kościele farnym w Chełmnie odbędą się koncerty w ramach, organizowanego już po raz czwarty, cyklu Chełmińskie Wieczory Organowe. Organizatorami koncertów są chełmińskie kościoły i instytucje samorządowe: Parafia Wniebowzięcia NMP, Kościół Pallotynów, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Chełmna, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Chełmiński Dom Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna. Wstęp na koncerty wolny.
Program:
  • 26 maja 2006 – Dariusz Bator – fagot (Wrocław), Adam Klarecki – organy (Włocławek)
  • 30 czerwca 2006 – Witold Zalewski (Kraków)
  • 28 lipca 2006 – Gedymin Grubba (Gdańsk)
  • 25 sierpnia 2006 – Zdzisław Piernik – tuba (Warszawa), Bogdan Narloch – organy (Koszalin)

MUSICA GENERA FESTIVAL 2006
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Improwizowanej i Eksperymentalnej
Szczecin, 26-27-28 maja 2006


Musica Genera Festival jest corocznym świętem muzyki. Wydarzenie prezentuje współczesne oblicze estetyki, za którą stoi ponad pięćdziesięcioletnia historia muzyki eksperymentalnej i prawie czterdzieści lat poszukiwań muzyki improwizowanej. W roku 2006 festiwal odbywa się po raz piąty – w dniach 26-28 maja 2006 - i jako jubileuszowy jest festiwalem podsumowań. Jako przestrzeń artystyczna MGF 2006 kontynuować będzie również wątki poruszane na festiwalu w latach poprzedzających.
W ramach festiwalu wystąpią muzycy światowego formatu, znajdą się wśród nich takie osobowości, jak: amerykański kompozytor i artysta wizualny John Duncan, Austriak Christian Fennesz, postrzegany jako jeden z najważniejszych obecnie muzyków tworzących z zestawienia gitary i elektroniki nową jakość, ekspert cyfrowych syntezatorów Marcus Schmickler (Niemcy), norweski duet JAZZKAMMER czyli Lasse Marhaug i John Hegre, eksperymentujący z gramofonami Dieb 13 (Austria) i Ferran Fages (Hiszpania), improwizujący na pograniczu instrumentów Alfredo Costa Monteiro (Portugalia), Günter Müller (Szwajcaria), Anna Zaradny (Polska), wirtuozi Tony Buck (Australia), Burkhard Stangl (Austria) i Cor Fuhler (Holandia), muzycy tworzący na styku dźwięku i instalacji Norbert Möslang (Szwajcaria) czy Michael Vorfeld (Niemcy), improwizatorzy o zacięciu rockowym i didżejskim Macio Moretti (Polska) i DJ Lenar (Polska), posługujący się analogowymi systemami syntezy dźwięku Thomas Ankersmit (Holandia), Jean Philippe Gross (Francja), Robert Piotrowicz (Polska), kompozytor i performer Daniel Menche (USA).
W programie festiwalu prócz koncertów znajdzie się instalacja audio wizualna autorstwa Michaela Vorfelda, premierowa projekcja filmu Gustava Deutscha Film ist, a także - również premierowa - realizacja spektaklu audio wizualnego TOJ TOJ autorstwa Matyldy Sałajewskiej, Michała Kopaniszyna, we współpracy z Anną Zaradny i Robertem Piotrowiczem.
Musica Genera Festival odbywa się zawsze w kilku przestrzeniach, główną scenę i centrum festiwalowe stanowi Teatr Kana, którego aurę wzbogacają miejsca o zupełnie innym charakterze, Opera na Zamku, industrialne przestrzenie byłej Rzeźni Miejskiej zlokalizowanej na wyspie Łasztownia, a także Muzeum Narodowe.
Festiwalowi towarzyszą realizacje płyt cd. Każda edycja przynosi wydanie jednego z koncertów festiwalowych. Dnia 26 maja odbędzie się premiera czwartej festiwalowej płyty: Grydeland/Lehn/Zach, jak również kolejnego wydawnictwa MG - Connector: Karkowski/Courtis/Genovart/Haro/Reche.

Więcej


Dom Pracy Twórczej w Wigrach oraz dyrektor artystyczny programu Muzyka nad Wigrami – Jan Marcin Gałecki zapraszają na kolejny koncert z cyklu Mistrz i uczeń. Tym razem pod skrzydłami Edwarda Wolanina (fortepian) z Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie wystąpi jego uczeń Krzysztof Stanienda (fortepian). Edwarda Wolanina Dom Pracy Twórczej w Wigrach miał okazję gościć w zeszłym roku kiedy poprowadził I Mistrzowski Kurs Muzyczny w klasie fortepianu. Koncert odbędzie się w dniu 28 maja 2006 roku ( niedziela) o godz. 18:00 w sali seminaryjnej „Parlatorium” Domu Pracy Twórczej w Wigrach.
W programie:
W. A. Mozart – Fantazja c-moll KV 475, Sonata c-moll KV 457
(wyk. Krzysztof Stanienda)
W. A. Mozart – Sonata A-dur KV331
(wyk. Edward Wolanin)

Wiecej informacji na stronie: www.wigry.org


W dniach 28 maja – 4 czerwca 2006 roku w Warszawie odbędzie się XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in. Jean Paul Imbert, Zbigniew Ładysz, Monteverdi-Chor Berlin, Berlin Baroque i Chór Katedry Prawosławnej w Kaliningradzie. Podczas festiwalu wręczona zostanie nagroda Srebrnej Piszczałki, przyznawana przez Prymasa Polski.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie: www.kapitula.org/mfmskal.html


Specjalny koncert poświęcony pamięci Papieża Jana Pawła II, a dedykowany Papieżowi Benedyktowi XVI z okazji jego majowej wizyty w Polsce odbędzie się w dniu 29 maja 2006 roku o godz. 20.00 w Bazylice Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Koncert ten zainauguruje jednocześnie jedenastą edycją kalwaryjskiego Festiwalu Muzycznego, a jego program wypełni prawykonanie Koncertu Es-dur na fortepian i orkiestrę symfoniczną z organami autorstwa polskiego kompozytora, mieszkającego na stałe w Niemczech - Slavy Kowalinskiego. Solistką partii fortepianowej będzie młoda, niemiecka pianistka Anne - Kathrin Brehl, a towarzyszyć jej będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Macieja Tworka. Przy organach - Robert Grudzień, będący jednocześnie pomysłodawcą napisania koncertu.
W specjalnie napisanej kompozycji Slava Kowalinski ujął językiem muzycznym zbiór dzieł Jana Pawła II - Tryptyk Rzymski. Kompozycja została ukończona w lutym bieżącego roku i poświęcona jest pamięci Jana Pawła II. Papież Benedykt XVI otrzymał partyturę i robocze nagranie na dwa fortepiany oraz list z prośbą o duchowe wsparcie koncertu.
Organizatorami koncertu są: Klasztor Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, Urząd Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Fundacja im. Mikołaja z Radomia.