Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Dwa niezwykłe koncerty zakończą sezon Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. W poniedziałek, 25 czerwca 2007 roku i we wtorek, 26 czerwca o godz. 19.00 na głównej scenie Teatru Wielkiego wystąpią Wiedeńscy Filharmonicy – jedna z najwspanialszych orkiestr świata. Koncerty poprowadzi legendarny włoski dyrygent Riccardo Muti (na zdjęciu). W programie koncertów znajdą się słynne utwory Franza Schuberta - Uwertura do opery „Rozamunda, księżniczka Cypru”, Wolfganga Amadeusa Mozarta - Serenada D-dur „Haffnerowska” KV 250, Maurice’a Ravela - Rapsodia hiszpańska i Manuela de Falli - Trójkątny kapelusz.


Dnia 28 czerwca 2007 roku odbędzie się koncert inaugurujący tegoroczny XVII Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe”, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie.
„Letnie Koncerty Organowe” są uzupełnieniem bogatej i różnorodnej oferty muzycznej w Krakowie. Festiwal ma długą tradycję i wierne grono odbiorców, miłośników twórczości organowej najwyższej próby. We wnętrzach najpiękniejszych krakowskich kościołów (OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, XX. Salezjanów, św. Krzyża i Bazylice Mariackiej) koncertują artyści-organiści o światowej sławie, prezentujący znakomity warsztat interpretacyjny utworów organowych od klasyki po współczesność. Sięgają po utwory takich mistrzów jak m.in.: J. S. Bach, F. Mendelssohn, C. Franc, M. Dupré, C. Piutti, G. H. Handel, J. Brahms, R. Schumann, F. Liszt.
Tegoroczny Festiwal zainauguruje koncertem w Bazylice Mariackiej Ulrike Northoff, absolwentka studiów organowych i teologicznych w Niemczech. Młoda artystka przedstawi repertuar przekrojowy – od dzieł Buxtehude, którego trzechsetletnią rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku, poprzez kompozycje baroku i utwory mistrza gatunku, Bacha, po muzykę niemieckiego romantyzmu. Spośród pozostałych festiwalowych propozycji warto wymienić organowo-kameralny duet małżeński rónież z Niemiec - Josefa i Sussane Miltschitzky. Muzycy przedstawią muzykę niemieckiego baroku i romantyzmu w Bazylice OO. Karmelitów „Na Piasku".
Najważniejszym zadaniem Festiwalu jest popularyzacja sztuki organowej oraz odkrywanie walorów zabytkowych polskich instrumentów. Do udziału w finałowym koncercie przy pl. św. Ducha został zaproszony pochodzący z Sycylii profesor Marco D’Avola - koncertmistrz i kompozytor. Przybędzie z Ragusy – miasta słynącego z licznych zabytkowych instrumentów kościelnych, więc i w Krakowie zagra na najstarszych lokalnych organach.
Tradycją Festiwalu stał się udział utalentowanych organistów najmłodszego pokolenia u boku uznanych mistrzów. Podobnie będzie w tym roku. Obok Johana Hermansa z Belgii (tytularnego organisty w katedrze w Hasselt) zaprezentują się polscy, a nawet krakowscy wykonawcy. Jeden z koncertów będzie należeć do Zygmunta Kokoszki, młodego absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie. Pozostali wykonawcy - Arkadiusz Bialic i Marek Wolak są obecnie pracownikami katedry organów w krakowskiej uczelni.
Kolejne koncerty odbywać się będą w każdy czwartek – od 5 lipca do 9 sierpnia 2007 roku.

Patronem medialnym Festiwalu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Jubileuszowy 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie trwać będzie przez dwa letnie miesiące od 29 czerwca do 24 sierpnia 2007 roku. Koncerty organowe w Katedrze Oliwskiej odbywać się będą w każdy wtorek i piątek o godz. 20.00.
Podczas koncertu inaugurującego Festiwal będą miały swoje światowe prawykonania aż dwa utwory - Elżbiety Sikory Koncert Oliwski na organy i orkiestrę z roku 2007 oraz Jerzego Maksymiuka Struny życia na organy i orkiestrę, również z roku 2007. Obie kompozycje zostały napisane specjalnie na inaugurację festiwalu. Dwa premierowe dzieła zostaną wykonane przez prof. Romana Peruckiego (organy) z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, którą poprowadzi Maestro Jerzy Maksymiuk.
W tegorocznej edycji festiwalu obok organistów katedralnych z Polski wystąpią znakomici wirtuozi organów z całego świata m.in. z Urugwaju, Australii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, którzy miłośnikom muzyki organowej zaprezentują szeroki repertuar literatury organowej – utwory znane szerokiej publiczności jak i utwory kompozytorów nieznanych w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w tym roku w Oliwie ponownie wystąpi niewidomy francuski organista Jean – Pierre Leguay – organista katedry Notre-Dame w Paryżu.
Udział w koncertach „oliwskich” jest stałym punktem polskich i zagranicznych zorganizowanych wycieczek turystycznych, odwiedzających latem Trójmiasto. Rokrocznie publiczność festiwalowa przekracza 3.500 osób. Koncerty przeznaczone są dal szerokiej rzeszy publiczności bez ograniczeń wiekowych. Festiwal już dawno wpisał się w kalendarz międzynarodowych imprez kulturalnych i ma w nim swoje stałe miejsce. Jest on wizytówką kulturalną sezonu letniego na Pomorzu Gdańskim.
Podobnie jak w latach ubiegłych odbywać się będą imprezy towarzyszące festiwalowi: letnie koncerty organowe z okazji Jarmarku św. Dominika w Bazylice św. Mikołaja, koncerty w Rumi, Jastarni, Fromborku, Stegnie i w Żarnowcu.

Więcej


Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie zaprasza na Jubileusz 60-lecia nadania imienia Karola Szymanowskiego. Ta ważna dla Szkoły data zbiega się z ustanowionym przez Sejm Rokiem Karola Szymanowskiego, w którym przypada 125 rocznica urodzin i 70 rocznica śmierci Wielkiego Kompozytora. Honorowy Patronat Jubileuszu objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Pan Kazimierz Michał Ujazdowski oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Komitet organizacyjny zaprasza do udziału w Jubileuszu Absolwentów i Pedagogów szkoły stopnia podstawowego i dawnego Liceum Muzycznego, a później - Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Prosi o nadsyłanie zdjęć, wspomnień, dedykacji i innych tekstów w dowolnej formie literackiej. Najciekawsze teksty i zdjęcia zamieszczone zostaną w Księdze Jubileuszowej lub w Internetowej Galerii Jubileuszowej. Materiały przeznaczone do Księgi Jubileuszowej można nadsyłać do 30 czerwca 2007 roku. Galeria Internetowa będzie redagowana permanentnie od września do grudnia 2007. Nadsyłać należy dokumenty w formie listów e-mailowych lub na innych nośnikach elektronicznych.
PROGRAM OBCHODÓW JUBILEUSZOWYCH
  • 22 września 2007 – Święto Szkoły
  • 14 października 2007, godz. 11, Kościół Seminaryjny ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 – Msza Święta w intencji Szkoły
  • 27 października 2007, godz. 17, Akademia Muzyczna im. F. Chopina, ul. Okólnik 2 – uroczystości oficjalne i Galowy Koncert Symfoniczny
  • 28 października 2007 – spotkania absolwentów na terenie Szkoły
  • 23-25 listopada 2007 – I Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny SZYMANOWSKI In MEMORIAM dla uczniów szkół muzycznych II stopnia

Przeczytaj List Otwarty do Pedagogów, Absolwentów i Przyjaciół Szkoły