Polmic - FB

calendar of events

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Marcowe rocznice:

2 marca
3 marca
  • przypada 20. rocznica śmierci Henryka Szerynga (1918-1988), skrzypka i pedagoga

4 marca
5 marca
  • 50-te urodziny obchodzi Jacek Sobieraj, kompozytor, pianista, skrzypek i wokalista

  • 35. rocznica śmierci Pawła Kleckiego (1900-1973), kompozytora i dyrygenta, studenta Emila Młynarskiego i Juliusza Wertheima w Konserwatorium Warszawskim, dyrygenta wielu europejskich orkiestr

6 marca
  • 35-te urodziny świętuje muzykolog Tadeusz Nowak

7 marca
  • 45-te urodziny muzykolog Violetty Kostki

8 marca
10 marca
  • mija 15. rocznica śmierci Aleksandra Kulikowskiego (1915-1993), kompozytora i pedagoga warszawskiej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina

14 marca
17 marca
21 marca
22 marca
  • 45-te urodziny świętuje muzykolog Ryszard Daniel Golianek

  • mija 15. rocznica śmierci Ryszarda Kwiatkowskiego (1931-1993), kompozytora i pedagoga

23 marca
  • 55-te urodziny obchodzi Tomasz Radziwonowicz, skrzypek, kameralista, kompozytor, dyrygent i aranżer

  • przypada 75. rocznica urodzin kompozytora Andrzeja Trzaskowskiego (1933-1998), kompozytora, pianisty, dyrygenta, publicysty, krytyka muzycznego i jazzmana

26 marca
  • 55-te urodziny muzykolog Anny Nowak

28 marca
30 marca
30 marca
  • 100. rocznica urodzin Jerzego Gerta (1908-1968), dyrygenta i kompozytora, studenta Neues Wiener Konserwatorium oraz Akademie für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Hannsa Eislera i Josefa Polnauera, a prywatnie u Arnolda Schönberga, założyciel Orkiestry i Chóru Polskiego Radia w Krakowie, wieloletni kierownik artystyczny tamtejszej Filharmonii


W sobotę, 1 marca 2008 roku przypada 198. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na uroczysty koncert w Filharmonii Narodowej (o godz. 18.00) oraz na wystawę cennych pamiątek po kompozytorze w Zamku Ostrogskich w Warszawie. Patronat nad rocznicowymi imprezami objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
Doroczne Koncerty urodzinowe to już tradycja w życiu muzycznym Warszawy. Organizowane przez Instytut Chopina od 7 lat we współpracy z Filharmonią Narodową i Polskim Radiem dały słuchaczom możność obcowania z wybitnymi pianistami świata, w tym z laureatami konkursów chopinowskich. Po występujących w latach ubiegłych Piotrze Anderszewskim, Rafale Blechaczu, Dang Thai Sonie, Ivo Pogoreliču, Tatianie Shebanovej i Howardzie Shelley’u, w tym roku wystąpi Nikolai Lugansky, 35-letni Rosjanin, triumfator wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Lugansky, zdobywca prestiżowych nagród płytowych, w tym Golden Diapason, Choc de la Musique czy Preis der Deutschen Schallplattenkritik za nagrania utworów Chopina i Rachmaninowa, jest dziś gwiazdą światowych estrad koncertowych. W jego wykonaniu usłyszymy: Faschingsschwank aus Wien op. 26 Roberta Schumanna, 10 Utworów z baletu „Romeo i Julia” na fortepian (wybór) Siergieja Prokofiewa oraz Preludium cis-moll op. 45 i Sonatę h-moll op. 58 Fryderyka Chopina.


Na koncert zespołu Horizon Ensemble, występujący w składzie: Paweł Wajrak – skrzypce, Beata Płoska – altówka, Marcin Mączyński – wiolonczela, Michał Skiba – kontrabas, Zbigniew Witkowski – flet, Arkadiusz Krupa – obój, Mirosław Płoski – waltornia i Wojciech Turek – fagot oraz pianisty Rafała Łuszczewskiego zaprasza w dniu 1 marca 2008 roku o godz. 18.00 Filharmonia w Krakowie. W programie wieczoru znajdą się trzy kompozycje: Phantasy op. 2 B. Brittena, Quintet M. Arnolda i Septet d-moll op. 74 J. N. Hummla.
Horizon Ensemble to zespół kameralistów powołany do życia w 2006 roku pod egidą krakowskiego Stowarzyszenia Artystycznego Horizon. Celem Stowarzyszenia jest wszechstronne propagowanie i prezentowanie twórczości muzycznej, literackiej, filmowej, teatralnej, plastycznej i edukacyjnej. Horizon Ensemble bezpośrednio wywodzi się z tradycji koncertów o łączonej obsadzie instrumentów smyczkowych, dętych i fortepianu, zainicjowanej przed wielu laty przez Kwartet Smyczkowy Amar Corde i ówczesną dyrektor Filharmonii, Joannę Wnuk-Nazarową - a obecnie kontynuowanej wspólnie z Philharmonia Quintet - zespołem, który tworzą wiodący instrumentaliści sekcji dętej orkiestry Filharmonii. Od czasu zainicjowania tej tradycji na estradzie Filharmonii Krakowskiej pojawiła się mniej znana kameralistyka Schuberta, Brahmsa, Martinů, Janačka, Strawińskiego, Françaixa, Bacewicz, Kanczelego. Dzieła tych wybitnych kompozytorów były wykonane w ciągu ostatnich lat niejednokrotnie po raz pierwszy w Krakowie lub nawet w Polsce. Z instrumentalistami zespołu współpracowali dotychczas w różnych formacjach kameralnych: Janusz Olejniczak, Waldemar Malicki, Arkadi Zenziper, Mirosław Herbowski, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Urszula Kryger.


W dniach 15 lutego - 18 marca 2008 roku już po raz ósmy odbędzie się w Poznaniu Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej, organizowany przez Towarzystwo im. F. Nowowiejskiego. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest hasło Człowiek umyka jak cień ....
Koncerty odbywać się będą głównie w poznańskich kościołach. Repertuar obejmuje wielkopostną i maryjną muzykę religijną, a także inne dzieła utrzymane w poważnym, kontemplacyjnym nastroju. Usłyszymy utwory m.in. J. S. Bacha, F. Liszta, G. B. Pergolesiego, a także Feliksa Nowowiejskiego, Mariana Sawy, Mariana Borkowskiego, Wojciecha Łukaszewskiego, Piotra Perkowskiego i M. Zieleńskiego. Wstęp wolny.

Read more


W niedzielę, 2 marca 2008 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się kolejny poznański koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” organizowany w roku Jubileuszu 40-lecia istnienia Zespołu kierowanego przez Agnieszkę Duczmal. Koncert pod hasłem Promocja Młodych Muzyków wpisze się w ramy projektu Orkiestry „Amadeus” i Agnieszki Duczmal, któremu od wielu lat przyświeca idea wspierania młodych talentów muzycznych u progu ich kariery artystycznej. Wraz z Orkiestrą pod batutą Anny Mróz wystąpią Wojciech Pławner – skrzypce, Michał Bryła – altówka oraz Aleksandra Lewandowska – sopran. W programie: Johann Sebastian Bach – Koncert skrzypcowy E-dur BWV 1042, Wolfgang Amadeus Mozart – Motet Exsultate, jubilate KV 165, Wolfgang Marschner – Koncert na altówkę i orkiestrę smyczkową i Johannes Brahms – Sekstet G-dur op. 36.


Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. Prof. Pawła Czartoryskiego ma zaprasza na koncerty Chóru United World College of the Atlantic, które odbędą się w Warszawie i w Krakowie pod patronatem medialnym Programu Trzeciego Polskiego Radia S.A. W sobotę, 1 marca 2008 roku chór wystąpi w Kościele Nawiedzenia MB w Warszawie (ul. Przyrynek 2) o godzinie 17.00, dnia 2 marca - w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Warszawie (ul. Zagórna 5) po mszy św. o godz. 18.30, a we wtorek, 4 marca po mszy św. o godz. 18.30 w Krakowie w Kościele Mariackim. W programie koncertów znajdą się m.in. kompozycje Brittena, Henryka Mikołaja Góreckiego, Johna Tavenera, Wincentego z Kielczy, Wacława z Szamotuł i Vaughan Williams, a także spirituals i popularne pieśni. Wstęp na wszystkie koncerty wolny.
W skład Chóru Atlantic College wchodzi 40 uczniów z 20 państw świata i 5 kontynentów. Pierwszym dyrektorem i dyrygentem chóru byl światowej sławy walijski kompozytor John Metcalf. Jego profesjonalizm i pasja pozwoliły na osiągnięcie znakomitych wyników artystycznych, pomimo ograniczenia spowodowanego zaledwie dwuletnim trybem nauki w szkole. Chór Atlantic College występował już w The Royal Albert Hall w Londynie, w City Hall w Barcelonie, w Leipzig Gewandhaus w Lipsku, w katedrze w Estergom, w Akademii Dyplomatycznej i siedzibie ONZ w Wiedniu. Obecnie dzieło prowadzenia chóru z sukcesem kontynuowane jest przez Briana Noyes.


Szósta edycja Wiosny Młodych Kameralistów odbędzie się w dniach 4-9 marca 2008 roku w Krakowie. Na ten międzynarodowy muzyczny projekt wychowawczo - edukacyjny złoży się przede wszystkim Konkurs Dziecięcych Zespołów Kameralnych (6-9 marca 2008). Jury w składzie: prof. Witold Herman, prof. Barbara Świątek - Żelazna, prof. Roman Reiner, prof. Dan Ross (USA) i Ad. II st. Mariola Cieniawa przesłucha ponad 50 zespołów wyłaniając najlepsze, grające razem dzieci. Finalistów konkursu poznamy w niedzielę (9 marca) podczas koncertu laureatów.
Organizatorzy stawiają sobie za cel, by tegoroczna Wiosna Młodych Kameralistów, tak jak w latach ubiegłych, była najpiękniejszym świętem dziecięcego muzykowania. Dlatego prócz konkursu odbędzie wiele koncertów i spotkań metodycznych, podczas których wystąpią zarówno wspaniali mistrzowie, jak i uzdolnione dzieci. Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie Koncert Inauguracyjny (6 marca), na którym artyści tacy, jak m.in. Dorota Imiełowska, Mariola Cieniawa, Anna Polony, Wiesław Suruło i Arkadiusz Babiński, postarają się stworzyć niezapomniany wieczór w klimacie muzyki Astora Piazzolli. Innymi imprezami towarzyszącymi konkursowi będą m.in. Koncert wiosenny (4 marca), koncerty dla przedszkoli (5 i 6 marca), podczas których uczniowie z OSM I st. im. I. J. Paderewskiego zaprezentują Bajkę o instrumentach autorstwa Renaty Polony i Pawła Kociołka oraz „koncerty przyjaźni” w wykonaniu chórów z USA (7 marca) i z zaprzyjaźnionej szkoły z Włoch (8 marca). Odbędzie się także prezentacja utworów ze zbioru Ewy Iwan Ładnie gram na skrzypcach (PWM), podczas której będzie można spotkać się z ich autorką i wymienić doświadczenia w pracy z najmłodszymi skrzypkami (7 marca).
Wybrane koncerty Wiosny Młodych Kameralistów będą transmitowane na żywo za pośrednictwem RadiaArt (www.radioart.pl).

Read more


Dnia 5 marca 2008 roku o godz.20.00 w Sali Magna Auditorium wiedeńskiego Musikverein odbędzie się koncert polskiej skrzypaczki Joanny Mądroszkiewicz. Artystka zaprezentuje program, na który złożą się utwory wyłącznie kompozytorów polskich: Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Fryderyka Chopina w transkrypcjach wielkich wirtuozów takich, jak Nathan Milstein, Zino Francescatti, Bronisław Huberman, Pablo de Sarasate, Fritz Kreisler czy Joan Manen. Muzyka zostanie połączona w jedną artystyczną całość z poezją Ojca Świętego Jana Pawła II oraz dwóch współczesnych noblistów polskich: Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Deklamację wierszy w przekładach na niemiecki powierzyła Joanna Mądroszkiewicz jednemu z najznamienitszych aktorów austriackich, ulubieńcowi wiedeńskiej publiczności Burgtheater - Peterowi Maticowi. Polskiej skrzypaczce akompaniować będzie znakomita wiedeńska pianistka Barbara Moser.


Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza na Mistrzowskie Interpretacje. Dnia 5 marca 2008 roku o godz. 19 wystąpi oboista Marek Swatowski oraz w podwójnej roli – skrzypka i dyrygenta – Krzysztof Jakowicz, który poprowadzi Orkiestrę Kameralną Capella Bydgostiensis. W programie koncertu znajdą się dwie kompozycje współczesnego polskiego kompozytora – Sławomira Czarneckiego (na zdjęciu) 4 Wałaski i Hombark Concerto, a także Koncert na skrzypce i obój d-moll Bacha i Koncert skrzypcowy G-dur KV 216 Mozarta.


W piątek, 7 marca 2008 roku o godz. 19.00 w Auli Uniwersytetu Poznańskiego odbędzie się światowe prawykonanie Suity Clowns und Kinder Alfreda Schnittke. Ponadto usłyszymy I Kwartet fortepianowy g-moll op. 25 Johannesa Brahmsa w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną Arnolda Schönberga. Wykonawcami koncertu będzie pianistka Ewa Kupiec oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Franka Strobla.


XIV Festiwal Muzyki Jednogłosowej w Bazylice Katedralnej w Płocku odbędzie się w dniach 7-8-9 marca 2008 roku o godz.19.00.
Festiwal Muzyki Jednogłosowej nieodmiennie kojarzy się ze znakomitym repertuarem w mistrzowskim wykonaniu światowej czołówki artystów zajmujących się monodią. Specyficzna formuła Festiwalu zakłada współobecność pierwiastka sakralnego i świeckiego, duchowego i intelektualnego, skupienia i zabawy - a zatem, przenosi słuchaczy w świat, w którym życie codzienne, nauka, sztuka, muzyka i mistyczność religijna, były sobie bliskie jak nigdy w dziejach zachodniej cywilizacji. Tegoroczne koncerty festiwalowe odbędą się tradycyjnie na dwa tygodnie przed Wielkanocą. Gośćmi festiwalu będą artyści polscy i zagraniczni, m.in. Sabionetta (Polska), Graindelavoix (Belgia) oraz legendarny brytyjski zespół wokalny Hilliard Ensemble.
Pierwszego dnia wystąpi zespół Sabionetta, który tworzą młodzi wielbiciele muzyki dawnej z Akademii Muzycznej i Wydziału Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Artyści wielokrotnie brali udział w kursach muzyki dawnej w Sandomierzu oraz Starym Sączu. Grają na kopiach dawnych instrumentów, przywiązując szczególną uwagę do sposobu gry, zgodnego z zachowanymi traktatami, ikonografią i badaniami muzykologicznymi. W Płocku zaprezentują Muzyczną podróż po średniowiecznej Francji. Będą to pieśni trubadurów i truwerów, a także kompozycje Guillaume’a de Machaut i Guillaume’a Dufaya. W sobotę, 8 marca, usłyszymy Graindelavoix - belgijski zespół, który w 2006 roku zdobył rozgłos wybitną interpretacją kompozycji Johannesa Ockeghema Missa caput. Program ich koncertu zatytułowanego Mistycy, mnisi i minstrele w XIII wiecznej Brabancji przyniesie mistyczne pieśni Hildegardy z Bingen, a także pieśni trubadurów, utwory instrumentalne i pieśni cystersów z opactwa w Villers, inspirowane Poissance d’amours, anonimowym traktatem miłosnym napisanym dla księcia Brabancji i jego żony. Niedzielny koncert, zamykający tegoroczny Festiwal Muzyki Jednogłosowej, należeć będzie do Hilliard Ensemble – jednego najlepszych na świecie zespołów wokalnych, który zdobył swą reputację wykonawstwem zarówno muzyki dawnej, jak i współczesnej. Do największych osiągnięć zespołu należą m.in. nagrania zrealizowane dla wytwórni fonograficznej ECM, jak choćby płyty z utworami Arvo Pärta czy Officium - wspólne dzieło Hilliard Ensemble i jazzowego saksofonisty Jana Garbarka, uznane za najwybitniejsze nagranie lat 90-tych w gatunku crossover. W Płocku zaprezentują swój projekt In Paradisum, łączący w sobie francuskie siedemnastowieczne śpiewy związane z nabożeństwem żałobnym, polifonię Palestriny i Officum Defunctorum de Victorii.


Filharmonia Krakowska zaprasza na koncerty z udziałem Agaty Szymczewskiej (na zdjęciu), laureatki I nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 2006 roku. W piątek, 7 marca 2008 roku o godz. 19.00 i w sobotę, 8 marca 2008 roku o godz. 18.00, wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod batutą Wojciecha Rajskiego artystka wykona I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha, kompozycję znaną zwłaszcza dzięki wirtuozowskim wykonaniom świetnego XIX-wieczngo wiolinisty Józefa Joachima. Program koncertów dopełni Uwertura „Ruy Blas” op. 95 Felixa Mendelssohna oraz Szeherezada Mikołaja Rimskiego-Korsakowa (w 100 rocznicę śmierci kompozytora).


Filharmonia Kaliska zaprasza w marcu na trzy koncerty z cyklu Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak”. Dnia 7 marca 2008 roku w Sali koncertowej PSM w Kaliszu wystąpi brytyjsko-koreański pianista Richard Hyung-ki Joo oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. W programie koncertu znajdą się dwie znane kompozycje: Koncert fortepianowy a-moll op. 16 E. Griega i IV Symfonia d-moll op. 120 R. Schumanna. Tydzień później, 14 marca w Kościele Garnizonowym w Kaliszu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod kierownictwem Adama Klocka wykona II Symfonię e-moll op. 27 Sergiusza Rachmaninowa - w 100 rocznicę prawykonania. Natomiast 28 marca w Sali koncertowej kaliskiej PSM wraz z Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Jacka Rogali wystąpi znany gitarzysta - Krzysztof Pełech (na zdjęciu). W programie: Emmanuel Chabrier – Espania, Jorge Morel - Fantasia de la Danza na gitarę i orkiestrę, Jorge Morel - Prelude, Roland Dyens - Tango en Skai, Carlos Guastavino - Jeromita Linares na gitarę i smyczki oraz Mikołaj Rimski-Korsakow – Kaprys hiszpański op. 34.
Początek koncertów o godz. 19.30.


Filharmonia Lubelska zaprasza w piątek, 7 marca 2008 roku o godz. 19.00 na koncert symfoniczno-chóralny, podczas którego wykonana zostanie Suita staropolska Andrzeja Panufnika oraz Koncert fletowy e-moll op. 57 S. Mercadante i Symfonia „Faust” F. Liszta. Gwiazdą wieczoru będzie Łukasz Długosz (na zdjęciu) uważany za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji, o czym świadczy choćby fakt, że został laureatem wszystkich znaczących konkursów fletowych w Polsce i aż 15 najbardziej prestiżowych na świecie. Lista jego koncertów z udziałem najlepszych orkiestr i dyrygentów jest wyjątkowo długa, równie imponująco wygląda dorobek fonograficzny. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą Piotra Wijatkowskiego oraz Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej i Akademicki Chór Akademii Medycznej.


Światowa premiera Concertino for piano and brass Pawła Łukaszewskiego (na zdjęciu) odbędzie się w niedzielę, 9 marca 2008 roku o godz. 12.000 w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej. Będzie to jednocześnie ostatnie w tym sezonie spotkanie z Britten Sinfonia z Cambridge, organizowane w ramach wymiany kulturalnej pomiędzy Małopolską a Wschodnią Anglią. W ubiegłym sezonie artystycznym angielscy instrumentaliści czterokrotnie występowali podczas niedzielnych południowych spotkań z krakowskimi melomanami, nawiązując jednocześnie do brytyjskiego zwyczaju "Lunchtime concerts".
Program ostatniego koncertu obejmie 400 lat historii muzyki, od dworskich XVI-wiecznych tańców angielskiego kompozytora Anthony Holborne’a, przez majestatyczną Music for Brass Matthew Lockes’a, prawdopodobnie skomponowaną z okazji koronacji Karola II w 1661 roku, aż po współczesną, najnowszą kompozycję Pawła Łukaszewskiego. Podczas koncertu zaprezentuje się znakomita grupa muzyków grających na instrumentach dętych blaszanych. W Maskach Oliviera Knussena popisze się wspaniałą techniką gry główny flecista Britten Sinfonia - Michael Cox.


W dniach 9-29 marca 2008 roku w ramach tournée orkiestry Britten Sinfonia odbędzie się sześć koncertów w Wielkiej Brytanii oraz jeden w Krakowie, w programie których znajdą się m.in. kompozycje Pawła Łukaszewskiego - Via Crucis i Concertino for Piano and Brass.
Britten Sinfonia to młoda, pełna entuzjazmu orkiestra kameralna z Wielkiej Brytanii. W ramach kulturalnej wymiany między regionem Małopolski a Wschodnią Anglią występuje m.in. w niedzielne południa w Filharmonii Krakowskiej („Britten Sinfonia at Lunch”). Orkiestra szczyci się świeżym i oryginalnym podejściem do tworzenia programu koncertowego przywiązując dużą wagę zarówno do rozwoju muzyków, jak i słuchaczy. W skład zespołu wchodzą najbardziej utalentowani i kreatywni muzycy z całego kraju, występujących solo oraz w innych zespołach kameralnych.

Read more


W niedzielę, 9 marca 2008 roku o godz. 17.00 Akademia Muzyczna w Warszawie zaprasza na Interpretacje muzyki chóralnej. W wykonaniu Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod kierunkiem Anny Kaczmarek oraz Chóru SGH kierowanego przez Tomasza Hynka usłyszymy Całonocne czuwanie op. 37 na chór a cappella Rachmaninowa i 6 Pieśni kurpiowskich na chór a cappella Karola Szymanowskiego. Na koncert obowiązują bezpłatne bilety wstępu.


Dwunasta edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena Beethoven i jego Wiedeń odbędzie się w dniach 9-22 marca 2008 roku w Warszawie i kilku miastach Polski, między innymi w Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Białymstoku. Wśród najciekawszych wydarzeń festiwalu znajdą się między innymi pierwszy raz w Polsce jedna z najlepszych orkiestr skandynawskich Lahti Symphony Orchestra pod batutą Osmo Vänskä, wykonanie Gurrelieder Schönberga po 30 latach od polskiej prapremiery, Trevor Pinnock i Kammerphilharmonie Bremen czy Radio-Symphonie-Orchester Berlin pod batutą Marka Janowskiego.
W ramach festiwalu odbędą się kursy mistrzowskie słynnej śpiewaczki Christy Ludwig, międzynarodowe sympozjum naukowe i wystawa manuskryptów. W programie znajdzie się także koncert jazzowy oraz specjalny występ Naseera Shammy i zespołu Al-Oyoin, przedstawiający muzykę arabską.

Read more


Opera komiczna Giovanniego Battisty Pergolesiego La serva padrona (Służąca panią) w wykonaniu polskiego śpiewaka Marka Rzepki i zespołu Barrocade - The Israeli Baroque Collective zaprezentowana zostanie w dniach 9, 12 i 15 marca 2008 roku w ramach Roku Polskiego w Izraelu.
Marek Rzepka, wybitny polski śpiewak specjalizujący się w wykonaniach muzyki dawnej, został zaproszony przez izraelską orkiestrę barokową Barrocade do wspólnej pół-scenicznej inscenizacji opery komicznej Giovanniego Battisty Pergolesiego La serva padrona, przygotowanej przez reżysera i aktora Yehuda Lazerowicza. Rzepka oraz artyści izraelscy wystąpią wspólnie podczas trzech koncertów: 9 marca w Jerozolimie, 12 marca w Kfar Shmaryahu i 15 marca w Tel Avivie.
Kilka dni wcześniej, 3 i 4 marca 2008 roku w The Felicja Blumental Music Centre and Library w Tel Avivie Marek Rzepka poprowadzi warsztaty mistrzowskie, a dnia 11 marca w ramach cyklu "Singing Words" w Akademii Muzycznej w Jerozolimie śpiewak wystąpi z recitalem pieśni romantycznej i XX-wiecznej. Artyście towarzyszyć będzie izraelski pianista Ido Ariel.


Wiosna Młodych Kameralistów - najpiękniejsze muzyczne święto dzieci

W dniach 4 - 9 marca 2008 roku odbyła się w Krakowie VI edycja międzynarodowego muzycznego projektu edukacyjno - wychowawczego Wiosna Młodych Kameralistów. Impreza przeznaczona jest dla dzieci szkół muzycznych I stopnia, które prezentują swój dorobek występując w zespołach kameralnych. Jest to autorski projekt Pawła Wojtowicza, który od początku organizowany jest przez OSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Krakowie i Sinfonia - Impresariat Artystyczny. Program składa się z kilku elementów, z których każdy proponuje uczniom i nauczycielom różne sposoby samorealizacji m.in.: konkurs i festiwal dziecięcych zespołów kameralnych, kurs interpretacyjno - wykonawczy ze znanymi i uznanymi pedagogami, spotkania metodyczne dla nauczycieli, koncerty mistrzów i wiele innych.
W tym roku głównym wydarzeniem Wiosny Młodych Kameralistów był Konkurs Dziecięcych Zespołów Kameralnych. Jury pod przewodnictwem Pani prof. Barbary Świątek - Żelaznej w składzie: Ad. II st. Mariola Cieniawa, prof. Roman Reiner i prof. Dan Ross (USA) przesłuchało w auli Akademii Muzycznej „Florianka” ponad 100 młodych wykonawców wyłaniając laureatów poszczególnych grup wiekowych. W grupie młodszej zwycięzcami konkursu został duet fortepianowy z PSM I st. im. F. Chopina przy ZSM nr 2 im. W. Kilara w Rzeszowie w składzie Łucja Potępa i Weronika Potępa przygotowany przez mgr Alicję Staszczyszyn. W grupie starszej Jury przyznało aż cztery równorzędne pierwsze nagrody. Otrzymali je: duet Łukasz Pawlikowski - wiolonczela i Rafał Gudyka - fortepian przygotowani przez Ad II st. Dorotę Imiełowską i mgr Joannę Strzelecką z OSM I st. im. I. J .Paderewskiego w Krakowie, duet fortepianowy Khristyna Vizinska i Adriana Tsirka przygotowani przez mgr Vera Galyarevech z SM nr1 im. A. Kos - Anatolskogo z Lwowa, duet fortepianowy Orysya Terlyuk i Kostyantyn Yanchenko również z Lwowa oraz Markijan Popil - fortepian i Sebastian Portka – trąbka z PSM I st. w Tomaszowie Lubelskim przygotowani przez mgr Helenę Popil i mgr Janusza Kiecana. Laureaci pierwszych miejsc wyjechali z miasta z pięknymi statuetkami konkursowymi, a wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali wiele cennych nagród. Każdy uczestnik projektu został obdarowany upominkami.
Uważam, że wiosenne spotkania dziecięcych zespołów kameralnych w ramach konkursu Wiosny Młodych Kameralistów to wspaniały pomysł. - mówi Mariola Cieniawa. Będąc już kilkakrotnie jurorem podczas tych konkursów, zaobserwowałam, że dzieci czerpią wielką radość z grania zespołowego. Uczą się przy tym szacunku do siebie i odpowiedzialności za swoją pracę ukierunkowaną na przygotowanie wspólnego występu na konkursie. Kameralistyka kształci i rozwija umiejętność równoczesnego słuchania siebie i partnerów w zespole, uwrażliwia na poszukiwanie właściwej w proporcjach skali dynamicznej wykonywanych utworów i pięknej jakości brzmienia instrumentów. Uczy także wyczucia czasu i ,,oddechu” w muzyce przy jednoczesnym zachowywaniu struktury metrorytmicznej.
Podczas trwających 6 dni imprez VI Wiosny Młodych Kameralistów można było uczestniczyć również w wielu koncertach i spotkaniach metodycznych. Nie zabrakło jak co roku wspaniałych mistrzów prezentujących swoje umiejętności młodym adeptom sztuki gry na instrumentach. Odbył się recital fortepianowy Gajusza Kęski, na uroczystej inauguracji transmitowanej bezpośrednio przez Radio ART wystąpili z utworami Astora Piazzolli Mariola Cieniawa - fortepian, Dorota Imiełowska - wiolonczela, Arkadiusz Babiński - fagot, Paweł Wójtowicz - skrzypce i zespół Cracovie Ensemble. Innymi imprezami tegorocznego święta dziecięcej kameralistyki była prezentacja zbioru Ładnie gram na skrzypcach autorstwa Ewy Iwan oraz koncerty Variations Choral Ensemble z USA i chóru z Instytutu Nauczania im. I. Nievo z Włoch. Na przedpołudniowych imprezach, na które zaproszono ponad 800 przedszkolaków z Krakowa występowali uczniowie szkoły muzycznej prezentując Bajkę o instrumentach. Warto również wspomnieć, że podczas tych kilku dni wiosennego muzykowania w foyer Sali przesłuchań można było oglądać wystawę malarstwa Jagny Safińskiej i wziąć udział w kursie pierwszej pomocy zorganizowanym przez fundację Świat Dzieciom. Cała impreza zakończyła się 9 marca koncertem laureatów, również transmitowanym przez radio ART.
Wiosna Młodych Kameralistów wręczyła również jak co roku Złote Gryfy. Jest to specjalne wyróżnienie przyznawane osobom, instytucjom i firmom, które odegrały szczególną rolę w rozwoju kameralistyki dziecięcej stwarzając możliwość wspólnego, radosnego muzykowania, wsparły idee edukowania dzieci poprzez granie w zespołach dając im inspirację do poznawania nowych barw, współbrzmień i kolorów otaczającego ich świata. W tym roku wyróżnieni zostali Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa, Małgorzata Jantos - Radna Miasta Krakowa, Dan Ross (USA), Mariola Cieniawa i Ewa Iwan. Warto wspomnieć, że do tej pory nagrodę tą odebrali m.in.: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Stanisław Krawczyński, Opera Krakowska, Kevin Kenner, Witold Herman.

Read more


„Łódzka Wielkanoc Muzyczna” - Festiwal Filharmonii Łódzkiej zorganizowany we współpracy z 12. Wielkanocnym Festiwalem Ludwiga van Beethovena odbędzie się w Łodzi w dniach 10-19 marca 2008 roku.
Gośćmi łódzkich koncertów będą najwyższej klasy artyści - orkiestra z Lahti z jej charyzmatycznym szefem artystycznym Osmo Vänskä oraz niezrównaną flecistką Sharon Bezaly, orientalna Oyoun Group z Abu-Dhabi oraz "Kijowscy Soliści". Do grona tego dołączy także znany The Hilliard Ensamble - z pasyjną muzyką Dufaya i Josquina, będący prawdziwą gratką dla miłośników muzyki dawnej (10 marca). Odbędzie się również koncert Orkiestry i Chóru Filharmonii Łódzkiej z dziełami Pendereckiego, Karłowicza i Cherubiniego, którzy otworzy szeroką perspektywę bogatego stylistycznie repertuaru oratoryjno-symfonicznego (14 marca) oraz recital przedstawiciela czołowej w Europie stuttgarckiej szkoły organowej, Ludgera Lohmanna, który przeniesie nas w rejony wielkiej protestanckiej tradycji muzycznej (15 marca). Festiwal zakończy się koncertem kameralnym z okazji 100-lecia urodzin Oliviera Messiaena w środę, 19 marca.

Read more


Dnia 11 marca 2008 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Śródmieście - Scena św. Barbary (ul. Nowogrodzka 49, wejście z boku od ul. Św. Barbary) w Warszawie odbędzie się Koncert Wielkopostny, podczas którego zabrzmi 7 Ostatnich Słów Chrystusa op. 51 Josepha Haydna oraz Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesi’ego. Wykonawcami koncertu będą artyści związani z Akademią Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie: Jolanta Janucik - sopran, Katarzyna Pawłowska – mezzosopran, Magdalena Szczepanowska - skrzypce i Piotr Hausenplas - wiolonczela oraz młodzi instrumentaliści :Aleksandra Bucholc – skrzypce i Kwartet smyczkowy Quartetto Qualitā.


Festiwal DŹWIĘKOWE PERSPEKTYWY EKRANU. Muzyczne Laboratorium Sztuk. Film - Elektroakustyka – Intermedia odbędzie się w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w dniach 12-13 marca 2008 roku. Jego program obejmować będzie koncerty elektroakustyczne, m.in. uczestników warsztatów „Laboratorium dźwięku – Pod prąd", projekcje intermedialne, audiowizualne, prezentacje filmów artystycznych, krótkometrażowych oraz projekcji video, a także bezpłatne warsztaty muzyki komputerowej „Laboratorium dźwięku – Pod prąd", prowadzone przez Dobromiłę Jaskot.
Festiwalowi towarzyszyć będzie również konferencja naukowa o znaczeniu dźwięków w sztuce nowych mediów: elektroakustycznej, filmowej i multimedialnej oraz konkurs kompozycji elektroakustycznych uczestników warsztatów „Laboratorium dźwięku – Pod prąd".


Uroczysty koncert z okazji jubileuszu 35-lecia pracy pedagogicznej Zbigniewa Rudzińskiego (na zdjęciu) odbędzie się w środę, 12 marca 2008 roku o godz. 19.00 w Akademii Muzycznej w Warszawie. Cykle pieśni oraz muzykę kameralną Jubilata zaprezentują znani artyści: Ewa Iżykowska - sopran, Dorota Lachowicz - mezzopsopran, Krzysztof Machowski - tenor, Dagmara Dudzińska, Szabolcs Esztényi, Jerzy Maciejewski, Robert Morawski, Su-Yean Son - fortepian, Andrzej Gębski - skrzypce, Grzegorz Chmielewski - altówka, Andrzej Wróbel - wiolonczela, Wojciech Walasek jr – skrzypce i Wojciech Walasek – wiolonczela.


Akademia Muzyczna w Krakowie zaprasza na jubileuszową uroczystość Profesorowi Adamowi Walacińskiemu na 80. Urodziny, która odbędzie się w środę, 12 marca 2008 roku w Auli „Florianka” (ul. Basztowa 8). Rozpocznie ją o godz. 17.30 konwersatorium prof. Adama Walacińskiego, poprowadzone przez Małgorzatę Janicką-Słysz, a o godz. 19.00 odbędzie się koncert utworów Adama Walacińskiego. Usłyszymy sześć kompozycji Jubilata: Duo (1999) na altówkę i wiolonczelę, Elegia e toccata (2001) na wiolonczelę i fortepian, fortepianową Sonatę h-moll (1954), wiolonczelową Ave Maris Stella (1997), Pezzo lirico (2008) na saksofon altowy i Valsette à la carte (1990) na wiolonczelę i kontrabas. Wykonawcami koncertu będą: Bogusława Hubisz-Sielska – altówka, Marta Nagawiecka – wiolonczela, Barbara Łypik-Sobaniec – wiolonczela, Janina Werner – fortepian, Marek Szlezer –fortepian, Dorota Imiełowska – wiolonczela, Andrzej Rzymkowski – saksofon altowy, Marta Nagawiecka – wiolonczela i Sławomir Piecuch – kontrabas.


Czwarty tegoroczny projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata" zatytułowany Kunst der Fuge odbywać się będzie w dniach 13-16 marca 2008 roku we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Poznaniu oraz Zamku Kliczkowie. Wykonawcami jednego z najwybitniejszych dzieł Jana Sebastiana Bacha będzie orkiestra Arte dei Suonatori, organizator cyklu koncertów, oraz wybitni wirtuozi fletu - Bolette Roed, Kate Hearne, Emelie Ross i Alexis Kossenko. Dzieło zabrzmi w obsadzie na fletach lub smyczkach oraz na fletach i smyczkach.

Read more


W piątek, 14 marca 2008 roku gościem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy będzie pianista Bogdan Czapiewski. Z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej pod batutą Marka Pijarowskiego wykona Koncert fortepianowy Tadeusza Szeligowskiego. Program wieczoru dopełni Poemat symfoniczny "Don Juan" op. 20 R. Straussa i Symfonia fantastyczna op. 14 H. Berlioza.


Światowe prawykonanie Athos concerto na harfę i orkiestrę kameralną Mikołaja Hertla odbędzie się w piątek, 14 marca 2008 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Lubelskiej. Wykonawcami koncertu będą: znana harfistka – Anna Sikorzak-Olek (na zdjęciu) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Bogdana Olędzkiego. Program wieczoru dopełnią trzy kompozycje: Koncert klarnetowy A-dur KV 622 W.A. Mozarta (z Alessandro Travaglinim w roli solisty), I Symfonia K. Szymanowskiego oraz Poemat symfoniczny „Hamlet” P. Czajkowskiego.
Mikołaj Hertel przygodę z muzyką rozpoczął jako pianista w latach 70-tych ubiegłego wieku, ale szybko jego zainteresowania skierowały się w stronę muzyki rozrywkowej i elektronicznej. Napisał wtedy sporo przebojów m. in. dla Anny Jantar, Alicji Majewskiej i Ireny Jarockiej. Chcąc się uzależnić od pracy z orkiestrą kupił sobie syntetyzer, na którym zaczął pisać utwory instrumentalne, dzięki czemu po latach powrócił na teren muzyki klasycznej pisząc koncerty na harfę bądź flet z orkiestrą kameralną. Najnowszym przykładem takiego dzieła jest prezentowany po raz pierwszy podczas piątkowego koncertu Athos concerto.


W piątek, 14 marca 2008 roku o godz. 19.00 i w sobotę, 15 marca o godz. 18.00 Filharmonia Krakowska zaprasza na koncerty oratoryjne, w programie których znajdą się utwory kompozytorów polskich - Suita na orkiestrę smyczkową Michała Spisaka i 5 Polskich pieśni ludowych Andrzeja Panufnika oraz wybitne dzieło klasyka - Nelsonmesse d –moll Hob. XXII/11 J. Haydna. Wśród wykonawców kompozycji znajdą się znani artyści - Iwona Hossa – sopran, Urszula Kryger – mezzosopran, Konrad Włodarczyk – tenor i Robert Gierlach – bas. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Jan Krenz (na zdjęciu).

Read more


Nowojorskie gwiazdy w Łodzi

Odwiedzić nowojorską Metropolitan Opera, teatr-legendę, gdzie debiutował Enrico Caruso, sławę zdobywali Maria Callas, Renata Tebaldi czy Carlo Bergonzi, a zza dyrygenckiego pulpitu spektaklem kierował Arturo Toscanini! Usłyszeć największe współczesne gwiazdy sceny operowej, wybitnych artystów – aktorów, w spektaklach reżyserowanych przez takie znakomitości, jak Franco Zefirelli. Któż o tym nie marzy?
Teraz staje się to możliwe dzięki Filharmonii Łódzkiej. Jako pierwsza w Polsce filharmonia zaprasza na cykl transmisji spektakli operowych nowojorskiego teatru, w technologii High Definition, w czasie rzeczywistym. Zasiadając w fotelach łódzkiej Sali Koncertowej, przed ogromnym ekranem o wymiarach 11x6 metrów, będzie można się znaleźć w gronie kilkudziesięciu tysięcy widzów, oglądających w tym momencie to samo przedstawienie bezpośrednio w Metropolitan Opera oraz pośrednio w ponad stu różnych teatrach całego świata. Cyfrowy przekaz w wysokiej rozdzielczości dociera do adresata za pośrednictwem satelity okołoziemskiego, a najlepszą dostępną współcześnie jakość dźwięku zapewnia Dolby Digital 5.1 Surround. Ogromy ekran i znakomita jakość obrazu dają wręcz wrażenie „zanurzenia” w przedstawieniu, a połączenie opery i kina - możliwość obcowania ze sztuką najwyższej próby bez konieczności podróży, za cenę biletu kinowego.

The Metropolitan Opera w Filharmonii Łódzkiej
repertuar na sezon 2007/2008
spektakle w Sali Koncertowej, ul. Narutowicza 20/22:
  • 12 stycznia 2008 roku (sobota), godz. 19.30: Giuseppe Verdi – Makbet
  • 16 lutego 2008 roku (sobota), godz. 19.00: Giacomo Puccini – Manon Lescaut
  • 15 marca 2008 roku (sobota), godz. 19.30: Benjamin Britten - Peter Grimes (na zdjęciu: Anthony Dean Griffey jako Peter Grimes)
  • 5 kwietnia 2008 roku (sobota), godz. 19.30: Giacomo Puccini - Cyganeria
  • 26 kwietnia 2008 roku (sobota), godz. 19.30: Gaetano Donizetti - Córka pułku
  • 17 maja 2008 roku (sobota), godz. 17.30: Ryszard Wagner - Tristan i Izolda (retransmisja)


Bilety: Spektakle odbywają się w Sali Koncertowej, ul. Narutowicza 20/22. Bilety będą dostępne na co najmniej 30 dni przed koncertem w kasie Filharmonii Łódzkiej: czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 oraz dwie godziny przed każdym koncertem. Można też dokonywać rezerwacji telefonicznej: (0 42) 664 79 79. Ceny biletów: 60 zł (I strefa) i 40 zł (II strefa).

Strona internetowa wydarzenia: www.met.filharmonia.lodz.pl

Read more


Piąty koncert IV Festiwalu "Muzyka Młodych u Franciszkanów", zatytułowany Adagio na Wielki Post odbędzie się w kościele Franciszkanów w Sanoku w dniu 15 marca 2008 roku o godz. 19. 15. Program wieczoru obejmować będzie wyłącznie kompozycje barokowe. I to barok w klimacie i tempie "adagio" - albowiem, zwłaszcza w konwencji barokowej, termin adagio nie oznacza tylko i wyłącznie powolnego tempa wędrówki muzycznej; jest on również, a może przede wszystkim synonimem charakteru muzyki, jej ekspresji i emocji. Niesie ze sobą powagę, dostojeństwo, medytację, ale także spokój, lirykę i harmonię, a kondensacją tych muzycznych znaczeń, treści i uczuć będzie z pewnością słynne i uwielbiane przez słuchaczy na całym świecie Adagio na organy i smyczki Tomasso Albinoniego, które obok innych pozycji repertuaru wykonana Krakowska Orkiestra Kameralna "SOAVE" (na zdjęciu) - najmłodsza orkiestra Krakowa, którą współtworzą muzycy, studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako soliści z towarzyszeniem zespołu wystąpią: skrzypaczka Kinga Bocheńska-Szostak, oboista Jarosław Urbański oraz organista Ryszard Leszek Szostak.
W programie utwory Johanna Pachelbela, Antonio L. Vivaldiego, Johanna Sebastiana Bacha (m.in. Koncert na obój , skrzypce i orkiestrę smyczkową d-moll BWV 1060), Tomasso Albinoniego (Adagio g-moll na organy i orkiestrę smyczkową).


Wiosenna edycja Festiwalu "Musica Sacra w Katedrze Warszawsko-Praskiej"

Stowarzyszenie „Musica Sacra” zaprasza na koncerty czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Musica Sacra” w Katedrze Warszawsko-Praskiej, które odbędą się w trzy niedziele- 16 marca oraz 6 i 13 kwietnia 2008 roku o godz. 19.00 (wstęp wolny). Wśród dzieł, które zostaną zaprezentowane znajdą się m.in.: Gorzkie Żale Stanisława Moryto. Odbędzie się także recital francuskiego organisty Lionela Coulona oraz koncert Polskiego Chóru Kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis” pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.
Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


Uroczysty koncert zatytułowany Wojciechowi Drabowiczowi w 1. rocznicę śmierci odbędzie się w niedzielę, 16 marca 2008 roku o godz. 18.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wystąpią soliści, przyjaciele artysty: Aleksandra Lewandowska – sopran, Ilona Krzywicka – sopran, Violetta Hebrowska – mezzosopran, Mikołaj Adamczak – tenor, Michał Partyka – baryton i Patryk Rymanowski – bas, Laura Sobolewska – fortepian oraz Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. W programie koncertu znajdą się pieśni Franciszka Schuberta, Karola Szymanowskiego, Piotra Czajkowskiego, Walczyki rzeszowskie i Krakowiak kościuszkowski w opracowaniu Jerzego Kurczewskiego.


W Wielkim Tygodniu, w dniach 16-22 marca 2008 roku już po raz szósty odbędzie się Festiwal Pasyjny "Crucifixus est...", organizowany pod patronatem Jego Eminencji Ksiądza Kardynała Józefa Glempa - Prymasa Polski oraz Jego Ekscelencji Ksiądza Arcybiskupa Kazimierza Nycza - Metropolity Warszawskiego. Koncerty tegorocznej edycji będą miały miejsce, tak jak w latach ubiegłych, w Kościele Środowisk Twórczych Św. Brata Alberta i Św. Andrzeja Apostoła w Warszawie (Plac Teatralny 18) i w Bazylice Świętego Krzyża (Krakowskie Przedmieście 3), a także w Świątyni Opatrzności Bożej – Kaplicy (Warszawa-Wilanów, ul. Księdza Kardynała Augusta Hlonda 1, dawniej ul. Klimczaka), Kościele Matki Bożej Saletyńskiej w Starych Włochach (ul. Popularna 46) i Kościele Świętego Michała Archanioła na Mokotowie (ul. Puławska 95). Liturgie Triduum Paschalnego odbędą się o godz. 19.00 w Kościele Środowisk Twórczych Św. Brata Alberta i Św. Andrzeja Apostoła w Warszawie. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
Festiwal, odbywający się już od pięciu lat, stawia sobie za cel wprowadzanie poprzez muzykę w Liturgię Wielkiego Tygodnia. Tradycyjnie koncerty muzyki pasyjnej odbywać się będą od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy, a Nabożeństwa Triduum Paschalnego będą ubogacone oprawą artystyczną. Cykl koncertów wprowadzać będzie słuchaczy w Liturgię Wielkiego Tygodnia łącząc wymiar przeżycia estetycznego z wymiarem duchowym.

Read more


Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza w poniedziałek, 17 marca 2008 roku o godz. 19.00 na Koncert wielkopostny Lamentacje. Wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków - Artur Stefanowicz (kontratenor) oraz Ensemble Club Europa pod kierownictwem Doroty Cybulskiej-Amsler. W programie koncertu znajdzie się m.in. Stabat Mater RV 621 Antonio Vivaldiego.
Artur Stefanowicz jest absolwentem wydziału wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1991) gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Artysza. Naukę śpiewu kontynuował u Paula Esswooda i prof. Jadwigi Rappé. Jest zdobywcą I nagrody imienia Venanzio Rauzziniego na Międzynarodowym Mozartowskim Konkursie Wokalnym w Wiedniu (1990) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w ’s-Hertogenbosch (1991).


Recital wokalny Danuty Nowak-Połczyńskiej (na zdjęciu) zatytułowany Motywy tęsknoty i pożegnania w polskiej liryce wokalnej odbędzie się we wtorek, 18 marca 2008 roku o godz. 19.00 w Sali Kameralnej im. Henryka Czyża Filharmonii Łódzkiej. Artystce przy fortepianie towarzyszyć będzie Marek Pająk. W programie koncertu znajdą się kompozycje Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Jana Maklakiewicza, Władysława Żeleńskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Mieczysława Karłowicza i Józefa Świdra.

Read more


Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu zaprasza na IV Wiosenny Festiwal Artystów Piosenki „Pamiętajcie o ogrodach”. Tradycyjnie Festiwal zaczyna się w pierwszy dzień wiosny, jednak w tym roku, ze względu na przypadające w tym czasie Święta Wielkanocne, rozpocznie się 26 marca wspólnym koncertem Grzegorza Turnaua i Andrzeja Sikorowskiego. Cztery dni później salę im. L. Lipińskiego w Małopolskim Centrum Kultury w Nowym Sączu wypełni magiczny klimat Piwnicy pod Baranami w Krakowie, m. in. za sprawą Jacka Wójcickiego. W ostatnim dniu marca odbędzie się promocja książki Wacława Krupińskiego Głowy piwniczne, a recital Janusza Radka, 4 kwietnia 2008 roku, zwieńczy festiwalowe dzieło.
Podstawowym założeniem Festiwalu jest popularyzacja poezji cenionych pisarzy m.in. Jonasza Kofty, Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej w formie recitali, koncertów, spektakli muzycznych, które łączą w sobie artystyczny przekaz i niebanalną muzykę. Dotychczas na Festiwalu gościła ścisła czołówka artystów piosenki, m.in. Edyta Geppert, Michał Bajor, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski, Ewa Błaszczyk, Katarzyna Groniec.


Koncerty Organowe z cyklu „Bliżej Bacha”, organizowane przez Bazylikę św. Mikołaja w Gdańsku, Miasto Gdańsk, Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku i Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”, odbywać się będą w każdą środę od 26 marca do 4 czerwca 2008 roku o godz. 20.00 w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. Wstęp wolny.

Ramowy plan:
  • 26 marca 2008 - Susanne Jutz – Miltschitzky (sopran) i Josef Edwin Miltschitzky
  • 9 kwietnia 2008 - Marcin Szelest
  • 16 kwietnia 2008 - Wacław Golonka
  • 23 kwietnia 2008 - Hanna Dys
  • 7 maja 2008 - Ireneusz Wyrwa
  • 14 maja 2008 - Marta Chorzyńska i Karol Mróz (studenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi)
  • 21 maja 2008 - Marek Stefański
  • 28 maja 2008 - Roman Perucki
  • 4 czerwca 2008 - "Koncert z okazji jubileuszu 60-lecia Uczelni" - Maciej Zakrzewski i Maciej Ingielewicz (studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku)

Read more


Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza w czwartek, 27 marca 2008 roku o godz. 19.00 na recital skrzypcowy Marty Oyrzanowskiej. Wspólnie z pianistą Lechem Napierałą młoda artystka zaprezentuje m.in. Sonatę A-dur na skrzypce i fortepian C. Francka oraz I Koncert skrzypcowy a-moll op.99 D. Szostakowicza. Wstęp wolny.

Read more


W piątek, 28 marca 2008 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy wystąpi Mistrz – Roman Lasocki oraz jego Uczennica - Kamila Wąsik (na zdjęciu). Wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka wykonają program, na który złożą się trzy kompozycje: Partita na skrzypce i orkiestrę Witolda Lutosławskiego oraz Koncert skrzypcowy D-dur i Uwertura - fantazja "Romeo i Julia" Piotra Czajkowskiego.


Dnia 28 marca 2008 roku Opera Wrocławska zaprasza na premierę Kopciuszka do muzyki Johanna Straussa. Będzie to pierwsze wykonanie we Wrocławiu tego wspaniałego, baśniowego baletu, którego akcja rozgrywa się w... domu mody. Piękne kreacje dla zespołu projektuje i przygotowuje Małgorzata Słoniowska, a choreografia jest dziełem Bożeny Klimczak. Będzie to niezwykle barwny spektakl z porywającą muzyką (CD), zachwycającymi walcami Mistrza znad Dunaju.
Kolejne spektakle odbędą się w dniach 29-30 marca oraz 15-17 kwietnia 2008 roku.

Read more


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na kolejny koncert z cyklu kultura.uw. Bohaterami tego spotkania będą altówka – zagra na niej izraelski wirtuoz Avri Levitan, oraz skrzypce – w rękach Roberta Kabary, dyrektora i koncertmistrza orkiestry Sinfonietta Cracovia. Usłyszymy utwory na instrumenty solo Jana Sebastiana Bacha oraz duety Haendla i Mozarta. Zabrzmią też Bukoliki Witolda Lutosławskiego w aranżacji na dwie altówki, ze specjalnym udziałem prof. Stefana Kamasy, nestora polskich altowiolistów. Koncert, o którego część popularnonaukową zadba dr Szymon Paczkowski z Instytutu Muzykologii UW, dedykowany jest pamięci wydarzeń Marca 1968. Odbędzie się dnia 28 marca 2008 roku (piątek) o godz. 18.00, w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów UW, Krakowskie Przedmieście 32. Wstęp wolny.


W sobotę, 29 marca 2008 roku o godz. 19.15 na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie wystawiona zostanie opera Bunt żaków Tadeusza Szeligowskiego, wspólny projekt warszawskich Akademii: Muzycznej, Teatralnej i Sztuk Pięknych.
Dnia 28 października 2007 roku rektorzy warszawskich uczelni artystycznych: prof. Stanisław Moryto – rektor Akademii Muzycznej, prof. Ksawery Piwocki – rektor Akademia Sztuk Pięknych, prof. Lech Śliwonik – rektor Akademii Teatralnej wraz Januszem Pietkiewiczem, dyrektorem naczelnym Opery Narodowej i Ryszardem Karczykowskim, dyrektorem artystycznym Opery Narodowej podpisali deklarację o współpracy, która ma na celu wykształcenie i promocję młodej formacji artystów. Wystawienie scen z opery Bunt żaków Tadeusza Szeligowskiego będzie pierwszą realizacją wynikającą z tej współpracy.
W zespole młodych twórców znaleźli się studenci: Adam Biernacki (reżyseria), reprezentujący Akademię Teatralną, Paulina Czernek (scenografia) i Anna Puchalska (kostiumy) z Akademii Sztuk Pięknych oraz Alicja Złoch (choreografia) z Akademii Muzycznej. Orkiestrę poprowadzi absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, znany dyrygent młodego pokolenia Łukasz Borowicz, dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej.
Bunt żaków to pierwsza opera, jaka powstała w Polsce po II wojnie światowej. Jej prapremiera odbyła się 14 lipca 1951 roku we Wrocławiu.


W sobotę, 29 marca 2008 roku o 18.00 Percussion Studio - zespół Akademii Muzycznej w Łodzi - prowadzony przez Urszulę Bereźnicką-Pniak i jej syna Piotra Pniaka, świętować będzie trzydziestolecie istnienia. Podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej wystąpią studenci i absolwenci klasy perkusji Akademii Muzycznej w Łodzi, City Bum-Bum, uczniowie łódzkich szkół muzycznych, studentki wydziału rytmiki Akademii Muzycznej w Łodzi.
John Beck, Fryderyk Chopin, Piotr Pniak, Marta Ptaszyńska, Anthony Cirone, Isaac Albéniz, Ney Rosauro, David Mancini, Krzysztof Wołek, John Cage, Amnon Wolman, Franz Bach, Karl-Heinz Köper, Eckhard Kopetzky, Rafael Hernandez - to kompozytorzy, których utwory zabrzmią podczas koncertu.


Prolog 39. Poznańskiej Wiosny Muzycznej zatytułowany Przedwiośnie odbędzie się w niedzielę, 30 marca 2008 roku o godz. 18.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. W wykonaniu Olgi Pasiecznik – sopran i Natalii Pasiecznik – fortepian usłyszymy cykl pieśni Harawi Oliviera Messiaena.


Na Narodowy koncert wielkanocny zaprasza w niedzielę, 30 marca 2008 roku o godz. 19.00 Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Program koncertu wypełnią utwory wyłącznie polskich kompozytorów. Wśród nich warto zwrócić szczególną uwagę na postać Karola Kurpińskiego (na zdjęciu), dziś może nieco zapomnianego reformatora (wraz z Józefem Elsnerem) polskiej sceny muzycznej na początku XIX wieku. Kurpiński miał szerokie zainteresowania muzyczne, które wykorzystał z powodzeniem w swojej bogatej twórczości i działalności pedagogicznej - efektem fascynacji operą była posada dyrektora Teatru Opery Narodowej w Warszawie i kilka samodzielnych prób w tym gatunku, czego pięknym przykładem jest Uwertura do komedioopery „Dwie chatki”. Dopełnieniem muzycznej sylwetki artysty będzie Koncert klarnetowy, który dowodzi mistrzowskiej klasy twórcy. Usłyszymy także znane arie z oper Stanisława Moniuszki oraz fresk symfoniczny Mieczysława Karłowicza Epizod na maskaradzie. Wykonawcami utworów będą soliści: Jan Jakub Bokun – klarnet i Krzysztof Bednarek – tenor oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą Adama Klocka.


Premiera opery Łucja z Lammermooru Gaetano Donizettiego odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w niedzielę, 30 marca 2008 roku o godz. 18.00 (Sala Moniuszki). Reżyseria i scenografia - Michał Znaniecki, kostiumy - Franca Squarciapino, światła - Bogumił Palewicz, akrobacje powietrzne - Davide Riminucci, dyrygent - Will Crutchfield. W dniu premiery w roli Sir Edgara Ravenswooda wystąpi Piotr Beczała.
Dzieje szkockich kochanków, rzucone na burzliwe tło historyczne wojny domowej między stronnikami zdetronizowanych Stuartów i zwolennikami nowego władcy Wilhelma Orańskiego w końcu XVII wieku – oto zasadnicza kanwa tej opery, w której z jednej strony spotykamy szczerość i głębię uczucia, z drugiej zaś nienawiść i egoizm powodujące katastrofę. René Leibowitz w swojej Historii opery tak pisał o Donizettim: „Głęboki i trwały był jego wkład do włoskiej opery romantycznej i właśnie w nim później sztuka Verdiego znajdzie jedno ze swych głównych źródeł. Jeszcze silniej niż w operach Rossiniego przejawia się tu romantyzm muzyczny w swej najczystszej i najbardziej typowej postaci. Taka opera, jak Łucja z Lammermooru, sławna wciąż i obecna na afiszach większości teatrów operowych świata, jest pod tym względem szczególnie charakterystyczna i bezspornie może być uważana za jedną z największych oper swej epoki.”


W listopadzie ubiegłego roku rozstrzygnięty został I Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Jana Pawła II, zorganizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Do udziału w konkursie zgłoszono ogółem 28 prac, z czego w kategorii I – utworów na chór a cappella zgłoszono prac 17, a w kategorii II – utworów na orkiestrę, chór i/lub solistów zgłoszono prac 11. Obrady Jury miały miejsce 5 listopada 2007 roku w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II. W skład Jury wchodzili: Edward Pałłasz (przewodniczący jury), Marek Jasiński, Bogdan Gola, Paweł Łukaszewski i o. Bernard Sawicki OSB.
Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
w kategorii I – utworów na chór a cappella:
  • I nagroda - Iwona Piątek za utwór Źródło
  • II nagroda - Tomasz Szczepanik za utwór Bardziej być
  • III nagroda - Łukasz Farcinkiewicz za utwór Deus et animae
w kategorii II – utworów na orkiestrę, chór i/lub solistów: Nagrodzone kompozycje zostaną wykonane na dwóch koncertach. Prawykonanie odbędzie się dnia 30 marca 2008 roku o godz. 19.30 w Kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych (na Placu Grzybowskim) w Warszawie, natomiast drugi koncert połączony z uroczystym wręczeniem nagród będzie miał miejsce w poniedziałek, 31 marca o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej.
Program koncertów:
  • 30 marca 2008, godz.19.30, Kościół Wszystkich Swiętych na Placu Grzybowskim
    K. Penderecki Chacona (ork. smyczkowa)
    I. Piątek Źródło (chór a cappella)
    T. Szczepanik Bardziej być (chór a cappella)
    F. Matuszewski Słowo (ork. + sopran)
    R. Janiak Kantata o Miejscach Świętych (ork. + kwartet solistów)
  • 31 marca 2008, godz.19.00, Filharmonia Narodowa
    K. Penderecki Chacona
    Wręczenie nagród
    I. Piątek Źródło
    T. Szczepanik Bardziej być
    M. Bembinow Kantata o Ciszy i Zbawieniu (ork. + mezzosopran + chór)
    F. Matuszewski Słowo
    R. Janiak Kantata o Miejscach Świętych
Wykonawcy: Anna Simińska – sopran, Małgorzata Pańko – alt, Rafał Bartmiński – tenor, Jarosław Bręk – baryton, Orkiestra Polskiego Radia, Chór CMJPII, Michał Dworzyński – dyrygent