Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2010 2011 2012 2013 2014
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Animi Music Festival odbędzie się w Warszawie w dniach 20-24 czerwca 2012 roku. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP.
Uczestnicy tego niezwykłego festiwalu (wcześniej Międzynarodowych Spotkań Szkół Muzycznych) to uczniowie szkół i uczelni muzycznych z Polski, Czech, Niemiec, Słowacji, Węgier, Włoch i Ukrainy, a także wielu innych młodych, niezwykle rokujących muzyków uczących się w domach kultury z całej Polski. Spotykają się w Warszawie, aby z rówieśnikami prezentować swoje artystyczne umiejętności. Muzyka grana przez młodych pomoże poszukiwać wspólnych źródeł kultury europejskiej, pozwoli głęboko poznać duszę poszczególnych narodów. Nie ma lepszej formy zaakceptowania swoich różnic kulturowych, jak bezpośredni kontakt i współuczestniczenie we wspólnym, kulturowym wydarzeniu.
Młodzi muzycy, którzy pojawią się na scenie to niezwykli ludzie. Ich dotychczasowe osiągnięcia pozwalają na stwierdzenie, że pomimo młodego wieku zasługują na miano artystów. Podczas festiwalu wystąpią zarówno soliści, jak i zespoły rozrywkowe i kameralne, orkiestry i chóry – na zaproszenie organizatorów przybędzie do Warszawy ok. 300 młodych muzyków z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Włoch.
Festiwal od zawsze obfitował również w występy wspaniałych gości honorowych. W tym roku zobaczymy i usłyszymy Atom String Quartet (22 czerwca 2012; Galeria Porczyń-skich), a także Marcina Wyrostka, który zagra z orkiestrą Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowicza (24 czerwca 2012; Amfiteatr Bemowo).

Więcej


Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza do swojej siedziby na Święto Muzyki na Grochowskiej – w czwartek, 21 czerwca 2012 roku w godz. 14.30 – 19.00.

Koncerty sekcji dętej i smyczkowej Sinfonii Varsovii, recitale muzyków orkiestry, występy uczniów warszawskich szkół muzycznych oraz prapremiera interaktywnego spektaklu edukacyjnego Strawiński - hip hop wypełnią program Święta. W tym wyjątkowym dniu zostanie podpisany list intencyjny w sprawie budowy Sali Koncertowej Orkiestry Sinfonia Varsovia, której projekt został wyłoniony podczas międzynarodowego konkursu architektonicznego w 2010 roku. Podpisy złożą: Prezydent m.st. Warszawy prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Dyrektor Artystyczny orkiestry prof. Krzysztof Penderecki, architekt Thomas Pucher oraz Dyrektor Naczelny orkiestry Janusz Marynowski.
Wstęp wolny.

Więcej


Koncert pt. Kwiat Paproci z cyklu "Lokal na poważnie" odbędzie się 21 czerwca 2012 roku (czwartek) o godz. 19:00 w Lokalu Użytkowym na warszawskiej Starówce (ul. Brzozowa 27/29). W wykonaniu Macieja Frąckiewicza – akordeon, Pawła Janasa – akordeon i Oliwiera Andruszczenki – klarnet zabrzmią „muzyczne czary w noc sobótki. Od mrocznych legend Północy Griega, przez słowiańskie gusła Strawińskiego po współczesne zaklęcia Tomasza Kłosia, Tomasza Opałki i Ignacego Zalewskiego. Migoczące w oddali wianki na Wiśle.”

Lokal Na Poważnie zaprasza na ostatni przed wakacjami, niezwykły koncert muzyki kameralnej.


Prezydent Bytomia i Opera Śląska zapraszają na VI edycję Bytomskiej Nocy Świętojańskiej – 22 i 23 czerwca 2012 roku o godz. 20.00 – na Placu Jana III Sobieskiego w Bytomiu.

Tradycja jej organizowania wpisała się już w stały repertuar najważniejszych śląskich imprez artystycznych, stała się cyklicznym, corocznym wydarzeniem. Podczas tegorocznej Bytomskiej Nocy Świętojańskiej odbędzie się koncert zespołu Myslovitz (22 czerwca) i plenerowe przedstawienie operetki Johanna Straussa Zemsta nietoperza (23 czerwca), w reżyserii i z choreografią Henryka Konwińskiego, w inscenizacji Feliksa Widery, z udziałem solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Serafina. Operetka „króla walca” to wspaniała komedia muzyczna, w której króluje szampan i wiedeński walc. Rewia operetkowych przebojów, rewelacyjna uwertura, słynna aria Adeli, czardasz Rozalindy, błyskotliwy urok postaci oraz mnóstwo zabawnych dialogów w mistrzowskim tłumaczeniu Juliana Tuwima sprawią, że wieczór ten na długo pozostanie w pamięci widzów, a melodie straussowskie będą same się nucić zaraz po zakończonym przedstawieniu. Zapowiada się kolejna noc pełna radości i artystycznych doznań!


13. edycję Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”otworzy 22 czerwca 2012 roku o godz. 21.00 w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu koncert-preludium w wykonaniu zespołu „Żywiołak”. Podczas wieczoru – przy świetle księżyca, w otoczeniu lasu – przyjrzymy się żywiołom rządzącym dzisiejszym światem. W programie znajdą się utwory z ubiegłorocznej płyty „Żywiołaka”, o prowokacyjnym tytule Globalna wiocha, m.in. energetyczna piosenka Mój miły rolniku, tchnąca spokojem Pieśń słoneczna, oparta na XIII-wiecznym kantyku autorstwa św. Franciszka z Asyżu oraz orientalna kompozycja Istanbul.

W czasie trwania festiwalu, od 30 czerwca do 2 września 2012 roku, odbędzie się blisko 30 koncertów przygotowanych przez Filharmonię Łódzką oraz kilkanaście przygotowanych przez współorganizatorów festiwalu. Każdą sobotę oraz niedzielę lipca i sierpnia spędzimy w innej miejscowości. Po inauguracji festiwalu w Wieluniu, w czasie kolejnych wakacyjnych weekendów zwiedzimy całą Ziemię Łódzką – od Sieradza po Tomaszów Mazowiecki, od Radomska do Łowicza, a muzyczne wojaże zakończymy wielkim finałem w Bełchatowie. Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.

W programie koncertów znajdą się jazz, klasyka, muzyka filmowa, bałkańska, klezmerska, ludowa, elektroniczna, etno, a nawet… muzyka z popularnych bajek i dobranocek. W zależności od miejscowości rozbrzmiewać będą utwory różnych gatunków i epok, dobrane pod kątem historii oraz atmosfery danego miejsca. Muzyczne atrakcje zapewnią wszystkim słuchaczom m.in. Zbigniew Zamachowski z zespołem „Gołębiewski Q Band”, „Wojtek Mazolewski Quintet”, „DesOrient”, „Witold Janiak Trio”, „Tsigunz Fanfara Avantura”, zespół śpiewaczy „Monodia Polska” czy formacja muzyki dawnej „Dancerye”.

ZOBACZ: program festiwalu – plik pdf


Finał XXXV Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” odbędzie się w Nowym Sączu od 22 do 24 czerwca 2012 roku (od piątku do niedzieli). W konkursie weźmie udział 40 zespołów, które zostały wyłonione w eliminacjach rejonowych - łącznie ok. 1500 muzyków.

Impreza ma kilkudziesięcioletnią tradycją. Przez całą wiosnę w wielu miejscowościach Małopolski trwały eliminacje rejonowe. Wyłonione zostały zespoły, które wystąpią w finale. Ten zawsze odbywa się w Nowym Sączu. W ośmiu powiatach zaprezentowało się aż sto orkiestr (spośród 240, które działają w Małopolsce). W piątek, sobotę i niedzielę finaliści będą się najpierw prezentować w efektownym korowodzie w centrum miasta. Przegląd konkursowy organizowany jest w Miasteczku Galicyjskim, przed ratuszem ze Starego Sącza. Wystąpią aż 42 grupy (ok. 1500 wykonawców). Jury pracować będzie w tradycyjnym składzie: płk Franciszek Suwała, płk Stanisław Latek, kpt. Tadeusz Dobrowolski, kpt. Stefan Żuk i Stanisław Migacz.

Widzowie przy okazji będą mogli obejrzeć, jak wyglądały rzemieślnicze zakłady galicyjskie sprzed ponad stu lat, skorzystać ze stoisk kiermaszowych, posilić się w Karczmie Galicyjskiej.

Organizatorem festiwalu jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, współorganizatorem finału – Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Program festiwalu – na stronie: www.mcksokol.pl


Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach zaprasza w piątek, 22 czerwca 2012 roku o godz. 19.00 na koncert na zakończenie sezonu artystycznego.

Wraz z Orkiestrą Symforniczną Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali wystąpi Agata Szymczewska, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, pierwsza Polka w historii tego konkursu, która zdobyła I nagrodę, Złoty Medal oraz 23 spośród 29 nagród pozaregulaminowych, a w rok po konkursie otrzymała Stradivariusa z 1680 roku, na którym koncertuje. Artystka ma na swoim koncie również prestiżową nagrodę London Music Masters 2009. W jej interpretacji usłyszymy Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena – jedyny utwór na skrzypce i orkiestrę genialnego kompozytora.

Program koncertu dopełni III Symfonia F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.


Mecz towarzyski. Festiwal Instalacji Muzycznych pod opieką kuratorską Pawła Mykietyna odbędzie się w dniach 23-24 czerwca 2012 roku w godz. 12.00-0.00 w warszawskiej Królikarni. W czasie letniego weekendu park okalający Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego zamieni się w przestrzeń muzyczno-sportowych instalacji.

Wiemy już, kto zagra w ćwierćfinałach – Profesjonalizm, czyli sekstet jazzowy, który rozegra na żywo muzyczny mecz w czasie realnym i w trzech wymiarach. Usłyszymy symfonię w wykonaniu 111 rowerzystów, fortepian mówiący ludzkim głosem, muzykę wydobywającą się z podziemi. Będzie absolutnie i wyłącznie poważnie. W wieczornym kinie plenerowym zagra jeden z najlepszych piłkarzy świata – Zinedine Zidane.

W programie festiwalu: Deus Cantando, Audioanalyse: Freud, 3 easy pieces Petera Ablingera, Phenotype Wojtka Blecharza, Eine briese Mauricio Kagela, Pod powierzchnią Karola Nepelskiego, Ekecheiria Krzysztofa Pendereckiego oraz Taperowanie meczu sekstetu Profesjonalizm (Marcin Masecki, Kamil Szuszkiewicz, Michał Górczyński, Tomasz Duda, Piotr Domagalski, Jerzy Rogiewicz), a także projekcja filmu Zidane. Portret XXI wieku (reż. Douglas Gordon, Philippe Parreno; pokaz zrealizowany we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie).

Organizatorem Festiwalu jest Nowy Teatr w Warszawie.

Wstęp wolny.


Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza i Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna zapraszają na koncert „Wieczór Świętojański na Harendzie”, który odbędzie się 23 czerwca 2012 roku o godz. 20.00 ogrodach Muzeum Jana Kasprowicza (Harenda 12a) w Zakopanem. Wystąpią: Piotr Kumon – śpiew i Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner oraz Jan Karpiel-Bułecka – śpiew, instrumenty ludowe i Adrianna Jerzmanowska – słowo i śpiew. W programie: poezja Jana Kasprowicza, pieśni i piosenki do słów Jana Kasprowicza, muzyka Karola Szymanowskiego, Edwarda Griega, nuty góralskie i puszczanie wianków z wierszami Poety na potok Zakopianka. Wstęp wolny.


W sobotę, 23 czerwca 2012 roku Filharmonia Kaliska zainauguruje 6. edycję Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski.
Wśród propozycji Filharmonii znajdują się m.in.: koncert plenerowy z programem klasycznym i rozrywkowym, koncert a capella, koncerty kameralne… Miejsca koncertów również różnorodne: synagoga, oranżeria, pałac, plener.
Na koncerty wstęp wolny.

Więcej


Koncerty XXI Festiwalu Muzycznego „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”, pod honorowym patronatem J.E. Ks. Biskupa Kazimierza Górnego Ordynariusza Rzeszowskiego oraz Tadeusza Ferenca Prezydenta Miasta Rzeszowa, odbędą się w letnie miesiące – pierwszy 24 czerwca, a ostatni 19 sierpnia 2012 roku. Większość z zaplanowanych ośmiu wieczorów muzycznych znajdzie swoje miejsce w rzeszowskiej katedrze. Tradycyjnie już, 15 sierpnia muzyka organowa i kameralna będzie rozbrzmiewać w kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Natomiast 12 sierpnia organizatorzy zapraszają wszystkich melomanów po raz pierwszy do kościoła św. Krzyża przy ul. 3-go maja, który wraz z kolegium pijarskim stanowi perłę architektury sakralnej wśród zabytków Rzeszowa.

Novum Festiwalu i jego integralną część będzie stanowił cykl trzech koncertów, które odbędą się w Jarosławiu, po nazwą „Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie”. Opactwo Sióstr Benedyktynek i kościół św. Mikołaja, obecnie Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej, stanowią unikatowy pod względem architektonicznym i historycznym zespół poklasztorny, któremu w ostatnich latach zostały przywrócone walory dawnej świetności.

Więcej


3. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Artelier odbędzie się w Szczecinie od 24 czerwca do 1 lipca 2012 roku.

W skład Festiwalu wchodzi wiele różnych elementów rozwijania i promowania kultury, w szczególności polskiej: koncerty festiwalowe w wykonaniu największych gwiazd oraz wybitnie uzdolnionych artystów młodego pokolenia, wystawy towarzyszące, promocja najmłodszych adeptów sztuki muzycznej, Visual Artelier Project czyli muzyczna rewitalizacja budynków postindustrialnych.

Podczas koncertów festiwalowych wystąpią gwiazdy polskiej muzyki kameralnej takie, jak Lutosławski Quartet (w składzie: Kuba Jakowicz, Marcin Markowicz, Artur Rozmysłowicz, Maciej Młodawski), Hobbeats Duo (w składzie: Magdalena Kordylasińska, Miłosz Pękala), Galakticus (w składzie: Olga Kurzawska, Henryk Kasperczak, Dagnara Kapczyńska) oraz soliści Tomasz Woźniak i Piotr Kowalczyk. W ich wykonaniu usłyszymy utwory ze wszystkich epok począwszy od renesansu, a na XX wieku kończąc m.in. takich kompozytorów, jak Witold Lutosławski i Grażyna Bacewicz.

Koncerty odbędą się m.in. w budynku Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3, w Teatrze Kana oraz Kościele św. Piotra i Pawła na placu św. Piotra i Pawła.

Więcej


Łódzkie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza na XIX Festiwal „Lato z Muzyką w Grotnikach”. Jak co roku koncerty będą miały miejsce w odnowionej Świątyni Niepokalanego Poczęcia NMP. Koncert inauguracyjny odbędzie się 24 czerwca 2012 roku.

Mieszkańcy i wczasowicze odpoczywający w Grotnikach i okolicznych miejscowościach będą mieli zatem okazję poznać wiele ciekawych, niekonwencjonalnych zestawień instrumentów, różnorodny program artystyczny, co niewątpliwie urozmaici letni wypoczynek. Wszystkie koncerty zapowiadają się niezwykle atrakcyjnie. Wstęp wolny.

Szczegółowy program – na stronie: www.ltm.pnet.pl


Dnia 24 czerwca 2012 roku o godz. 18.30 w Sali Koncertowej „Florianka” w Krakowie odbędzie się koncert edukacyjny „Harmonie i Hałasy” z muzyką Mauricio Kagela i Tadeusza Wieleckiego.

Celem cyklu koncertów i warsztatów „Harmonie i hałasy” jest przełamywanie barier między „zawansowaną” współczesną muzyką a słuchaczami i muzykami nieprofesjonalnymi, zwłaszcza dziećmi i młodzieżą. Koncepcja cyklu łączy walory edukacyjne – propozycje wyjścia z roli biernego słuchacza w kierunku bardziej intensywnego i twórczego obcowania z muzyką, z programem koncertowym atrakcyjnym dla wszystkich miłośników muzyki XX i XXI wieku. Przed każdym z koncertów „Harmonii i hałasów” odbywają się warsztaty, których uczestnicy na podstawie elementów zaczerpniętych z utworów programu koncertu tworzą własne propozycje artystyczne obejmujące poza muzyką, także prace plastyczne, film, taniec, pantomimę, poezję oraz poznają szerszy kulturowy kontekst muzyki.

Rezultaty warsztatów zostaną przedstawione na koncercie, którego program obejmie wykonanie przez polskich muzyków utworów z cyklu Die Stücke der Windrose Mauricio Kagela, słynnego współczesnego kompozytora, a także prawykonanie utworu Model subiektywny Tadeusza Wieleckiego, w którym zawodowi muzycy (członkowie Ensemble musicFabrik) grają razem z młodzieżą.

Warsztatom i koncertowi towarzyszy seminarium o nowych tendencjach w pedagogice koncertowej, adresowane do przedstawicieli polskich instytucji muzycznych (szkoły, filharmonie, zespoły, organizatorzy życia muzycznego), muzyków i nauczycieli muzyki, połączone z dyskusją o możliwościach rozwoju tej dziedziny w Polsce.


Drugi koncert z cyklu „DUX IN CLUB” odbędzie się w poniedziałek, 25 czerwca 2012 roku o godz. 20:00 w Lokalu Użytkowym na warszawskiej Starówce (ul. Brzozowa 27/29). W wykonaniu saksofonisty Ryszarda Żołędziewskiego usłyszymy utwory z płyty Colors of Saxophone (DUX 0892) takich autorów, jak Carlos Micháns, Karen Tanaka, Ryo Noda, Augustyn Bloch, Marie Hélene Fournier i François Daneels.

Cykl „DUX IN CLUB - klasyka ambiente” - koncerty promocyjne najciekawszych płyt wydawnictwa DUX (w dorobku 46 statuetek Fryderyk) to propozycja zarówno dla melomanów, jak i wszystkich amatorów luźnego, klubowego ambiente. Najlepsi wykonawcy polskiej sceny muzycznej gościć będą w Lokalu Użytkowym, w ramach sceny Lokal Na Poważnie. Projekcje multimedialne, taniec współczesny i działania improwizatorskie ożywią koncerty, tworząc niezwykłą atmosferę DUX IN CLUB.

Bilety: 20 zł (do nabycia w Lokalu Użytkowym przed koncertem).
Podczas koncertu rozlosowanych zostanie 5 płyt Colors of Saxophone (DUX 0892).

Patronat medialny nad cyklem DUX IN CLUB objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Od 29 czerwca do 31 sierpnia 2012 roku po raz dwudziesty piąty odbędzie się w łódzkich  Łagiewnikach letni cykl koncertowy „Muzyka w Starym Klasztorze”.

Letnie koncerty w kościele św. Antoniego w Łagiewnikach zostały zapoczątkowane wkrótce po ukończeniu przez firmę Józefa Mollina (Odry k. Chojnic) budowy nowych organów, umieszczonych w oryginalnym zabytkowym prospekcie z XVIII wieku. Łódzkie Towarzystwo Muzyczne im. K. Szymanowskiego po uzyskaniu aprobaty ze strony Ojców Franciszkanów – Gospodarzy Kościoła, zorganizowało cykl koncertów wzorowany na innych odbywających się w Polsce latem festiwalach muzycznych. Założeniem organizatorów było każdorazowo łączenie muzyki organowej z instrumentalną i wokalną, solową i zespołową dla zwiększenia atrakcyjności samych koncertów. Kierownictwa artystycznego imprezy podjął się łódzki artysta muzyk, organista Mirosław Pietkiewicz (wiceprezes ŁTM), który pełni tę funkcję do tej pory.

Podczas dziesięciu tegorocznych koncertów wystąpią organiści, soliści instrumentaliści i śpiewacy oraz zespoły wokalne i instrumentalne. Jak co roku latem będzie można w Łodzi posłuchać muzyki z różnych epok, ale zawsze tej najbardziej wartościowej w pięknym barokowym wnętrzu kościoła św. Antoniego w Łagiewnikach.

Szczegółowy program festiwalu – na stronie: www.ltm.pnet.pl


IV Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach odbywać się będzie od 30 czerwca do 7 lipca 2012 roku w ogrodach pałacowych, na tarasie pałacu oraz w Nowym Domu Sztuki. Patronat honorowy nad Festiwalem objęła Pani Anna Komorowska Małżona Prezydenta RP. Organizatorem Festiwalu jest Pałac w Radziejowicach, a współorganizatorem - Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Do najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji należy spektakl operowy Zamek na Czorsztynie Karola Kurpińskiego. Ciekawostką jest fakt, że libretto, autorstwa Józefa Wawrzyńca Krasińskiego, powstawało właśnie w Radziejowicach. Ponadto odbędzie się cykl czterech koncertów z udziałem Janusza Olejniczaka, który w 2012 roku obchodzi jubileusz sześćdziesięciolecia urodzin. A tradycyjnie już, w festiwalową niedzielę organizatorzy zapraszają dzieci do uczestniczenia w specjalnie dla nich przygotowanym popołudniu artystycznym.

ZOBACZ: program Festiwalu – plik pdf


Veni Creator Wojciecha Kilara i Requiem Jeana Gillesa (1668-1705, polskie prawykonanie) zabrzmią w sobotę, 30 czerwca 2012 roku o godz. 19.00 w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Wystąpią: Aleksandra Krzywdzińska – sopran, Wiktoria Zawistowska – mezzosopran, Krzysztof Kozarek – tenor, Marcin Wolak – bas, Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz Orkiestra Fresco Sonare pod dyrekcją Moniki Bachowskiej.

Koncert zorganizowany jest w wigilię pierwszej rocznicy śmierci Małgorzaty Orawskiej (na zdjęciu) - dyrygentki i śpiewaczki, absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej. Już podczas studiów podjęła pracę dydaktyczną na uczelni. Później została dyrygentem-asystentem oraz śpiewaczką w Chórze Polskiego Radia w Krakowie. Jej główną pasją życiową była dyrygentura chóralna. Zdobyła wiele nagród na konkursach i festiwalach chóralnych, dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia. Wydała płytę z utworami chóralnym Henryka Mikołaja Góreckiego. Była później dyrygentem i kierownikiem muzycznym chóru Opery Wrocławskiej. Przygotowywała zespół do wielu premier operowych, m.in. do wykonania wszystkich części tetralogii Pierścień Nibelunga Ryszarda Wagnera.