Polmic - FB

aktualności

Konkurs na dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

PFBZarząd Województwa Pomorskiego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Głównym zadaniem dyrektora PFB będzie kierowanie całokształtem działalności samorządowej instytucji artystycznej. Nowy dyrektor zostanie powołany na stanowisko na okres od 3 do 5 sezonów artystycznych.

Od kandydata wymagane jest udokumentowane ukończenie jednolitych studiów magisterskich lub studiów drugiego stopnia (tytuł zawodowy magistra lub równorzędny) oraz co najmniej trzyletni staż pracy na stanowisku kierowniczym w instytucjach artystycznych lub organizacjach związanych z działalnością kulturalną, naukowo-dydaktyczną albo co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w samodzielnym zarządzaniu i realizacji projektów z dziedziny kultury o charakterze ogólnopolskim i/lub międzynarodowym.

Preferuje się kandydatów mających wykształcenie i kwalifikacje w jednej z dziedzin związanych z działalnością podstawową filharmonii; stopnie i tytuły naukowe w jednej z dziedzin związanych z muzyką; międzynarodowe kontakty w świecie artystycznym; znajomość przynajmniej jednego języka obcego; znajomość przepisów prawa dotyczących organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej oraz funkcjonowania samorządu terytorialnego i przepisów prawa dotyczących zamówień publicznych, zagadnień z zakresu prawa pracy i finansów publicznych, pozyskiwania i wydatkowania funduszy pozabudżetowych oraz środków z UE.

Zarząd Województwa Pomorskiego zmienił termin rozpatrzenia złożonych ofert i zakończenia postępowania konkursowego związanego z przeprowadzeniem konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Termin ten został określony do dnia 30 czerwca 2020 roku (Uchwała nr 321/140/20 Zarządu Województwa Pomorskiego z dnia 21 kwietnia br).

Szczegółowe informacje – na stronie https://www.filharmonia.gda.pl/pl/aktualnosci/1097-konkurs-na-kandydata-na-stanowisko-dyrektora-polskiej-filharmonii-baltyckiej-w-gdansku 

Łódź | Penderecki i Kilar w wykonaniu muzyków Filharmonii Łódzkiej

FŁGłównymi bohaterami koncertu w Filharmonii Łódzkiej 24 stycznia 2020 roku o godz. 19.00 będą sekcja smyczkowa Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Tomasza Gołębiewskiego i 13-letni Ryan Martin Bradshaw, utalentowany słowacki pianista. W wykonaniu muzyków usłyszymy Trzy utwory w dawnym stylu Krzysztofa Pendereckiego i Orawę Wojciecha Kilara.

Dzieło Pendereckiego – Trzy utwory w dawnym stylu – pomyślane zostało pierwotnie jako muzyka filmowa. Z kolei Orawa Wojciecha Kilara, znanego twórcy muzyki filmowej, jest jego najbarziej popularnym utworem symfonicznym; inspirowana była folklorem podhalańskim i należy do „tatrzańskich” dzieł tego kompozytora. Muzyką dawną inspirowana jest suita Z czasów Holberga Edwarda Griega, która powstała z okazji dwusetlecia urodzin duńskiego pisarza Ludwiga Holberga i nawiązuje do kultury jego czasów.

W programie znajdzie się też Koncert fortepianowy A-dur KV 414 W.A. Mozarta. Wraz z dwoma sąsiednimi utworami tej formy, podobnie jak on skomponowanymi w Wiedniu, tworzy, jak pisał Mozart, „szczęśliwe połączenie między zbyt łatwym a zbyt trudnym; są bardzo błyskotliwe, przyjemne dla ucha, naturalne, lecz nie jałowe. Jest w nich parę fragmentów, które zadowolą tylko koneserów, ale i one napisane są tak, by mniej uczeni też odczuli przyjemność, choćby i nie wiedząc, dlaczego”. Utwór ten wykona laureat wielu konkursów muzycznych Ryan Martin Bradshaw, który latem ubiegłego roku zajął pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej na 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni.

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/koncert-symfoniczny-111 

Kraków | Sergei Babayan i Rafael Payare: klasyka z Gwiazdami à la Sinfonietta Cracovia

SC23 stycznia 2020 roku o godz. 19.00 w krakowskim Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej (ul. Augustiańska 7) Sinfonietta Cracovia zainauguruje rok Beethovenowski w charakterystycznym dla siebie stylu. Wystąpi u boku znakomitego pianisty Sergeia Babayana pod batutą wenezuelskiego mistrza batuty Rafaela Payara i wykona Wielką Fugę skomponowaną przez obchodzącego w tym roku 250. urodziny kompozytora.

Sergei Babayan – armeńsko-amerykański pianista, mający na swoim koncie niezliczone osiągnięcia na arenie międzynarodowej, współpracujący z najwybitniejszymi dyrygentami, słynie z niezwykle zróżnicowanego repertuaru, o czym przekona krakowską publiczność podczas koncertu w ramach niezwykle popularnego cyklu „Gwiazdy z Sinfoniettą”.

Wirtuoz wystąpi z charyzmatycznym Rafaelem Payarem – Honorowym Gościnnym Dyrygentem Sinfonietty Cracovii – wykonując dwa koncerty fortepianowe: XX-wiecznego kompozytora Alfreda Schnittkego (Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową) oraz Wolfganga Amadeusa Mozarta (IX Koncert fortepianowy Es-dur KV 271). Wieczór zainauguruje inne dzieło Alfreda Schnittkego Moz-Art à la Haydn. Groteskowa, utrzymująca humor na wysokim poziomie XX-wieczna kompozycja łączy style i nie podąża utartymi szlakami. Cytując, przerysowując i dysonując to, co znane, definiuje idiomatyczny styl kompozytora. Muzyczną ucztę zwieńczy do dziś uznawana za kontrowersyjną Wielka Fuga Ludwiga van Beethovena w opracowaniu na orkiestrę smyczkową. Sinfonietta Cracovia zabierze nas w podróż pełną wrażeń, ukazując trzy zupełnie różne oblicza „klasycyzmu”.

Kamila Czernek

Patronat medialny nad koncertami Sinfonietty Cracovii objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie www.sinfonietta.pl 

Bruksela | „Zaślubiam Cię...” – Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk

Kisiel IwonaZ okazji setnej rocznicy powrotu Polski nad Morze Bałtyckie (odzyskania Pomorza przez Polskę) w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbędzie się niepowtarzalne wydarzenie artystyczne promujące polską sztukę. Podczas koncertu 5 lutego 2020 roku zostanie prawykonany utwór Iwony Kisiel.

Kompozycja pt. Once Upon the Sea skomponowana została specjalnie na tę okazję. Tak renomowani muzycy, jak fleciści Agata Długosz i Łukasz Długosz oraz pianista Andrzej Jungiewicz dokonają jej światowego prawykonania. Poza tym w programie koncertu znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Kazimierza Serockiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Franciszka Dopplera. Koncertowi towarzyszyć będzie płyta wydana specjalnie na tę okazję pt. Zaślubiam Cię... Polska muzyka klasyczna w stulecie powrotu Polski nad Bałtyk / I Thee Wed... Polish Classical Music to Commemorate the Centennial Anniversary of Poland’s Return to the Baltic Sea. Na jej repertuar składać się będą utwory odegrane na koncercie oraz dzieła innych kompozytorów, takich jak Ryszard Klisowski, Adam Świerzyński, Henryk Mikołaj Górecki, Robert Muszyński i Zygmunt Noskowski. Równolegle prezentowana będzie wystawa malarstwa marynistycznego.

Całość wydarzenia odbędzie się z inicjatywy Europosłanki Pani Anny Fotygi. Organizatorem jest grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, która rozpoczyna w roku 2020 jubileusz 75-lecia, oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Dostęp Polski do Bałtyku i zaślubiny z morzem to nie tylko symbol niepodległości, ale również niezależności gospodarczej. Polskie firmy z sektora energii wiedzą, że bezpieczeństwo w tym sektorze i nowe inwestycje przekładają się na dalszy rozwój Polski. Sponsorami, bez których wydarzenie nie mogłoby się odbyć, są Fundacja LOTOS – katalog wystawy prezentowanej w ramach wydarzenia Zaślubiam Cię... Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk, Grupa Energa – płyta z koncertu, oraz PKN ORLEN – filmy, które zostaną zaprezentowane podczas konferencji historycznej nt. odzyskania Pomorza przez Polskę w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Laureaci XV Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek Chełmno 2020

Koledy18 stycznia 2020 roku odbył się XV Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek, organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Collegium Cantorum w Chełmnie. Po przesłuchaniach konkursowych oraz przeprowadzonej dyskusji Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

Nagrodą Grand Prix uhonorowano Żeński Chór Kameralny Di Nuovo z Poznania pod dyrekcją Doroty Wojnowskiej.

W Kategorii „Chóry mieszane” złote pasma otrzymały Chór Mocni w Wierze a cappella z Olsztyna, Chór Kameralny KOE z Sokołowa Podlaskiego, Chór Akademicki Uniwersytetu Łódzkiego, zaś srebrne pasmo – Chór Kameralny Powidoki z Piastowa.

W kategorii „Chóry jednorodne” złote pasma przyznano Żeńskiemu Chórowi Kameralnemu Di Nuovo z Poznania, Zespołowi Wokalnemu Wydziału Muzyki Kościelnej UMFC z Warszawy, Chórowi Żeńskiemu Polirytmia z Zielonej Góry.

W kategorii „Zespoły wokalne” złote pasmo wywalczyły Zespół Solistów Lumen Vocale z Poznania i Zespół Wokalny Cantavi ad Homini ze Śremu; zaś srebrne pasmo – Zespół Wokalny Contrapunkt z Grudziądza.

Najlepszymi chórami seniorów zostały Chór Parati Semper ze Świecia (złote pasmo), Kameralny Chór Męski Cantilena z Wrocławia (srebrne pasmo) i Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz z Łodzi (brązowe pasmo).

Wyróżniono też chóry parafialne: Schola Padre Pio z Gdańska i Cantate Collective parafii p.w. św. Jakuba Apostoła z Piotrkowa Trybunalskiego (złote pasmo), Chór Corda Cordi ze Śremu, Chór Iunctus z Oleśnicy i Chór parafii p.w. NMP Wspomożycielki Wiernych w Niemczu (srebrne pasmo), Chór Laudate Dominum parafii p.w. św. Kazimierza w Łochowie i Chór Głos Przemienienia parafii Morzewo (brązowe pasmo).

Najlepszymi chórami dziecięcymi i młodzieżowymi zostały, zdaniem Jury Dziecięcy Chór Intencja z Nakła nad Notecią i Chór Inovroclaviensis Cantans z Inowrocławia (złote pasmo) oraz Chór Dziewczęcy Canzona z Murowanej Gośliny(srebrne pasmo).

Nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta otrzymała Aneta Mroczek – dyrygent Chóru Kameralnego KOE z Sokołowa Podlaskiego.

Zdobywcy poszczególnych pasm otrzymali puchary i nagrody rzeczowe.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy wykaz nagród – na stronie https://e-chelmno.pl/pl/11_wiadomosci/58802_laureaci_xv_ogolnopolskiego_konkursu_koled_i_pastoralek_chelmno_2020.html 

Nagrania z "Warszawskiej Jesieni" dostępne!

MKiDNNagrania 150 kompozycji wykonanych na "Warszawskiej Jesieni" zostały udostępnione w serwisie www.polmic.pl w ramach projektu "Warszawska Jesień Dostępna!".

Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC realizuje program pełnej archiwizacji, digitalizacji i udostępniania zbiorów nagrań i zdjęć związanych z organizowanym przez Związek Kompozytorów Polskich Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" – najważniejszą imprezą w tej dziedzinie w Polsce i jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie i na świecie. Nagrania dokumentujące festiwal w ciągu już ponad 60 lat jego istnienia są prawdziwym dziedzictwem narodowym, odzwierciedlającym historię polskiej kultury muzycznej w tym okresie i uwieczniającym najważniejsze dzieła jej twórców. Celem naszych działań jest uchronienie archiwalnych nagrań od nieuchronnej degradacji oraz udostępnienie cennych materiałów szerokiej publiczności, m.in. za pośrednictwem portali polmic.pl oraz muzar.polmic.pl, a także na portalach monograficznych wybranych kompozytorów.

Unikatowy i bezcenny zbiór nagrań dźwiękowych obejmuje zdigitalizowane w ramach projektu taśmy z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" z lat 1956-1962. Fragmenty kompozycji udostępnione w wersji cyfrowej (kolejność alfabetyczna według nazwiska kompozytora) to zachęta dla wszystkich zainteresowanych do odzwiedzenia biblioteki i archiwum Związku Kompozytorów Polskich (Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa), gdzie możliwe jest zapoznanie się z całymi utworami!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

* * * * *

 

 

Grażyna Bacewicz – IV Kwartet Smyczkowy

Kwartet Smyczkowy Parrenin

1956.10.18 Filharmonia Narodowa, I Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Grażyna Bacewicz – VI Kwartet smyczkowy

Kawartet Smyczkowy Parrenin

1960.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Grażyna Bacewicz – Uwertura

Państwowa Orkiestra Symfoniczna ZSSR, Mikołaj Anosow – dyrygent

1956.10.20 Filharmonia Narodowa, I Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Grażyna Bacewicz – Pensieri Notturni

Orkiestra Kameralna Filharmonii w Krakowie, Andrzej Markowski – dyrygent

1961.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Grażyna Bacewicz – muzyka, Edward Fiszer – libretto – Przygoda króla Artura

Bard – Kazimierz Rudzki – recytacja, Król Artur – Zdzisław Nikodem – tenor, Królowa – Krystyna Szczepańska – mezzosopran, Olbrzym – Kazimierz Poreda – bas, Oblubienica – Halina Łukomska – sopran, Wiedźma – Daniela Ogłaza – alt, Garein – Zdzisław Klimek – baryton, Panna – Agnieszka Kossakowska – sopran, Pai Mądra – Halina Łukomska – sopran, Matrona – Krystyna Szczepańska – mezzosopran, Pani Sędziwa – Halina Łukomska – sopran, Pani Pobożna – Krystyna Szczepańska – mezzosopran, Dziewka służebna – Agnieszka Kossakowska – sopran, Młody rycerz – Jan Góralski – tenor, Goniec – Zdzisław Klimek – baryton, Rycerze, dworzanie – Chór Kameralny Filharmonii Narodowej i Orkiestra Polskiego Radia, Stefan Rachoń – dyrygent, Zbigniew Soja – kierownik chóru

1960.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play     Play

 

Tadeusz Baird – Cassazione per orchestra

Orkiestra Filharmonii Narodowej, Witold Rowicki – dyrygent

1956.10.21 Filharmonia Narodowa, I Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Tadeusz Baird – Divertimento na zespół instrumentów dętych

Kwintet Danzi

1960.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Tadeusz Baird – Egzorta do tekstów starohebrajskich na głos recytujący, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną

Aleksander Bardini – głos recytujący, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Witold Rowicki – dyrygent

1960.09.18 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Tadeusz Baird – Erotyki na sopran i orkiestrę

Stefania Woytowicz – sopran, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Witold Rowicki – dyrygent

1961.09.16 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Béla Bartók – II Koncert fortepianowy

Margot Pinter – fortepian, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Jan Krenz – dyrygent

1960.09.21 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Béla Bartók – Muzyka na instrumenty strunowe i perkusyjne

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Witold Rowicki – dyrygent

1960.09.18 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Béla Bartók – Sonata na dwa fortepiany i perkusję

Aloys i Alfons Kontarscy – duet fortepianowy, Christoph Caskel – perkusja

1961.09.22 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Béla Bartók – Zamek Sinobrodego. Opera w jednym akcie

Olga Szoenyi – mezzosopran, Andras Farago – bas, Orkiestra Smfoniczna Państwowej Filharmonii w Krakowie, Andrzej Markowski – dyrygent

1961.09.22 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Alban Berg – 3 pieśni z cyklu Siedem wczesnych pieśni [Nacht; Im Zimmer; Die Nachtigall]

Peter Pears – tenor, Benjamin Britten – fortepian

1961.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Alban Berg – Suita "Lulu" 

Stanisława Marciniak – sopran, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Karol Stryja – dyrygent

1961.09.20 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Luciano Berio – Kwartet smyczkowy

Kwartet Novaka [Bohuslav Purger – I skrzypce, Dusan Pandulla – II skrzypce, Josef Podjukl – altówka, Jaroslav Chovanec – wiolonczela]

1961.09.18 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Luciano Berio – Thema. Ommagrio a Joyce

Cathy Berberian – sopran, Polskie Nagrania – projekcja dźwiękowa

1961.09.21 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Augustyn Bloch – Espressioni per soprano ed orchestra do słów Jarosława Iwaszkiewicza

Halina Łukomska – sopran, Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii Śląskiej, Karol Stryja – dyrygent

1961.09.20 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Pavel Bořkovec – Koncert fortepianowy

Antonin Jemelik – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Czeskiej, Karel Ancerl – dyrygent

1960.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Pierre Boulez – Structures

Aloys i Alfons Kontarscy – duet fortepianowy

1961.09.22 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Benjamin Britten – 7 sonetów Michała Anioła
[Si come nella penna; Ah chi piu' dell' io mai; Veggio co' bei vostri occhi; Rendete agli occhi mei; S' un casto amor; Spirito ben nato]

Peter Pears – tenor, Benjamin Britten – fortepian

1961.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Benjamin Britten – Sześć fragmentów Friedricha Hölderina

Peter Pears – tenor, Benjamin Britten – fortepian

1961.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Sylvano Busotti – Torso

Cathy Berberian – mezzosopran, Sylvano Busotti – lektor, Orkiestra Kameralna Filharmonii w Krakowie, Andrzej Markowski – dyrygent

1961.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

John Cage – Fontana Mix [wersja z arią]

Cathy Berberian – mezzosopran, Polskie Nagrania – projekcja dźwiękowa

1961.09.21 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Elliot Carter – I Kwartet smyczkowy
[Fantasia. Allegro scorrevole; Allegro scorrevole. Adagio; Wariacje]

Kwarte smyczkowy Parrenin

1960.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Niccolo Castiglioni – Apreslude na orkiestrę

Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Jan Krenz – dyrygent

1962.09.20 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Niccolo Castiglioni – Gymel na flet i fortepian

Severino Gazzelloni – flet, Zygmunt Krauze – fortepian

1961.09.21 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Friedrich Cerha – Relazioni Fragili

Gertraud Cerha – klawesyn, Marie Therese Escribano – sopran

1961.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Luigi Dallapiccola – Canti di prigionia
[Preghiera di Maria Stuarda; Invocazione de Boezio; Congedo di Girolamo Savonarola]

Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej, Stanisław Wisłocki – dyrygent, Roman Kuklewicz – kierownik chóru

1960.09.25 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Claude Debussy – En blanc et noir

Aloys i Alfons Kontarscy – duet fortepianowy

1961.09.22 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Andrzej Dobrowolski – Studia na obój, flet, fagot, trąbkę i kontrabas

Zespół Kameralny Filharmonii Śląskiej

1961.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Franco Donatoni – For Grilly. Improvisazione per 7

Melos Ensemble

1962.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Franco Evangelisti – Proporzioni per flauto solo

Severino Gazzelloni – flet

1961.09.21 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Wolfgang Fortner – Pięć bagatel

Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Jan Krenz – dyrygent

1962.09.20 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Krešimir Fribec – Mouvements cosmiques

Orkiestra Kameralna Filharmonii w Krakowie, Andrzej Markowski – dyrygent

1961.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Marin Goleminow – Wariacje na temat Dobri Christowa
[Serioso; Scherzando; Arioso; Giocoso; Qusi marcia funebre; Ostinato]

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sofijskiej, Kontantin Iliew – dyrygent

1961.09.17 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Henryk Mikołaj Górecki – Trzy diagramy op. 15

Severino Gazzelloni – flet

1961.09.21 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Henryk Mikołaj Górecki – Zderzenia

Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Jan Krenz – dyrygent

1960.09.21 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Camargo Guarnieri – Dansa negra [bis]

Margot Pinter – fortepian

1960.09.22 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Roman Haubenstock–Ramati – Interpolationes pour 3 flutes

Severino Gazzelloni – flet, Polskie Nagrania – projekcja dźwiękowa

1961.09.21 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Oscar van Hemmel – IV Kwartet smyczkowy

Holland Strijkkwartet [Nap de Klijn – I skrzypce, Jaap Schroder – II skrzypce, Paul Godwin – altówka, Carel van Leeuwen Boomkamp – wiolonczela]

1962.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Paul Hindemith – Kammermusik No. 1
[Sehr schnell und wild; Massig schnell Halbe; Quartett, Finale 1921]

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia i Telewizji, Jan Krenz – dyrygent

1960.09.22 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Antony Hopkins – Carillon

Chór Chłopięcy i Męski przy Filharmonii Poznańskiej, Stefan Stuligrosz – dyrygent

1960.09.25 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Leoš Janáček – II Kwartet smyczkowy

Kwartet Novaka [Bohuslav Purger – I skrzypce, Dusan Pandulla – II skrzypce, Josef Podjukl – altówka, Jaroslav Chovanec – wiolonczela]

1961.09.18 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Leoš Janáček – Concertino

Melos Ensemble

1962.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Mauricio Kagel – Transicion II na fortepian, perkusję i 2 taśmy magnetofonowe

Aloys i Alfons Kontarscy – duet fortepianowy

1961.09.22 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Roland Kayn – Vectors I

Orkiestra Kameralna Filharmonii w Krakowie, Andrzej Markowski – dyrygent

1961.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa] V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Wojciech Kilar – Herbsstag do słów Reinera Marii Rilkego

Krystyna Szostek–Radkowa – mezzosopran, Zespół Kameralny Filharmonii Śląskiej, Karol Stryja – dyrygent

1961.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Jan Klusák – Studia według Kafki

Danuta Michałowska – recytacja, Orkiestra Kameralna Filharmonii w Krakowie, Andrzej Markowski – dyrygent

1961.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Andrzej Koszewski – Muzyka fa–re–mi–do–si

Chór Polskiego Radia we Wroclawiu, Edmund Kajdasz – dyrygent

1961.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Włodzimierz Kotoński – Concerto per quattro

Orkiestra Kameralna Filharmonii w Krakowie, Andrzej Markowski – dyrygent

1961.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Włodzimierz Kotoński – Trio na flet, gitarę i perkusję

Severino Gazzelloni – Flet, Czesław Malik – gitara, Jerzy Woźniak – perkusja

1961.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Ernst Křenek – Pentagram

Kwintet Danzi

1960.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Jan Krenz – Capriccio na 24 instrumenty

Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Jan Krenz – dyrygent

1962.09.20 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Jan Krenz – Piosenka żołnierska [bis]

Chór Chłopięcy i Męski przy Filharmonii Poznańskiej, Stefan Stuligrosz – dyrygent

1960.09.25 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Ingvar Lidholm – Canto LXXXI do słów Ezry Pounda

Chór Polskiego Radia we Wroclawiu, Edmund Kajdasz – dyrygent

1961.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Ingvar Lidholm – Motto do słów Owidiusza

Chór Polskiego Radia we Wroclawiu, Edmund Kajdasz – dyrygent

1961.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Witold Lutosławski – Jeux Venitiens

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Witold Rowicki – dyrygent

1961.09.16 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Witold Lutosławski – Pięć pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny
[Morze; Wiatr; Zima; Rycerze; Dzwony cerkiewne]

Krystyna Szostek–Radkowa – mezzosopran, Margot Pinter – fortepian, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia i Telewizji, Jan Krenz – dyrygent

1960.09.22 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Juliusz Łuciuk – Sen Kwietny na głos i 12 intrumentów do słów Juliana Przybosia
[Dzień wyznania; Obraz; Oczy: Świt kwietniowy; Nokturn trzeci]

Zofia Stachurska – sopran, Zespół Kameralny Filharmonii Śląskiej, Karol Stryja – dyrygent

1961.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Egisto Macchi – Composizione III

Orkiestra Kameralna Filharmonii w Krakowie, Andrzej Markowski – dyrygent

1961.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Bruno Maderna – Dimensioni II

Cathy Berberian – mezzosopran, Polskie Nagrania – projekcja dźwiękowa

1961.09.21 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Artur Malawski – Etiudy symfoniczne na fortepian i orkiestrę

Regina Smendzianka – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Stanisław Wisłocki – dyrygent

1962.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Artur Malawski – Miniatury na fortepian [Bis]

Regina Smendzianka – fortepian

1962.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Artur Malawski – Toccata

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Czeskiej, Karel Ancerl – dyrygent

1960.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Artur Malawski – Wariacje Symfoniczne

Orkiestra Filharmoniczna w Brnie, Bretislaw Bakala – dyrygent

Play

 

Michio Mamiya – Enburi. Dwa obrazy na orkiestrę

Orkiestra Symfoniczna Radia Japońskiego (NHK), Hiroyuki Iwaki – dyrygent

1960.09.19 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Jean–Louis Martinet Trzy teksty z XVI wieku

Chór Chłopięcy i Męski przy Filharmonii Poznańskiej, Stefan Stuligrosz – dyrygent

1960.09.25 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Bohuslav Martinu – V Kwartet smyczkowy

Kwartet Novaka [Bohuslav Purger – I skrzypce, Dusan Pandulla – II skrzypce, Josef Podjukl – altówka, Jaroslav Chovanec – wiolonczela]

1961.09.18 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Bohuslav Martinu – VI Symfonia – Fantaisies Symphonique

Antonin Jemelik – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Czeskiej, Karel Ančerl – dyrygent

1960.09.23 Filharmonia Narodowa IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Yoritsune Matsudaira – Piece for flute solo

Severino Gazzelloni – flet

1961.09.21 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Toshiro Mayzumi – Mandala

Orkiestra Symfoniczna Radia Japońskiego (NHK), Hiroyuki Iwaki – dyrygent

1960.09.19 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Olivier Messiaen – Diptique 

Irma Thenior–Janecka – organy

1960.09.25 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Olivier Messiaen – Oiseaux exotiques

Margot Pinter – fortepian, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia i Telewizji, Jan Krenz – dyrygent

1960.09.22 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Darius Milhaud – La Creation du Monde

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia i Telewizji, Jan Krenz – dyrygent

1960.09.22 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Thea Musgrave – Serenada na flet, klarnet, altówkę, wiolonczelę i harfę

Melos Ensemble

1962.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Zygmunt Mycielski – Symfonia Polska

Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii w Krakowie

1956.10.17 Filharmonia Narodowa, I Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Bo Nilsson – Madchentotenlieder. Kantata na sopran i orkiestrę kameralną do tekstu Gosta Oswalda

Josephine Nendick, Zespół Kameralny Filharmonii Krakowskiej, Andrzej Markowski – dyrygent

1960.09.18 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

NN – Utwór na bis

Orkiestra Symfoniczna Radia Japońskiego (NHK), Hiroyuki Iwaki – dyrygent

1960.09.19 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Luigi Nono – Il canto sospeso na sopran alt i tenor solo

Catherine Gayer – sopran, Danil Ogłaza – kontralt, Eik Tappy – teno, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej, Witold Rowicki – dyrygent

1961.09.16 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Tadeusz Paciorkiewicz – Ciężar ziemi. 5 pieśni na sopran i fortepian do słów Włodzimierz Słobodnika
[Ogrody dzieciństwa; Martwa natura; Narodziny liryki; Jeszcze kilka pieśni; Od liści po obłoki]

Lidia Skowron – sopran, Kiejstut Bacewicz – fortepian

1961.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Krzysztof Penderecki – Kanon na orkiestrę i taśmę magnetofonową

Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Jan Krenz – dyrygent

1962.09.20 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Krzysztof Penderecki – Strofy na sopran, głos recyrujący i orkiestrę kameralną

Zofia Stachurska – sopran, Franciszek Delekta – recytacja, Chór Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej, Andrzej Markowski – dyrygent

1959.09.17 Filharmonia Narodowa, III Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Krzysztof Penderecki – Tren pamięci ofiar Hiroszimy na 52 instrumenty smyczkowe

Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii w Krakowie, Andrzej Markowski – dyrygent

1961.09.22 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Krzysztof Penderecki – Wymiary czasu i ciszy [bis]

Chór i Zespół Kameralny Filharmonii Krakowskiej, Andrzej Markowski – dyrygent

1960.09.18 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa] IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Goffredo Petrassi – Concerto per flauto e orchestra

Severino Gazzelloni – flet, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Stanisław Wisłocki – dyrygent

1961.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Goffredo Petrassi – Serenada na 5 instrumentów

Zespół Kameralny Filharmonii Krakowskiej, Andrzej Markowski – dyrygent

1960.09.18 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Willem Pijper – Kwintet

Kwintet Danzi

1960.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Willem Pijper – V Kwartet smyczkowy (niedokończowny)

Holland Strijkkwartet [Nap de Klijn – I skrzypce, Jaap Schroder – II skrzypce, Paul Godwin – altówka, Carel van Leeuwen Boomkamp – wiolonczela]

1962.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Francis Poulenc – Tel jour telle nuit do słów Paula Eluarda

Peter Pears – tenor, Benjamin Britten – fortepian

1961.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Sergiusz Prokofiew – II Kwartet smyczkowy F–dur op. 92

Państwowy Kwartet im. Borodina [Bostisław Dubinskij – I skrzypece; Jarosław Aleksandrow – II skrzypce, Dmitrij Szebalin – altówka, Walentin Berlinskij – wiolonczela]

1961.09.17 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Aleksander Rajczew – Symfonia "Nowy Prometeusz"

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sofijskiej, Konstantin Iliew – dyrygent

1961.09.17 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Maurice Ravel – Trois Poemes de Stephane Mallarme na sopran, kwartet smyczkowy, 2 flety i 2 klarnety
[Soupir; Placet futile; Surgi de la croupe et du bond]

Orkiestra Kameralna "Die Reihe", Friedrich Cerha – dyrygent

1961.09.20 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Witold Rudziński – Muzyka koncertująca na fortepian i orkiestrę kameralną

Barbara Hesse–Bukowska, Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii Śląskiej, Karol Stryja – dyrygent

1961.09.20 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Bogusław Schaeffer – Kody

Orkiestra Kameralna "Die Reihe", Friedrich Cerha – dyrygent

1961.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Bogusław Schaeffer – Musica ipsa na orkiestrę

Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Jan Krenz – dyrygent

1962.09.20 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Bogusław Schaeffer – Tertium datur. Traktat kompozytorski na klawesyn i instrumenty

Danuta Chmielecka – klawesyn, Zespół Kameralny Filharmonii Krakowskiej, Andrzej Markowski – dyrygent

1960.09.18 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Arnold Schönberg – Begleitungsmusik zu einer Lichtspielszene op. 34
[Drohende Gefahr, Angst, Katastrophe]

Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii w Krakowie, Andrzej Markowski – dyrygent

1961.09.22 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Arnold Schönberg – Kwintet op. 26

Kwintet Danzi [Frans Vester – flet, Koen van Slogeteren – obój, Pem Godri – klarnet, Brian Pollard – fagot]

1960.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Arnold Schönberg – Pięć utworów na orkiestrę op. 16
[Vorgefuhle; Vergangenes; Farben; Peripetie, Das obligate Rezitativ]

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Witold Rowicki – dyrygent

1960.09.18 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Arnold Schönberg – Pierrot Lunaire op. 21 do słów Alberta Girauda

Marie Therese Escribano – sopran, Orkiestra Kameralna "Die Reihe", Friedrich Cerha – dyrygent

1961.09.20 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Arnold Schönberg – Trzy małe utwory na orkiestrę kameralną
[Rasche Viertel; Wehende Viertel, Massige Viertel]

Zespół Kameralny Filharmonii Krakowskiej, Andrzej Markowski – dyrygent

1960.09.18 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Matyas Seiber – Suita na klarnet i kwartet smyczkowy

Melos Ensemble

1962.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Kazimierz Serocki – Segmenti

Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, Andrzej Markowski – dyrygent, Józef Bok – kierownik chóru

1962.09.22 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Kazimierz Serocki – Segmenti [bis]

Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, Andrzej Markowski – dyrygent, Józef Bok – kierownik chóru

1962.09.22 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Kazimierz Serocki – Sinfonietta na dwie orkiestry smyczkowe

Zespół Smyczkowy Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Rdia w Katowicach, Jan Krenz – dyrygent

1956.10.14 Filharmonia Narodowa, I Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Stanisław Skrowaczewski – Muzyka nocą

Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Stanisław Wisłocki – dyrygent

1956.10.15 Filharmonia Narodowa, I Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Stanisław Skrowaczewski – Symfonia na smyczki

Orchestra National RTF, Jean Martinon – dyrygent

1956.10.20 Filharmonia Narodowa, I Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Milos Sokola – Wariacje na temat Kapralowej

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Czeskiej, Karel Ančerl – dyrygent

1960.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Michał Spisak – Allegro de Voiron

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sofijskiej, Kontantin Iliew – dyrygent

1961.09.17 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Petko Stajnow – Scherzo symfoniczne

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sofijskiej, Kontantin Iliew – dyrygent

1961.09.17 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Karlheinz Stockhausen – Zeitmasse

1960.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Karlheinz Stockhausen – Zyklus dla jednego perkusisty

Christoph Casekl – perkusja

1961.09.22 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Igor Strawiński – 3 utwory na kwartet smyczkowy

Kwartet Novaka [Bohuslav Purger – I skrzypce, Dusan Pandulla – II skrzypce, Josef Podjukl – altówka, Jaroslav Chovanec – wiolonczela]

1961.09.18 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Igor Strawiński – Duo Concertant na skrzypce i fortepian

Michał Wajmar – skrzypce, Maria Karandaszowa – fortepian

1962.09.20 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Igor Strawiński – In Memoriam Dylan Thomas. Kanony żałobne i pieśni na tenor, kwartet smyczkowy i 4 puzony

Andrzej Bachleda – tenor, Zespół Kameralny Filharmonii Krakowskiej, Andrzej Markowski – dyrygent

1960.09.18 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Igor Strawiński – Liriques Japonaises

Marie Therese Escribano – sopran,, Orkiestra Kameralna "Die Reihe", Friedrich Cerha – dyrygent

1961.09.20 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Igor Strawiński –muzyka, Jean Cocteau – tekst wg Sofoklesa – Oedipus Rex (Król Edyp) Akt I. Opera–oratorium w dwóch aktach

Edyp – Kazimierz Pustelak – tenor, Jokasta – Krystyna Szostek–Radkowa – sopran, Kreon – Andrzej Hiolski – baryton, Tirezjasz – Bernard Ładysz – bas, Pasterz – Andrzej Bachleda – tenor, Posłaniec – Andrzej Hiolski – baryton, Narrator – Jerzy Kaliszewski, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Jan Krenz – dyrygent

1960.09.21 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Igor Strawiński –muzyka, Jean Cocteau – tekst wg Sofoklesa – Oedipus Rex (Król Edyp) Akt II. Opera–oratorium w dwóch aktach

Edyp – Kazimierz Pustelak – tenor, Jokasta – Krystyna Szostek–Radkowa – sopran, Kreon – Andrzej Hiolski – baryton, Tirezjasz – Bernard Ładysz – bas, Pasterz – Andrzej Bachleda – tenor, Posłaniec – Andrzej Hiolski – baryton, Narrator – Jerzy Kaliszewski, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Jan Krenz – dyrygent

1960.09.21 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Bolesław Szabelski – 3 Sonety na orkiestrę

Orkiestra Symfoniczna Radia Japońskiego (NHK)

1960.09.19 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Bolesław Szabelski – IV Symfonia

Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Karol Stryja – dyrygent

1978.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], XXII Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Bosław Szableski – Wiersze na fotepian i orkiestrę symfoniczną

Tadeusz Żmudziński – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii w Krakowie, Andrzej Markowski – dyrygent

1961.09.22 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Tadeusz Szeligowski – Laudate Dominum omnes gentes

Chór Chłopięcy i Męski przy Filharmonii Poznańskiej, Stefan Stuligrosz – dyrygent

1960.09.25 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Dymitr Szostakowicz – Kwartet smyczkowy nr 7

Państwowy Kwartet im. Borodina [Bostisław Dubinskij – I skrzypece; Jarosław Aleksandrow – II skrzypce, Dmitrij Szebalin – altówka, Walentin Berlinskij – wiolonczela]

1961.09.17 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Dymitr Szostakowicz – Kwartet smyczkowy nr 8

Państwowy Kwartet im. Borodina [Bostisław Dubinskij – I skrzypece; Jarosław Aleksandrow – II skrzypce, Dmitrij Szebalin – altówka, Walentin Berlinskij – wiolonczela]

1961.09.17 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Karol Szymanowski – II Kwartet smyczkowy op. 56

Państwowy Kwartet im. Borodina [Bostisław Dubinskij – I skrzypece; Jarosław Aleksandrow – II skrzypce, Dmitrij Szebalin – altówka, Walentin Berlinskij – wiolonczela]

1961.09.17 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Michael Tippet – Boyhood's End do słów Williama Henry'ego Hudsona

Peter Pears – tenor, Benjamin Britten – fortepian

1961.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Veljo Tormis – Uwertura nr 2

Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii Śląskiej, Karol Stryja – dyrygent

1961.09.20 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Yuzo Toyama – Berceuse Itsugi

Orkiestra Symfoniczna Radia Japońskiego (NHK), Hiroyuki Iwaki – dyrygent

1960.09.19 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Yuzo Toyama – Rapsodia Japońska

Orkiestra Symfoniczna Radia Japońskiego (NHK), Hiroyuki Iwaki – dyrygent

1960.09.19 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Zbigniew Turski – Sinfonia da camera

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Stanisław Wisłocki – dyrygent

1961.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Halina Ustwolska – Sonata skrzypcowa

Michał Wajmar – skrzypce, Maria Karandaszowa – fortepian

1962.09.20 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Edgard Varèse – Hyperprisme

Orkiestra Kameralna "Die Reihe", Friedrich Cerha – dyrygent

1961.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Edgard Varèse – Integrales

Orkiestra Kameralna "Die Reihe", Friedrich Cerha – dyrygent

1961.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Edgard Varèse – Octandre

Zespół Kameralny Filharmonii Krakowskiej, Andrzej Markowski – dyrygent

1960.09.18 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Edgard Varèse – Octandre

Orkiestra Kameralna "Die Reihe", Friedrich Cerha - dyrygent

1961.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Edgard Varèse – Offrandes na sopran i orkiestrę kameralną
[Chanson de La–haut; La croix du sud]

Marie Therese Escribano – sopran, Orkiestra Kameralna "Die Reihe", Friedrich Cerha – dyrygent

1961.09.19 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Heitor Villa–Lobos – Dwa Gołąbki [bis]

Margot Pinter – fortepian

1960.09.22 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Wacław z Szamotuł – Już się zmierzcha [bis]

Chór Chłopięcy i Męski przy Filharmonii Poznańskiej, Stefan Stuligrosz – dyrygent

1960.09.25 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Anton Webern – Cztery pieśni op. 13
[Wiese im Park; In der Fremde; Die Einsame; Ein Winterabend]

Josephine Nendick, Zespół Kameralny Filharmonii Krakowskiej, Andrzej Markowski – dyrygent

1960.09.18 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Anton Webern – Kwartet smyczkowy op. 28

Kwartet Novaka [Bohuslav Purger – I skrzypce, Dusan Pandulla – II skrzypce, Josef Podjukl – altówka, Jaroslav Chovanec – wiolonczela]

1961.09.18 Filharmonia Narodowa [Sala Kameralna], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Anton Webern – II Kantata op. 31 na sopran, bas, chór mieszany i orkiestrę do słów Hildegard Jone
[Sehr lebhaft; Sehr verhalten; Sehr bewegt; Sehr lebhaft; Sehr massig; Sehr fliessend]

Halina Łukomska – sopran, Jerzy Artysz – baryton, Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, Andrzej Markowski – dyrygent, Józef Bok – kierownik chóru

1962.09.22 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Anton Webern – Koncert na 9 instrumentów op. 24
[Etwas lebhaf; Sehr langsam; Sehr rash]

Krystyna Szostek–Radkowa – mezzosopran, Margot Pinter – fortepian, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia i Telewizji, Jan Krenz – dyrygent

1960.09.22 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Stanisław Wiechowicz – Passacaglia i Fuga

Chór Chłopięcy i Męski przy Filharmonii Poznańskiej, Stefan Stuligrosz – dyrygent

1960.09.25 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Stanisław Wiechowicz –  List do Mark Chagalla. Rapsod dramatyczny do słów Jerzego Ficowskiego

Severino Gazzelloni – flet, Halina Łukomska – sopran, Krystyna Szostek–Radkowa – mezzosopran, Halina Mikołajska – recytacja, Gustaw Holoubek – recytacja, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej, Stanisław Wisłowcki – dyrygent, Roman Kuklewicz – kierownik chóru

1961.09.24 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Zbigniew Wiszniewski – muzyka, Zbigniew Kopałko – libretto –  Neffru

Neffru – Halina Łukomska – sopran, Batu – Zdzisław Nikodem – tenor, Anupu – Jerzy Sergiusz Adamczewski – baryton, Faraon – Tadeusz Walczak – bas, Bóg Re – Andrzej Szalawski – recytacja, Narrator – Edmund Fiedler, Chór i Orkiestra Polskiego Radia, Stanisław Skrowaczewski – dyrygent

1960.09.23 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play      Play

 

Panczo Władigerow – Improwizacja i Toccata na orkiestrę

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sofijskiej, Kontantin Iliew – dyrygent

1961.09.17 Filharmonia Narodowa [Sala Koncertowa], V Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Bolesław Woytowicz – II Symfonia

Orkiestra Filharmoniczna w Brnie, Břetislav Bakala – dyrygent

1956.10.17 Filharmonia Narodowa, I Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

Akio Yashiro – Koncert wiolonczelowy

Tsuyoshi Tsutsumi – wiolonczela, Orkiestra Symfoniczna Radia Japońskiego (NHK), Hiroyuki Iwaki – dyrygent

1960.09.19 Filharmonia Narodowa, IV Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Play

 

 

 

Łódź | Klawesyn bez granic: III Seminarium Współczesnej Muzyki Klawesynowej

Klawesyn bez granic22 stycznia 2020 roku w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi po raz trzeci artyści i naukowcy skupieni wokół współczesnej muzyki klawesynowej wezmą udział w seminarium pn. „Klawesyn bez granic”.

Dwuczęściowy program wydarzenia rozpocznie się o godz. 10.00 od panelu wykładowego, w którym udział wezmą: dr hab. Krzysztof Urbaniak, prof. AM, dr hab. Ewa Rzetecka-Niewiadomska, mgr Magdalena Itman-Wasilewska (AM Łódź) oraz dr hab. Weronika Ratusińska-Zamuszko (UMFC)- warszawska kompozytorka opowie o swojej twórczości klawesynowej. Następnie organizatorzy zapraszają na klawesynowy koncert, który odbędzie się w sali balowej Pałacu Akademii Muzycznej o godz. 16.00. Podczas niego zabrzmi muzyka Olgi Hans, Johana Huysa, Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, Mariana Sawy, Daniela Strządały. Usłyszymy m.in. wyróżnionych laureatów I Konkursu Klawesynowego im. E. Chojnackiej.

Partnerami wydarzenia są Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej i Pałac w Rybnej. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szczegółowy program – na stronie http://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/styczen-2020/154215-klawesyn-bez-granic 

Warszawa | Milczenie syren

Milczenie syrenW dniach 22–24 stycznia 2020 roku warszawski Nowy Teatr zaprasza na Milczenie syren – wyjątkowy koncert-film-performans. W programie m.in. Kaija Saariaho, Tomasz Sikorski, Philip Glass i Jimi Hendrix.

Autor scenariusza i programu – Michał Pepol – tak opisuje spektakl: „Śpiew stanowi o sile syren, a praca z dźwiękiem pod ich urokiem to perwersyjne marzenie niejednego muzyka. Sam chciałbym posiąść syrenią moc i zawsze umieć uwodzić publiczność. Wymagałoby to jednak bezwarunkowego otwarcia się na ciemne strony własnej podświadomości. Spotkanie z syreną to spotkanie z sobą samym, z najbardziej czułym i delikatnym, a jednocześnie podlegającym autocenzurze fragmentem własnego, schowanego ja. Niech więc to będzie koncert-wyzwolenie: z jarzma konwencji, gatunków, przyzwyczajeń czy oczekiwań. Niech to będzie koncert-hybryda, tak jak hybrydą jest syrena. Patrzmy syrenie w oczy i słuchajmy jej. Słuchając jej, słuchajmy siebie. Dajmy się uwieść polifonii głosów człowieka, wiolonczel, mieszkańców oceanu. Niech Saariaho wciągnie w wir i rzuci urok, niech Kafka sprawi, iż syreny zamilkną, niech Sikorski zrekonstruuje ich melancholijną pieśń, niech Hendrix omami nas i wessie pod wodę, niech Schubert zmieni syrenie płeć, niech Glass skaże na dryfowanie, a Buckley niech udowodni, że nie da uchronić się przed syrenami”.

Wiolonczelista Michał Pepol weźmie udział w koncercie również jako jeden z wykonawców wraz z Magdaleną Cielecką. Projekt powstał z inspiracji wystawą „Syrena herbem twym zwodnicza” na zamówienie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Informacja o biletach – na stronie https://nowyteatr.org/pl 

Wrocław | Kolędy i pastorałki

NFMW dniach 22–26 stycznia 2020 roku w Narodowym Forum Muzyki będzie miał miejsce cykl koncertów „Kolędy i pastorałki” w ramach Filharmonii dla Młodych oraz Filharmonii Familijnej. Na estradzie – ponownie monumentalny skład wykonawców!

Na radosne kolędowanie w Narodowym Forum Muzyki zapraszają młodych melomanów najmłodsi wykonawcy – Chór Chłopięcy NFM oraz Chór „Con Brio” Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu – oraz NFM Orkiestra Leopoldinum. Styczniowy koncert poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Małgorzata Podzielny – dyrektor artystyczny Chóru Chłopięcego NFM. W roli solistki wystąpi Magdalena Dudek (sopran).

Zabrzmią pełne świątecznego klimatu utwory przeznaczone na chór dziecięcy z towarzyszeniem orkiestry w opracowaniu K. Grzeszczaka, A. Miśkiewicza, J. Kowalewskiego, M. Ziółkowskiego, A. Cieślaka i D. Samerdaka. Wśród prezentowanych utworów młodzi słuchacze rozpoznają chętnie śpiewane w polskich domach kolędy i pastorałki. Spotkanie to będzie nie tylko okazją do wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni, lecz także lekcją o historii kolędy. Młodzi melomani poznają losy polskiego repertuaru związanego z Bożym Narodzeniem i dowiedzą się, kto zajmował się pisaniem kolęd, kiedy powstały pierwsze pastorałki, a także jaka jest różnica pomiędzy tymi formami. Pieśni urozmaicone zostaną dźwiękami instrumentów perkusyjnych, które dodadzą kompozycjom odpowiedniego nastroju i uroku. Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Agnieszka Frei

Informacja o biletach – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/