Polmic - FB

aktualności

Warszawa | XIV Era Schaeffera – spektakl „Malarstwo dźwiękowe”

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICXIV edycja Festiwalu Era Schaeffera pt. Malarstwo dźwiękowe - portret improwizowany jest muzycznym i estetycznym hołdem dla artystycznej wolności oraz okazją do osobistej interpretacji twórczości Mistrza. Projekt muzyczny, zainspirowany rzadko prezentowaną twórczością plastyczną Schaeffera, oparty na motywach z życia i twórczości artysty, zaprezentowany zostanie 24 listopada 2022 o godz. 19.00 w Basenie Artystycznym – Nowej Scenie Warszawskiej Opery Kameralnej.

Inspiracją do stworzenia scenariusza było dla reżyserki Magdaleny Małeckiej-Wippich 18 grafik Bogusława Schaeffera wybranych przez nią spośród kilkuset, które kompozytor pozostawił po sobie. Reżyserka i artystka sztuk plastycznych Joanna Zemanek wymyśliły nazwę, która ich zdaniem najlepiej oddaje charakter dzieł plastycznych Schaeffera – „grafikolaż”. Prace Schaeffera, będące czymś pomiędzy grafiką a kolażem, zostaną poddane animacji w trakcie koncertu. Całość zaś dopełni napisana specjalnie na tę okazję opowieść o Schaefferze z towarzyszeniem improwizacji muzycznej w wykonaniu Bernarda Maseliego, Pawła Tomaszewskiego, Dana Soltisa, Alberta Stensena, Łukasza Czekały, Kai Mianowanej, Andy’ego Ninvallego i Seana Palmera. Udział w wydarzeniu wezmą aktorzy Robert Czebotar i Elżbieta Nagel.

Czytaj więcej: Warszawa | XIV Era Schaeffera – spektakl „Malarstwo dźwiękowe”

Warszawa | 19. Dzień Edukacji Muzycznej – tym razem w formie spotkania na żywo

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC16 prelegentów, 13 praktycznych lekcji warsztatowych, 5 wykładów, 5 utworów w programie koncertu – to wszystko w ramach 19. Dnia Edukacji Muzycznej, który będzie miał miejsce 24 listopada 2022 w siedzibie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie. Zapisy na wydarzenie, organizowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne już ruszyły! Udział w wydarzeniach Dni Edukacji Muzycznej jest bezpłatny.

Po dwóch edycjach DEM-u online popularny kongres powraca do formuły bezpośredniego spotkania nauczycieli. Uczestnictwo w dniu pełnym inspirujących spotkań i wymiany doświadczeń między pedagogami szkół muzycznych z całej Polski to okazja do podniesienia kwalifikacji zawodowych, poznania najnowszych publikacji i metod kształcenia adeptów sztuki muzycznej oraz zdobycia certyfikatu.

Budynek przy ul. Rakowieckiej 21 w Warszawie, znany również jako „Nowa Miodowa”, odwiedzą najwięksi profesjonaliści w swojej dziedzinie. W tym roku zaplanowanych zostało 6 warsztatowych bloków tematycznych, a także cykl wykładów, które poruszą istotne problemy, z jakimi zmagają się zarówno pedagodzy, jak i uczniowie (m.in. przeciążenia, motywacja czy stres).

Czytaj więcej: Warszawa | 19. Dzień Edukacji Muzycznej – tym razem w formie spotkania na żywo

Katowice | Koncert sensoryczny „Medytacje”

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmic23 listopada 2022 o godz. 19.30 w ramach nowej serii koncertowej „Pianissimo” w NOSPR zabrzmi muzyka Andrzeja Nikodemowicza w interpretacji pianisty Piotra Banasika.

„Pianissimo” to propozycja dla tych, których razi mocne światło, głośne rozmowy i hałas; dla tych, którzy źle się czują w tłumie. To bezpieczna przestrzeń dla osób z wysoką wrażliwością sensoryczną, które nie potrafią lub nie lubią za długo siedzieć w bezruchu. Nie mogło zabraknąć podczas tej serii koncertów przyjaznych sensorycznie muzyki medytacyjnej: polskiej, francuskiej i niemieckiej.

Andrzej Nikodemowicz to kompozytor, pianista i pedagog urodzony we Lwowie. Jego życiorys dobrze odzwierciedlał burzliwe koleje XX wieku. Dramat wojny, kłopoty z radziecką cenzurą i w końcu emigracja do Lublina. Tworzył przede wszystkim muzykę sakralną, znajdując w religii jedyną stałą wartość w zmieniającym się świecie. Natomiast podczas najbliższego koncertu zabrzmią jego Medytacje nr 2 i 3 op. 83, 6 Medytacji na fortepian oraz Kołysanka nr 2.

Czytaj więcej: Katowice | Koncert sensoryczny „Medytacje”

Warszawa | „Powiało na mnie morze snów…”

POLMICZbliża się wydarzenie szczególne – uświetniające Rok Romantyzmu Polskiego. 23 listopada 2022 o godz. 19.00 Teatr Wielki – Opera Narodowa upamiętni maestro Krzysztofa Pendereckiego koncertem „Powiało na mnie morze snów…”. Wysłuchamy cyklu pieśni Mistrza skomponowanych do dzieł polskiej poezji.

Teksty poetyckie nierzadko stawały się inspiracją dla twórczości Krzysztofa Pendereckiego i to od wczesnych lat jego kompozytorskiej działalności. Ukoronowaniem tego nurtu była kompozycja Powiało na mnie morze snów… „Pieśni zadumy i nostalgii”, która powstała w Roku Chopinowskim (2010).

Ten cykl pieśni, których kanwą stały się strofy Cypriana K. Norwida, poetów Młodej Polski, skamandrytów i Zbigniewa Herberta, usłyszymy w interpretacji Iwony Sobotki (sopran), Anny Bernackiej (mezzosopran), Mariusza Godlewskiego (baryton), Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą Macieja Tworka.

Czytaj więcej: Warszawa | „Powiało na mnie morze snów…”

Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja „Muzyka wobec wartości”

POLMICWydział Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku oraz Katedra Teorii Muzyki i Kompozycji Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zapraszają na Międzynarodową Konferencję „Muzyka wobec wartości”, która będzie miała miejsce w bydgoskiej Akademii Muzycznej w dniach 22–24 listopada 2022.

Refleksja teoretyczna konferencji z udziałem członków Związku Kompozytorów Polskich dotyczyć będzie:

  • wartości konstytutywnych dla danego kierunku, nurtu, stylu muzycznego i ich wpływu na twórczość muzyczną;
  • fundamentów estetyki twórczej kompozytorów;
  • wartości artystycznych i estetycznych współistniejących w dziele muzycznym;
  • dźwiękowych konkretyzacji dzieła muzycznego odwołujących do doświadczeń etycznych, metafizycznych i religijnych;
  • niejawnych kryteriów aksjologicznych naukowych opisów / interpretacji dzieł muzycznych;
  • wartości przyjmowanych przez krytykę muzyczną jako kryteriów sądów o dziele muzycznym.
Czytaj więcej: Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja „Muzyka wobec wartości”

Katowice | Kompozytorowi Camerata: 80. rocznica urodzin Ryszarda Gabrysia

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Związek Kompozytorów Polskich zaprasza 26 listopada 2022 o godz. 18.00 do siedziby NOSPR na koncert z okazji 80. urodzin Ryszarda Gabrysia, niegdysiejszego wiceprezesa katowickiego oddziału ZKP. Koncert poprzedzi prelekcja pt. „Charakterystyka twórczości Ryszarda Gabrysia”, którą poprowadzi Aleksandra Wójcik w sali kameralnej o godz. 16.45.

Grudzień to dla Cameraty Silesii czas szczególnie uroczysty, wszak to właśnie na ten miesiąc przypadają urodziny Ryszarda Gabrysia, kompozytora, który upodobał sobie ów zespół szczególnie mocno, zawiązując z muzykami ciepłą współpracę i dedykując im szereg utworów. Jaki prezent sprawia kompozytorowi najwięcej przyjemności? Oczywiście prawykonanie! Po raz pierwszy usłyszymy podczas koncertu Inskrypcję gdańską I, Inskrypcję gdańską II i Muzykę z Istebnego II.

Czytaj więcej: Katowice | Kompozytorowi Camerata: 80. rocznica urodzin Ryszarda Gabrysia

Wielkopolska | „Opowiedz mi bajkę”: warsztaty improwizacji dla dzieci

Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na finał tegorocznych wyjazdowych warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, który odbędzie się w dn. 17-19 listopada 2022 w wielkopolskich miejscowościach: Łobżenicy, Krajence i Zakrzewie. To będą ostatnie miejsca jakie PTMW odwiedzi w tym roku w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna” po dolnośląskim Międzylesiu i Domaszkowie oraz warmińsko-mazurskich Jezioranach. Udział jest bezpłatny!

17 listopada – warsztaty przedszkolne i szkolne będa miały miejsce w Zespole Szkół w Łobżenicy, 18 listopada – w Krajeńskim Ośrodku Kultury, 19 listopada odbędą się warsztaty rodzinne w Domu Polskim – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie.

Podczas warsztatów najmłodsi będą poznawać świat muzyki współczesnej, improwizacje i nietypowe instrumenty. Zajęcia poprowadzą: aktor Grzegorz Ociepka, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Czytaj więcej: Wielkopolska | „Opowiedz mi bajkę”: warsztaty improwizacji dla dzieci

Łódź | 10. AŻ Festiwal Akademii Muzycznej w Łodzi: koncertowy kalejdoskop na dekadę istnienia

polmicPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Muzyczna feeria dźwięków i koncertowa mozaika to najlepsze określenia na wydarzenia, które odbędą się w ramach jubileuszowej 10. edycji AŻ Festiwalu między 19 listopada a 4 grudnia 2022. Wspólnym mianownikiem dla siedmiu koncertów, prezentujących szerokie spectrum muzycznych gatunków i stylów, będą znakomici wykonawcy: cenieni goście z kraju i zagranicy. Darmowe bilety można nabyć w kasie biletowej uczelni.

Inauguracja festiwalu przypadła w tym roku Orkiestrze Kameralnej PRIMUZ. Zespół składający się z najbardziej utalentowanych studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Łodzi, kierowany przez wybitnego skrzypka i dyrygenta Łukasza Błaszczyka, w tym roku również świętuje dziesięciolecie istnienia. Do wspólnej celebracji orkiestra zaprosiła Aldo Duo, z którym dokona prawykonania nowego utworu Wojciecha Lemańskiego. Kompozycja inspirowana jest barwną trylogią filmową Godfreya Reggio Qatsi.

Czytaj więcej: Łódź | 10. AŻ Festiwal Akademii Muzycznej w Łodzi: koncertowy kalejdoskop na dekadę istnienia

Wrocław | II Festiwal „Brzmienie Fest”: Duo del Gesú

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncertujący w wielu krajach Europy zespół Duo del Gesú wystąpi w ramach II edycji Festiwalu „Brzmienie Fest” 19 listopada 2022 o godz.19.00 we wrocławskiej Starej Bibliotece. Wstęp wolny!

Skrzypek Arnaud Kaminski i altowiolista Krzysztof Komendarek-Tymendorf zaprezentują dzieła Franza Schuberta, Roberta Fuchsa, Claude’a Debussy’ego, Béli Bartóka, Gunnara Karela Mássona. Oprócz tego artyści wykonają muzykę kompozytorów polskich: Bagatele Tadeusza Dixy, Aforyzmy Ewy Miriam Saczko, Melodię Krzysztofa Olczaka oraz Two contrasts Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

Czytaj więcej: Wrocław | II Festiwal „Brzmienie Fest”: Duo del Gesú