Polmic - FB

aktualności

Koncert Symfoniczny w Filharmonii Pomorskiej

1k7 lutego 2017 roku o godz. 19:00 podczas koncertu symfonicznego w Filharmonii Pomorskiej zabrzmi Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza w interpretacji znakomitego polskiego wirtuoza Konstantego Andrzeja Kulki.

Nasz wielki wirtuoz skrzypiec, maestro Kulka zagra jedyny Koncert skrzypcowy Karłowicza. Partia solowa tego dzieła jest trudna i pokonanie tych trudności jest świadectwem wysokich umiejętności technicznych skrzypka. Koncert A-dur op. 8 napisał w 1902 wówczas 26-letni Karłowicz dla swojego profesora i wybitnego mistrza skrzypiec Stanisława Barcewicza, który wykonał utwór po raz pierwszy na koncercie kompozytorskim Karłowicza w Beethoven-Saal w Berlinie 21 marca 1903. Grała Berliner Philharmonisches Orchester, dyrygował zaś sam kompozytor. Krytyka i publiczność zarówno berlińska, jak i później wiedeńska przyjęła Koncert bardzo życzliwie. W 1904 odbył się z kolei koncert kompozytorski Karłowicza w Warszawie i wówczas kompozytor usłyszał swój Koncert skrzypcowy po raz ostatni.

Drugim solistą tego koncertu będzie flecista Daniel Rybicki. Zagra on partie solowe w Popołudniu fauna Debussy’ego. Rybicki jest absolwentem klasy fletu Jadwigi Kotnowskiej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Równocześnie w tym samym roku ukończył studia magisterskie w klasie fletu Bertena D’Hollandera w Lemmensinstituut – Hogeschool voor Wetenschap & Kunst w Leuven (Belgia), uzyskując tytuł Master of Art. Od 2012 jest I flecistą symfoników bydgoskich.

Towarzyszyć solistom będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą niemieckiego dyrygenta Raoula Grüneisa. W finale koncertu w wykonaniu muzyków zabrzmi Morze Claude’a Debussy’ego.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.filharmonia.bydgoszcz.pl

Kameralny poemat

l16 lutego 2017 roku o godz. 19:00 w Sali Czerwonej NFM będzie miał miejsce koncert „Kameralny poemat”, podczas którego zabrzmią dzieła Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i Dymitra Szostakowicza.

Podczas koncertu wystąpi Lutosławski Quartet w składzie: Bartosz Woroch – I skrzypce, Marcin Markowicz – II skrzypce, Artur Rozmysłowicz – altówka, Maciej Młodawski – wiolonczela. Zespół odwołujący się swoją nazwą do wielkiego kompozytora XX wieku – Witolda Lutosławskiego – jest jednym z wiodących polskich kwartetów. Od momentu powstania w 2007 roku Lutosławski Quartet szybko ugruntował swoją pozycję, występując na wielu prestiżowych festiwalach: „Warszawska Jesień”, Wratislavia Cantans, Klarafestival w Brukseli, Ankara Music Festival w Turcji, Hong Kong Arts Festival, Tongyeong International Music Festival w Korei Południowej, World Music Days, Jazztopad. Wystąpił w renomowanych salach koncertowych: Kioi Hall w Tokio, YST Conservatory w Singapurze, Hangzhou Theatre w Hangzhou, Forbidden City Concert Hall w Pekinie, Megaron w Atenach, Konzerthaus w Berlinie, Bozar oraz Operze Brukselskiej, a także w salach SESC w São Paulo, Filharmonii Narodowej oraz Studiu S1 w Warszawie. Zespół współpracował z paryskim IRCAM – Centre Pompidou.

Kwartet wykonuje głównie muzykę XX i XXI wieku, skupia się przy tym na popularyzacji muzyki polskiej, m.in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna, a także Marcina Markowicza – jednego z członków kwartetu. Lutosławski Quartet działa jako jeden z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Podczas koncertu 16 lutego wykonają II Kwartet smyczkowy op. 56 K. Szymanowskiego, II Kwartet smyczkowy F-dur S. Moniuszki oraz X Kwartet smyczkowy As-dur op. 118 D. Szostakowicza.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.nfm.wroclaw.pl

7. Festiwal Prawykonań

kRuszyła sprzedaż biletów na 7. Festiwal Prawykonań: Polska Muzyka Najnowsza. W ostatni weekend marca Katowice po raz kolejny zamienią się w stolicę muzyki nowej.

Festiwal Prawykonań – biennale polskiej muzyki współczesnej – odbywa się w Katowicach od 2005 roku. Pomysłodawczynią imprezy jest dyrektor naczelny NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa. O wyjątkowości wydarzenia decyduje przede wszystkim jego koncepcja programowa: podczas festiwalowych koncertów prezentowane mogą być wyłącznie dzieła, które nie zostały wcześniej wykonane, bądź nie miały jeszcze swojej polskiej premiery.

W dniach 24-26 marca 2017 roku NOSPR zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – Festiwal Prawykonań: Polska Muzyka Najnowsza. Podczas tegorocznej, siódmej edycji festiwalu, zostanie prawykonanych blisko 30 dzieł polskich twórców różnych generacji – od młodych debiutantów, aż po nestorów polskiej sceny kompozytorskiej.

Obok organizatora – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w festiwalu wezmą udział czołowe polskie zespoły: Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Kwartet Śląski, Orkiestra Muzyki Nowej oraz soliści, m.in. Daniel Costello, Barbara Kinga Majewska, Alina Mleczko, Piotr Orzechowski, Geneviève Strosser, Hannah Weisbach.

Podczas siedmiu koncertów tegorocznej edycji Festiwalu zabrzmią dzieła czołowych polskich kompozytorów, m.in. Rafała Augustyna, Zbigniewa Bargielskiego, Ryszarda Gabrysia, Zygmunta Krauzego, Hanny Kulenty - Majoor, Krzysztofa Meyera, Piotra Mossa.

Bilety dostępne w kasie oraz w systemie sprzedaży online. Szczegółowe informacje na stronie: www.nospr.org.pl

Walentynki z ATOMową energią

w14 lutego 2017 roku Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza do Sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu o godz. 19:00 na Walentynki z ATOMową energią.

Wyróżnikiem tego koncertu walentynkowego są znakomici artyści i nietuzinkowe wykorzystanie instrumentów smyczkowych. Na scenie zagoszczą wybitny Krzysztof Herdzin oraz jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych Atom String Quartet.

Krzysztof Herdzin – pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent, wykładowca akademicki. Jest przykładem wszechstronnego artysty, spełniającego się równolegle w wielu dziedzinach, z tym samym, bardzo dobrym skutkiem. Na swym koncie ma udział w ponad 200 albumach, jest posiadaczem 17 Złotych i 3 Platynowych Płyt dla aranżera. Zorkiestrował nagrodzoną Oscarem 2005 muzykę Jana A.P. Kaczmarka do filmu Finding Neverland. Jako pierwszy polski kompozytor nagrał dla londyńskiej wytwórni DECCA monograficzną płytę z jedną z najsłynniejszych orkiestr świata - Academy of St Martin in the Fields. Atom String Quartet jest marką samą w sobie. Muzycy są laureatami licznych nagród, występowali na największych festiwalach w kraju i za granicą, współpracując z wieloma cenionymi na światowej estradzie muzykami. Co więcej, mają na swoim koncie już cztery płyty, w tym dwie uhonorowane nagrodą Fryderyk.

Podczas koncertu w wykonaniu znakomitego pianisty, Atom String Quartet i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Herdzina zabrzmią m. in. Trzy tańce (cz. III) Henryka Mikołaja Góreckiego i Suita na tematy polskie Krzysztofa Herdzina.

Z racji, iż koncert odbywać się będzie w najromantyczniejszym dniu w roku, przygotowano specjalną niespodziankę. Osoby, które wypełnią kupon, dodawany do każdego biletu, wezmą udział w konkursie. Przed koncertem 14 lutego br. przeprowadzone zostanie losowanie. Podczas losowania będzie wybrana para lub osoba, której artyści zadedykują koncert.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: www.eok.elblag.eu

Wieczór muzyczny „Impresje”

i13 lutego 2017 roku o godz. 18.15 w Sali Kameralnej łódzkiej Akademii Muzycznej (al. 1 Maja 4) będzie miał miejsce koncert „Impresje” z cyklu „Wieczory muzyczne”, podczas którego po raz pierwszy zostaną wykonane kompozycje Macieja Staszewskiego i Gerarda Drozda.

Saksofonista Paweł Gusnar i gitarzysta Maciej Staszewski – pedagodzy Akademii Muzycznej w Łodzi – zagrają po raz pierwszy w duecie i na tę okazję mają dwie premiery. Dwa utwory skomponowane specjalnie na ich wspólny „wieczór muzyczny” to: Adagio op. 44L Gerarda Drozda oraz Impresję Macieja Staszewskiego. W wykonaniu znakomitych muzyków zabrzmi także kilka znanych dzieł w opracowaniu na saksofon i gitarę, w tym: romantyczna sonata Franza Schuberta Arpeggione, słynna Pavana op. 50 Gabriela Fauré, wybrane części z Historii tanga Astora Piazzolli i taneczne Pieces amerykańskiego gitarzysty Grega Hyslopa.

Paweł Gusnar, saksofonista, kameralista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, od września 2016 roku jest prorektorem tej uczelni. Jako jeden z nielicznych saksofonistów łączy na równie wysokim poziomie działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Gusnar jest wielkim propagatorem muzyki współczesnej oraz niestrudzonym promotorem polskiej muzyki w świecie. Dla niego powstają dzieła, które prawykonuje na arenie międzynarodowej – zarówno koncerty saksofonowe (m.in. K. Pendereckiego, B.K. Przybylskiego, K. Knittla, K. Herdzina), jak i utwory kameralne. 13 lutego po raz pierwszy wykona nowy utwór Macieja Staszewskiego. Muzyk jest autorem kompozycji kameralnych, chóralnych i elektroakustycznych. Od 2008 wykłada w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2013 uzyskał stopień naukowy doktora sztuki muzycznej. Pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego Akademii w kadencji 2016-2020.

Wstęp na koncert jest wolny.

Więcej informacji o wykonawcach i programie: www.amuz.lodz.pl

Sztuka kochania

sOrkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza 12 lutego 2017 roku o godz. 18.00 na koncert walentynkowy pt. „Sztuka kochania”, który będzie miał miejsce w Poznaniu (Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1).

W pierwszej części koncertu z okazji Dnia Zakochanych zostaną wykonane utwory angielskich kompozytorów, które wraz z Orkiestrą wykona Meccore String Quartet, uznawany za jeden z najbardziej porywających europejskich kwartetów. Zabrzmi również utwór poznańskiego kompozytora Jerzego Zieleniaka (ur. 1959) Zakrętaniec, dedykowany Orkiestrze. O idei utworu kompozytor wypowiedział się w następujących słowach: „Założyłem, że zaproponuję utwór krótki, zwarty, motoryczny i efektowny w brzmieniu, a jednocześnie pozbawiony zbędnych utrudnień wykonawczych - słowem taki, który dawałby możliwość zagrania go „na bis" bez zbędnego stresu, stanowiąc alternatywę dla innych, często nieco za długich samodzielnych utworów lub części utworów cyklicznych. Nie bez znaczenia jest też związek materiału muzycznego z folklorem - nazwijmy go – „ogólnosłowiańskim" (w pierwotnym założeniu przede wszystkim bałkańskim), który akcentuje dodatkowo słowiańskie korzenie zespołu wykonawczego”.

W drugiej części koncertu artyści przeniosą nas w świat argentyńskiego tanga Astora Piazzolli. Solistą będzie Wiesław Prządka, należący do grona najwybitniejszych akordeonistów i bandoneonistów w Polsce. Podczas koncertu muzyka przeplatana będzie fragmentami poematu miłosnego Owidiusza Sztuka kochania w interpretacji Andrzeja Lajborka.

Więcej o koncercie – na stronie: www.amadeus.pl

„Orkiestrownik” nominowany do nagrody MocArta

oAplikacja mobilna „Orkiestrownik”, która powstała na zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz Instytutu Muzyki i Tańca, została nominowana do nagrody MocArta w kategorii „Rzecz z Klasą".

Jak co roku radio RMF Classic rozdaje nagrody Moc-Arty dla najważniejszych i najciekawszych zjawisk w świecie muzyki, kultury i designu. O aplikacji organizatorzy konkursu piszą: „nowoczesny przewodnik po muzyce klasycznej, adresowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży, który wprowadza w świat orkiestry, pokazuje instrumentarium, muzyków, dyrygenta, próbę i koncert. Znakomite narzędzie edukacyjne – można rzec – klasyka XXI wieku!”.

W kategorii „Rzecz z Klasą” nominowano również tak rozmaite produkty, jak projekt pawilonu Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie, książki wydawnictwa „Wytwórnia”, AIRLY (czujnik zanieczyszczeń powietrza) czy kolekcja mebli Piotra Polka. Inne kategorie konkursu to Człowiek Roku 2016, Wydarzenie Roku 2016 oraz Muzyka Filmowa Roku 2016.

Zwycięzców konkursu wybierają słuchacze RMF Classic, którzy mogą głosować na swoich faworytów na stronie radia: http://www.rmfclassic.pl/mocarty-2016/ . Zwycięzców nagrody poznamy 13 marca 2017 roku podczas uroczystej Gali MocArtów RMF Classic 2016 w Warszawie.

Orkiestra Muzyki Nowej / Wirtuozi nowej muzyki

o12 lutego 2017 roku o godz. 18:00 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (Sala Kameralna) będzie miał miejsce koncert w wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej, specjalizującej się w muzyce współczesnej, pod batutą jej kierownika Szymona Bywalca.

Koncert otworzy utwór Kya Giacinto Scelsi (1905-1988). Jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych włoskich twórców, choć w dziedzinie kompozycji w zasadzie był samoukiem. Został zapamiętany jako ekscentryk, który po okresie pobytu w szpitalu psychiatrycznym (gdzie, jak wspomina, doznał samouzdrowienia, grając wciąż jeden i ten sam dźwięk), powrócił pisząc muzykę mistyczną i transcendentalną. W utworze Kya, pochodzącym z późnego okresu twórczości Scelsiego, partia solowa powierzona została klarnetowi. Dominują w niej współbrzmienia mikrotonowe, przywołujące skojarzenia z muzyką pozaeuropejską, swobodny, jakby spowolniony czas, wyciszenie i zatapianie się w barwę muzyczną.

Kompozycja Hysteresis Michaela van der Aa (1970) to pierwszy w dorobku tego kompozytora koncert klarnetowy. Utwór powstał na zamówienie znakomitego zespołu London Sinfonietta. Partia instrumentu solowego łączy się z zespołem i dźwiękami nagranymi na taśmie, raz je naśladując (z wykorzystaniem specyficznych technik artykulacyjnych), innym razem przeciwstawiając im silnie ekspresywne i nabrzmiewające dźwięki.

Podczas koncertu zaprezentowana zostanie także twórczość najmłodszego pokolenia. Nikolet Burzyńska (1989) to niezwykle uzdolniona i wielokrotnie nagradzana kompozytorka pochodząca z Katowic. Jej utwory są nagrywane przez najważniejsze zespoły europejskie oraz rejestrowane na płytach przez najlepsze wytwórnie. Podczas koncertu zabrzmi Temple of Cinders jej autorstwa. Wieczór uświetni również prawykonanie Koncertu fortepianowego brytyjskiego kompozytora Edwarda Nesbita (1986). W roli solistów wystąpią Julia Samojło (fortepian) i Michele Marelli (klarnet).

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.nospr.org.pl

Obchody 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego

n7 lutego 2017 roku mija 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego, polskiego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga i chórmistrza. Z tej okazji Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu zorganizowało szereg przedsięwzięć.

7 lutego w Barczewie, gdzie się urodził kompozytor, będą miały miejsce wystawa i koncert. W Skarbcu Kultury Europejskiej (ul. Grunwaldzka 15) o godz. 17.00 odbędzie się wykład dr Jana Chłosty z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie Związki Feliksa Nowowiejskiego z Warmią i promocja publikacji pokonferencyjnej Warmia w czasach Feliksa Nowowiejskiego. Wystąpi orkiestra wojskowa z Giżycka, a następnie Maria-Isabella Jung z towarzyszeniem pianistki Sefuri Sumi. Podczas tego jubileuszowego recitalu specjalny gość z rodziny Feliksa Nowowiejskiego zaprezentuje pieśni Nowowiejskiego i Wagnera. O 19.30 w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego (ul. Mickiewicza 13) odbędzie się prezentacja i oprowadzenie po wystawie „Genealogia Rodu Nowowiejskich". Została ona przygotowana na podstawie dokumentów i prac badawczych ks. i dr hab. Andrzeja Kopiczko, Dyrektora Archiwum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie, pani Marleny Kulińskiej, pracownika Archiwum Państwowego w Olsztynie, dr Iwony Fokt z Akademii Muzycznej w Poznaniu i mgr Magdaleny Łowkiel-Klimek, pracownika Salonu Muzycznego w Barczewie.

Koncert 8 lutego odbędzie się o godz. 18.00 z okazji 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego i 9. rocznicy Salonu Muzycznego Feliksa Nowowiejskiego „Willą Wśród Róż” (al. Wielkopolska 11), który mieści się w domu Kompozytora na poznańskim Sołaczu. Utwory wokalno-kameralne Nowowiejskiego i Wagnera ponownie wykonają Maria-Isabella Jung – sopran (prawnuczka brata Feliksa Nowowiejskiego Leona) i Sefuri Sumi – fortepian.

Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji.