Polmic - FB

news

XVIII Festiwal „Kolory Polski”

k „Kolory Polski” to letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla melomanów, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Przedsięwzięcie potrwa od 1 lipca do 2 września 2017 roku, zaś koncert-preludium Festiwalu odbędzie się już 17 czerwca w Stacji Nowa Gdynia.

Niemal każdy z około dwudziestu koncertów odbywa się w innym miejscu: w starych kościołach i klasztorach, tajemniczych zamkach i muzeach, bogatych w cenne eksponaty, choć czasem niedocenianych, a często – w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie. Rozbrzmiewa tam muzyka znacznie swobodniejsza i bardziej różnorodna od tego, co filharmonia proponuje słuchaczom od jesieni do wiosny. W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej. Występują zarówno słynni artyści o ustalonej renomie, jak i młodzi muzycy, którzy rozpoczynają dopiero swoją karierę. Wiele projektów powstaje specjalnie dla festiwalu. Rzadko spotykane instrumenty, artyści ludowi na estradzie razem z profesjonalistami, odważne improwizacje – to propozycja dla tych, którzy nie boją się wyjść poza utarte ścieżki obcowania z muzyką.

W programie przedsięwzięcia nie zabraknie dzieł polskich kompozytorów współczesnych. Podczas koncertu inaugurującego Festiwal 1 lipca w Skierniewicach zabrzmią m. in. Psalm 100 M. Jasińskiego i Totus tuus H. M. Góreckiego. 9 lipca mieszkańcy Dobronia usłyszą Concerto Grosso „All antica per archi” A. Koszewskiego w wykonaniu Kwintetu smyczkowego Multicamerata. 20 sierpnia w Krośniewicach sekstet wokalny proModern wykona kompozycje do sonetów Williama Shakespeare’a autorstwa polskich twórców, m.in. K. Dębskiego, K. Herdzina, P. Łukaszewskiego, S. Moryto, T. Opałki, D. Przybylskiego, M. Zielińskiego, M. Bembinowa. Podczas koncertu finałowego pt. „Adam Sztaba symfonicznie” odbędzie się premiera kompozycji Marsz autorstwa A. Zagajewskiego, która powstała specjalnie na zamówienie Festiwalu.

Szczegółowy program – na stronie: http://filharmonia.lodz.pl/pl/kolory-polski 

IX Spotkania z muzyką perkusyjną

s17 czerwca 2017 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się dziewiąty już koncert z cyklu „Spotkań z muzyką perkusyjną”.

Inicjatorem i spiritus movens cyklu „Spotkań z muzyką perkusyjną” jest perkusista Ryszard Haba, na co dzień związany z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Artysta od wielu lat z powodzeniem prowadzi też działalność solistyczną, zaskakując słuchaczy wciąż nowymi wyzwaniami muzycznymi. Ideą przedsięwzięcia jest popularyzacja muzyki perkusyjnej, próba zaprezentowania nowych pomysłów oraz zaproszenie młodego pokolenia perkusistów do tworzenia wspólnych projektów.

Prezentowane podczas dziewiątej edycji „Spotkań” utwory to efekt poszukiwań nowych horyzontów dźwiękowych. W programie znalazł się kwartet marimbowy Sculpture in wood Rudigera Pawassara, transowe Preludium i Taniec Ważki Edwarda Rossa na marimbę, wibrafon, marakasy, bongosy i conga, utwór Ground II Thierry’ego Escaicha na organy i perkusję, One Study Johna Psathasa na marimbę, instrumenty „śmieciowe” i warstwę audio, fankowe Three Moves for Marimba Paula Lansky'ego, czy I ching Pera Nørgårda, które ilustruje 2 heksagramy z Wielkiej Księgi Przemian zawierającej najstarsze chińskie teksty klasyczne. Repertuar koncertu dopełnia Muzyka drewna i metalu – oryginalny utwór autorstwa Jana Baryły i Ryszarda Haby, będący efektem ich wieloletniej współpracy, zawierający charakterystyczne elementy muzyki japońskiej, ale też brzmienia jawajskich, birmańskich, chińskich gongów, tybetańskich mis i fletu shakuachi.

Na estradzie Filharmonii Krakowskiej wystąpią zaproszeni przez Ryszarda Habę do współpracy wirtuozi instrumentów perkusyjnych: Karolina Zielińska, Jakub Frączek. Mateusz Garstecki oraz organista Michal Białko i Jan Baryła grający na flecie shakuhachi.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.filharmonia.krakow.pl

XXI Festiwal Nova Muzyka i Architektura

nOd 24 czerwca do 2 września 2017 roku potrwa letni festiwal Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej „Nova Muzyka i Architektura”.

XXI letni festiwal „Nova Muzyka i Architektura” w wakacyjne miesiące odbywać się będzie zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych przestrzeniach Torunia. Do współpracy podczas tegorocznej edycji zaproszeni są soliści oraz zespoły kameralne z całego świata.

Podczas wieczoru inauguracyjnego, odbywającego się w trakcie obchodów święta miasta, w Toruniu wystąpi wirtuoz gitary Marcin Dylla, który z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykona brawurowy Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo. W pierwszą sobotę lipca zespół Tubicinatores Gedanenses zaprezentuje tzw. Turmmusic, koncertując z Wieży i Dziedzińca Ratusza Staromiejskiego. W interpretacji artystów z Polski – skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz, pianisty Pawła Wakarecy oraz towarzyszącego im wiolonczelisty Marcina Zdunika – usłyszymy dwa Tria fortepianowe: Panufnika i Schuberta. Natomiast laureatka ostatniej edycji międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Toruń 2016 w ramach nagrody za zajęcie III miejsca wykonana recital składający się z kompozycji Mozarta, Prokofieva, Schuberta i Wieniawskiego.

Całość repertuaru muzycznego prezentowanego w trakcie festiwalu ubogaci występ gościnny zespołu Filharmonii Pomorskiej, który na specjalnie ustawionej barce na Bulwarze zaprezentuje dzieło Haendla Muzyka na wodzie. Po raz kolejny będziemy również mieli okazję podziwiać efekt współpracy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z letnią akademią pianistyczną Paderewski Piano Academy, kiedy to utalentowana młodzież z całego świata zaprezentuje największe dzieła pianistyczne Chopina, Griega, Beethovena i Mozarta.

Koncertem wieńczącym festiwal będzie program „Od La Scali do Broadway’u”, podczas którego goście z USA – sopranistka Karen Slack oraz dyrygent Richard Rosenberg – w towarzystwie TOS zaprezentują wybrane fragmenty z najsłynniejszych oper i musicali.

Szczegółowy program – na stronie: http://muz-arch.pl/ 

VI Euro Chamber Music Festival

eOd 21 czerwca do 27 lipca 2017 roku potrwa VI edycja festiwalu muzyki kameralnej Euro Chamber Music Festival.

Euro Chamber Music Festival to międzynarodowe święto muzyki kameralnej, odbywające się nieprzerwanie od 2012 roku. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Artystów „Zdolni do Wszystkiego". Na wielu wydarzeniach szóstej edycji wystąpi nie mniej niż 40 artystów, m. in. Kayah, Royal String Quartet, Jerzy Stuhr, polski wirtuoz skrzypiec Janusz Wawrowski, Bertrand Braillard (solista orkiestry narodowej Francji), światowej sławy włoski flecista Giuseppe Nova. Nie zabraknie również utalentowanej młodzieży, laureatów konkursów międzynarodowych, w tym zwycięzców III Nadbałtyckiego Konkursu Duetów Smyczkowych, organizowanego w ramach festiwalu. Niezwykle urozmaicony repertuar koncertów obejmie szeroki wachlarz epok i gatunków muzycznych.

Ważne miejsce w programie zajmuje polska współczesna muzyka poważna. Podczas koncertu 5 lipca „Do you like polish spirit?” Kwartet TOS wykona w Nadbałtyckim Centrum Kultury kwartety Karola Szymanowskiego oraz Stanisława Moniuszki. Koncert z okazji 25-lecia kariery artystycznej Sopot Trio odbędzie się 12 lipca; zespół wykona wyłącznie utwory współczesnych kompozytorów polskich: Łukasza Wosia, Krzysztofa Naklickiego, Kamila Cieślika, Jerzego Mądrawskiego, Zygmunta Rycherta i Krzysztofa Olczaka. W programie koncertu „Między Wisłą a Sekwaną” 16 lipca znajdą się m. in. kompozycje Mieczysława Karłowicza i Fryderyka Chopina. Wstęp na te koncerty jest wolny.

Więcej informacji – na stronie: www.eurochambermusicfestival.com 

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Baltic Neopolis Festival

bOd 9 czerwca do 5 sierpnia 2017 roku potrwa III Międzynarodowy Baltic Neopolis Festival, który obejmie całe zachodniopomorskie.

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki, organizowany przez Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra i jej Partnerów, to 18 koncertów w Szczecinie, Złocieńcu, Gryfinie, Drawnie, Świdwinie, Gryficach, Ueckermünde, Świnoujściu, Kołobrzegu, Koszalinie oraz niemieckim Heringsdorfie, jak również Art week w Świnoujściu – animacje i warsztaty muzyczne w przestrzeni miejskiej dla dzieci i dorosłych w samym środku lata.

Festiwal zakłada współpracę muzyków i artystów z całego świata. Dzięki zaplanowanym w ramach festiwalu inicjatywom do Szczecina i Województwa Zachodniopomorskiego zawita szerokie grono wybitnych artystów, m.in. bandoneonista Marcelo Nisinman (Argentyna), skrzypek Vasko Vassilev (Bułgaria), pianistka Ingrid Fujiko Hemming (Niemcy/Japonia), grająca na marimbie Vivi Vassileva (Niemcy/Bułgaria), pianistka Pamela Tan-Nicholson (Singapur) czy harfistki Anna Steinkogler (Austria) i Rosa Maria Diaz Cotan (Hiszpania).

Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi będzie występ międzynarodowego zespołu Baltic Neopolis Virtuosi, który łączy potencjał artystyczny w obszarze basenu Morza Bałtyckiego. W Festiwalu udział wezmą także młodzi muzycy z programu stażowego Baltic Neopolis Orchestra – Akademia BNO.

W programie festiwalu znajdzie się również polska muzyka współczesna. 2 i 3 sierpnia w Szczecinie (Trafostacja Sztuki, godz. 19:00) i Kołobrzegu (Bazylika Konkatedralna, godz. 20:30) będą miały miejsce koncerty w ramach trasy Baltic Neopolis Virtuosi. Międzynarodowy zespół muzyków zaprezentuje Sinfoniettę Pawła Łukaszewskiego oraz premierowe wykonanie Hikikomori szczecinianina Piotra Klimka.

Więcej informacji: www.balticneopolis.pl 

Koncert jubileuszowy profesora Zbigniewa Bargielskiego

pW ramach „Nocy muzyki”, wchodzącej w skład projektu „Krakowskie noce”, 24 czerwca 2017 roku o godz. 20.00 w Dworku Białoprądnickim w Krakowie (ul. Papiernicza 2) odbędzie się koncert jubileuszowy prof. Zbigniewa Bargielskiego pt. „Ptak ze snu”.

Kompozycje Zbigniewa Bargielskiego stanowią cenny i piękny wkład w polską i światową literaturę muzyczną. Utwory kompozytora były wykonywane w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Australii i Japonii, m.in. na festiwalach muzyki współczesnej: „Warszawska Jesień”, Steirischer Herbst, Festival de Paris, SIMC Festiwal Encontros Gulbenkian, Helsinki Festival, Leningradzka Wiosna, Muzicki Biennale Zagreb.

Program koncertu 24 czerwca będzie zawierał kameralne utwory tego kompozytora, a wykonawcami koncertu będą świetni krakowscy muzycy: Maciej Zimka – akordeon (polski multiinstrumentalista i kompozytor, laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa i wielu międzynarodowych konkursów instrumentalnych i kompozytorskich), Danuta Augustyn – skrzypce (adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie, członek kwartetu Dafo), Miłosz Mączyński – gitara (asystent krakowskiej Akademii, laureat wielu konkursów instrumentalnych), Wiesław Ochwat – akordeon (doktorant tejże Akademii, laureat wielu konkursów instrumentalnych), Aleksandra Lelek – wiolonczela (doktorantka Akademii Muzycznej w Krakowie, laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa i wielu innych konkursów instrumentalnych) oraz Filip Klasa – perkusja (polski perkusista, absolwent AM w Bydgoszczy i AM w Krakowie, koncertuje w Polsce i zagranicą).

Organizatorami koncertu są Fundacja Art Forum oraz Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. Wstęp wolny.

Klasyczne Opole w Warszawie: promocja płyty „Polish chamber works”

o14 czerwca 2017 roku o godz. 19.00 w Nowym Świecie Muzyki (Nowy Świat 63, Warszawa) odbędzie się wydarzenie promujące płytę Polish Chamber Works.

Album jest wspólnym dziełem związanych z Opolem muzyków: Rafała Łuszczewskiego, Dariusza Wołczyka, Ewy Andruszkiewicz oraz Mirosława Makowskiego. Artyści wykonują kompozycje Józefa Elsnera i Emanuela Kani, czyli twórców także pochodzących z Opolszczyzny. Wydawcą płyty jest DUX.

Józef Elsner, wychowany w kulturze niemieckiej Opolanin z Grodkowa, będąc już dojrzałym muzykiem, stał się jedną z najciekawszych postaci polskiej muzyki XIX wieku. Znany nie tylko z tego, że wychował całą grupę polskich kompozytorów z Chopinem na czele, ale także jako animator kultury, a nawet działacz polityczny. Podobną drogę autopolonizacji przebył pochodzący również z Opolszczyzny, młodszy od Elsnera o całe pokolenie miłośnik i wykonawca muzyki Chopina, Emanuel Kania.

Podczas wydarzenia, które poprowadzi Kinga Wojciechowska (redaktor naczelna „Presto”), Ewa Andruszkiewicz (skrzypce), Dariusz Wołczyk (altówka), Mirosław Makowski (wiolonczela) i Rafał Łuszczewski (fortepian) zaprezentują próbkę kameralnej twórczości tych niewątpliwie zbyt rzadko wykonywanych kompozytorów.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Premiera „Orationes Latinae” Jakuba Neske

o10 czerwca 2017 roku o godz. 18.00 w Gdańsku (Centrum św. Jana) odbędzie się światowe prawykonanie cyklu Orationes Latinae Jakuba Neske pod dyrekcją Beaty Śnieg.

Cykl Orationes Latinae Jakuba Neske powstał na specjalne zamówienie Chóru Music Everywhere oraz Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Gdański zespół do tej pory kilkakrotnie współpracował z młodym kompozytorem, ma w swoim repertuarze jego Mironczarnię, utwór nagrodzony przez samego Ennio Morricone podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozycji Chóralnych we Włoszech.

Ośmioczęściowy cykl Orationes Latinae przełamuje schematy myślenia o muzyce religijnej i sakralnej. Eklektyczne kompozycje Jakuba Neske przywodzą na myśl skojarzenia z muzyką filmową i czerpią garściami ze współczesnych gatunków. Wpadające w ucho melodie, zawiesiste, elektryzujące harmonie i nasycone emocjami dźwiękowe pejzaże przypadną do gustu nie tylko wielbicielom poważnych brzmień, ale także tym, którzy na co dzień nie lubują się w podobnych muzycznych klimatach.

Prawykonanie Orationes Latinae będzie multimedialnym widowiskiem, łączącym muzykę i poetyckie wizualizacje autorstwa Natalii Osuch. Narratorem koncertu będzie aktor Teatru Wybrzeże Jacek Labijak. W jego wykonaniu usłyszymy zaczerpnięte m.in. z Ewangelii i Księgi Psalmów fragmenty, które stanowiły inspirację dla prezentowanych utworów. Koncert odbywa się w ramach przewodu doktorskiego dyrygentki Beaty Śnieg w dyscyplinie „Dyrygentura".

Wstęp na koncert jest bezpłatny za okazaniem wejściówki, którą można będzie odebrać na pół godziny przed rozpoczęciem imprezy w Centrum Św. Jana. Liczba miejsc ograniczona.

Więcej: www.amuz.gda.pl

Tansman – portret niezwykłego kompozytora

o9 czerwca 2017 roku o godz. 19.00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie miał miejsce koncert symfoniczny „Tansman – portret niezwykłego kompozytora”.

Tego wieczoru utwory Aleksandra Tansmana, jednego z najczęściej wykonywanych na świecie kompozytorów polskich, zabrzmią w interpretacji Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Jasona Lai, pierwszego dyrygenta Yong Siew Toh Conservatory Orchestra oraz dyrygenta-asystenta Singapore Symphony Orchestra, a także kierownika pierwszej singapurskiej profesjonalnej orkiestry kameralnej re:SOUND.

Koncert otworzy Uwertura kubańska George’a Gershwina, amerykańskiego przyjaciela polskiego kompozytora. Następnie artyści zaprezentują takie utwory Tansmana, jak II Symfonia a-moll i III „Symphonie concertante”. Partie solowe w tym utworze wykonają koncertmistrzowie OiFP, artyści Kwartetu im. A. Tansmana, wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina skrzypek Rafał Dudzik i altowiolista Jakub Grabe-Zaremba, a także muzycy z zespołu Cracow Duo. Duet tworzą Jan Kalinowski i Marek Szlezer. Muzycy występowali na najbardziej prestiżowych estradach koncertowych Europy, Azji oraz Stanów Zjednoczonych. Fascynacja muzyką polską powoduje, że od początku działalności aktywnie włączają się w nurt promocji kultury polskiej w kraju i zagranicą, prezentując publiczności dzieła na wiolonczelę z fortepianem, m. in. A. Tansmana, Z. Stojowskiego, L. Różyckiego i T. Majerskiego oraz szereg utworów współczesnych, pisanych specjalnie dla nich przez wielu autorów polskich i zagranicznych.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.oifp.eu