Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Dnia 23 listopada 2006 roku w Kościele na Kortedali w Göteborgu (Szwecja) odbędzie się recital fortepianowy Marcina Dominika Głucha (na zdjęciu). W interpretacji pianisty zabrzmią utwory takich twórców, jak: Mozart, Weber, Chopin oraz A. Backer Gröndahl. Na zakończenie koncertu usłyszeć będzie można dwa utwory Marcina Dominika Głucha - Saltatrix oraz scherzo Niebieski mały koń.
Dwa dni później, dnia 25 listopada 2006 roku w Kościele przy Parku Zdrojowym w Tranås w Szwecji Marcin Dominik Głuch wystapi z kolejnym recitalem fortepianowym, na którym ukazana zostanie polska muzyka fortepianowa. W interpretacji artysty usłyszeć będzie można dzieła F. Chopina, I. J. Paderewskiego oraz K. Knittla (4 Preludia). W drugiej części koncertu artysta ukaże VI Sonatę V.Ullmana, a także utwory Haydna i Granadosa.


Czwartkowe Grand Classic

W związku z tragedią w kopalni "Halemba", III Koncert z cyklu CZWARTKOWE GRAND CLASSIC, który miał się odbyć jutro 23 listopada 2006 o godzinie 19.30,w Sali Lustrzanej Grand Hotelu przy ulicy Sławkowskiej 5,
zostaje O D W O Ł A N Y ! ! !


Kolejne dwa koncerty nowego cyklu „ Czwartkowe Grand Classic”, zainaugurowanego 26 października, odbędą się w Sali Lustrzanej Hotelu Grand w Krakowie (ulica Sławkowska 5). Dnia 23 listopada 2006 roku o godz. 19.30 Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod kierunkiem koncertmistrza Marcina Klejdysza wykona trzy kompozycje powstałe w XX wieku: Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, Dawne arie i tańce - suitę nr 3 Ottorino Respighi’ego i Serenadę na smyczki op.2 Mieczysława Karłowicza. Tydzień później, 30 listopada zespół zaprosił do współpracy oboistę Arkadiusza Krupę, by razem zaprezentować dwa koncerty obojowe: Koncert obojowy d-moll op. 9 nr 2 Tommaso Albinioni’ego Climene i Koncert obojowy C-dur nr 4 Antonio Vivaldi’ego. Na zakończenie wieczoru zabrzmi natomiast Symfonia kameralna op. 110 Dymitra Szostakowicza.
Koncerty muzyki kameralnej z cyklu „Czwartkowe Grand Classic” odbywać się będą regularnie w malowniczej scenerii Sali Lustrzanej historycznego hotelu Grand przy ulicy Sławkowskiej 5 w Krakowie. Idea cotygodniowych koncertów parafrazuje do słynnych królewskich obiadów czwartkowych oraz paryskich salonów literackich, przy których spotykali się najwyśmienitsi goście świata polityki, kultury, nauki i handlu, tworząc niezwykłą królewską aurę. Głównym „daniem” koncertów będą perły kameralnej muzyki orkiestrowej w wykonaniu solistów i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod kierunkiem koncertmistrza Marcina Klejdysza. W repertuarze znajdą się utwory dobierane w duchu rozwoju cywilizacji wysokiej kultury muzycznej, od Bacha przez Griega po dzieła kameralne Pendereckiego.
Kolejny koncerty „Czwartkowych Grand Classic” odbędą się 7 i 21 grudnia 2006 roku oraz 18 i 25 stycznia 2007 roku, zawsze o godz. 19.30.


Ostatni tegoroczny projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata" odbywać się będzie w dniach 23-26 listopada 2006 roku w Kliczkowie, Wrocławiu, Toruniu i Poznaniu. Tym razem organizatorzy – orkiestra Arte dei Suonatori - zaplanowali wyprawę w świat muzyki klasycystycznej - Christoph Willibald Gluck, Luigi Boccherini, Franz Xaver Richter, Johann Christoph Friedrich Bach i Wolfgang Amadeus Mozart to główni bohaterowie koncertu. W roli solisty w koncercie Boccheriniego wystąpi zaprzyjaźniony z zespołem wiolonczelista - Bas van Hengel.

Więcej


GENERACJE VIII

W czwartek, 23 listopada 2006 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się kolejny, ósmy koncert z cyklu GENERACJE. W jego pogramie znajdzie się siedem utworów autorstwa polskich kompozytorów reprezentujących trzy generacje: najstarszą – Kazimierz Sikorski, o dwadzieścia lat późniejszą – Andrzej Panufnik, Henryk Hubertus Jabłoński i niedawno zmarły Augustyn Bloch oraz najmłodszych twórców: Filip Matuszewski i Grzegorz Duchnowski. Wykonawcami koncertu będą soliści Jacek Delong – saksofon i Roman Jabłoński – wiolonczela oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.
Koncerty z cyklu GENERACJE organizowane są przez Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z Polskim Radiem i Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS.

PROGRAM:
  • Augustyn Bloch Warstwy czasu i ciszy
  • Filip Matuszewski MJM
  • Grzegorz Duchnowski Akwarydy na saksofon i orkiestrę
  • Andrzej Panufnik Romans, Serenada Warszawska, Mała Ballada
  • Kazimierz Sikorski Suita z Istebnej
  • Henryk Hubertus Jabłoński Espressione na wiolonczelę i orkiestrę
  • Henryk Hubertus Jabłoński Uwertura


Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego

Polskie Wydawnictwo Audiowizualne organizuje od 24 listopada do 1 grudnia 2006 roku pierwszy Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego. Osiem koncertów, słuchowiska radiowe i pokazy filmów z muzyką kompozytora będą prezentowane w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i w kinie "Luna" w Warszawie.

Więcej


Gdańska Jesień Pianistyczna odbędzie się w dniach 24-29 listopada 2006 roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Sześć koncertów, które złożą się na festiwal, wypełnią utwory na fortepian z orkiestrą, recitale fortepianowe, w tym także jazzowe. Wydarzeniem festiwalu będzie prawykonanie Trzech mazurków Wojciecha Kilara (25 listopada).
"Gdańska Jesień Pianistyczna" jest nowym projektem kulturalnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku o randze międzynarodowej. Wybitne kreacje pianistyczne i szerokie spektrum programowe - to największe atuty nowego przedsięwzięcia. W "Gdańskiej Jesieni Pianistycznej" udział wezmą wybitni światowi pianiści, jak Cyprien Karsaris i Andrei Gavrilov oraz pianiści polscy: Krzysztof Jabłoński, Paweł Kowalski i Leszek Możdżer.

Więcej


W piątek, 24 listopada 2006 roku o godz. 19:30 (powtórzenie w sobotę, 25 listopada o godz. 18:00) w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert symfoniczny z udziałem młodego dyrygenta Michała Dworzyńskiego (na zdjęciu), dla którego będzie to pierwszy warszawski występ po wspaniałym triumfie na prestiżowym konkursie dyrygenckim Donatella Flick w Londynie, gdzie poza nagrodą pieniężną otrzymał również na rok funkcję asystenta dyrygenta jednej z najlepszych orkiestr świata - London Symphony Orchestra (obecnie Sir Colina Davisa, a od stycznia Valerego Giergieva). Wcześniej 28-letni artysta zwyciężał na konkursach w Zagrzebiu i Suwon (Korea Płd). Jeszcze podczas studiów w Warszawskiej Akademii Muzycznej został asystentem swojego profe sora, Antoniego Wita w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, gdzie pracował do 2002 roku. W Warszawie poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej, a solistką wieczoru będzie Isabelle Faust, laureatka I nagrody Konkursu im. Paganiniego w Genui w 1993 roku. W programie koncertu: II Koncert skrzypcowy Bohuslava Martinu, Nevermore Eugeniusza Morawskiego, VIII Symfonia Ludwiga van Beethovena i Don Juan Richarda Straussa.
Przed piątkowym koncertem dzieła wieczoru w Sali Kameralnej (godz. 18:30) omówi Marcin Majchrowski z Polskiego Radia.


Dnia 24 listopada 2006 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert symfoniczny muzyki francuskiej, podczas którego zaprezentowany zostanie nowy instrument - fortepian koncertowy marki Steinway&Sons. Filharmonia kupiła go w październiku, chcąc odnowić zasoby fortepianów, niewzbogacane od 14 lat. Instrument został osobiście wybrany przez dyrekcję w siedzibie firmy w Hamburgu, do Łodzi przyjechał 15 listopada. Nowy nabytek zastąpi starszy fortepian tej samej firmy, który trafi do sali kameralnej; w ten sposób obie estrady będą wyposażone w klawiatury Steinwaya. W piątek zabrzmią jednak oba fortepiany. Na starszym zagra Edward Wolanin, na nowym – Paweł Kowalski. W ich interpretacji usłyszymy Koncert d-moll na dwa fortepiany i orkiestrę Francisa Poulenca.
Ponadto wystąpi utalentowana wiolinistka młodego pokolenia Maria Machowska, zdobywczyni V miejsca na tegorocznym XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Artystka zagra partię solową w Introdukcji i Rondzie Capriccioso Camille’a Saint-Saënsa.
Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. A wieczór poświęcony muzyce francuskiej dopełni La Danse Macabre Saint-Saënsa i znane scherzo Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa.


Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie w związku z ogłoszeniem żałoby narodowej poświęca najbliższe koncerty oratoryjne PAMIĘCI OFIAR KATASTROFY GÓRNICZEJ w kopalni "Halemba". W dniach 24 listopada 2006 roku (piątek) o godz. 19.00 oraz 25 listopada 2006 roku (sobota) o godz. 18.00 w wykonaniu orkiestry i chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego oraz solistów: Katarzyna Jagiełło (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Dariusz Stachura (tenor), Radosław Żukowski (bas) zabrzmi Stabat Mater op. 58 Antonina Dvořáka.
Stabat Mater op. 58 Antonina Dvořáka to jedno z największych arcydzieł opartych na tekście średniowiecznej sekwencji Jacopone da Todi. Utwór wyrasta z osobistych bolesnych doświadczeń kompozytora, który przeżył śmierć trojga swoich maleńkich dzieci (dwoje z nich zmarło w przeciągu niespełna miesiąca). Ta tragiczna historia skłoniła kompozytora do kontynuowania pracy nad dziełem, które rozpoczął w styczniu 1876 roku i przerwał na pewien czas. Stabat Mater w wymiarze psychologicznym stało się aktem wzniesienia się nad własne cierpienia wobec cierpień innych. Można mieć pewność, iż Matka stojąca pod krzyżem ma w tym dziele rysy żony kompozytora, Anny. Dvořák był człowiekiem zamkniętym w sobie, twórczość była dla niego rzeczą niezwykle intymną, dlatego wydaje się, iż stworzenie dzieła artystycznego ponad zwykłą miarę było w danej chwili jedyną rzeczą, którą mógł uczynić.


W związku z tragicznymi wydarzeniami na Śląsku oraz wprowadzoną żałobą narodową, Opera na Zamku w Szczecinie informuje, że w zamian za piątkowy (24 listopada 2006 roku, godz.19.00) oraz sobotni (25 listopada 2006, godz.19.00) spektakl „Księżniczki czardasza”, wykona Requiem W.A. Mozarta - mszę żałobną, ku czci Górników poległych w kopalni „Halemba”.


Dnia 25 listopada 2006 roku o godz. 18.00 w Sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej w koncercie z cyklu Młodzi w Łodzi wystąpi znany francusko - amerykański pianista pochodzenia rosyjskiego, uczeń Artura Rubinsteina i Nadii Boulanger - Eugene Indjic (na zdjęciu). Wykona słynny II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 S. Rachmaninowa, a towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. Program koncertu dopełni prawykonanie Furioso na orkiestrę symfoniczną współczesnego łódzkiego kompozytora Sławomira Kaczorowskiego oraz Suita symfoniczna „Sheherezada” op. 35 M. Rimskiego-Korsakowa.
Furioso Sławomira Kaczorowskiego swym tytułem zapowiada charakter muzyki - pełnej gwałtownych dźwięków i burzliwych emocji. Szkice do utworu powstały latem 2005 roku podczas pobytu kompozytora w Domu Pracy Twórczej ZAiKS-u w Krynicy Górskiej w ciągu zaledwie paru dni. Furioso to kompozycja o zwartej formie, operująca raczej tradycyjnymi środkami, choć w twórczości Kaczorowskiego nie jest to regułą. Dużą rolę odgrywa tu perkusja; partytura wymaga udziału aż trzech muzyków tej specjalności. Kompozytor przewidział dla nich solówki.


W dniach 25 i 26 listopada 2006 roku w Archikatedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie odbędzie się XXIII Przegląd Chórów Kościelnych CAECILIANUM. Przegląd jest organizowany przez Chór Archikatedry Warszawskiej oraz Warszawski Oddział Związku Chórów Kościelnych CAECILIANUM z okazji wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, w ramach cyklu koncertów Muzyka Religijna w Archikatedrze Warszawskiej. Adresowany jest przede wszystkim dla członków Oddziału Warszawskiego Związku Chórów Kościelnych CAECILIANUM z obu diecezji warszawskich, ale zapraszane są również inne zespoły wykonujące muzykę wielogłosową w kościołach. Każdy zespół uczestniczący w Przeglądzie zaprezentuje się podczas kilkuminutowego występu wykonując 2-3 krótkie utwory, które najczęściej są śpiewami liturgicznymi z różnych epok.
W sobotę 25 listopada występy chórów rozpoczną się o godzinie 16.00. Koncert finałowy natomiast będzie miał miejsce w niedzielę, 26 listopada o godzinie 15.00, po którym sprawowana będzie Msza święta koncelebrowana w intencji chórzystów (początek mszy około godziny 16.30). Śpiewy podczas tej Eucharystii wykonywane zostaną wspólnie przez połączone chóry uczestniczące w Przeglądzie.


Musical The Temptation of St. Anthony (Kuszenie św. Antoniego) Bernice Johnson Reagon na podstawie tekstu Gustave'a Flauberta wystawiony zostanie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie dwukrotnie - 25 i 26 listopada 2006 roku o godz. 19.00. Sektakl gości na warszawskiej scenie w ramach III Festiwalu Festiwali Teatralnych "Spotkania". Reżyseria, scenografia, koncepcja światła - Robert Wilson, muzyka i libretto Bernice Johnson Reagon, kostiumy - Geoffrey Holder. Musical obejrzymy w wykonaniu Teatru Roberta Wilsona, występującego w składzie: Carl Hancock Rux, Helga Davis, Stephanie Battle, Bukanla, Aleta Hayes, Darrin Frisby, Marcelle Lashley, Angela Kismet Lyles, Gloria McNeal, Conrad Neblett, Josette Newsam, James Staten, Jason Walker, Charles Williams, Leonard Wooldridge i Christalyn Wright oraz muzyków: Toshi Reagon, Judith Casselberry, Adam Widoff, Fred Cash, Robert Burke i Annette Aguilar.

Więcej


Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie zaprasza na gościnny występ orkiestry kameralnej I Cameristi della Scala - w dniu 25 listopada 2006 roku o godz. 19.15 w Salach Redutowych. W programie: Antonio Vivaldi Le Quattro Stagioni da "Il cimento dell'armonia e dell'invenzione" op. 8 (Primavera, Estate, Autunno, Inverno) oraz Astor Piazzolla Las Cuatro Estaciones Porteñas: Otoño porteño, Invierno porteño, Primavera porteña, Verano porteño. Solistą koncertu będzie Francesco Manara (skrzypce).

Więcej


Kolejne koncerty zainicjowanego w tym sezonie nowego cyklu koncertów Filharmonii Kaliskiej pod nazwą Międzynarodowy Festiwal „Bursztynowy Szlak” odbędą się w tym roku listopadzie. W dniu 25 listopada 2006 roku o godzinie 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu wystąpi skrzypek Dimitri Vasiliev, członek zespołu Brahms Trio. Wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka wykona słynne 4 Pory roku op. 8 A. Vivaldiego. Dzień później, 26 listopada o godzinie 18.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu zagra już całe Brahms Trio (na zdjęciu), występuące w składzie: Natalia Rubinstein – fortepian, Dmitry Vasiliev - skrzypce i Vladimir Balshin – wiolonczela. Muzycy zaprezentują dwie kompozycje: Trio fortepianowe c-moll op. 101 J. Brahmsa i Trio e-moll op.67 D. Szostakowicza.


FESTIWAL CZTERY ŻYWIOŁY
Warszawa, 25-28 listopada 2006


To pierwsza edycja projektu, którego ideą jest stworzenie platformy prezentacji sztuki współczesnej, mogącej stać się wolnym od standardowej klasyfikacji miejscem wzajemnego przenikania się różnych estetyk.
Żywioły to elementy nadające światu strukturę. Pojęcia żywiołów istniały i istnieją w każdej kulturze i poprzez swój uniwersalizm stanowią znakomitą przestrzeń, która może stać się miejscem wzajemnego przenikania się różnych estetyk, koncepcji artystycznych w różnych dziedzinach sztuki. Stworzenie takiej platformy prezentacji sztuki współczesnej i współczesnych interpretacji dzieł dawnych, wolnej od standardowej klasyfikacji i podziałów jest celem twórców projektu. Drugim niezwykle ważnym założeniem jest prezentowanie sztuki współczesnej oraz współczesnych interpretacji dawnych dzieł mających charakter komunikatywny, których formy i przekaz mają wymiar humanistyczny i odnoszą się do ponadczasowych wartości. Działania festiwalowe przyjmą formę działań scenicznych, koncertów, pokazów filmowych oraz wystaw. Uzupełnieniem całości będzie interaktywne internetowe forum wymiany informacji.
Wśród wydarzeń festiwalowych znalazły się m.in. prezentacje sztuki filmowej (Kubrick, Tarkowski), koncerty muzyczne: jazzowe w wykonaniu Jagodziński Trio, Kazimierza Jonkisza, Monty Waters – Energy oraz muzyka współczesna w interpretacji najlepszych polskich kwartetów smyczkowych.

Więcej


IV Festiwal Pianistyczny
Warszawa, 26-29 listopada 2006


W dniach 26-29 listopada 2006 roku w Warszawie już po raz czwarty odbędzie się Festiwal Pianistyczny, kontynuujący ideę Festiwalu Pianistycznego „Mistrzowie Fortepianu”, zainicjowanego w 2001 roku w Krakowie przez Elżbietę Penderecką. Podczas koncertów festiwalowych zaprezentowana zostanie muzyka fortepianowa w trzech różnych perspektywach: poprzez koncerty małych wirtuozów - 11-letniej Julii Vaniuszyny, występy młodych zwycięzców prestiżowych konkursów pianistycznych - Alexeia Volodina, Bereniki Zakrzewski, a także recitale ich mistrzów, wybitnych pianistów z Europy i Ameryki, jak Cyprien Katsaris, Garrick Ohlsson czy Boris Berman.
Festiwal odbywać się będzie w sali Filharmonii Narodowej oraz Zamku Królewskiego w Warszawie.

Więcej


9. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2006

Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2006, prawdziwe święto muzyki gitarowej, impreza o wymiarze międzynarodowym i jeden z największych festiwali gitarowych w naszej części Europy, odbędzie się w dniach 26 listopada – 3 grudnia 2006 roku. Już po raz dziewiąty, w ciągu 8 festiwalowych dni odbędzie się 6 wieczorów koncertowych w najlepszych salach Wrocławia (Filharmonia Wrocławska, TM Capitol, Oratorium Marianum, C.S. Impart, Akademia Muzyczna). Festiwal zainauguruje gala flamenco - ognisty taniec, gitara i śpiew w wykonaniu zespołu prosto z gorącej Hiszpanii. Ponadto wystąpi plejada uznanych gitarzystów z całego świata: Giampaolo Bandini (Włochy), Pavel Steidl (Czechy), Saša Dejanović (Bośnia i Hercegowina), Marcin Dylla (Polska) i in. W koncertowym grafiku nie zabraknie też wieczoru klubowego - w klimat czeskiego folku wprowadzi nas zespół „Njorek”. Na finał natomiast organizatorzy przygotowali prawdziwy rarytas dla fanów jazzu - Joscho Stephan Quartet - inicjatorzy trendu "Gypsy Jazz Guitar". Poza występami międzynarodowych gwiazd gitary planowane są recitale promujące młodych artystów związanych z Wrocławiem.
Oprócz koncertów odbędzie się tradycyjnie szereg imprez towarzyszących: lekcje mistrzowskie, warsztaty metodyczne, ale również wystawy instrumentów, prezentacje wydawnictw muzycznych, spotkania z artystami i inne atrakcje.

Więcej


Nadzwyczajny recital fortepianowy Cypriena Katsarisa, laureata Konkursów Pianistycznych im. Czajkowskiego w Moskwie, im. Królowej Elżbiety w Brukseli i im. Cziffry w Wersalu odbędzie się w dniu 26 listopada 2006 roku o godz. 18 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wieczór wypełnią kompozycje Leopolda, Franza Xavera i Wolfganga Amadeusza Mozartów, Roberta Schumanna, Franza Liszta, Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha. Współorganizatorem koncertu jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
Cyprien Katsaris (na zdjęciu), światowej sławy pianista, urodził się w Marsylii w 1951 roku. Ukończył paryskie Konserwatorium. Jest laureatem licznych renomowanych międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym: im. Czajkowskiego w Moskwie, im. Roussela, im. Królowej Elżbiety w Brukseli, im. Cziffry w Wersalu. Prowadzi bogate życie koncertowe, dokonał wielu cenionych nagrań, za które otrzymał nagrody. Jest także aktywnym kameralistą, a od 1977 jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Echternach w Luksemburgu. W 1997 uhonorowany został w Paryżu tytułem "Artist of UNESCO for Peace".


W dniach 27 listopada – 9 grudnia 2006 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się XIV Festiwal Audio Art / Przestrzenie Dźwięku 4.
Dziewięć dni festiwalowych będzie okazją do stworzenia wspólnej przestrzeni Festiwalu Audio Art, projektu Przestrzenie Dźwięku (wnoszącego koncerty i inne formy w kontekście różnych zjawisk kultury) i Stowarzyszenia „Turning Sounds” włączającego do programu trzy zdarzenia z Arturasem Bumšteinasem, Antanasem Jasenką i Yannisem Kyriakidesem. Festiwal wypełnią liczne gatunki artystyczne i formy prezentacji: filmy, muzyka elektroakustyczna, muzyka filmowa, instalacje, multimedia, teatr bezpostaciowy, grafika muzyczna, improwizacja, koncerty, komputery, premiery utworów, warsztaty - II Ogólnopolski Skup Dźwięków Nowych i Używanych i Audio Art Orkiestra – happening – jam-session. Wśród tematów i kontekstów znajdzie się litewska twórczość laptopowa (m.in. koncert Kwartetu Laptopowego, syntetyzującego dokonania elektroniki począwszy od brzmień studia klasycznego po zrytmizowaną posttaneczność), twórczość Bohdana Mazurka z trzech pól jego aktywności, przypomnienie filmowego wątku kompozytorskiej działalności Andrzeja Markowskiego na 20-lecie jego śmierci oraz polskie zamówienia kompozytorskie.

Więcej


Otwarte spotkanie z Paulem McCreeshem, wybitnym dyrygentem o światowej sławie, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”, zatytułowane Moja droga do „Stworzenia Świata” Haydna odbędzie się we wtorek, 28 listopada 2006 roku (wtorek) o godz. 19.00 w Sali Teatralnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Moderatorem spotkania będzie Rafał Augustyn. Organizatorem spotkania jest Międzywydziałowa Pracownia Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a współorganizatorami: Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans" i Zakład Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.


Uwaga! Sir James Galway nie przybędzie do Warszawy. Organizatorzy zostali zmuszeni odwołać koncert w Zamku Królewskim w dniu 29 listopada i kurs mistrzowski dla flecistów. Powodem odwołania wizyty Sir Jamesa Galwaya są problemy w komunikacji lotniczej wywołane fatalnymi warunkami atmosferycznymi.
Kasy Zamku Królewskiego przyjmują zwroty biletów.


Na zaproszenie Fundacji Sinfonia Varsovia w listopadzie bieżącego roku przyjedzie do Polski jeden z najwybitniejszych flecistów naszych czasów – Sir James Galway.
W dniu 29 listopada 2006 roku o godz. 19. 00 w Sali Balowej Zamku Królewskiego odbędzie się koncert z udziałem z udziałem Sir Jamesa Galwaya, Lady Jeanne Galway i Orkiestry Sinfonia Varsovia. Sir James Galway wystąpi w tym koncercie w podwójnej roli - solisty i dyrygenta. W programie znajdą się kompozycje W. A. Mozarta: Uwertura do opery "Wesele Figara", Koncert na flet i orkiestrę D-dur, 40 Symfonia g-moll oraz utwór Davida Overtona ”The Magic Flutes" an homage to Mozart na dwa flety i orkiestrę, w którym u boku Sir Jamesa Galwaya wystąpi Lady Jeanne Galway. Koncert transmitowany będzie na antenie 2 Programu Polskiego Radia.
W dniu 30 listopada 2006 roku w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Sir James Galway poprowadzi kurs mistrzowski dla flecistów. Wstęp dla wszystkich słuchaczy (uczniów, studentów, nauczycieli gry na flecie) będzie otwarty.
Sir James Galway (na zdjęciu) uznawany jest za jedną z największych osobowości muzycznych – podziwiany przez fachowców i prawdziwie uwielbiany przez melomanów. Dzięki nadzwyczajnej wirtuozerii i zdolności nawiązywania kontaktu z publicznością stale zdobywa nowych wielbicieli na całym świecie.
Fundacja Sinfonia Varsovia mogła podjąć się organizacji koncertu i kursu mistrzowskiego z udziałem jednego z najsławniejszych flecistów naszych czasów dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także dzięki wieloletniej i bardzo udanej współpracy Orkiestry Sinfonia Varsovia i Sir Jamesa Galwaya. Sir James Galway i Orkiestra Sinfonia Varsovia w styczniu 2006 roku dokonali nagrań dla Deutches Grammophon. Płyta zatytułowana My Magic Flute ukazała się we wrześniu 2006 roku.

Więcej


W dniach 30 listopada - 3 grudnia 2006 roku w Warszawie już po raz trzynasty odbędzie się festiwal Laboratorium Muzyki Współczesnej, organizowany przez Stowarzyszenie „Laboratorium Muzyki Współczesnej” przy współpracy Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Jego dyrektorem artystycznym jest Marian Borkowski.
Obok koncertów festiwalowych, w dniu 2 grudnia odbędzie się także debata, poświęcona tematowi: Nowa muzyka - w stronę antropologii sztuki.
Gośćmi tegorocznej edycji Laboratorium będą m.in.: Jonathan Dove (W. Brytania), Toivo Tulev (Estonia), Sukhi Kang (Korea Południowa), Jaejoon Ryu (Korea Południowa), Tetsuya Omura (Japonia), Ghenadie Ciobanu (Mołdawia), Adrian Mociulschi (Rumunia), Juan Manuel Abras (Argentyna), Thomas Müller (Niemcy) i Ada Gentile (Włochy), a także polscy artyści i muzykolodzy: Marcin Wierzbicki, Zbigniew Bargielski, Bronisław Kazimierz Przybylski, Andrzej i Magdalena Dziadek, Ryszard Osada, Sławomir Zamuszko i Artur Cieślak.

Więcej