Polmic - FB


ze świata

Zooming: Luxembourg

Sepia EnsembleDrugi koncert w ramach projektu Zooming: Luxembourg, organizowanego przez agencję artystyczną SONORA oraz Forum International de Composition „Artistes en herbe”, odbędzie się 28 lutego 2016 roku we Foyer Européen w Luksemburgu.

Wystąpi specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej zespół Sepia Ensemble, w skład którego wchodzą absolwenci oraz studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W programie znajdą się utwory kompozytorów pochodzących z Luxemburga, takich jak: Marcel Reuter, Jeannot Heinen, Claude Lenners czy Albena Petrovic-Vratchanska, a także kompozycje Artura Kroschela, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Widłaka oraz Kazimierza Serockiego.

Zooming: Luksemburg to trzecia odsłona projektu, którego celem jest przybliżenie słuchaczom najnowszej muzyki poszczególnych krajów. Po wydarzeniach estońskich i irlandzkich, kolejny kierunek muzycznej podróży to Luksemburg. Intrygujące połączenie tradycji z nowoczesnością, „nowe wirtuozostwo”, „rozszerzone techniki instrumentalne”, brzmieniowa i kolorystyczna wrażliwość, nowy impresjonizm, to tylko niektóre, ale jak się wydaje najbardziej istotne cechy muzyki, która składa się na program koncertów – mówi Artur Kroshel, dyrektor artystyczny Sepia Ensemble.

Więcej informacji – na stroniewww.sonoramusic.eu/pl/projekty/koncerty-wydarzenia/zooming-luxembourg 

Czytaj więcej: Zooming: Luxembourg

Utwór Henryka Mikołaja Góreckiego na Malcie

Chamber Orchestra Series12 lutego 2016 roku o godz. 19.00 w Robert Samut Hall we Florianie na Malcie, podczas drugiego koncertu z cyklu „MPO Chamber Orchestra” zabrzmią utwory Igora Strawińskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Franza Schuberta.

Muzykom Malta Philharmonic Orchestra pod batutą Michaela Lausa towarzyszyć będzie polska skrzypaczka Agnieszka Kuźma. W programie wieczoru zabrzmią następujące kompozycje: Koncert D-dur na orkiestrę smyczkową Igora Strawińskiego, Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego oraz V Symfonia B-dur Franza Schuberta. Koncert zostanie powtórzony 13 lutego 2016 roku.

Więcej informacji – na stronie: www.maltaorchestra.com/events/mpo-chamber-orchestra-series-concert-2

Cochran Piano e-Competition – przedłużenie rejestracji!

Cochran Piano e-Competition 2016Ze względu na duże zainteresowanie pianistów International Cochran Piano e-Competition 2016, rejestracja uczestników została przedłużona do 29 lutego 2016 roku. Do końca stycznia organizatorzy konkursu zarejestrowali zgłoszenia z kilkudziesięciu krajów na całym świecie.

Wyjątkowy system nagradzania laureatów International Cochran Piano e-Competition, który zawiera elementy mentorskiej opieki, otwiera przed pianistami z całego świata realne możliwości na drodze do budowania międzynarodowej kariery artystycznej. Główną nagrodą dla zwycięzcy International Cochran Piano e-Competition jest sesja nagraniowa w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz wydanie solowej płyty. W ramach nagrody przewidziane są również koncerty promujące płytę oraz wsparcie dla zwycięzcy w postaci fachowej opieki menadżerskiej oraz specjalnych programów coachingowych.

Jurorami International Cochran Piano e-Competition 2016 są wybitni artyści i pedagodzy o międzynarodowej renomie: Krzysztof Jabłoński (Polska), Kevin Kenner (USA), Károly Mocsári (Węgry) oraz Gil Sullivan (Australia). Zastosowanie innowacyjnej metodologii w procesie oceny pozwala Jurorom na wyłonienie dojrzałych i wrażliwych talentów muzycznych, bez względu na ich wiek.

Szczegółowe informacje o konkursie – na stronie: www.cochranpianocompetition.com  

Halina Poświatowska i muzyka

Halina Poświatowska et la musiqueStowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków we Francji zaprasza na koncert zatytułowany Je passerai... Tu passeras… Halina Poświatowska (1935-1967) et la musique, który odbędzie się w środę 17 lutego 2016 roku o godz. 19.00 w Bibliotece Polskiej w Paryżu.

Wystąpią: Katarzyna Zając-Caban (sopran), Izabela Połońska (śpiew), Aleksandra Nawe (fortepian) oraz Anna Roux (recytacja). Wieczór wypełnią utwory inspirowane poezją Haliny Poświatowskiej, autorstwa m.in. Tadeusza Dixy, Jacka Wierzchowskiego, Andrzeja Hundziaka, Jerzego Bauera oraz Dariusza Przybylskiego. Po raz pierwszy zabrzmią takie kompozycje jak: Koniugacja oraz Chciałabym cię zobaczyć raz jeszcze Jacka Wierzchowskiego oraz Koniugacja Jerzego Bauera. 

 

Czytaj więcej: Halina Poświatowska i muzyka

Szalone Dni Muzyki we Francji

La Nature„Natura” to temat 22. edycji festiwalu La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki. Jeden z największych na świecie festiwali popularyzujących muzykę klasyczną potrwa od 29 stycznia do 7 lutego 2016 roku we Francji. Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Kameralna wystąpią łącznie z 27 koncertami w regionie Kraj Loary i mieście Nantes.

Francuska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée tradycyjnie najpierw zawita do regionu Kraj Loary (29-31 stycznia). W tym roku gospodarzami festiwalu będzie 11 miast, z czego Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Kameralna wystąpią w ośmiu: La Roche-sur-Yon, Cholet, Saumur, Saint Nazaire, Sablé-sur-Sarthe, Challans, Laval i La Flèche. To jednak tylko przedsmak prawdziwego muzycznego szaleństwa, które od 1995 roku rozgrywa się w Nantes – właśnie tam René Martin po raz pierwszy zorganizował swój festiwal. W dniach 3-7 lutego odbędzie się w Nantes ponad 300 koncertów, konferencji i warsztatów edukacyjnych. 

W programie festiwalowych koncertów znajdą się utwory inspirowane naturą, które powstawały na przestrzeni wieków – od renesansu, po czasy nam współczesne. René Martin, twórca festiwalu i jego dyrektor artystyczny, podzielił prezentowane dzieła na kilka kategorii, m.in. cztery pory roku, żywioły (ziemia, powietrze, woda, ogień), noc, kosmos, ogrody, zwierzyniec i krajobrazy.

Polska Orkiestra Kameralna wraz ze skrzypaczką Sayaką Shoji wykona m.in. Cztery pory roku Antonia Vivaldiego, także w wersji przekomponowanej przez Maxa Richtera. W repertuarze Sinfonii Varsovii znajdą się takie dzieła jak Święto wiosny Igora Strawińskiego, Śpiew ptaków Pablo Casalsa, Portrait musical de la nature Justina Heinricha Knechta, oratorium Stworzenie świata Józefa Haydna; poematy symfoniczne: Wełtawa i Z czeskich łąk i gajów Bedřicha Smetany, Step Zygmunta Noskowskiego; koncert na perkusję i orkiestrę Hi-Ten-Yu Isao Matsushita z solistą Eitetsu Hayashi oraz I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego w interpretacji Anny Marii Staśkiewicz. Orkiestrę prowadzić będą: Grzegorz Nowak, Robert Trevino, Daniel Reuss i Lio Kuokman.

Wybrane koncerty Sinfonii Varsovii będą transmitowane przez francuską telewizję ARTE. Kolejne odsłony tego międzynarodowego wydarzenia odbędą się w Japonii, Rosji i w Polsce.

Więcej informacji – na stronie : www.sinfoniavarsovia.org/pl/2016-01-28-la-folle-journ-e-la-nature-francja.html
Czytaj więcej: Szalone Dni Muzyki we Francji