Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Wrześniowe rocznice

  • 2 września – przypada 25 rocznica śmierci wybitnego kompozytora Tadeusza Bairda (1928-1981)
  • 8 września – mija rocznica 95-tych urodzin kompozytora, dyrygenta i pedagoga Tomasza Kiesewettera (1911-1992)
  • 9 września – przypada 85 rocznica urodzin znanego kompozytora i pedagoga Andrzeja Dobrowolskiego (1921-1990)
  • 11 września – 35-te urodziny świętuje kompozytorka i teoretyk muzyki Anna Pęcherzewska
  • 13 września - mija 110 rocznica urodzin znanego kompozytora i pedagoga Tadeusza Szeligowskiego (1896-1963)
  • 16 września - przypada rocznica 115-tych urodzin polskiego kompozytora i pianisty, od 1932 roku mieszkającego w Szwajcarii - Czesława Marka (1891-1985)
  • 24 września - mija 110 rocznica urodzin znanego kompozytora i twórcy Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” - Tadeusza Sygietyńskiego (1896-1955)
  • 27 września - przypada 15 rocznica śmierci wybitnego krytyka muzycznego, publicysty, pisarza, kompozytora i pedagoga Stefana Kisielewskiego (1911-1991)


"Wielkie Organy w Archikatedrze" to cykl codziennych (oprócz niedziel) koncertów organowych w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie połączonych ze zwiedzaniem Archikatedry. Po każdym 25 minutowym recitalu organowym publiczność zwiedza podziemia i grobowce Archikatedry, w których spoczywają: Król Stanisław August, Prezydent RP Gabriel Narutowicz, Premier RP Ignacy Jan Paderewski, Arcybiskupi Warszawscy oraz pisarz i laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz . Następnie publiczność przechodzi do Izby Pamiątek Duszpasterskich Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, którą również zwiedza.
Koncerty i zwiedzanie w ramach cyklu „Wielkie Organy w Archikatedrze” odbywają się od 1 maja do 23 września 2006 roku codziennie (oprócz niedziel) o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8).


VI Festiwal „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” odbędzie się dniach od 1 do 17 września 2006 roku w Warszawie. Honorowy patronat nad Festiwalem objął pełniący funkcję Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz.
Ideą Festiwalu jest zaprezentowanie warszawskiej publiczności wielkich dzieł światowej literatury muzycznej w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz znakomitych solistów (Iwony Hossy, Adama Kruszewskiego, Philippe Bernolda, Wojciecha Pławnera, solistów Orkiestry Sinfonia Varsovia) i dyrygentów (Jerzego Maksymiuka, Jacka Kaspszyka, Iwony Sowińskiej i Krzysztofa Pendereckiego). Koncerty, na które wstęp jest bezpłatny, tradycyjnie już odbędą się w salach koncertowych (Akademii Muzycznej im. F. Chopina, Domu Kultury Włochy, Filharmonii Narodowej), w kościołach (Katedrze Warszawsko - Praskiej św. Floriana, Kościele bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie, Kościele Najświętszej Marii Panny Pięknej Miłości w Białołęce) i na wolnym powietrzu („Królikarnia”).
W tym roku, w dniu 31 maja odszedł od nas Franciszek Wybrańczyk – pomysłodawca i dyrektor artystycznym Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Był współzałożycielem i wieloletnim dyrektorem Orkiestry Sinfonia Varsovia, która zasłynęła w Europie i na świecie jako jedna z najlepszych polskich orkiestr. Przez wiele lat działalności orkiestry, Franciszek Wybrańczyk dbał o jej najwyższy poziom artystyczny, zapraszał do współpracy wybitnych dyrygentów i solistów, organizował tournee koncertowe w najlepszych salach Europy, obu Ameryki Japonii. Franciszek Wybrańczyk został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Za Zasługi Dla Warszawy i pośmiertnie Orderem Gloria Artis Za Zasługi Dla Kultury Polskiej. Organizatorzy chcą zachować w pamięci Warszawiaków wyjątkową postać - muzyka, genialnego organizatora, a także wielkiego entuzjasty i pełnego uroku człowieka, dlatego od roku 2007 Festiwal przyjmie nazwę Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”.

Więcej


W dniach 1-3 września2006 roku w Lesznie odbędą się V Międzynarodowe Dni Muzyki i Folkloru. W festiwalu-konkursie uczestniczyć będzie kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych i zespołów orkiestrowych z terenu Polski oraz z zaprzyjaźnionych krajów europejskich: Czech, Rosji, Niemiec i Węgier. Celem imprezy jest podniesienie poziomu wykonawczego orkiestr i parad mażoretek, a zarazem wyłonienie najlepszej orkiestry, która reprezentować będzie region na przeglądach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Zespoły w ciągu trzech dni wykonają kilkadziesiąt koncertów. W niedzielę orkiestry i zespoły korowodem przemaszerują ulicami miasta na rynek w Lesznie, gdzie odbędzie się tradycyjnie wielki koncert finałowy wszystkich zespołów oraz rozdane zostaną nagrody: złote, srebrne i brązowe rogi dla orkiestr, kryształowa batuta dla najlepszego dyrygenta, kryształowa buława dla najlepszego tamburmajora, srebrne i złote pałki dla najlepszych grup mażoretek, a dla wszystkich zespołów pieśni i tańca miniaturowe „Dudy wielkopolskie”.
Więcej informacji o festiwalu dostępnych jest na stronie: www.pzchio.pl


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej zaprasza na Koncert w 67 rocznicę wybuchu II wojny światowej, który odbędzie się dnia 1 września 2006 roku o godzinie 20.00 w Katedrze (Berliner Dom) w Berlinie. Zespołowi, kierowanemu przez Adama Klocka, towarzyszyć będzie Chór Opery na Zamku w Szczecinie. W programie znajdzie się skomponowane w 2001 roku Credo Henriego Seroki, autora muzyki do wielu filmów, m.in. U Pana Boga za piecem ze znanym utworem Ave Maria.
Koncert zostanie powtórzony dnia 29 września 2006 roku o godz. 19.00 w Tielcie (Belgia) podczas uroczystej inauguracji sezonu muzycznego Flandrii oraz dzień później, 30 września 2006 roku o godz. 20.00 w sali koncertowej Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli.


W dniach 2-7 września 2006 roku w Kościele Garnizonowym WP p.w. Podwyższenia Krzyża św. w Jeleniej Górze już po raz dziewiąty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Silesia Sonans”. Kilkudniowy festiwal zainauguruje oratorium Tu es Petrus Piotra Rubika z udziałem Doroty Marczyk, Małgorzaty Markiewicz lub Olgi Szomańskiej, Joanny Słowińskiej, Przemka Brannego, Maćka Miecznikowskiego, Janusza Radka oraz narratora Igora Michalskiego z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Piotra Rubika i Chóru Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej oraz Chóru Kameralnego „Fermata” pod dyrekcją Ewy Robak.
Oratorium Tu es Petrus (Ty jesteś Skałą) Piotra Rubika do słów Zbigniewa Książka, dedykowane Janowi Pawłowi II, to poetycka opowieść o trzech najważniejszych tajemnicach tego świata: Tajemnicy Stworzenia, Tajemnicy Krzyża i Tajemnicy Miłości. To jednocześnie historia o trzech największych problemach XXI wieku: głodzie, wojnie i nienawiści w ludzkich sercach. „To także opowieść o Następcy Piotra – Janie Pawle II, któremu przyszło w swoim życiu i pontyfikacie zmierzyć się z powyższymi kwestiami. O Papieżu, który podążył drogą Ukrzyżowanego i z pokorą poniósł krzyż cierpienia, krzyż życia, krzyż wiary i krzyż bólu” – napisał Zbigniew Książek. Premiera utworu miała miejsce 14 maja 2005 roku w Amfiteatrze "Kadzielnia" w Kielcach.

Więcej


Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna zaprasza na trzeci koncert z cyklu Nieszpory Tatrzańskie - w dniu 2 września 2006 roku o godz. 18.30 w kościele Św. Krzyża (przy ulicy Zamoyskiego) w Zakopanem. Wystąpi Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner z solistą Januszem Miryńskim (skrzypce). Zaśpiewa również Hania Chowaniec-Rybka, znana pieśniarka i piosenkarka folkowa i zakopiańskie chóry: Tatrzański Chór Kameralny oraz chór dziewczęcy „Turliki” .
W programie: piosenki Modlitwa, Tęsknica i Hej, Krywaniu Wacława Geigera, Tańce góralskie z opery Halka Stanisława Moniuszki, Msza góralska Tadeusza Maklakiewicza, Smagła góralka Juliusza Łuciuka, góralskie pieśni ludowe, aranżacje polskiej i słowackiej muzyki góralskiej oraz prawykonanie Rapsodii góralskiej Benedykta Konowalskiego.
Koncert uświetnią recytacje Franciszka Bachledy–Księdzularza. Usłyszymy poezje Hanki Nowobielskiej, Bachledy-Księdzularza, Izabeli Zając, Janusza Przetacznika oraz Psalmy Dawida w tłumaczeniu na gwarę góralską Franciszka Bachledy-Księdzularza.


Niedzielne recitale chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Do 24 września 2006 roku w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00 w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbywać się będą recitale chopinowskie. Koncerty te, organizowane przez Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina (do roku 2005 Towarzystwo im. Fryderyka Chopina) i Stołeczną Estradę, mają znaczenie popularyzatorskie i są jedną z ciekawszych propozycji, promujących miasto - Warszawę.
W roku 1926 w Łazienkach Królewskich w Warszawie został odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina (na zdjęciu), będący dziełem wybitnego rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego. Zniszczony podczas wojny, został zrekonstruowany w latach powojennych. Tradycja i przywiązanie mieszkańców Warszawy do wizerunku Chopina w Łazienkach sprawiły, że w 1958 roku pomnik znalazł się na dawnym miejscu. Od roku 1959 odbywają się przy pomniku kompozytora koncerty chopinowskie z udziałem wybitnych pianistów.

Koncerty we wrześniu:
  • niedziela, 3 września:
    - godz.12.00 - Megumi Ito (Japonia)
    - godz.16.00 - Anna Jastrzębska-Quinn
  • niedziela, 10 września:
    - godz.12.00 - Anna Maria Stańczyk
    - godz.16.00 - Maciej Poliszewski
  • niedziela, 17 września:
    - godz.12.00 - Bogdan Czapiewski
    - godz.16.00 - Anita Krochmalska
  • niedziela, 24 września:
    - godz.12.00 - Karol Radziwonowicz
    - godz.16.00 - Marek Drewnowski


W kolejne niedziele do 17 września 2006 roku trwać będzie w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.
W tegorocznym festiwalu wzięło już udział wielu wspaniałych wirtuozów m.in.: Emanuele Cardi - fenomenalny wirtuoz z Włoch, jeden z czterech włoskich organistów, którzy ze względu na jakość produkcji mogą zawsze liczyć na wsparcie włoskiego Ministerstwa Kultury, Kristiaan Seynhave (Belgia) – laureat wielu konkursów organowych, m.in. zdobywca I nagrody na konkursie organowym im. Cesara Francka w Haarlem w 1998 r., wielokrotny wykonawca wszystkich utworów J. S. Bacha, F. Liszta i C. Francka (w Warszawie wystąpi z recitalem bachowskim), Janet Harms – czołowa organistka USA, wielokrotnie występowała w Carnegie Hall, ulubienica publiczności za wirtuozerię i spontaniczność w grze. Festiwal zakończy w dniu 17 września recital Elmar Lehnen – doskonałego niemieckiego improwizatora i interpretatora, organisty bazyliki w Kevelaer gdzie znajdują się wielkie ponad 100 głosowe organy.

Więcej


W niedzielę, 3 września 2006 roku o godz. 17.00 koncertem Rafał Blechacz dla Bydgoszczy Opera Nova zainauguruje 50. Jubileuszowy sezon artystyczny 2006/2007. Solistą wieczoru będzie Rafał Blechacz, a Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Antoni Wit. W programie dwa koncerty Fryderyka Chopina - Koncert fortepianowy f-moll op.21 i Koncert fortepianowy e-moll op.11.
Koncert poprowadzi Jan Popis.


Koncert na zakończenie wakacji La Strada odbędzie się w dniu 3 września 2006 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Wystąpi gitarzysta Krzysztof Meisinger, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Bernard Chmielarz. W programie znajdzie się kompozycja autorstwa dyrygenta Ostinato na orkiestrę smyczkową, a także trzy fragmenty z West Side Story na gitarę i orkiestrę smyczkową L. Bernsteina, suita z baletu La Strada N. Roty i słynne tanga A. Piazzolli: Alevare, Milonga del Angel, Libertango, Soledad i Concierto para Quinteto.


Biuro Teatru i Muzyki Miasta Stołecznego Warszawa i Stołeczna Estrada zapraszają na najważniejsze koncerty festiwalu „Muzyczna Praga”, trwającego od 1 września do 4 listopada 2006 roku. W Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego dnia 3 i 4 września wystąpi Orkiestra Filharmonii La Scala, 5 września - zespół instrumentalny La Fenice z Sens, a 12 września - legendarni Filharmonicy Wiedeńscy pod dyrekcją Valerego Gergieva.
Organizatorzy informują, że bezpłatne zaproszenia na koncerty będzie można otrzymać od 28 sierpnia w siedzibie Stołecznej Estrady przy ul. Marszałkowskiej 77/79 (tel. 0 22 849 68 84) w godz. 9 – 16, oraz w Księgarni św. Jana Bosko przy ul. Kawęczyńskiej 53 w godz. 9 – 18.

pełny program festiwalu "Muzyczna Praga" - plik pdf

Więcej


X Międzynarodowy Konkurs
Współczesnej Muzyki Kameralnej

Kraków, 31 sierpnia - 3 września 2006


Stowarzyszenie Kultury Akademickiej "Instytut Sztuki" zaprasza na dziesiątą edycję Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej, która odbędzie się w Krakowie w dniach 31 sierpnia - 3 września 2006 roku. Konkurs będzie poświęcony pamięci prof. Marka Stachowskiego.
W konkursie biorą udział młodzi, utalentowani muzycy z całego świata. Konkurują ze sobą w czterech kategoriach: solista, duet, trio oraz kwartet - kwintet - sekstet. Główna nagroda - Grand Prix - wynosi 30 tysięcy złotych. Łączna pula nagród to 150 tysięcy złotych. Uczestnicy oceniani są przez międzynarodowe Jury w składzie: Marta Ptaszyńska, Geoffrey Douglas Madge (pianista, Australia), Gudni Franzson (klarnecista, Islandia), Krzesimir Dębski, Sylvain Cambreling (dyrygent Narodowej Opery Francuskiej w Paryżu), Jan Pilch.
Podczas trzech dni przesłuchań (31 sierpnia - 2 września) w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej (ul. Basztowa 9) zaprezentuje się 59 zespołów i solistów (110 uczestników) z 14 krajów. Repertuar stanowią dwa dowolnie wybrane utwory współczesne (w tym jeden kompozytora polskiego).
Dnia 31 sierpnia 2006 roku o godz. 20.00 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie wystąpi laureatka Grand Prix ubiegłorocznej edycji, grająca na cymbałach - Katherina Anokhina z Białorusi. Dzień później, 1 września o godz. 20.00 w Sali Koncertowej odbędzie się koncert laureatki VI Konkursu - Agaty Zubel (sopran), która zaśpiewa przy akompaniamencie Cezarego Duchnowskiego (fortepian). Podczas Koncertu Finałowego w Filharmonii Krakowskiej w dniu 3 września o godz. 19.00 odbędzie się uroczyste wręczenie nagród, koncert Laureatów oraz wybór Laureata Grand Prix. Gośćmi specjalnymi koncertu będą Motion Trio i Sinfonietta Cracovia pod batutą Sylvaina Cambrelinga, dyrygenta Narodowej Opery Francuskiej w Paryżu.


W kolejne niedziele od 3 września do 29 października 2006 roku odbędzie się w Warszawie dziewięć recitali organowych w ramach VII Warszawskiego Festiwalu Organowego „Organy Śródmieścia”. Cykl koncertów w wykonaniu znanych polskich i zagranicznych organistów-wirtuozów będzie miał miejsce w różnych kościołach stolicy (ze szczególnym uwzględnieniem kościołów znajdujących się na terenie Dzielnicy Śródmieście) wyposażonych w koncertowe organy. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedzać będzie komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów.

Więcej


W dniach 20 sierpnia - 24 września 2006 roku, w każdy poniedziałek, na terenie skansenu w Wygiełzowie - w zabytkowym kościele z Ryczowa (na zdjęciu obok) - oraz w kościołach okolicznych miejscowości (Chrzanowie, Libiążu, Trzebinii i Grojcu) odbędzie się szesnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, organizowanego przez Muzeum w Chrzanowie przy współpracy z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia".
Szczegółowy program koncertów dostępny jest na stronie festiwalu - www.muzeum.chrzanow.pl/htm/festiwal.htm


Intuitiva 2006

Od piątku, 6 października 2006 roku do niedzieli, 8 października 2006 roku trwać będzie we Wrocławiu Drugi Festiwal Sztuk Intuitywnych „Intuitiva” 2006. W ciągu trzech festiwalowych dni zostaną zaprezentowane instalacje plastyczne (wystawy), sztuki performance, koncerty, spektakle i sesje teoretyczne. Wszystkie imprezy odbywają się w Ośrodku Działań Artystycznych FIRLEJ (ul.Grabiszyńska 56) we Wrocławiu.
Festiwal Sztuk Intuitywnych to zaskakujące, wymykające się wszelkim klasyfikacjom Święto Sztuki łączące w jedną spójną całość malarstwo, taniec i muzykę. W ciągu trzech dni zaprezentują się wybitni twórcy improwizacji - muzycy, plastycy i performerzy. Ich działania będzie można oglądać wieczorami, natomiast przed południem podczas sesji naukowych o sztukach intuitywnych będą mówić znawcy tematu.

Więcej


Koncerty promujące muzykę polską
PENDERECKI W ŚWIĄTYNIACH

Szeroko rozumiana promocja muzyki polskiej - tymi słowy można wyrazić ideę wrześniowo-październikowej trasy koncertowej Krzysztofa Pendereckiego i Chóru Polskiego Radia w Krakowie (na zdjęciu). Na artystycznym szlaku znajdą się świątynie Płocka, Inowrocławia, Gniezna, Trzebnicy i Radomia. Maestro poprowadzi wykonanie dzieł nie tylko swojego autorstwa, lecz także Henryka Mikołaja Góreckiego i Feliksa Nowowiejskiego - mówi Robert Grudzień, producent koncertu.
Współpraca menadżera z wielkim polskim kompozytorem i dyrygentem rozpoczęła się w 2004 roku. Prezentowano wówczas koncerty poświęcone ks. Jerzemu Popiełuszce. Ideą kolejnych było oddanie hołdu papieżowi Janowi Pawłowi II. Tym razem położono akcent na promowanie muzyki polskiej oraz upamiętnienie 5. rocznicy śmierci bpa Jana Chrapka i 30. rocznicy wydarzeń radomskich. Zależy mi bardzo na pokazywaniu wielkich artystów w ośrodkach, do których jeszcze nie dotarli bądź występowali w nich rzadko - akcentuje Robert Grudzień. Zapraszam ich do różnych ciekawych miejsc, na przykład Jędrzejowa czy Turka, gdzie przyjmowani są z wielką serdecznością. Podobnie było w Łodzi, Zelowie, Lublinie, Koninie... Na koncerty Krzysztofa Pendereckiego przychodziło zwykle trzy, a nawet cztery tysiące ludzi, którzy nie kryli emocji.
W programie najbliższych koncertów Chóru Polskiego Radia w Krakowie, które poprowadzi maestro Krzysztof Penderecki, znajdą się ciekawe dzieła o różnorodnym charakterze. Na podkreślenie zasługuje Amen Henryka Mikołaja Góreckiego, powstałe w latach siedemdziesiątych. Był to czas szczególnego zainteresowania twórcy muzyką, której estetykę kształtują treści religijne. W bloku utworów Krzysztofa Pendereckiego usłyszymy De Profundis - jedną z części Siedmiu Bram Jerozolimy, dzieła napisanego dla uczczenia jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta. Zabrzmi także Agnus Dei z Polskiego Requiem. Ta część utworu powstała w roku 1981 po śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Ponadto zostanie zaprezentowana Pieśń Cherubinów, nawiązująca do chrześcijańskiej tradycji religijnej Wschodu. Warto też zwrócić uwagę na Mszę Pokoju Feliksa Nowowiejskiego, napisaną na chór z organami. Partia organów ma tutaj charakter orkiestrowy, co bardzo wzbogaca walory brzmieniowe i koncertowe dzieła. Organowe akcenty wniesie też VIII Symfonia tego samego kompozytora w wykonaniu Roberta Grudnia.
Cykl koncertowy zostanie zainaugurowany w katedrze płockiej 7 września 2006 roku o godz. 19. Miejscami kolejnych koncertów będą:
  • kościół pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu (8 września, godz. 19)
  • katedra gnieźnieńska (9 września, godz. 19)
  • bazylika trzebnicka (10 września, godz. 16)
  • katedra Opieki NMP w Radomiu (8 października, godz. 16)
Piotr Jackowski


W piątek, 8 września 2006 roku o godz. 19.00 Filharmonia Krakowska uroczystym koncertem rozpoczyna swój 62. sezon: tradycyjnie z udziałem orkiestry i chóru oraz pod batutą swego szefa artystycznego, maestro Jana Krenza (na zdjęciu obok).
Podczas koncertu usłyszymy wprowadzającą słuchaczy w pogodny nastrój uwerturę do opery Euryanthe Carla Marii von Webera, przypominająca o trwającym roku jubileuszowym kompozytora Symfonię C-dur „Jowiszową” KV 551 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz III Symfonię op. 27 „Pieśń o nocy” Karola Szymanowskiego, którego muzyka, jako patrona Filharmonii, zwyczajowo towarzyszy każdej inauguracji (wykonawcą partii solowej będzie tenor Ryszard Minkiewicz).
W przedstawionym programie szczególną rangę posiadają obie symfonie. Jowiszowa Mozarta charakteryzuje się olimpijską wzniosłością oraz tym, „że łatwość, z jaką Mozart rozwiązuje tu wszystkie problemy harmonii, kontrapunktu, instrumentacji, absolutne mistrzostwo, z jakim włada dla celów wyrazu cała wiedzą muzyczną swych czasów, wyrasta niemal ponad miarę człowieczą” (O. Jahn). Wyjątkowo doskonałe proporcje i znakomita architektura formalna dzieła sprawiają, że jest ono wzorcowym przykładem tego, co zwykło się określać mianem klasyczności.
O III Symfonii Szymanowskiego – szczytowym dziele środkowego okresu jego twórczości – takie wspomnienie utrwalił Witold Lutosławski: „Kiedy mając 11 lat usłyszałem po raz pierwszy III Symfonię Szymanowskiego, był to dla mnie prawdziwy wstrząs. Szereg tygodni chodziłem potem jak zaczadziały. To jak gdyby narkotyczne działanie muzyki Szymanowskiego trwało przez kilka lat.”


Dnia 8 września i od 14 do 17 września 2006 roku trwać będzie w Pałacu Radziwiłłów w Antoninie XXV Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”. W tym roku wypełni go osiem koncertów: recitale fortepianowe Rafała Blechacza (15 września), Rity Bouboulidi (16 września) i Markusa Groha (17 września), koncerty muzyki kameralnej (m.in. wiolonczelisty Ivana Monighettiego i pianisty Pawła Giliłowa – 17 września) oraz orkiestrowej. Atrakcją festiwalu jest sobotnio-niedzielny Koncert Nocny Chopin w aksamicie nocy, w którym występują wszyscy wykonawcy festiwalu (16 września). Ponadto w dniu 15 września odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Dudy-Gracza Chopinowi Duda-Gracz.

Więcej


Pomiędzy 9 a 14 września 2006 roku polski pianista Marcin Dominik Głuch (na zdjęciu) odbędzie trzecie w tym roku tournee koncertowe po północnej Szwecji. Tym razem na program koncertów złożą się dzieła takich twórców, jak: J. M. Kraus, Mozart, Mendelssohn, Wagner oraz Piazzolla. Wśród dzieł polskich kompozytorów usłyszeć będzie można utwory Mariana Borkowskiego (Toccata), Fryderyka Chopina, Jana Ekiera (Toccata op. 4), Krzysztofa Knittla (4 Preludia), Emila Młynarskiego i Joachima Olkuśnika (3 Impresje). Koncerty te bedą miały miejsce w następujących miejscach:
  • 9 września 2006 - Kościół w Glommersträsk (Departament Miasta Pitea)
  • 11 września 2006 - Towarzystwo Muzyczne w Norsjö (Departament Miasta Skellefteå)
  • 12 września 2006 - Kościół w Harads (Departament Miasta Lulea)
  • 13 września 2006 - Kościół w Gunnarsbyn (Departament Miasta Lulea)
  • 14 września 2006 - Kościół w Råneå (Departament Miasta Lulea)


41 Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans” odbędzie się w dniach 9-17 września 2006 roku we Wrocławiu i 17 września – 1 października 2006 roku w 24 miastach Dolnego Śląska i Opolszczyzny (tj. we Wrocławiu, Bolesławcu, Brzegu, Brzegu Dolnym, Głogowie, Jeleniej Górze, Kliczkowie, Legnicy, Lubaniu, Lubiążu, Lubomierzu, Lwówku Śląskim, Miliczu, Oleśnicy, Oławie, Polkowicach, Świdnicy, Szczawnie Zdroju, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich i Zgorzelcu, a także po raz pierwszy w Bardzie, Krzeszowie, Kamieńcu Ząbkowickim) oraz w Czechach (w Hejnicach) i Niemczech (w Görlitz). Do udziału w nim zaproszono wybitnych artystów z jedenastu krajów (Argentyny, Chorwacji, Czech, Estonii, Francji, Niemiec, Polski, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch). Na miejsca koncertowe wybrano najpiękniejsze wnętrza, o wyjątkowych walorach akustycznych. W trakcie 15 dni odbędzie się łącznie 46 koncertów festiwalowych, podczas których zabrzmią takie dzieła, jak Msza c-moll KV 427 (9 września) i Requiem d-moll KV 626 (1 października) Mozarta, oratorium Stworzenie świata Haydna (10 września), Joanna d’Arc na stosie Honeggera (17 września) oraz III Symfonia Pieśń o nocy op. 27, Litania do Marii Panny op. 59 i Stabat Mater op. 53 Karola Szymanowskiego (11 września). Nowością tegorocznej edycji są koncerty serenadowe, recitale instrumentalne i muzyka na szlaku cystersów.

Więcej


40 Festiwal Pianistyki Polskiej, Słupsk 9-15 września 2006

Czterdziesty Festiwal Pianistyki Polskiej, organizowany przez Polską Filharmonię "Sinfonia Baltica", odbędzie się w Słupsku dniach 9-15 września 2006 roku. Zainauguruje go Lidia Grychtołówna i Adam Wodnicki, którzy wraz ze słupską Orkiestrą Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza wykonają II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina i II Koncert fortepianowy B-dur op. 83 Johannesa Brahmsa. Pozostałe koncerty festiwalowe wypełnią zarówno utwory minionych epok, jak i współczesne m.in. 11 września zabrzmi September Symphony Wojciecha Kilara, a na zakończenie festiwalu, w dniu 15 września, usłyszymy premierowe wykonanie Koncertu na fortepian i orkiestrę Leszka Kułakowskiego.

Więcej


Trzynasty Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Trzebnica 2006 odbywać się będzie od 4 czerwca do 22 października 2006 roku w wybrane niedziele każdego miesiąca. Zainauguruje go wykonanie Misterium na gongach i misach dźwiękowych Iwony Jędruch w interpretacji Elżbiety Towarnickiej (sopran) i Konrada Mastyło (organy), a zakończy – koncert jubileuszowy Chóru św. Jadwigi. Pozostałe dziewięć wieczorów wypełni muzyka w wykonaniu znanych artystów polskich i zagranicznych, m.in. Roberta Grudnia (organy), pełniącego również funkcję dyrektora artystycznego festiwalu, Albeny Dimitrovej (sopran), Marie-France Messager (organy), Maurycego Woźniaka (trąbka), Romana Siwka (puzon), Wiktora Łyjaka (organy), Tytusa Wojnowicza (obój), Ewy Urygi (śpiew), Cracow Brass Quintet, Polskiego Tria Kameralnego, Zespołu Wokalnego "Bursztynowa Lira", Zespołu Kameralnego "All ` Antico", Kwartetu Smyczkowego “Da Kamera” i Wrocławskiego Kwartetu Smyczkowego oraz Krzysztofa Pendereckiego, który poprowadzi Chór Polskiego Radia w Krakowie.

Więcej


W dniach 10-15 września 2006 roku w Krakowie już po raz szósty odbędzie się festiwal Młodzi Artyści w Krakowie. Podczas tegorocznej edycji w wybranych kościołach Krakowa i Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej wystąpi kilkunastu artystów z kraju i zagranicy.
Wydarzenie zainauguruje koncert organowy Mariusza Waśkiewicza, studenta Akademii Muzycznej w Krakowie, laureata głównej nagrody w Europejskim Konkursie Organowym w Castellana Grotte w 2004 roku. Jedną z głównych atrakcji będzie koncert Klausa Madera i Stanisława Gojnego (na zdjęciu) w dniu 11 września. Muzycy zagrają na renesansowych lutniach, teorbach i gitarach barokowych. Dzień później wystąpi pochodząca z Dublina skrzypaczka Cora Venus Lunny, współpracująca dotychczas m.in. z Nigelem Kennedy, Vladimirem Spivakovem oraz - występującą także na festiwalu - klawesynistką, pianistką i flecistką Pauliną Tkaczyk. Festiwal zakończy w dniu 15 września koncert zespołu Chopin Guitar Quartet, zdobywcy I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Gdańsku w 2003 roku.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych Adama Kuśki oraz uczniów SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, prezentowana w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej.

Więcej


40-lecie Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu „Musica Antiqua Europae Orientalis”

Filharmonia Pomorska jest jedyną filharmonią w Polsce, która oprócz działalności artystycznej prowadzi działalność naukową, organizując w cyklu trzyletnim międzynarodowe kongresy "Musica Antiqua Europae Orientalis", którym towarzyszą festiwale muzyczne. Tegoroczny, jubileuszowy kongres i festiwal odbędzie się w dniach 11-29 września 2006 roku według następującego planu:
Festiwal im. Johanna Gottlieba Goldberga, organizowany w 250-tą rocznicę śmierci Goldberga (1727-1756), gdańskiego klawesynisty i kompozytora odbędzie się w dniach 11-17 września 2006 roku w Gdańsku. Wypełnią go koncerty, kursy i wykłady profesorów i absolwetów Scholi Cantorum Basiliensis - Wyższej Szkoły Muzyki Dawnej w Bazylei (Szwajcaria).
Wśród wykładowców kursów i wykonawców koncertów znajdą się: Andreas Besteck - flet barokowy, Paolo Pandolfo - viola da gamba, Alina Ratkowska – klawesyn, Hopkinson Smith – lutnia, Andrzej Szadejko – organy i Jean-Claude Zehnder – organy.
Więcej informacji o kursach i wykładach w dziale "kursy - sesje"

Więcej


Stanisław Drzewiecki kontynuuje trasę koncertową po Polsce z okazji Roku Mozarta i Jego 250-lecia urodzin. Zagra na XL Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Rubena Silvy. Trzy specjalnie przygotowane fortepiany koncertowe dostarczy z Niemiec firma Blűthner. Koncert odbędzie się w sali Filharmonii i Teatru w Słupsku 12 września 2006 roku o godz. 19:00.
Stanisław Drzewiecki wystąpi również 22 września o godz. 19:00 w Dworze Artusa z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Jerzego Swobody, a w następnym tygodniu tzn. 29 września o godz. 19:00 zagra w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina z orkiestra pod dyrekcją Tomasza Bugaja.
Całemu projektowi patronuje firma Vattenfall i Polskie Radio, które wydało w systemie SACD najnowszą płytę Stanisława Drzewieckiego z koncertami Mozarta na 1,2 i 3 fortepiany z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Michaela Zilma.


Dom Pracy Twórczej w Wigrach oraz Marcin Jan Gałecki – dyrektor artystyczny programu „Muzyka nad Wigrami” zapraszają na imprezy odbywające się w ramach I Wigierskich Warsztatów Wiolonczelowych (11-19 września 2006):
  • 13 września 2006 (środa), godz. 19:00 – projekcje audiowizualne archiwalnych nagrań najwybitniejszych wiolonczelistów XX w., prowadzący: Marcin Jan Gałecki
  • 14 września 2006 (czwartek), godz. 19:00 – „simple” – recital wiolonczelowy Bartosza Koziaka
    program:
    • Krzysztof Penderecki - Cappriccio per Siegfried Palm (1968)
    • Isang Yun - Glissées (1970)
    • Roman Berger - Convergentions 3 (1974)
    • Iannis Xenakis - Kottos (1977)
    • Heinz Holliger - Chaconne (1976)
    • Sary Laszlo - for cello (1977)
    • Peter Sculthorpe - Requiem (1979)
  • 15 września 2006 (piątek), godz. 19:00 – projekcje audiowizualne archiwalnych nagrań najwybitniejszych wiolonczelistów XX w., prowadzący: Marcin Jan Gałecki
  • 17 września 2006 (niedziela), godz. 20:00 – koncert uczestników I Wigierskich Warsztatów Wiolonczelowych
  • 18 września 2006 (poniedziałek), godz. 19:00 – koncert uczestników I Wigierskich Warsztatów Wiolonczelowych
Wszystkie koncerty odbywają się w Sali Seminaryjnej ”Parlatorium” w Domu Pracy Twórczej w Wigrach. Wstęp bezpłatny.


Sześć koncertów złoży się na tegoroczny VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jana Sebastiana Bacha, który odbędzie się w Bielskim Centrum Kultury: pierwszy 14 września, a ostatni 21 grudnia 2006 roku. Wystąpią artyści z Polski i z zagranicy, a w programie koncertów – obok muzyki Jana Sebastiana Bacha - znajdą się także utwory innych twórców epoki baroku i kompozytorów późniejszych.

Więcej


Koncert finałowy obchodów jubileuszu 35-lecia Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się 16 września 2006 roku o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. W pierwszej części koncertu będzie można wysłuchać utwory a capella w wykonaniu Jubilatów pod kierunkiem byłych dyrygentów: Henryka Czyżewskiego (założyciela i pierwszego dyrygenta zespołu), Grzegorza Rubina oraz Waldemara Czaji. W drugiej części koncertu będzie miało miejsce prawykonanie Mszy na trio jazzowe i chór Leszka Możdżera skomponowanej specjalnie z okazji jubileuszu zespołu. Na scenie obok chórzystów wystąpią znakomici jazzmani: Piotr Mania – fortepian, Jan Freicher – wibrafon, kotły, dzwony, gong i Andrzej Sienkiewicz – celesta. Zespół poprowadzi oraz wykona partie solowe obecny dyrygent chóru Marcin Tomczak. W składzie chóru pojawią się obok obecnych chórzystów byli członkowie zespołu.



Po 132 latach nieobecności w Szczecinie na scenie Opery na Zamku wystawiona zostanie w wersji koncertowej opera Holender tułacz Richarda Wagnera. Przedstawienie będzie wystawione tylko dwukrotnie - 16 września 2006 roku o godz. 19.00 (premiera) i dzień później, 17 września o godz. 18.00. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Jacek Kraszewski, reżyseruje Max K. Hoffmann, a scenografię przygotowuje Karl Heinz Abramowski. Wśród wykonawców zobaczymy: jako Dalanda - Romualda Tesarowicza, w roli Senty - Barbarę Żarnowiecką, Erika - Ulrica Anderssona, Mary - Ewę Filipowicz –Kosińską, Sternika - Andrzeja Kalinina, a Holendra - Adama Woźniaka. Orkiestrę i chór Opery na Zamku oraz Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej im. Jana Szyrockiego poprowadzi Jacek Kraszewski.

Więcej


Polskie Towarzystwo Muzyki Dawnej zaprasza na koncert na 25-lecie Zespołu Ars Nova, który odbędzie się w Katedrze Warszawsko-Praskiej w dniu 17 września 2006 roku o godz. 13.30. W wykonaniu sopranistki Anny Mikołajczyk-Niewiedział i znanej pieśniarki ludowej Apolonii Nowak oraz Jubilatów: Małgorzaty Feldgebel – fidel, Joanny Nogal – fidel, Marcina Zalewskiego - viola da gamba, Mirosława Feldgebela - harfa, perkusja, Krzysztofa Owczynika - flety, cornamus, Bartłomieja Świebodzińskiego – flety, Roberta Krajewskiego – puzon i kierującego zespołem Jacka Urbaniaka - flety, pomort, fujarka, cornamus usłyszymy Najpiękniejsze dawne pieśni religijne. Wstęp wolny.
Koncert odbywa się w ramach festiwalu „Muzyczna Praga”, trwającego w Warszawie od 1 września do 4 listopada 2006 roku.


W dniu 17 września 2006 roku o godz. 15.00 w Katedrze Białostockiej odbędzie się siódmy Koncert Pamięci, podczas którego będzie miało miejsce prawykonanie Oratorium Tadeusza Trojanowskiego do tekstów Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Kompozycja zabrzmi również tego samego dnia o godz. 19.00 w Katedrze Łomżyńskiej na inaugurację II Jesiennego Festiwalu „Sacrum et musica”.
Ideą Koncertów Pamięci jest pamięć o tych, dla których data wrześniowa to symbol śmierci i cierpienia, a także walki o pokój, dobro i sprawiedliwość. Na progu XXI w. wołanie o pokój stało się szczególnie ważne. O pokój woła Ojciec Święty Jan Paweł II. Podczas pobytu w Lourdes 14 sierpnia 2004 roku apelował „niechaj kwitną w sercach uczucia przebaczenia i braterstwa. Niech zostanie złożona broń, a w naszych sercach zgaśnie nienawiść i przemoc. Niech każdy człowiek ujrzy w drugim nie wroga, którego ma zwalczać, lecz brata, którego ma przyjąć i kochać, aby budować razem lepszy świat”.
Patronat nad VII Koncertem Pamięci objęli: Prezes Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej - Jarosław Kaczyński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kazmierz M. Ujazdowski oraz władze kościelne: J.E.Ks. Biskupa Edward Ozorowski – Administrator Archidiecezji Białostockiej, J.E.Ks. Biskup Stanisława Stefanek oraz J.E.Ks. Biskup Antoni Pacyfik Dydycz i świeckie: Wojewoda Podlaski - Jan Dobrzyński.


W dniu 8 września 2006 roku rozpoczął się 10-dniowy Kurs Interpretacji Muzyki Polskiej. W Kursie prowadzonym przez Maestrę Marię Fołtyn i prof. Włodzimierza Zalewskiego uczestniczą studenci i absolwenci Akademii Muzycznych (Warszawa, Kraków, Łódź, Gdańsk, Wrocław, Poznań). Patronat Honorowy nad Kursem objęła Pani Maria Kaczyńska – Małżonka Prezydenta RP.
Priorytetowym założeniem Kursu jest przygotowanie polskiej kadry uczestników VI edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, który odbędzie się w dniach 13 -22 kwietnia 2007 roku. Kurs Interpretacji Muzyki Polskiej odbywa się w Warszawie, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej by z jednej strony umożliwić młodym wokalistom uczestnictwo w życiu kulturalnym stolicy (m.in. koncert Valerego Gergieva), a z drugiej strony by pozwolić im na „oswojenie” i … polubienie tego ogromnego gmachu. Organizatorom Kursu zależy by młodzi wokaliści reprezentujący różne uczelnie mieli okazję do skonfrontowania doświadczeń, wiedzy, by mogli dyskutować zarówno w swoim gronie jak i z zaproszonymi przez nas gośćmi, m.in. Krystyną Jandą, Ignacym Gogolewskim, Jerzym Połomskim (spotkania-warsztaty).
Na zakończenie Kursu w dniu 17 września 2006 roku o godz. 18.00 na Foyer Głównym Teatru Wielkiego - Opery Narodowej odbędzie się uroczysty koncert Wieczór Młodych Talentów z udziałem uczestników Kursu oraz zaproszonych gości – wybitnych polskich śpiewaków, laureatów poprzednich edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Swój udział w Koncercie potwierdzili: Mariusz Kwiecień (baryton), Tomasz Kuk (tenor), Daniel Marcin Borowski (bas) oraz Katarzyna Trylnik (sopran).


I Latająca Akademia Muzyki Dawnej
17 września 2006 roku
, godzina 15 - wirydarz Klasztoru Podominikańskiego w Sejnach

Projekt autorstwa Justyny Rekść-Raubo pod nazwą I Latająca Akademia Muzyki Dawnej to okazja do obcowania z muzyką historyczną wykonywaną na oryginalnych instrumentach z epoki (zespół Floripari), nadal nie tak często spotykanych nawet w salach koncertowych. Jest to również próba poszukiwań nowatorskich i alternatywnych form prezentacji artystycznych (muzyka łączona ze słowem), również w nietypowych i oryginalnych wnętrzach. Programy „Latającej Akademii” przedstawiają korzenie sztuki polskiej łącząc słowo i muzykę również w kontekście kultury Europy. Słowo wygłoszone „od instrumentu” przez kierownika artystycznego zespołu, Aleksandra Tomczyka przełamuje ową barierę między wykonawcami i odbiorcami tak często spotykaną podczas klasycznych, tradycyjnych koncertów i stwarza niecodzienną atmosferę wydarzenia.

program: CZŁOWIEK RENESANSU – JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA
Na wielkim, wspaniałym Królewskim Dworze Jagiellonów promieniowało na całą szesnastowieczną Europę chlubne światło mądrości i wiedzy oraz niebywały blask sztuki. Nigdzie indziej mitologiczne muzy doglądające swych domen nie miały się tak dobrze jak na Wawelu. Historia dopowiada, iż jedną z najulubieńszych była Kaliope - muza sztuk muzycznych. To tutaj - do Jagiellonów na Wawelskie Wzgórze - ściągały rzesze artystów i twórców wszelakich z całego znanego wówczas świata. Legenda mówi, iż słynny dzwon Zygmunta szlachetne swe brzmienie zawdzięcza lutniowej strunie węgierskiego mistrza Bakfarka. Jednorodny stylistycznie koncert stanowi muzyka renesansu XV i XVI stulecia (m.in.: Jakuba Polaka, Mikołaja Gomółki, Walentyna Bakfarka) opatrzona słownym komentarzem.
wykonawcy: FLORIPARI Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie: Artur Łuczak – fidel, skrzypce, Mateusz Kowalski, Justyna Rekść-Raubo – viole da gamba, Aleksander Tomczyk – renesansowe instrumenty dęte i perkusyjne (gemshorny, flety, kornamuza, pistala, bendir, tamburro militare) prowadzenie koncertu oraz kierownictwo artystyczne
organizacja: Fundacja Sztuka i Współczesność, FUNDACJA MUZYKI aukso oraz Ośrodek Kultury w Sejnach i Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami
współorganizacja: Dom Pracy Twórczej w Wigrach


IV Festiwal Sacrum-Profanum
Kraków, 18-24 września 2006


Czwarta edycja Festiwalu Sacrum-Profanum, organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego, odbędzie się w Krakowie dniach 18-24 września 2006 roku. Ideą festiwalu jest przedstawienie, na koncertach monograficznych, dorobku najwybitniejszych kompozytorów w mistrzowskich wykonaniach. Po prezentacjach muzyki kompozytorów związanych z Wiedniem (2004) i Rosją (2005), podczas czwartej edycji Festiwalu Sacrum-Profanum zabrzmią dzieła twórców francuskich. Wśród prezentowanych utworów znajdą się dzieła takich kompozytorów, jak: Hector Berlioz, Maurice Ravel, Gabriel Fauré, Darius Milhaud, Claude Debussy, Camille Saint-Saëns i Georges Bizet.
Organizatorzy zaprosili do wzięcia udziału w festiwalu znakomitych artystów polskich i zagranicznych. W Krakowie zaśpiewa Barbara Hendricks, wokalistka święcąca triumfy na najważniejszych estradach na całym świecie. Komplet dzieł na fortepian solo Maurice’a Ravela przedstawi Alexandre Tharaud, laureat prestiżowych nagród w konkursach muzycznych i wyróżnień przemysłu fonograficznego, uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych pianistów XXI wieku. Wydarzeniem będzie również pierwszy występ w Polsce Vanessy Wagner, prezentujący materiał z jej najnowszego krążka dla wytwórni Ambroise. Artystka jest laureatką najważniejszej nagrody muzycznej przyznawanej przez krytykę francuską – „Victoire de la Musique”. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi również utytułowany wiolonczelista Jean-Guihen Queyras, zdobywca m.in. „Grammy Award”, stale współpracujący m.in. z Pierrem Boulezem, oraz jeden z najwybitniejszych dyrygentów francuskich, szef Le Concert Spirituel – Hervé Niquet. Podczas festiwalu zaprezentują się także krakowscy wykonawcy: orkiestra Sinfonietta Cracovia, zespół kameralistów Violarium Trio i znakomita Justyna Danczowska, która wraz z Ilyą Gringoltsem, znanym z ubiegłorocznej edycji imprezy, wykona komplet dzieł na skrzypce i fortepian Gabriela Fauré. Najważniejszym i najbardziej spektakularnym wydarzeniem będą spektakle w hali walcowni dawnej Huty im. T. Sendzimira. W tym roku w postindustrialnej przestrzeni zobaczymy widowisko pt. Carmen TV, oparte na muzyce Georges’a Bizeta, w reżyserii Jarosława Stańka.

Więcej


XXV Festiwal Muzyka Staropolska w Zabytkach Warszawy ”Ad Hymnos ad Cantus”, organizowany przez Warszawską Operę Kameralną, odbędzie się w dniach 18 września – 4 października 2006 roku. Koncerty będą miały miejsce w Sali Balowej i Senatorskiej Zamku Królewskiego, Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej i Kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Usłyszymy m.in kompozycje Franciszka Lessela (18 i 27 września), Antoniego Stolpe (20 września), Mikołaja Zieleńskiego (22 września), Wojciecha Dankowskiego (25 września), Feliksa Janiewicza (30 września) i Adama Jarzębskiego (4 października).

Więcej


W dniach 19 do 22 września 2006 roku Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem im. Janusza Korczaka w Krakowie organizują Festiwal Gitarowy „Nowohucka Jesień Gitarowa”.
Organizatorzy za główne cele festiwalu przyjęli prezentację i promocję młodych muzycznych talentów, upowszechnianie muzyki gitarowej, aktywizację środowiska gitarowego poprzez integrację i możliwość wymiany doświadczeń, edukację w formie warsztatów i lekcji mistrzowskich oraz wzbogacenie krakowskiej oferty kulturalnej.
Jednym z założeń festiwalu jest prezentacja możliwości i różnorodności świata gitary w edukacyjno-kulturalnej formie poprzez warsztaty gitarowe. Warsztaty gitary klasycznej poprowadzi Janusz Sochacki – wykładowca z Akademii Muzycznej w Krakowie. Warsztaty gitary akustycznej poprowadzi występujący m. in. z zespołem Brathanki oraz Chłopcy z Placu Broni Jacek Królik. Warsztaty gitary basowej poprowadzi Paweł Mąciwoda – gitarzysta światowej sławy zespołu Scorpions. Dla wszystkich zainteresowanych tajemnicami gitary w trakcie trwania festiwalu odbędzie się spotkanie z krakowskim artystą lutnikiem Jarosławem Biłanem.
Dla koneserów oraz wszystkich tych, którzy zechcą spędzić czas przy dźwiękach gitary odbędą się recitale gitarowe w wykonaniu Pawła Kwaśnego, Rocha Modrzejewskiego oraz Grzegorza Krawca. Na zakończenie festiwalu w koncercie finałowym wystąpią krakowscy artyści: oboista Arkadiusz Krupa oraz gitarzysta klasyczny Michał Nagy.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa prac Doroty Pietrzyk (również gitarzystki) Chwile – obrazy w nas...


Dnia 20 września 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert z udziałem Chóru Kameralnego Moskiewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Gniesinych pod dyrekcją Walerija Aleksandrowicza Kalinina. W programie znajdą się utwory religijne, związane z obrzędami prawosławnymi, m.in. psalm nr 101 w opracowaniu Aleksandra Archangielskiego, koncert wokalny Dymitra Bortniańskiego i pieśń Bogorodice Diewo (Bogurodzico Dziewico) Sergiusza Rachmaninowa, a także utwory Romualda Twardowskiego i Stanisława Kazuro. Koncert, współorganizowany z Warszawską Metropolią Prawosławną, objął patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz M. Ujazdowski.
Moskiewska Szkoła im. Gniesinych należy do najbardziej renomowanych uczelni muzycznych świata. Założona przez dwie siostry Gniesiny ze słynnego muzycznego rodu, chlubi się długą historią i znaczącymi osiągnięciami swoich wychowanków, wśród których jest kompozytor Aram Chaczaturian. Akademicki chór ma w dorobku laury, zdobyte podczas międzynarodowych przesłuchań i konkursów oraz liczne występy za granicą. Dwa dni przed łódzkim koncertem, 18 września, Rosjanie wystąpią w Warszawie w ramach międzynarodowego festiwalu „Muzyczna Praga”.

Więcej


Program 2 Polskiego Radia zaprasza do Studia Koncertowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie na Koncert pamięci Tadeusza Bairda w 25. rocznicę śmierci kompozytora, w dniu 21 września 2006 roku, o godz. 19.30. Utwory artysty wykonają: Urszula Kryger – mezzosopran, Jadwiga Rappé – alt oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego.


WARSZAWSKA JESIEŃ 2006

49. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" odbędzie się jak zawsze we wrześniu w dniach 22-30 września 2006 roku. Wypełni go ponad 20 koncertów, podczas których usłyszymy m.in. 19 polskich kwartetów smyczkowych - jednego dnia, przez siedem godzin (23 września w Filharmonii Narodowej w godz. 12.00-23.00), sagę operową Kommander Kobayashi, na którą złożą się opery Aleksandry Gryki i Siergieja Newskiego (27 września w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej), koncert monograficzny Henryka Mikołaja Góreckiego (29 września w Kościele św. Jacka), a także prawykonania nowych kompozycji – w tym roku aż trzynastu: Tadeusza Wieleckiego, Erika Oñy, Zbigniewa Bagińskiego, Zbigniewa Penherskiego, Pawła Mykietyna, Magdaleny Długosz, Anny Zawadzkiej-Gołosz, Jarosława Siwińskiego, Jacka Kochana, Jerzego Kornowicza, Bogusława Schaeffera, Aleksandra Szczetyńskiego, Joanny Woźny i opery Zygmunta Krauze.
Na "Warszawskiej Jesieni" w tym roku dominuje muzyka polska. Program przypomina m. in. utwory czasu awangardy lat sześćdziesiątych (orkiestrowa i elektroniczna kompozycja przestrzenna Andrzeja Dobrowolskiego oraz sonorystyczna Symfonia „K” Romana Haubenstocka-Ramatiego), zawiera też dawno napisaną (1953), ale dotąd nie wykonaną nowatorską mikrotonalną kompozycję Bogusława Schaeffera. Ukazuje kolekcję kwartetu smyczkowego, gatunku najbardziej bodaj miarodajnego dla polskiego kompozytora. Niezależnie wskazuje na obrzędowość i duchowość ludową, tkwiącą silnie w polskiej świadomości artystycznej (koncert utworów chóralnych Henryka Mikołaja Góreckiego, spektakl Pieśni Polskie) oraz na anty-duchowy i aintelektualny ton w twórczości kompozytorów nowej generacji (opera Aleksandry Gryki).
Na festiwalu nie zabraknie również imprez towarzyszących. W tym roku planowane są m.in. dwa Koncerty Koła Młodych ZKP (24 i 25 września) i Koncert Warszawskiego Oddziału ZKP (28 września).

Więcej


W dniach 22 września – 1 października 2006 roku w Poznaniu odbędzie się druga edycja Festiwalu Barokowych Smyczków i Strun. Gospodarzem festiwalu będzie orkiestra barokowa Arte dei Suonatori. Usłyszymy kompozycje siedemnasto- i osiemnastowieczne, napisane na instrumenty, w których dźwięk powstaje dzięki poruszeniu strun: skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy, ale także violę da gamba, jej różne odmiany i zestawy, lutnie we wszystkich swych wariantach, harfy, lirone, viole d'amore, viole da braccio, liry korbowe, ich różne lokalne warianty, a także wynalazki, które nigdy nie weszły do szerszego użytku oraz klawesyny, wirginały, szpinety.

Więcej


Hudobné Centrum Bratislava i Polskie Centrum Informacji Muzycznej zapraszają na koncert w ramach Roku Muzyki Słowackiej, ogłoszonego przez Ministra Kultury Republiki Słowackiej, w piątek, 22 września 2006 roku o godz. 16.00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. W wykonaniu zespołu Melos Ethos Ensemble z Bratysławy pod dyrekcją Mariána Lejavy usłyszymy cztery kompozycje twórców słowackich, wykonywane w Polsce po raz pierwszy:
  • Jana Kmiťová (ur. 1976) Wound (2003/2006)
  • Lucia Papanetzová (ur. 1978) Zahir (2005)
  • Ladislav Kupkovič (ur. 1936) Sketch (1962)
  • Marián Lejava (ur. 1976) Flat Lands and Plains (2003/2005)
Program wieczoru dopełni prawykonanie najnowszego utworu polskiego kompozytora, prezesa Związku Kompozytorów Polskich - Jerzego Kornowicza pt. Zorze IV „Melos Ethos” (2006).

Więcej


Spontaniczny, odważny i pełen rozmachu – taki jest Jerzy Maksymiuk za pulpitem dyrygenckim. Jeden z najbardziej znanych polskich kapelmistrzów obchodzi 70-lecie urodzin, które będzie świętować podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej w dniu 22 września 2006 roku o godz. 19.00. Podczas jubileuszowego koncertu Maestro Maksymiuka będzie można podziwiać w roli zarówno dyrygenta, jak i kompozytora. Poprowadzi m.in. wykonanie jednego ze swoich najnowszych utworów, Koncertu na dwoje skrzypiec „Cztery kolory”.
Koncert na dwoje skrzypiec „Cztery kolory” powstał niecały rok temu na zamówienie orkiestry Picardie we Francji, a prawykonanie odbyło się w maju 2006 roku w Audytorium Dutilleux w Amiens pod dyrekcją kompozytora. Tytuł nawiązuje do emocji, jakie wyzwalają barwy: nie tylko kolory, ale także barwy muzyczne. Kolory to rzecz względna, każdy odbiera je nieco inaczej. Tak będzie też ze słuchaczami. Purpura, fiolet, zieleń, prawie róż: już same te nazwy niosą emocje. Muzyka je podkreśli i wzmocni. Każdy doda do niej swoje odczucia na miarę własnej wrażliwości, przeżyć i nastroju chwili – mówi kompozytor w wywiadzie, który zostanie opublikowany w programie koncertowym. Partie solowe w utworze zagrają ojciec i syn: Krzysztof i Jakub Jakowiczowie.
Program wieczoru dopełni Nokturn Andrzeja Panufnika i Symfonia D-dur KV 385 „Haffnerowska” Mozarta.


Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera zaprasza na koncerty I Festiwalu Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”, które odbędą się w dniach 23 września - 13 października 2006 roku na Świętej Górze w Gostyniu. Podczas nich będą miały miejsce m.in. prawykonania dzieł patrona stowarzyszenia Józefa Zeidlera (żyjącego w latach ok. 1744-1806), często nazywanego polskim Mozartem: Stabat Mater, Veni Creator, Litania de Beata Maria Virgine d-moll oraz Missa Pastorycja – z koncertującymi organami i motywami polskich kolęd. Wykonawcami dzieł Zeidlera będą wybitni polscy muzycy – między innymi: Chór Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wrocławski Zespół Solistów „Ricordanza” – projekt pod dyrekcją Jacka Sykulskiego, „Concerto Polacco” i „Sine Nomine” – międzynarodowy projekt pod dyrekcją Marka Toporowskiego (Julian Gembalski – pozytyw organowy). Koncerty słowem opatrzy Marek Dyżewski. Solistami będą najwybitniejsi polscy artyści.
Wszystkie koncerty będą rejestrowane przez Polskie Radio Program II, a następnie zostanie wydany dwupłytowy album z utworami Józefa Zeidlera. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Festiwal w zamierzeniu będzie wydarzeniem nie tylko muzycznym, ale także promującym kulturę chrześcijańską. Patronat honorowy nad nim objął m.in. Arcybiskup Metropolita Poznański - Stanisław Gądecki, Marszałek Sejmu RP - Marek Jurek oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kazimierz Michał Ujazdowski.

Więcej


Urząd Miasta i Gminy Orneta zaprasza na recital wokalny światowej sławy śpiewaczki Teresy Żylis-Gary – sopran oraz Roberta Grudnia – organy w dniu 23 września 2006 roku o godz. 19.30 w Kościele św. Jana Chrzciciela w Ornecie. Wstęp wolny.


Wrześniowy, plenerowy koncert Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami” odbędzie się 24 września 2006 roku (niedziela) o godz. 18.00 pod murami Paczkowa. Jego wykonawcami będzie Orkiestra Dęta Górażdże pod dyrekcją Zygfryda Maczurka.

Więcej


Stowarzyszenie Ogród Sztuk i Nauk oraz Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zapraszają na VII Festiwal Muzyczne Konfrontacje - Mozart i Chopin, który odbędzie się w dniach 24 września - 22 października 2006 roku tradycyjnie w Podkowie Leśnej w Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku. Patronat nad festiwalem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrz Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna.
Podczas tegorocznej edycji dokonana zostanie konfrontacja wybranych utworów Mozarta i Chopina, które wskazują na istotne związki twórczości Chopina z muzyką Mozarta. Podczas koncertów „tematycznych” zaprezentowane zostaną różne aspekty tych związków, poczynając od pokrewieństwa w zakresie form i gatunków muzycznych, kończąc na estetycznych czy emocjonalnych walorach ich twórczości. Wśród wykonawców usłyszymy m. in.: Urszulę Kryger i Katarzynę Jankowską, Konstantego A. Kulkę, Tomasza Strahla i Agnieszkę Kozło, Artura Stefanowicza, Joannę Domańską i Mariolę Cieniawę, Ryszarda Groblewskiego, Kwartet Camerata oraz zespół Concerto Avenna pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Mysińskiego. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali zatem obok znanych, doświadczonych artystów i wykonawców bardzo młodzi, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych.
Imprezami towarzyszącymi będą: otwarcie wystawy prac Józefa Gielniaka - wybitnego przedstawiciela grafiki polskiej okresu powojennego oraz sympozjum interdyscyplinarne cyklu Akademia Myśli i Dźwięku, poświęcone problematyce powrotów do tradycji w sztuce współczesnej.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


VI Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka odbędzie się w Gdańsku i Pelplinie w dniach 24-29 września 2006 roku. Przesłuchania konkursowe będą miały miejsce w trzech kościołach: pierwszego etapu – w Katedrze w Pelplinie (po raz pierwszy w historii konkursu), a drugiego etapu - w Bazylice św. Brygidy i Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. Trzeci etap konkursu rozstrzygać się będzie w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w dniu 29 września, a jego zwycięzców poznamy jeszcze tego samego dnia o godz. 19.00 podczas uroczystego koncertu finałowego połączonego z wręczeniem nagród.
Organizatorzy konkursu zapraszają również na towarzyszący imprezie koncert organowy w wykonaniu włoskiego organisty Lorenzo Ghielmiego – we wtorek, 26 września o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.


Koncert promujący najnowszą płytę kompaktową Misterium Dźwięku. Pamięci wydarzeń radomskich czerwca 1976 odbędzie się w dniu 24 września 2006 roku o godz. 18.45 w Kościele pw Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach. Wykonawcami i autorami kompozycji jest duet Iwona Jędruch - gongi, misy dźwiękowe i Robert Grudzień – organy. Nagranie zrealizowano w dn. 26 lipca 2006 roku w kościele księży Jezuitów w Łodzi.