Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Z okazji 197 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, w czwartek 1 marca 2007 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się - szósty już raz - specjalny koncert urodzinowy organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. W tegorocznym koncercie wystąpi w podwójnej roli pianisty i dyrygenta Howard Shelley z Wielkiej Brytanii, a także pianista Wojciech Świtała oraz orkiestra Aukso. W programie koncertu znajdą się utwory kompozytorów blisko związanych z twórczością polskiego geniusza fortepianu:
  • Ignacy Feliks Dobrzyński Uwertura do opery Monbar czyli Flibustierowie
  • Johann Nepomuk Hummel Koncert fortepianowy As-dur op. 113
  • Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Więcej


XII Forum im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się w dniach 2-10 marca 2007 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Program tegorocznej edycji wypełnią arcydzieła światowej literatury muzycznej oraz polska twórczość ostatnich lat. Wybitne kreacje zapewni udział w Forum wspaniałych artystów, wśród których odnajdziemy słynnego izraelskiego skrzypka Shlomo Mintza i istniejący od 1974 roku Arditti Quartet, znany z doskonałych interpretacji muzyki współczesnej. Na estradzie Filharmonii pojawi się także japoński artysta Chikara Imamura, zwycięzca Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1983 roku, pod którego batutą zagra Orkiestra Symfoniczna warszawskiej Akademii Muzycznej, brytyjski wiolonczelista i improwizator Matthew Barley - niezwykle barwna postać wśród wirtuozów tego instrumentu, znakomici Kameraliści Filharmonii Narodowej oraz występująca nie po raz pierwszy na estradzie Filharmonii Orkiestra Symfoniczna PZSM im. F. Chopina w Warszawie prowadzona przez Sławka A. Wróblewskiego z solistką Martą Klimasarą (marimba), triumfatorką konkursów w Japonii i Niemczech. Powstała w 1998 roku, ale zaliczana już do najlepszych w kraju Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso pod kierownictwem Marka Mosia przedstawi m.in. premierowe wykonanie utworu Aukso Aleksandra Lasonia, zamówionego przez Związek Kompozytorów Polskich i Filharmonię Narodową.
Koncert wieńczący XII Forum Lutosławskiego – dnia 9 marca (powtórzenie 10 marca) zainauguruje jednocześnie Rok Karola Szymanowskiego w Filharmonii Narodowej. Orkiestrę Symfoniczną i Chór FN poprowadzi jej szef Antoni Wit. W programie dwa dzieła Szymanowskiego - Nokturn i Tarantella oraz oratorium Stabat Mater, w którym partie solowe wykonają Iwona Hossa (sopran), Małgorzata Pańko (mezzosopran), Wojciech Drabowicz (baryton). Tego samego wieczoru usłyszymy Shlomo Mintza w Koncercie skrzypcowym Bartóka.

Więcej


Muzyka z Nowego Świata zabrzmi podczas koncertu z cyklu Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak” w dniu 2 marca 2007 roku o godzinie 19.30 w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Wystąpi znany pianista Waldemar Malicki oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Krzysztofa Urbańskiego (na zdjęciu), lauteata II nagrody IV Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku oraz nagrody Akademii Muzycznej w Warszawie filia w Białymstoku dla największej osobowości artystycznej konkursu (2006). W programie: Leonard Bernstein - Uwertura „Kandyd”, Georg Gershwin - Koncert fortepianowy F-dur i Antoni Dworzak - IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata” op. 95.


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na pierwszy z cyklu koncertów, organizowanych na terenie historycznego kampusu UW przez Sekcję ds. Promocji Kultury BIP UW, Fundację UW, Instytut Muzykologii UW, zaś wspieranych finansowo przez Urząd m. st. Warszawy. Agata Sapiecha i Lilianna Stawarz opowiedzą ”historię o skrzypcach”, czerpiąc z bogatej tradycji i literatury muzycznej, prezentując – z towarzyszeniem klawesynu – różnorodne instrumenty: fidel, mazanki, skrzypce barokowe i współczesne. Barbara Świderska wprowadzi słuchaczy w tematykę spotkania, zaś szczególnie zainteresowani będą mieli możliwość porozmawiania z artystkami o problemach wykonawczych i interpretacyjnych.
Koncert odbędzie się w piątek, 2 marca 2007 roku o godz. 17.30, w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów UW, Krakowskie Przedmieście 32 (wejście od strony kościoła ss. Wizytek). Wstęp wolny.
Na kolejny koncert, którego bohaterem będzie kwartet smyczkowy, organizatorzy zapraszają 13 kwietnia, w tym samym miejscu i o tej samej porze.


Recital nadzwyczajny - Ivo Pogorelič

W niedzielę 4 marca 2007 roku o godzinie 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi legendarny pianista Ivo Pogorelič. Organizatorem nadzwyczajnego recitalu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Ivo Pogorelich wielokrotnie zapraszany konsekwentnie odmawiał przyjazdu do Polski. Uzasadniona zaraz po konkursie jego niechęć do występów w naszym kraju, po latach stała się niezrozumiała. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dwukrotnie był bliski realizacji występu pianisty w Warszawie. Przed rokiem artysta kolejny raz odwołał występ . W niedzielę, 4 marca w Filharmonii Narodowej będziemy mieli okazję po 26 latach nieobecności usłyszeć Pogorelicha ponownie.
W programie koncertu znajdą się kompozycje Beethovena, Brahmsa, Scrabina i Rachmaninowa:
Ludwig van Beethoven Sonata op.111, Bagatela "für Elise" WoO59, Sonata op.78
Johannes Brahms Intermezzo op. 118 nr 2
Alexander Scriabin IV Sonata op. 30
Sergiusz Rachmaninow II Sonata op. 36 [druga wersja]
Bilety w cenie 150 PLN, 160 PLN, 180 PLN, 190 PLN, 200 PLN do nabycia w kasach Filharmonii Narodowej.

Więcej


W dniach 4 marca - 3 kwietnia 2007 roku już po raz siódmy odbywać się będzie w Poznaniu Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej, organizowany przez Towarzystwo im. F. Nowowiejskiego. Podobnie, jak w latach ubiegłych, program imprezy jest urozmaicony i atrakcyjny.
Koncerty odbywać się będą głównie na terenie Poznania, w świątyniach. Repertuar obejmuje wielkopostną i maryjną muzykę religijnę, a także inne dzieła utrzymane w poważnym, kontemplacyjnym nastroju Usłyszymy utwory m.in. J. S. Bacha, C. Monteverdiego, H. Purcella, G. Ph. Telemanna, G. B. Pergolesiego, A. Vivaldiego, a także Feliksa Nowowiejskiego i Mariana Sawy.

Więcej


Koncert zamykający rok obchodów 30-lecia istnienia Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem i równocześnie inaugurujący zakopiańskie uroczystości związane z Rokiem Szymanowskiego, zatytułowany Byli chłopcy, byli, ale się minyni, odbędzie się 4 marca 2007 roku o godz. 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki (ul. Krupówki 41) w Zakopanem.
W koncercie przeplatać się będzie muzyka Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza oraz fragmenty korespondencji kompozytora, ze szczególnym uwzględnieniem okresu jego pobytu w Zakopanem. Będzie też recytowana poezja poświęcona Szymanowskiemu, między innymi wiersze: Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Nędzy Kubińca, Adama Pacha, a także fragment książki Krystyny Dąbrowskiej (siostrzenicy kompozytora) Karol z Atmy.
W wykonaniu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej i jej solistów usłyszymy między innymi: Mazurki i Taniec z Harnasiów Karola Szymanowskiego oraz Na Anioł Pański biją dzwony Mieczysława Karłowicza do słów Kazimierza Tetmajera.
Wykonawcami koncertu będzie istniejąca od trzech lat profesjonalna orkiestra kameralna Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pracująca pod kierunkiem Agnieszki Kreiner i jej soliści oraz aktorzy Teatru im. Witkacego w Zakopanem: Katarzyna Pietrzyk i Krzysztof Najbor.


Towarzystwo im. Karola Szymanowskiego zaprasza na „X Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego" – doroczny festiwal, który odbędzie się w auli Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w dniach 6-29 marca 2007 roku).

Więcej


Austriacki zespół "Pierrot Lunaire Ensemble Wien” gościć będzie w dniach 8-9 marca 2007 roku w Poznaniu. Zaprezentuje dwa koncerty w poznańskiej Akademii Muzycznej, w programie których znajdą się kompozycje Kroschela, Urbannera, Porro, K. Langa, Testy, Grossmanna, Bagińskiego, McGuire, Lentiniego, Hurtado, Ablingera i Solera. Członkowie zespołu spotkają się również ze studentami podczas warsztatów w dniu 9 marca.
Dwa dni później na koncert w wykonaniu "Pierrot Lunaire Ensemble Wien” zaprasza Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie - 11 marca 2007 roku (niedziela) o godz. 17 w Sali Koncertowej. W programie:
  • Zbigniew Bagiński Piccolo quartetto
  • Christoph Herndler Das Ganze, dazwischen
  • Stefano Lentini Il pianger, il sospirar et l’aspettar
  • Jose Luis Hurtado Un Libre Lado Translucido
  • Peter Ablinger weiss/weisslich
  • Blai Soler Set-punt-u
Dnia 12 marca (poniedziałek) o godz. 17 w Sali Kameralnej im. H. Melcera odbędzie się workshop/masterclass z udziałem członków zespołu z Wiednia poświęcony wykonawstwu nowej muzyki, przeznaczony w szczególności dla instrumentalistów grających na flecie, klarnecie, skrzypcach, wiolonczeli i fortepianie.

Więcej


Koncerty i Ogólnopolska Sesja Naukowa Taniec w muzyce baroku

Taniec w muzyce baroku to wspólny tytuł dwóch koncertów, na które zaprasza Katedra Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej łódzkiej Akademii Muzycznej. We czwartek (8 marca 2007 roku, godz. 17.00) w Pałacu Herbsta (ul. Przędzalniana 72) wystąpią muzycy Orkiestry Barokowej „Concerto Polacco”. Jest to jeden z najbardziej znanych polskich zespołów wykonujących muzykę dawną. Prowadzi go uznany klawesynista, organista i dyrygent Marek Toporowski. Zagrają: Alea Rypan, Petra Myskova (oboje), Dymitr Olszewski, Martyna Pastuszka (skrzypce), Teresa Kamińska (wiolonczela), Marek Toporowski (klawesyn). W ich programie pt. La cour danse znajdą się barokowe tańce dworskie m.in. Françoisa Couperina, Georga Philippa Telemanna, Johanna Caspara F. Fischera. W niedzielę (11 marca 2007 roku, godz. 17.00) w Muzeum Historii Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) odbędzie się koncert taneczny Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, którego dyrektorem jest tancerka i choreografka o międzynarodowej sławie Romana Agnel. W koncercie z barokowymi miniaturami Francji i Włoch zatańczą: Romana Agnel, Justyna Rymarz, Dariusz Brojek, Sławomir Greś. Na oba koncerty wstęp wolny!
Koncerty towarzyszą Ogólnopolskiej Sesji Naukowej Taniec w muzyce baroku, która odbędzie się w dniach 9-10 marca 2007 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Więcej


Filharmonia Kaliska zaprasza na koncert symfoniczny z udziałem litwińskiego dyrygenta, laureata IV Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku - Dainiusa Povilionisa (na zdjęciu). Poprowadzi on Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, a jako soliści wystąpią: Włodzimierz Promiński – skrzypce i Piotr Reichert – altówka. W programie: Ludwig van Beethoven Uwertura EGMONT op. 84, Max Bruch Koncert podwójny na skrzypce i altówkę z orkiestrą op. 88 i Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia C-dur JOWISZOWA KV 551. Koncert odbędzie się w piątek, 9 marca 2007 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej PSM w Kaliszu.

Więcej


Promocja Młodych Muzyków i Lata 1732 – 1932

Już po raz jedenasty Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” i jej dyrektor naczelny i artystyczny Agnieszka Duczmal zapraszają na koncert z cyklu Promocja Młodych Muzyków. W realizacji tego inspirującego projektu Orkiestrze „Amadeus” i Agnieszce Duczmal od wielu lat przyświeca nieoceniona idea wspierania młodych talentów u progu ich kariery artystycznej.
Podczas tegorocznego koncertu, który odbędzie się 11 marca 2007 roku o godz. 18.00 w Auli UAM w Poznaniu wystąpi wspaniała skrzypaczka Agata Szymczewska - zwyciężczyni XIII. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Warto podkreślić, że Agnieszka Duczmal zaprosiła ją do udziału w tym koncercie jeszcze na długo przed „konkursem Wieniawskiego”. Drugim z zaproszonych solistów będzie młody, fascynujący gitarzysta - Krzysztof Meisinger, laureat wielu konkursów i stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artysta ten miał wyjątkowe szczęście uczestniczyć w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Pablo Zieglera - pianistę, który przez prawie 30 lat grał w kwintecie z „Mistrzem tanga” - Astorem Piazzollą. Cały koncert zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Anna Mróz – stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dyrygent-asystent dyrektora Filharmonii Narodowej Antoniego Wita. Ta młoda i utalentowana dyrygentka w swojej karierze artystycznej wystąpiła już z wieloma renomowanymi orkiestrami w Polsce i zagranicą, a podczas Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Katowicach uznana została za najciekawszą indywidualność artystyczną.
Zagadkowe Lata 1732-1932 w haśle koncertu to daty urodzin Josepha Haydna i Wojciecha Kilara – kompozytorów, których urodziny dzieli równo 200 lat, i których dzieła usłyszymy w Auli UAM. W drugiej części koncertu dodatkową atrakcją będą utwory najsłynniejszego twórcy w historii tanga. 11 marca to dzień urodzin Astora Piazzolli, i z tej właśnie okazji poznańska publiczność będzie mogła radować się jego muzyką.


V Wiosna Młodych Kameralistów – Kraków, 12-18 marzec 2007 Tegoroczna edycja projektu „Wiosna Młodych Kameralistów” odbędzie się w Krakowie w dniach 12-18 marca 2007 roku, a złoży się na nią Kurs Mistrzowski dla solistów i zespołów kameralnych oraz Festiwal. Wykładowcami kursu będą uznani profesorowie - Teresa Głąbówna, Elżbieta Stefańska, Witold Herman i Daniel Ross (USA).
Jak co roku organizatorzy zapraszają na wiele koncertów i imprez towarzyszących. Oddając hołd Karolowi Szymanowskiemu w roku obchodów Jego 125 rocznicy urodzin i 70 lecia śmierci podczas Koncertu Wiosennego (13 marca) usłyszymy Taniec z Harnasiów, a w piątek (16 marca) odbędzie się poświęcony kompozytorowi wieczór poetycko - muzyczny. Ponadto w programie „Wiosny” znajdzie się Muzyczny poniedziałek (12 marca) w wykonaniu uczniów OSM I st. w Krakowie, widowisko Jaś i Małgosia (15 marca) oraz prezentacja utworów Antoniego Cofalika i Romualda Twardowskiego ze zbioru Idziemy do ZOO (16 marca).
Najwwiększymi wydarzeniami „Wiosny Młodych Kameralistów” będą jednak Koncerty Mistrzów. Na inauguracyjnym, w czwartek (15 marca) wystąpią m.in.: Elżbieta Stefańska - klawesyn, Mariola Cieniawa - fortepian i Dorota Imiełowska - wiolonczela. Natomiast podczas uroczystego zakończenia w niedzielę (18 marca) wysłuchamy artystów: Romana Reinera - skrzypce i Sławomira Cierpika - fortepian, w których wykonaniu usłyszymy m.in. Tzigane M. Ravela.
Dzięki pomocy prof. Janiny Romańskiej-Werner (Kierownika Katedry Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie) po raz pierwszy podczas „Wiosny” zorganizowany zostanie Dzień studencki, w ramach którego odbędą się warsztaty kameralne i koncert zespołów z Akademii Muzycznej w Krakowie. Usłyszymy trio i kwintet fortepianowy Roberta Schumana (14 marca).

Więcej


Dnia 15 marca 2007 roku na scenie Opery Narodowej w Warszawie zadebiutuje Maria Knapik jako tytułowa Halka we wznowieniu opery Stanisława Moniuszki.
Po premierze Halki w Sarasota Opera House na Florydzie (dnia 3 lutego 2007 roku) Gayle Williams z „Herald Tribune” napisał: Maria Knapik, sopran w tytułowej roli jest Polką, co może częściowo wyjaśnić jej sukces w tej roli, ale dużo ważniejszy jest jej bogaty, pełny głos, który był przekonywujący w każdym momencie, od miłości pełnej nadziei do połączonej z rozpaczą. Z wdziękiem i łatwością w tej roli, Maria Knapik ujęła nasze serca.

Więcej


Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na XXII Krakowską Wiosnę Muzyki, która odbędzie się w dniach 16-17 marca 2007 roku. Wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod kierunkiem Jerzego Koska oraz laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych: Marion Ralincourt - zdobywczyni I nagrody III Międzynarodowego Konkursu Fletowego (Kraków 2005), Mariusz Wysocki - laureat I nagrody Konkursu Wiolinistycznego organizowanego przez krakowską Akademię Muzyczną (listopad 2006), Jacek Kortus – zdobywca I wyróżnienia Konkursu Chopinowskiego w 2005 roku, Piotr Różański - laureat licznych pianistycznych konkursów krajowych i międzynarodowych, reprezentant Krakowa, Lidia Książkiewicz-Dubois - laureatka konkursów organowych w Angers, Rimini, Chartres, Haarlem, Grazu oraz Anna Maria Staśkiewicz – zdobywczyni III nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 2006 roku.
XXII Krakowska Wiosna Muzyki prezentuje młodych muzyków mających już na swym koncie zdobyte laury na konkursach krajowych i międzynarodowych. Impreza zainicjowana przez ówczesnego dyrektora artystycznego Filharmonii Krakowskiej, Andrzeja Markowskiego w 1962 roku, w poszczególnych latach przybierała różny kształt organizacyjny. Obecnie odbywa się w odstępach dwuletnich, jako minifestiwal w ramach którego odbywają się dwa koncerty symfoniczne. W każdym z nich bierze udział 3 solistów spośród grona laureatów najświeższych i najbardziej nośnych muzycznych konkursów.
W programie:
  • 16 marca: soliści - Marion Ralincourt, Mariusz Wysocki i Jacek Kortus
    W. A. Mozart - Koncert fletowy G-dur
    P. Czajkowski - Wariacje rokoko
    P. Czajkowski - Koncert fortepianowy
  • 17 marca: soliści - Piotr Różański, Lidia Książkiewicz-Dubois i Anna Maria Staśkiewicz
    R. Schumann - Koncert fortepianowy
    F. A. Guilmant - I Symfonia organowa
    D. Szostakowicz - I Koncert skrzypcowy


Uroczysty koncert w 110 rocznicę śmierci Johannesa Brahmsa odbędzie się dnia 16 marca 2007 roku o godzinie 19.30 w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Usłyszymy dwie znane kompozycje Brahmsa: Wariacje na temat Haydna op. 56 a oraz I Koncert fortepianowy d-moll op. 15. Solistką wieczoru będzie Joanna Marcinkowska (na zdjęciu) – jedna z czołowych pianistek polskich młodego pokolenia, laureatka 21 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych, m.in. I nagrody na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (Niemcy – październik 2002). Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Andrzej Bujakiewicz.

Więcej


GENERACJE IX

W sobotę, 17 marca 2007 roku o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się kolejny, dziewiąty już koncert z cyklu GENERACJE. W jego pogramie znajdzie się sześć utworów autorstwa polskich kompozytorów reprezentujących kilka generacji: od najstarszej, reprezentowanej przez kompozycje Romana Maciejewskiego, Bogusława Schaeffera i Tomasza Sikorskiego, poprzez dwadzieścia lat późniejszą – Krzysztofa Knittla aż po generację najmłodszych twórców: Tomasza Opałki i Pawła Przezwańskiego. Warto podkreślić, że utwór Imagine - Concerto for Piano ostatniego z wymienionych artystów podczas sobotniego koncertu będzie miał swoje prawykonanie. Wykonawcami koncertu będą znani muzycy: Maciej Grzybowski – fortepian, Tomasz Pruchnicki – saksofon tenorowy, Zbigniew Wegehaupt – kontrabas, Jacek Kochan – perkusja i Maciej Piszek - fortepian oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego.
Koncerty z cyklu GENERACJE organizowane są przez Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z Polskim Radiem i Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS.

PROGRAM:
  • Bogusław Schaeffer Course „j” na zespół jazzowy i kameralną orkiestrę symfoniczną (1962)
  • Tomasz Opałka Visions of Perfect Shapes na orkiestrę symfoniczną (2006) – pierwsze wykonanie w Polsce
  • Roman Maciejewski Kołysanka i Allegro concertante na fortepian i orkiestrę symfoniczną (1944)
  • Paweł Przezwański Imagine - Concerto for Piano (2006) – prawykonanie
  • Tomasz Sikorski Holzwege na orkiestrę symfoniczną (1972)
  • Krzysztof Knittel Lipps na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną (1974-78)


W niedzielę, 18 marca 2007 roku o godz. 17.00 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się koncert otwierający cykl poświęcony młodym muzycznym talentom z lubelskim rodowodem. Jednym z nich jest wiolonczelista Mariusz Domański (na zdjęciu). Artysta naukę gry na na wiolonczeli ropoczął pod kierunkiem profesora Ryszarda Łosakiewicza w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie, którą następnie kotynuował w Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie wiolonczeli profesora Tomasza Strahla. W roku 1998, również pod jego kierunkiem, rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, które ukończył w 2002 roku. Artysta brał udział w konkursach im. D. Danczowskiego w Poznaniu oraz im. W. Lutosławskiego w Warszawie. W 2001 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Instrumentów Smyczkowych Miasta Toledo.
Mariusz Domański zaprezentuje program, na który złożą się cztery kompozycje: Robert Schumann – Adagio i Allegro op. 70, Johannes Brahms – Sonata F-dur op. 99 na wiolonczelę i fortepian, Piotr Czajkowski – Pezzo capriccioso op. 62 na wiolonczelę i fortepian oraz Benjamin Britten – Sonata C-dur op. 65. Artyście towarzyszyć będzie Agnieszka Kozło, znana pianistka, wykładowca warszawskiej Akademii Muzycznej, współpracująca z wiolonczelistami i towarzysząca im w różnych konkursach jako pianista-kameralista-akompaniator.


Akademickie Centrum Kultury oraz Chór Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na Koncert z okazji XXXVII rocznicy powołania Uniwersytetu Gdańskiego, w trakcie którego będzie miała miejsce polska premiera utworu francuskiego kompozytora Emmanuela Séjourné - Book of Gemmes. Koncert odbędzie się 20 marca 2007 roku o godzinie 19.00 w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Wystąpią: Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego (przygotowanie: Marcin Tomczak, Michał Kozorys), Gdańska Grupa Perkusyjna "Jeunesses Musicales" (kierownik artystyczny: Piotr Sutt) oraz Przemysław Marc, Grzegorz Zięba – baryton i Marcin Tomczak - dyrygent.
Program:
Missa Luba – Guido Haazen
Hamba Lulu – Five African Songs
Book of Gemmes – Emmanuel Séjourné (polska premiera)
Wstęp wolny

Więcej


Dnia 22 marca 2007 roku o godz. 18.30 w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się premiera opery komicznej Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta. Będzie to 182 premiera w historii szczecińskiej Opery. Spektakl wyreżyseruje Marianne Berglöf, scenografię przygotowuje Ekkehard Kröhn, a kostiumy - Christine Haller. Kierownictwo muzyczne objął Jacek Kraszewski. Wystąpią: jako Almaviva - Hubert Classens i Andrzej Ogórkiewicz, jako Hrabina - Lucyna Boguszewska i Aleksandra Stokłosa, jako Zuzanna - Julia Koci i Joanna Tylkowska, a w roli tytułowego Figara - Janusz Lewandowski.
Już pierwsze akordy uwertury wprowadzają słuchaczy w doskonały humor, dając przedsmak znakomitej zabawy. Akcja opery Mozarta od samego początku toczy się bowiem wartko i naturalnie, a postaci - narysowane zabawnie i z polotem - obdarzone zostały przez kompozytora efektownymi partiami wokalnymi. Komediowa intryga mieniąc się humorem, zmierza do szczęśliwego finału. A opowiada ona o zabiegach hrabiego Almaviva, który usiłuje zdobyć względy pokojówki swojej żony - Zuzanny. Może i osiągnąłby zamierzony cel, gdyby nie spryt obydwu pań i przebiegłość narzeczonego Zuzanny - Figara. W intrygę zamieszana jest jeszcze cała galeria zabawnych postaci, która tworzy niezwykły świat jednej z najwspanialszych i najchętniej wystawianych oper W. A. Mozarta. Od 220 lat Wesele Figara urzeka barwnością i melodyjnością przepięknych arii, takich chociażby jak Non piu andra - Figara, Porgi Amor - Hrabiny, czy Non so piú i Voi, che sapete - Cherubina.



Towarzystwo im. Karola Szymanowskiego zaprasza do Zakopanego na Marcowe Wieczory Kameralne, które będą miały miejsce od 23 do 25 marca 2007. W programie:
  • 23 marca 2007 - Kwartet Śląski
    Karol Szymanowski I Kwartet smyczkowy C-dur op. 37, II Kwartet smyczkowy op. 56
    Henryk Mikołaj Górecki I Kwartet smyczkowy op. 62 "Już sięzmierzcha"
  • 24 marca 2007 - Recital fortepianowy Marioli Cieniawy
    Karol Szymanowski Wariacje b-moll op.3, "Maski" op.34, 4 Mazurki op.50 nr 1-4
  • 25 marca 2007 - Recital skrzypcowy Krzysztofa Bąkowskiego, przy fortepianie Anna Górecka
    Karol Szymanowski Sonata na skrzypce i fortepian d-moll op.9, Mity op.30, Nokturn i Tarantella op.28


Już po raz trzynasty, w dniach 23-25 marca 2007 roku, w Bazylice Katedralnej w Płocku, odbędzie się Festiwal Muzyki Jednogłosowej.
Tegoroczny festiwal, odbywający się jak zawsze na dwa tygodnie przed Wielkanocą, to kolejne spotkanie z najwybitniejszymi wykonawcami. Pierwszego dnia wystąpi Voci Unite - jeden z najwyżej cenionych polskich zespołów wokalnych, śpiewających muzykę tradycyjną. Członkinie Voci Unite to dziewczęta działające przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Zespół, założony i kierowany przez Katarzynę Szmitko, ma na swoim koncie szereg wspaniałych sukcesów, m.in. już pięć razy sięgnął po Złotą „Harfę Eola” – najwyższe trofeum Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu. Przed dwoma laty dziewczęta wystąpiły na XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni”. Koncert ten transmitował Program Drugi Polskiego Radia. W Płocku zaprezentują pieśni pasyjne przypominające historię Męki Jezusa Chrystusa. Na program koncertu złożą się zarówno pieśni łacińskie, jak i tradycyjne polskie śpiewy wielkopostne.
Drugi dzień festiwalu przyniesie koncert legendarnej grupy Discantus, złożonej wyłącznie z żeńskich głosów i działającej po wodzą Brigitte Lesne, uznawanej za wybitny autorytet w dziedzinie wykonawstwa muzyki średniowiecznej. Osiągnięcia fonograficzne i koncertowe Discantusa pozwalają umieść zespół w wąskim gronie najwspanialszych wykonawców muzyki dawnej. Program ich koncertu zatytułowanego Universi Populi obejmie sakralne śpiewy łacińskie z okresu średniowiecza i renesansu w Czechach, zawarte w manuskrypcie z klasztoru Św. Jerzego w Pradze.
Niedzielny koncert, zamykający tegoroczny festiwal Muzyki Jednogłosowej, należeć będzie do niemieckiego zespołu Estampie. Muzycy w swojej twórczości odnajdują analogie między średniowieczem i współczesnością. Ich koncerty to nie tylko zderzenie epok, to także zderzenie kultur. Dzięki temu stylistyka zespołu jest swoistym konglomeratem muzyki chrześcijańskiego średniowiecza, muzyki pozaeuropejskiej, New Age, World Music, czy nawet muzyki pop. Estampie, choć korzystają wyłącznie ze średniowiecznego, czyli akustycznego instrumentarium, potrafią jak mało kto ożywić muzykę dawną, czyniąc ją jednocześnie autentyczną i nowoczesną. W Płocku zaprezentują swój ostatni projekt Al Andaluz, przedstawiajacy spotkanie trzech dominujących kultur średniowiecza – muzułmańskiej, żydowskiej i chrześcijańskiej. Areną jest oczywiście średniowieczna Hiszpania, gdzie te trzy kultury w obszarze muzyki przez kilka stuleci pokojowo ze sobą współistniały.

Więcej


Koncert inaugurujący działalność Stowarzyszenia Saksofonistów Polskich „Da Camera”, zatytułowany Pro Sassofono Bono, odbędzie się w Centrum Łowicka w Warszawie w dniu 23 marca 2007 roku o godz. 18.00 - prawie rok po powstaniu stowarzyszenia, promującego wszelkie przejawy klasycznej muzyki saksofonowej w Polsce. Wezmą w nim udział saksofoniści najściślej związani z tą młodą organizacją, z prezes Dorotą Samsel i wykładowcą warszawskiej Akademii Muzycznej im. F.Chopina – Pawłem Gusnarem na czele.
Koncert w całości poświęcony zostanie saksofonowi, którego muzycy przedstawią od strony niezwykle pięknej, ciekawej i intrygującej a jednocześnie mniej znanej szerszemu odbiorcy. Saksofon inaczej brzmi w połączeniu z fortepianem, akordeonem czy muzyką z ghettoblastera. Barwa saksofonu bardziej też niż barwa innych instrumentów dętych „podporządkowuje się” wykonawcy.

Więcej


Pieśni z miłości zabrzmią podczas kolejnego w tym roku koncertu z cyklu Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak” w dniu 23 marca 2007 roku o godzinie 19.30 w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Multimedia Amber Road Festival w Kaliszu ma miano europejskiego, wykonawcy chcą więc zaprezentować utwory kompozytorów z różnych krajów Europy: Finlandii, Rosji, Austrii, Grecji, Czech, Niemiec i Polski. Pieśni wykonywane będą w językach oryginalnych przez Stephanie Atanasov – mezzosopran, solistkę Semperoper w Dreźnie, z towarzyszeniem kaliszanki Mileny Piszczorowicz - fortepian. Aktor Piotr Adamczyk zaprezentuje, we własnej aranżacji polskie teksty tychże pieśni.
Program:
  • W.A. Mozart Un moto di gioia KV 579, Als Luise die Briefe ihres ungetreuen Liebhabers verbrannte KV 520 (G.von Baumberg)
  • G. Mahler z Des Knaben Wunderhorn (A.Arnim, C.Brentano): Rheinlegendchen, Nicht wiedersehen, Aus! Aus!
  • F. Chopin Życzenie op.74 nr 1 (S.Witwicki), Moja pieszczotka op.74 nr 12 (A.Mickiewicz)
  • S. Rachmaninow Ne ver´mne, drug op.14 nr 7 (A.Tołstoj), Zdes' khorosho op.21 nr 7 (G.Galina), Ja zhdu tebja op.14 nr 1 (M.Davidowa)
  • J.Sibelius Den första kyssen op.37 nr 1 (J.L.Runeberg), Svarta Rosor op.36 nr 1 (E.Josephson), Flickan kom ifrån sin älsklings möte op.37 nr 5 (J.L.Runeberg)
  • Manoe Xatziaakie Garifallo st ´avti, Chartino to Fengaraki, Den m´agapas
  • R. Strauss Begegnung (F.Gruppe), Morgen op.27 nr 4 (J.H.Mackay), Cäcilie op.27 nr 2 (H.Hart)


Każdy występ Jana Krenza (na zdjęciu) w Filharmonii Łódzkiej to podróż sentymentalna. Wybitny kapelmistrz, jeden z największych współczesnych mistrzów batuty, debiutował tu 6 stycznia 1946 roku jako niespełna dwudziestoletni student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Od tego czasu koncertował tu zaledwie kilkakrotnie, ostatnio - w listopadzie ubiegłego roku.
Podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej dnia 23 marca 2007 roku będzie można podziwiać Krenza-dyrygenta i Krenza-kompozytora. Maestro poprowadzi wykonanie swojej Messa breve, ponadto zabrzmi Adagio na smyczki Samuela Barbera i VII Symfonia A-dur Ludwiga van Beethovena.


Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na koncerty dla dzieci i młodzieży z cyklu Musica - Ars Amanda, przeznaczonego dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej, w dniach 22 i 23 marca 2007 roku (czwartek, piątek) o godz. 18.00. W wykonaniu Ryszarda Haby (na zdjęciu) – perkusja i Michała Kaniewskiego – gitara oraz Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Macieja Tworka usłyszymy sześć kompozycji:
Arne Nordheim - Response na perkusję z taśmą
Georg Druschetzky - Koncert na sześć kotłów i orkiestrę
Mark Glentworth - Blues for Gilbert na wibrafon solo
R. Haba - M. Kaniewski (oprac.) - Rumba na marimbę i gitarę
M. Kaniewski - R. Haba (oprac.) - Bulerias na marimbę i gitarę
Lindsay Davidson - Koncert na marimbę i orkiestrę

Więcej


Pasja Św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu solistów: Simone Nold - sopran , Anny Zander – alt, Maximiliana Schmitta – w partii Ewangelisty, Konrada Jarnota – Chrystusa i Thomasa Bauera – bas oraz Münchener Bach-Chor i Bach Collegium München pod dyrekcją Hansjörga Albrechta zabrzmi w Kościele św. Brygidy w Gdańsku w sobotę, 24 marca 2007 roku o godz. 18.00. Koncert odbędzie się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Ujazdowskiego oraz Wicemarszałka Senatu RP Macieja Płażyńskiego. Retransmisja na antenie TVP 1 - 25 marca i 1 kwietnia.
Dochód uzyskany ze sprzedaży biletów zostanie w całości przekazany na odbudowę spalonego dachu i renowację kościoła Św. Katarzyny OO.Karmelitów w Gdańsku. Bilety-cegiełki w cenie: 20, 50, 70, 100 zł do nabycia w kasach Filharmonii w Gdańsku i na 3 godziny przed koncertem w miejscu koncertu.


11. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbędzie się w Warszawie w dniach 25 marca - 6 kwietnia 2007 roku pod hasłem Beethoven, muzyka i literatura.
Na program tegorocznej edycji złoży się trzydzieści koncertów w wykonaniu uznanych orkiestr, jak: Bamberger Symphoniker, Basel Chamber Orchestra, RSO Frankfurt, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo, Camerata Salzburg, Leipziger Streichquartett, Sinfonia Varsovia, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej, NOSPR, Chór Polskiego Radia. Wystąpią także znakomici soliści: znani skrzypkowie Nigel Kennedy i Christian Tetzlaff, śpiewacy Sylvie Valayre - sopran, Antonello Palombi - tenor, pianiści Elisabeth Leonskaja, Muza Rubackyte, Rudolf Buchbinder, Nelson Freire, Alexander Lonquich oraz dyrygenci Lawrence Foster, Christopher Hogwood, Paavo Järvi, Antoni Wit i wielu innych.
Nowością w programie festiwalu będzie nadzwyczajny koncert jazzowy w wykonaniu wybitnych polskich artystów. Tak jak w latach ubiegłych festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa manuskryptów ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Międzynarodowe Sympozjum Naukowe Beethoven. Muzyka i literatura przygotowane przez krakowską Akademię Muzyczną, przy współorganizacji Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, oraz Kurs mistrzowski Christy Ludwig.

Więcej


Wrocławska Orkiestra Kameralna "Leopoldinum" pod dyrekcją Ernsta Kovacica zaprasza na koncert w dniu 25 marca 2007 roku o godzinie 18:00 w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W programie znajdą się kompozycje Roberta Fuchsa, Gustava Mahlera, Arnolda Schönberga oraz Josepha Haydna, którego dwie wczesne symfonie (nr 1 i 7) rozpoczną cykl poprzedzający rok 2009, w którym obchodzona będzie 200-na rocznica śmierci kompozytora. Solistą w wykonaniu partii harfy w kompozycjach Mahlera i Schőnberga będzie Krzysztof Waloszczyk.
Koncert odbędzie się w dniu rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego ustanawiającego EWG (25 marca 1957 roku). Patronat nad nim objął Dr Helmut Schöps, Konsul Republiki Federalnej Niemiec, która po raz dwunasty pełni w UE funkcję prezydencką.


Dnia 25 marca 2007 roku o godz.16.00 w Klasztorze oo Franciszkanów w Radomsku będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie muzyczne. Odbędzie się premiera oratorium VIA CRUCIS na instrumenty smyczkowe, organy, głosy solowe oraz czterogłosowy chór mieszany w wykonaniu instrumentalistów i wokalistów Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Żebrowskiego w Częstochowie w połączeniu z chórem Towarzystwa Śpiewaczego im. St. Moniuszki w Radomsku pod dyrekcją Macieja Salskiego. Inspiratorką tego przedsięwzięcia oraz autorką muzyki jest młodziutka radomszczanka - Anna Kabzińska, uczennica Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej klasy skrzypiec prof. Ewy Drobner oraz indywidualnej klasy kompozycji prof. Bolesława Ociasa.
Anna Kabzińska ma już w swoim dorobku wiele ciekawych utworów, między innymi: koncert Letni sen, Rondo, kompozycje poetycko muzyczne: Rzeźbiarz ludzkich serc oraz Kamień, czy serce, poświęcone pamięci Ojca Św. Jana Pawła II. Tekst oratorium napisała jej siostra - Kasia Kabzińska, która jest również autorką grafik ilustrujących sceny Oratorium. Grafiki te będą wyświetlane w czasie trwania koncertów.
Koncerty oratorium Via Crucis odbędą się również:
  • w Kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Radomsku - dnia 30 marca 2007 roku o godz.17.00
  • w Kościele Św. Wojciecha i Kazimierza w Częstochowie - dnia 1 kwietnia 2007 roku o godz.19.00.


Inauguracja cyklu koncertowego NIE DLA ELIZY - Beethoven i arcydzieła XX wieku w 180. rocznicę śmierci Ludwika van Beethovena w wykonaniu Kwartetu Akademos, występującego w składzie: Anna Rechlewicz - I skrzypce, Joanna Cogiel - II skrzypce, Aleksandra Batog – altówka i Danuta Sobik-Ptok – wiolonczela odbędzie się w niedzielę, 25 marca 2007 roku o godz. 12.00 w sali koncertowej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (ul. Wojciecha Korfantego 34). W programie koncertu znajdą się dwa kwartety: Kwartet smyczkowy B- dur op. 130 L. v. Beethovena i IV Kwartet smyczkowy D-dur op. 83 D. Szostakowicza. Koncert zostanie powtórzony w poniedziałek, 26 marca 2007 roku godz. 18 w Studiu koncertowym Polskiego Radia Katowice (ul. Ligonia 29).
W ramach cyklicznego projektu koncertów kameralnych pt. Nie dla Elizy - Beethoven i arcydzieła XX wieku z okazji "Roku Beethovenowskiego 2007” Kwartet AKADEMOS (na zdjęciu) zaprezentuje wszystkie kwartety smyczkowe Ludwika van Beethovena w zestawieniu z arcydziełami XX wieku - kwartetami: Szostakowicza, Ravela, Bartoka, Ligetiego, Szymanowskiego i innych twórców. Koncerty będą odbywać się w sali koncertowej Muzeum Górnośląskiego w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 12.00 (za wyjątkiem sierpnia i grudnia). Część koncertów zostanie powtórzona w studiu koncertowym Radia Katowice, w Muzeum w Raciborzu, w Muzeum Zaglębia w Będzinie, w Tarnowskich Górach i innych miastach regionu.


Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku zaprasza na WYDARZENIE MIESIĄCA - Nadzwyczajny recital skrzypcowy Agaty Szymczewskiej (na zdjęciu), laureatki I nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Koncert odbędzie się w poniedziałek 26 marca 2007 roku o godz. 19.00. Solistce przy fortepianie towarzyszyć będzie Marcin Sikorski.
Program:
C. Debussy - Sonata g-moll na skrzypce i fortepian
S. Prokofiew - II Sonata D-dur na skrzypce i fortepian op 94bis
K. Szymanowski - Mity op. 30 (trzy poematy na skrzypce i fortepian)
M. Ravel - Tzigane - rapsodia na skrzypce i fortepian


Fundacja Kultury Polskiej i Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego zapraszają na cykl Wiosenne spotkania z kulturą. Spotkania będą odbywały się w kawiarni Art–Cafe w Warszawie (przy ulicy Podwale 1, na piętrze) o godzinie 19.00 co dwa tygodnie, w poniedziałki. Pierwsze spotkanie zatytułowane O natchnieniu będzie miało miejsce 26 marca 2007 roku. Wystąpią: Michał Górczyński – klarnet i Dagna Sadkowska – skrzypce. Prowadzenie wieczoru - Lech Dzierżanowski.
Wśród słuchaczy rozlosowana zostanie płyta multimedialna (DVD-ROM) Witold Lutosławski - twórcze życie, wydana przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego.

Więcej


Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach zaprasza na XI Dni Wydziału - Kompozycja, Dyrygentura, Teoria Muzyki, które odbędą się w dniach 28-29 marca 2007 roku pod hasłem Twórczość Karola Szymanowskiego. W programie Dni zaplanowana została Konferencja Naukowa poświęcona twórczości Szymanowskiego i jej wpływom na działalność Śląskiej Szkoły Kompozytorskiej, seminaria studenckie oraz wykłady poświecone różnym aspektom twórczości Karola Szymanowskiego.


Evva Mizerska jako Junior Fellow w Trinity College of Music w Londynie zaprasza na organizowaną w 2007 roku serię koncertów z polską muzyką współczesną na wiolonczelę. Polska wiolonczelistka wraz ze studentami uczelni wykona utwory powstałe w drugiej połowie XX wieku, jak i te najbardziej współczesne. Pierwsze dwa koncerty odbędą się 28 i 29 marca 2007 roku w Londynie. Podczas ostatniego koncertu cyklu, w październiku tego roku wykonane będą utwory zamówione specjalnie na ten projekt u kompozytorów młodego pokolenia: Adama Falkiewicza, Aleksandry Gryki, Dobromiły Jaskot, Weroniki Ratusińskiej i Macieja Zielińskiego, a także utwory trzech utalentowanych studentów Akademii Muzycznej w Warszawie – Pawła Przezwańskiego, Piotra Tabakiernika oraz Mateusza Dębskiego, którzy skomponowali swe utwory dla studentów wiolonczeli w Trinity College of Music.
Program:
  • 28. marca 2007, godz. 19.00 - Trinity College of Music w Londynie, Peacock Room
    Evva Mizerska – wiolonczela, Emma Abbate – fortepian
    Program: utwory W. Szalonka, W. Lutosławskiego, K. Pendereckiego i K. Meyera
  • 29. marca 2007, godz. 13.00 - Kościół ST. Alfege’s, Greenwich, Londyn
    Evva Mizerska – wiolonczela i Zespol Wiolonczelowy Trinity College of Music
    Program: Olga Hans – Pieśni Słoneczne

Kolejny koncert cyklu odbędzie się 24 kwietnia 2007 roku.


Dnia 29 marca 2007 roku o godz. 19.00 w Muzeum w willi „Atma” w Zakopanem odbędzie się uroczysty koncert z okazji 70-ej rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego w wykonaniu pianisty Jerzego Godziszewskiego. W programie recitalu znajdą się znane kompozycje Szymanowskiego: Preludia z op. 1, Maski op. 34, Mazurki op. 62.


Wersja Harnasiów Karola Szymanowskiego na dwa fortepiany, autorstwa Grażyny Bacewicz staraniem Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego zostanie utrwalona na płycie CD (wydanej przez DUX) w wykonaniu Joanny Domańskiej i Andrzeja Tatarskiego. Wersja ta zostanie przedstawiona na uroczystym koncercie na Zamku Królewskim w Warszawie dnia 29 marca 2007 roku o godz. 18.00. Na program koncertu, będącego jednocześnie promocją nowej płyty (nagranie to światowa premiera fonograficzna) złożą się następujące kompozycje Karola Szymanowskiego: Fantazja op.14 (wyk. A.Tatarski), Maski op.34 (wyk. J. Domańska), Harnasie op.55 (wyk. J. Domańska - A.Tatarski).


Z okazji Roku Szymanowskiego w 70-lecie śmierci Karola Szymanowskiego Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie przygotowała specjalne wieczory baletowe zatytułowane Szymanowski i taniec. Przedstawienia składają się z trzech części: III Symfonia „Pieśń o nocy”, Stabat Mater i Harnasie. W czasie przedstawienia na scenie wystąpuje 80 tancerzy, chór i soliści śpiewacy. Orkiestrą dyryguje Kazimierz Kord, zaś choreografię przygotował Jacek Przybyłowicz, Ewa Wycichowska i Emil Wesołowski. Scenografia jest dziełem Magdaleny Tesławskiej i Pawła Grabarczyka. Premiera spektaklu zainaugurowała sezon artystyczny 2006/2007 Opery Narodowej w dniu 5 października 2006 roku. Kolejne przedstawienia odbyły się 7 i 29 października. W 2007 roku spektakl wystawiony został 24 lutego, a kolejne będą miały miejsce 29 marca i 15 kwietnia.


Koncert poświęcony pamięci Karola Szymanowskiego w 70-tą rocznicę Jego śmierci odbędzie się w dniu 29 marca 2007 roku o godz. 20.00 w Bazylice Ojców Paulinów Na Skałce w Krakowie, gdzie znajduje się miejsce pochówku Kompozytora w Krypcie Zasłużonych. Koncert swoim programem nawiązuje z jednej strony do uroczystości pogrzebowych, z drugiej zaś do związków Szymanowskiego i jego muzyki z Podhalem i góralską muzyką ludową. Usłyszymy między innymi: Na Anioł Pański biją dzwony Mieczysława Karłowicza do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Karola Szymanowskiego Marsz żałobny z Wariacji h-moll (wykonywany podczas pogrzebu Kompozytora), Kanconę z I Kwartetu, Pieśń i Taniec z Harnasiów. Kapela „Zakopiany” zagra nuty żałobne oraz melodie, które stały się inspiracją dla utworów Szymanowskiego.
Prócz fragmentu mowy żałobnej usłyszymy wiersze poświęcone Karolowi Szymanowskiemu pióra Jarosława Iwaszkiewicza, Józefa Czechowicza, Jerzego Hordyńskiego, Grzegorza Słobodnika, Stanisława Nędzy Kubińca, Adama Pacha. Wygłosi je aktor Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem – Krzysztof Najbor.
W koncercie weźmie udział istniejąca od trzech lat w Zakopanem profesjonalna orkiestra kameralna Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna założona i kierowana przez Agnieszkę Kreiner – dyrygenta i menadżera kultury oraz kapela "Zakopiany", prowadzona przez Jana Karpiela-Bułeckę – multiinstumentalistę, jednego z najbardziej wszechstronnych muzyków Podhala i znawców muzyki ludowej Karpat.


Dnia 29 marca 2007 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się koncert symfoniczny zatytułowany Akademicy na Ołowiance, podczas którego wykonany zostanie jeden z najnowszych utworów, napisany w 2006 roku młodej, gdańskiej kompozytorki Moniki Cybulskiej Bóg - Człowiek - Bóg na chór i orkiestrę (na zdjęciu). Kompozycję usłyszymy w interpretacji Chóru i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku pod batutą samej kompozytorki. Program koncertu dopełni Stabat Mater Francisa Poulenca i Modlitwa "Sub tuutm praesidium" Stanisława Moniuszki. Jako soliści wystąpią: Anna Fabrello - sopran i Robert Kaczorowski – baryton oraz – jako dyrygent - Janusz Przybylski.


Na czwarty tegoroczny projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata" zatytułowany Wszechświat z perspektywy lutni w dniach 29 marca - 1 kwietnia 2007 roku w trzech miastach: Kliczkowie, Wrocławiu, Poznaniu i Toruniu zapraszają organizatorzy – orkiestra Arte dei Suonatori. Wystąpią soliści: Marek Rzepka (bas) i Andreas Arend (lutnia, lider), który poprowadzi również orkiestrę festiwalową.

Więcej


Koncert laureatów VII Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memoriam" odbędzie się w piątek, 30 marca 2007 roku o godz.18.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam" organizowany jest od 1993 roku. Jego pomysł zrodził się pod wpływem słów samego Artura Rubinsteina, który koncertując w nowo zbudowanej sali Filharmonii Pomorskiej w 1960 roku powiedział: Macie wspaniałą salę koncertową, należałoby tu organizować konkursy międzynarodowe. Realizując myśl wielkiego pianisty, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, Ewa Stąporek - Pospiech zainicjowała międzynarodowy konkurs przeznaczony dla młodych pianistów. Patronat nad konkursem objęła małżonka wielkiego pianisty Aniela Młynarska-Rubinstein, która była także fundatorką specjalnej nagrody im. Artura Rubinsteina. W konkursie mogą brać udział młodzi pianiści w wieku od 14 do 21 lat, prezentując swoje młode, rozwijające się talenty, wspaniałą sprawność techniczną, a nierzadko i zaskakującą w tym wieku dojrzałość artystyczną. Program konkursowy jest niezwykle trudny i obejmuje utwory, które miał w swoim pianistycznym repertuarze Artur Rubinstein. Wśród nich znajdują się kompozycje Karola Szymanowskiego dedykowane przyjacielowi Arturowi Rubinsteinowi, między innymi Mazurki z op. 50, Wariacje b-moll op. 3, Serenada Don Juana z cyklu Maski op. 34. Formuła programowo-artystyczna konkursu jest autorskim pomysłem jego dyrektora artystycznego Jana Popisa. Tegoroczna, siódma edycja Konkursu odbędzie się w dniach 23-31 marca.


XV ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI

Piętnasta edycja Świętokrzyskich Dni Muzyki odbędzie się w dniach 30 marca – 29 kwietnia 2007 roku w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.
Jednym z nadrzędnych celów festiwalu jest prezentacja twórczości kompozytorów polskich – a w szczególności twórczości współczesnej. W tym roku zaplanowanych zostało 9 koncertów z udziałem wybitnych wykonawców, jak Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Michniewski i in. W programie festiwalu znajdą się m. in. dwie kompozycje Karola Szymanowskiego, w związku z obchodami Roku Karola Szymanowskiego: na koncercie finałowym 27 kwietnia wykonana zostanie jego Uwertura koncertowa E-dur op. 12, a na koncercie kameralnym 24 kwietnia Kwartet Śląski zaprezentuje II Kwartet smyczkowy op. 56. Ponadto wykonane zostaną utwory takich kompozytorów, jak: Maurycy Moszkowski, Piotr Perkowski, Witold Lutosławski, Grażyna Bacewicz, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Stanisław Moryto, Grzegorz Duchnowski. Wydarzeniem tegorocznej jubileuszowej edycji Dni będzie prawykonanie Koncertu na dwa fortepiany Macieja Małeckiego (dzieło powstaje na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej) na koncercie inauguracyjnym w dniu 30 marca. W ramach festiwalu planowane jest także wykonanie Koncertu wiolonczelowego Piotra Perkowskiego w interpretacji Romana Jabłońskiego.
Do organizacji festiwalu tradycyjnie włączył się Zespół Szkół Plastycznych w Kielcach oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA w Krakowie, a od tego roku również – Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Muzyczny Kraków uroczyście rozpoczyna w czwartek 29 marca 2007 roku na krakowskiej Skałce przy grobie kompozytora w dniu 70. rocznicy jego śmierci Rok Karola Szymanowskiego. Z tym wydarzeniem ściśle powiązane są filharmoniczne koncerty: w piątek, 30 marca o godz. 19.00 i w sobotę, 31 marca o godz. 18.00. Ich wykonawcami będą: orkiestra i chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego oraz soliści: Kaja Danczowska (skrzypce), Katarzyna Jagiełło (sopran), Anna Lubańska (alt), Jarosław Bręk (baryton).
W zróżnicowanym, a zarazem spójnym stylistycznie programie figurują: Elegeia Tadeusza Bairda – uważanego za bezpośredniego spadkobiercę idei Karola Szymanowskiego, ostatniego polskiego romantyka w muzyce, obdarzonego predylekcją do emocjonalizmu, twórcy, którego dzieła naznaczone są silną ekspresją; Koncert skrzypcowy Ericha Korngolda – spopularyzowany przez J. Heifetza, z późnego okresu twórczości kompozytora, wcześniej zaliczanego do kręgu kontynuatorów wiedeńskich tradycji późnoromantycznych; Stabat Mater Karola Szymanowskiego – najgenialniejsze w całej literaturze muzycznej wśród dzieł inspirowanych tekstem średniowiecznej sekwencji.


Treliński reżyseruje Króla Rogera

W Operze Wrocławskiej przygotowywana jest premiera Króla Rogera Karola Szymanowskiego w reż. MariuszaTrelińskiego ze scenografią Borisa Kudlički. Spektakl, który ma uświetnić obchody Roku Szymanowskiego, będzie miał premierę 30 marca 2007 roku.
Mariusz Treliński wcześniej wyreżyserował Króla Rogera w warszawskiej Operze Narodowej. O specyfice wrocławskiej wersji opery jej twórcy opowiadali na zorganizowanej 31 stycznia konferencji prasowej. Chcieliśmy wydobyć bardziej realistyczny wymiar tego dzieła. Nasza interpretacja z założenia jest głęboko ludzka, będzie podkreślała motyw wyzwolenia człowieka, dlatego w swojej wymowie będzie bardziej optymistyczna i pozytywna niż ta warszawska - powiedział Treliński. Twórcy podkreślili, że poprzednia wersja była bardziej monumentalna, natomiast ta ma być uboższa w scenografii. Nie zabudowujemy przestrzeni, ale budujemy klimat. Chcemy przy użyciu kilku elementów pobudzić fantazję widza, który ma sobie wyobrazić miejsce i nastrój - powiedział Kudlička. Widzowie w każdym z trzech aktów zobaczą inną scenografię, przedstawiającą kolejno: wnętrze kościoła, pałac Rogera oraz "jakby wnętrze bohatera, czyli coś na kształt szpitala, może izolatki, albo wnętrza góry".

Więcej


Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach oraz Kielecki Teatr Tańca zapraszają na widowisko wielkopostne Pasja, które wystawione zostanie w Teatrze Wielkim w Poznaniu w sobotę, 31 marca 2007 roku o godz. 18.00 (!).
Pasja to opowieść o miłości, zdradzie, cierpieniu i przebaczeniu, która oczami Marii Magdaleny i Judasza ukazuje mękę i śmierć Jezusa. Autorem tekstu jest Henryk Jachimowski, muzykę napisał Paweł Łukowiec, choreografię i reżyserię przygotowuje Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak, kostiumy - Grzegorz Skawiński, a scenografię - Grzegorz Pańtak i Grzegorz Skawiński. Wystąpią: jako Maria Magdalena - Justyna Steczkowska (śpiew), Ewelina Kubot (taniec), jako Judasz - Andrzej Piaseczny (śpiew), Grzegorz Pańtak (taniec), jako Maria – Matka Jezusa - Anna Budnicka (taniec), jako Jezus - Michał Ośka (taniec). Zespół Kieleckiego Teatru Tańca, Chór Kameralny Fermata oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.
Role Marii Magdaleny i Judasza są podwójne - rozpisane na solistów-śpiewaków i tancerzy. Zarówno śpiewacy jak i chór nie włączają się do akcji, lecz komentują ją z boku. Spektakl składa się z siedmiu scen, podczas których oglądamy kamienowanie Marii Magdaleny, rozważania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, przygotowania Judasza do wskazania Jezusa i moment wydania go oprawcom, sąd nad Jezusem, biczowanie, jego mękę pod krzyżem i śmierć.


Koncert Pokolenia Jana Pawła II Mocni Mocą Miłości poświęcony pamięci Jana Pawła II w rocznicę Jego śmierci odbędzie się 31 marca 2007 roku o godz. 18:00 w Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (powtórzenie: 1 kwietnia o godz. 19:00 w Katedrze św. Floriana i 2 kwietnia o godz. 18:00 w Akademii Muzycznej). Podczas koncertu będą miały miejsce prawykonania sześciu nowych utworów polskich kompozytorów: Wojtyliana Bartosza Kowalskiego-Banasewicza, Kantata o Ciszy i Zbawieniu Miłosza Bembinowa, Pieśń o blasku wody Aleksandra Kościówa, Sięgając do początku Tomasza Jakuba Opałki, Dzieci Andrzeja Kopcia i Dziewczyna zraniona w uczuciach Rafała Janiaka. Wystąpią soliści: Julita Mirosławska - sopran, Aneta Łukasiewicz - alt, Tadeusz Szlenkier - tenor i Tomasz Piętak - baryton oraz Chór Pokolenia JP2 przy Centrum Myśli Jana Pawła II i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego.